Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 16 січня 2024, питання №100264 250₴

Повернення 16-ти річної дитини із-за кордону

Як повернути дитину якій 16 років, яка відмовляється повертатися із-за кордону Іспанія)? Яка була евакуйована під супроводом в 2022 році. Дитина під опікою. Опікуни в Україні.

Відповіді юристів (4)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, дитина з 14 років має право на самостійний вибір свого місця проживання. З 16 років дитина має право на самостійний перетин кордону.

    Тому , якщо дитина не бажає виконувативпщі вимоги, це її право. А з вашого боку це порушення прав дитини, якщо ви захочете насильно її забрати.

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Ірина!

    На жаль, способів повернення неповнолітніх осіб в такому віці із-за кордону не так вже і багато.

    Механізм, по ідеї, повинен бути такий:

    Опікун дитини може звернутись до органів опіки за місцем проживання із заявою про повернення дитини під свою опіку. Очевидно, орган опіки у свою чергу повинен звернутись до Міністерства закордонних справ із запитом щодо неповнолітнього, який знаходиться в Іспанії. Далі посольство України в Іспанії повинно звернутись до уповноваженних органів цієї країни задля вирішення питання щодо повернення згаданного неповнолітнього до дому під опіку відповідальних за нього осіб, в яких він перебуватиме до свого повноліття та отримання повної дієздатності.

    Мушу попередити Вас також, що ця процедура може забрати багато часу, і вона не є такою вже однозначною. Тобто багато що залежить від рішення з цього питання з боку Королівства Іспанія.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Згідно частини 3 статті 313 Цивільного кодексу України

    Фізична особа, яка є громадянином України, має право на безперешкодне повернення в Україну.

    Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

    Якщо сама дитина не хоче повертатися - Вам потрібно домовлятися. Адже вона нічого не порушує.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    50%

    Вітаю Вас!

    Ситуація не проста! Дійсно, набувши 16-річного віку, особа має право на вільний перетин державного кордону України. Це, зокрема, визначає стаття 313 Цивільного кодексу України.

    Водночас є визначені законодавства права та обов'язки опікунів, до яких ЦК України відносить:

    Стаття 67. Права та обов'язки опікуна

    1. Опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.

    Опікун малолітньої особи зобов'язаний дбати про її виховання, навчання та розвиток.

    2. Опікун має право вимагати повернення підопічного від осіб, які тримають його без законної підстави.

    3. Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного.

    4. Опікун зобов'язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

    Також є постанова КМУ від 24.09.2008 № 866.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 24 вересня 2008 р. № 866 Київ

    Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини

    19...

    У разі тимчасового виїзду дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування за межі України з метою лікування, навчання, участі у фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, та перебування її за межами України строком до 90 днів опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі та інші законні представники дитини зобов’язані повідомити про це службу у справах дітей за місцем первинного обліку. У разі тимчасового виїзду дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, за межі України строком більш як на 90 днів опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі та інші законні представники дитини зобов’язані повідомити про це службу у справах дітей за місцем первинного обліку та поставити дитину на консульський облік за місцем її фактичного перебування.

    78-5. ...

    У разі потреби обласні, Київська міська державні (військові адміністрації), районні, районні у м. Києві держадміністрації (районні військові адміністрації), виконавчі органи міської, районної у місті (у разі утворення) ради (міські військові адміністрації), закордонні дипломатичні установи України надають сприяння прийомним батькам, батькам-вихователям, опікунам, піклувальникам у вирішенні в компетентних органах держави тимчасового перебування дитини питань, пов’язаних з її поверненням в Україну, з урахуванням конкретної ситуації та відповідно до власних повноважень.

    ВИСНОВОК:

    1. ВАМ ПОТРІБНО ПОВІДОМИТИ СЛУЖБУ У СПРАВАХ ДІТЕЙ ПРО ФАКТ ПЕРЕБУВАННЯ ДИТИНИ ЗА КОРДОНОМ СТРОКОМ БІЛЬШЕ 90 КАЛЕНДАРНИХ ДНІВ.

    2. ВИ ПОВИННІ ЗВЕРНУТИСЯ ДО ОБЛАСНОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ, ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, ЗАКОРДОННОЇ ДИПЛОМАТИЧНОЇ УСТАНОВИ ЩОДО СПРИЯННЯ У ПОВЕРНЕННІ ДИТИНИ.

    Успіхів. З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024