Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 05 июня 2019, вопрос №948

Как наказать неплательщика алиментов?

С мужем в разводе с 2017 года,но на алименты подавала в 2015,с 2016 года алименты не получаю, от него трое несовершинолетних деток. Можно ли " наказать" его?

Ответы юристов (1)

    Йосипов Андрій Анатолійович

    Доброго дня!

    У 2018 році ВР для посилення захисту дітей було прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», якимв свою чергу внесено зміни в ряд інших законів України, зокрема і ЗУ «Про виконавче провадження» що посилення відповідальності за невиконання рішення про стягнення аліментів.

    Так, спочатку приведу короткий перелік важелів впливу на недобросовісного платника аліментів

    • Тимчасова заборона виїзду за кордон
    • Тимчасове обмеження права керування транспортним засобом
    • Тимчасове обмеження користування вогнепальною зброєю
    • Тимчасове обмеження на право полювання (ну, якщо мисливець)
    • Стягнення штрафу в розмірі від 20 до 50 % від суми заборгованості, в залежності від строку заборгованості.

    Посилання нижче по тексту

    Також, Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. 183-1) передбачено притягнення до адміністративної відповідальності і застосування санкціїу вигляді суспільно корисних робіт. (прибирання, тощо)

    Ну і звісно, Кримінальним кодексом України (ст. 164) передбачено і кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів, санкція статті якою передбачає від громадських робіт до обмеження волі.

    Проте, майте на увазі, що батько дитини в такому разі буде із судимістю, яка має свої строки погашення.

    Вам потрібно тісніше працювати з державним виконавцем, у якого на виконання знаходиться виконавчий документ, щодо стягнення аліментів та звернути увагу його на необхідність виконання положень ЗУ «Про виконавче провадження»

    ЗУ «Про виконавче провадження»

    Стаття 71. Порядок стягнення аліментів

    9. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

    1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

    2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

    3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

    4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

    11. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

    12. У разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, державний виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

    14. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

    За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

    За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

    Кодекс України про адміністративні правопорушення

    Стаття 183-1. Несплата аліментів

    Несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, -

    тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

    Несплата аліментів на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, -

    тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

    Повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, -

    тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин.

    Примітка. Під повторним вчиненням правопорушення у цій статті слід розуміти невжиття особою заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного з підстав, передбачених цією статтею.

    Кримінальний кодекс України

    Стаття 164. Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей

    1. Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, -

    карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

    2. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, -

    карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України