Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 12 декабря 2023, вопрос №98621

Документи для виїзду за кордон та/або отримання відсрочки

доброго дня. в мене батько з інвалідністю 2 групи, нещодавно розведений, але є ще сестра, яка проживає за кордоном, та стоїть на консульскому обліку (є довідка).
1. чи є позитивні випадки у отриманні відстрочки після прийняття нового законопроекту? "...якщо особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати", користуючись визначенням що "працездатні особи – це особи віком від 16 років, які проживають на території України... "

2. які необхідні документи для виїзду за кордон? прописані з батьком в одній квартирі (там же прописана мама, сестра і ще багато кого), і є штампи в паспортах о прописці (старі ще 2000х років). чи потрібно брати довідку про прописаних в ЦНАПІ і чи не будуть при цьому завадою для виїзду інші прописані (в теорії пацездатні) особи? а також який термін дії довідки, якщо наприклад взяти зараз а виїзд може бути через пів року припустим (якщо не буде змін в законодавстві)?

Ответы юристов (3)

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Валерію!

    Щодо відстрочки, то у Вас будуть з цим складнощі, оскільки є працездатна сестра, яка можу утримувати батька.

    Про проблеми з виїздом не буде.

    Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують

    родинні зв’язки,

    інвалідність,

    а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка),

    або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка),

    або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

    Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю І чи ІІ групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    1. чи є позитивні випадки у отриманні відстрочки після прийняття нового законопроекту? "...якщо особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати", користуючись визначенням що "працездатні особи – це особи віком від 16 років, які проживають на території України... "

    При Ваших умовах - при отриманні відстрочки можуть виникнути складнощі.

    Згідно абзацу 11 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    Такий обов’язок мають інший із подружжя, працездатні батьки та повнолітні працездатні діти.

    Дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.

    Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу. (стаття 75 Сімейного кодексу України)

    Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дітей , які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати. (стаття 198 Сімейного кодексу України)

    Повнолітні діти зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. (стаття 202 Сімейного кодексу України)

    Тому Ви матимете право на відстрочку, якщо відсутні інші працездатні особи, які зобов’язані утримувати Вашу батька або вони є непрацездатними. Загалом перебування Вашої сестри на консульському обліку можна розцінити як її відсутність. Але скоріш за все право на відстрочку Вам прийдеться відстоювати у судовому порядку.

    Непрацездатні громадяни - пенсіонери або особи з інвалідністю, або особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.

    ---

    Іншою підставою для відстрочки є – абзац 10 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» згідно якої, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

    Дана підстава для відстрочки не передбачає вимоги бути єдиним працездатним членом сім'ї, який має обов'язок утримувати батьків. Але обов'язково потрібно мати висновок ЛКК або МСЕК про потребу батька у постійному догляді.

    2. які необхідні документи для виїзду за кордон? прописані з батьком в одній квартирі (там же прописана мама, сестра і ще багато кого), і є штампи в паспортах о прописці (старі ще 2000х років). чи потрібно брати довідку про прописаних в ЦНАПІ і чи не будуть при цьому завадою для виїзду інші прописані (в теорії пацездатні) особи? а також який термін дії довідки, якщо наприклад взяти зараз а виїзд може бути через пів року припустим (якщо не буде змін в законодавстві)?

    Перетнути кордон буде простіше чим отримати відстрочку.

    Згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України Ви можете виїхати за кордон за підстав зазначених у п.2-1: у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України,

    за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

    Для перетину кордону необхідно підготувати такі документи:

    1) закордонні паспорти;

    2) документ про інвалідність (пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю);

    3) Ваше свідоцтво про народження;

    4) документ, що підтверджує спільне проживання (оригінали/нотаріальні копії паспортів з однаковою пропискою або витяги з реєстру територіальної громади зі спільною пропискою)

    АБО

    Акт встановлення факту здійснення догляду/документи (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

    Якщо спільне місце проживання (однакове місце реєстрації) , то документ про здійснення догляду не потрібен.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    доброго дня. в мене батько з інвалідністю 2 групи, нещодавно розведений, але є ще сестра, яка проживає за кордоном, та стоїть на консульскому обліку (є довідка).1. чи є позитивні випадки у отриманні відстрочки після прийняття нового законопроекту? "...якщо особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати", користуючись визначенням що "працездатні особи – це особи віком від 16 років, які проживають на території України... "

    Успішних кейсів, у тому числі у мене, не мало. Але проблема у Вашій ситуації в тому, що є сестра. По великому рахунку, її перебування за кордоном, не сильно Вам в цьому допоможе. Є відповідна судова практика не на Вашу користь, на жаль.

    2. які необхідні документи для виїзду за кордон? прописані з батьком в одній квартирі (там же прописана мама, сестра і ще багато кого), і є штампи в паспортах о прописці (старі ще 2000х років). чи потрібно брати довідку про прописаних в ЦНАПІ і чи не будуть при цьому завадою для виїзду інші прописані (в теорії пацездатні) особи? а також який термін дії довідки, якщо наприклад взяти зараз а виїзд може бути через пів року припустим (якщо не буде змін в законодавстві)?

    Ось цей варіант зараз я раджу розглянути Вам у першу чергу. Ніяких довідок брати не потрібно, штампи у паспортах також по суті ніхто не буде дивитися. Вам потрібно оформит витяг з реєстру ТР. Ось це і все. Ну і, звичайно, інші документи.

    Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України