Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 21 січня 2024, питання №100566 400₴

Виключення з військового обліку за досягненням граничного віку знаходження в запасі

1.В 2008 році я був виключений з військового обліку за досягненням граничного віку знаходження в запасі до внесення в 2014 році змін в закон "Про військовий обов'язок і військову службу" та закону"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".Про що було проставлено гербові печатки в військовому квитку про зняття з військового обліку(ст.26) та виключення з нього(ст33).
Чи вважаюсь я віськовозобовязаним на сьогоднішній день відповідно внесених змін та ст.58 Конституції.

2.Чи є дійсним мій військовий квиток зразка СССР сьогодні?

3.Чи маю я праву виїзджати за кордон.І які документи можуть запросити від мене службові особи Прикордонної служби на погранпереході?

Відповіді юристів (12)

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Едуарде!

    1.В 2008 році я був виключений з військового обліку за досягненням граничного віку знаходження в запасі до внесення в 2014 році змін в закон "Про військовий обов'язок і військову службу" та закону"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".Про що було проставлено гербові печатки про виключення з військового обліку та виключення з нього.

    Чи вважаюсь я віськовозобовязаним на сьогоднішній день відповідно ст.58 Конституції.

    Так, Ви вважаєтесь військовозобов'язаним без огляду на виключення Вас з віськового обліку у зв'язку з досягнення граничного віку перебування у запасі.

    Справа в тім, що 24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне вторгнення РФ на територію України. Цього ж дня Президент України видав Указ №69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким оголошено проведення загальної мобілізації. Це докорінно змінило ситуацію в українському законодавстві стосовно військовозобов'язаних та їх мобілізації.

    Згідно нових правил загальна мобілізація проводиться впродовж 90 діб після її оголошення.

    У цей період мобілізації підлягають усі громадяни віком від 18 до 60 років (переважно чоловіки), які можуть виконувати військовий обов'язок.

    Мобілізації не підлягають лише особи, які мають певні обмеження.

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    передбачає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у згаданому вище віці.

    2.Чи є дійсним мій військовий квиток зразка СССР сьогодні?

    Ваш військовий квиток не є дійсним. Ви повинні отримати військовий квиток нового зразку, який передбачений для громадян України, а ні СРСР, або на тимчасове посвідчення. Форма нового квитка і порядок його отримання врегульовано Указом Президента України про "Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу" та про "Положення про військовий квиток офіцера запасу".

    3.Чи маю я праву виїзджати за кордон.І які документи можуть запросити від мене службові особи Прикордонної служби на погранпереході?

    Для виїзду за кордон треба мати законні підстави. З ними Ви можете ознайомитись у Правилах перетину кордону громадянами України тут:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-п#Text

    або у роз'ясненнях ДПСУ від 2 лютого минулого року тут:

    https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-ko...

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Едуард Клієнт 10 місяців тому

      1.Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

      Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані!!!

      Але відповідно відмітки в військовому квитку про виключення з військового обліку я не є військовозобовязаним. Як бути з ст. 58 Конституції України: закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі,Виключення з військового облікуце є завершена дія.

      2.Стосовно військового квитка.Як бути з указом

      Указом Президента Українивід 30 грудня 2016 року N 582/2016 ПОЛОЖЕННЯпро військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу

      3. Установити, що військові квитки, виготовлені (видані) до набрання чинності цим Указом, вважаються дійсними на всій території України та не підлягають обміну на військові квитки нового зразка, крім випадків, передбачених Положенням про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положенням про військовий квиток офіцера запасу, затвердженими цим Указом.

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Важко з Вами сперечатися, Едуарде, оскільки Ви не готові слухати ті аргументи, з якими Ви не згодні. Проте після Указу Президента станом на сьогодня Ви є військовозобов'язаним і Вас обов'язково поновлять на обліку, якщо діло дійде до Вашої явки у ТЦК. У зв'язку з поновленням Вас на обліку, Вам, скорше за все, видадуть новий військовий квиток форми, передбаченої Положенням про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу, або тимчасове посвідчення.

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Що стосується ст. 58 Конституції України, то можливо в мене був би інтерес поборотися в даному випадку, але інтерес чисто академічний, оскільки я, на жаль, як і будь яка інша притомна людина, і як адвокат з 32-літнім досвідом роботи, і особливо як студент юрфака, який колись навчався у знаменитого професора Нуделя, блискучого знавця міжнародного права, я мало вірю в існування правової держави на теренах цієї країни. Поки що це нереально.

        • Едуард Клієнт 10 місяців тому

          Дякую.Просто я шукав для себе підтвердження або навпаки заперечення моїх переконать.

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Прошу! Вам завжди радий допомогти.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ви вважаєтеся військовозобов'язаним і ви не маєте право на перетин кордону. Вас скоріше за все було автоматично поновлення на обліку.

    Верховний суд України, зазначає, що ст 58. Консультації України тут не грає ролі.

    Ознайомтесь за посиланням

    https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/87...

    Тому рекомендую вам мати підстави для відстрочки зазначені у ст.23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12

    Підстави для перетину кордону

    https://dpsu.gov.ua/ua/peretinannya-derzhavnogo-ko...

    • Едуард Клієнт 10 місяців тому

      Стосовно ст.58 Конституції

      ПОСТАНОВА

      Іменем України

      17 лютого 2020 року

      Київ

      справа №820/3113/17

      адміністративне провадження №К/9901/18247/18

      Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:Зазначається.

      15. 22 березня 2017 року ОСОБА_1 прибув до Харківського об`єднаного районного військового комісаріату та пред`явив військовий квиток з відміткою про зняття його 26 червня 2011 року з військового обліку. Проте відповідач у пред`явленому військовому квитку 22 березня 2017 року поставив відмітку про повторне взяття позивача на військовий облік військовозобов`язаних.

      Але в мене крім зняття з військового обліку стоїть відмітка про виключення.Зняття та виключення не є тотожніми.

      • Корнійчук Євген Іванович

        Як тільки ви відвідаєте тцк, у вас зилучать військовий квиток все там поставлять, як треба. Тому у будь якому разі уникайте відвідування ТЦК, є реальна загроза мобілізації. Тому ваш військовий квиток теж, краще ні кому не показувати.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    25%

    Вітаю Вас!

    1.В 2008 році я був виключений з військового обліку за досягненням граничного віку знаходження в запасі до внесення в 2014 році змін в закон "Про військовий обов'язок і військову службу" та закону"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".Про що було проставлено гербові печатки в військовому квитку про зняття з військового обліку(ст.26) та виключення з нього(ст33).Чи вважаюсь я віськовозобовязаним на сьогоднішній день відповідно внесених змін та ст.58 Конституції.

    Питання доволі дискусійне, але на мій погляд, Ви цілком законно можете бути поставлені на військовий облік. Розбирав раніше це питання, знаходив відповідне рішення суду (не на Вашу користь), аргументовано необхідністю оборони та захисту України. Суд встановив, що поновлення на обліку осіб, які були виключені по досягненню граничного віку - законно, якщо коротко.

    2.Чи є дійсним мій військовий квиток зразка СССР сьогодні?

    Не бачу проблем із Вашим військовим квитком. Аналогічний військово-обліковий документ у тисяч людей.

    3.Чи маю я праву виїзджати за кордон.І які документи можуть запросити від мене службові особи Прикордонної служби на погранпереході?

    На жаль, але ні, Вас не пропустять. Для виїзду Ви повинні бути виключеним з військового обліку за станом здоров'я.

    Успіхів. З повагою до Вас!

    Пономаренко Наталія
    25%

    Доброго ранку, шановний Едуард!

    По Конституції і закону - так, Ви вважаєтесь виключеним з обліку і не є військовозобов'язаним. Але, суди України перебуваючи у злочинній змові з орагнами військово-політичного управління та виконавчої влади, з метою забезпечення реалізації планів по мобілізації та інших корисливих та невстановлених мотивів, - спотворюють права людини і закон, витлумачуючи норми так, що принцип зворотньої дії на правовідносини в цьому випадку чомусь не діє і люди мають повторно вставати на облік, бо закон помінявся. Чому в такому випадку усі відставні судді не вийшли з пенсії, щоб допрацювати до свого права за новим правовим регулюванням - нам нажаль не пояснюють. Це інше мабуть.

    Також слід зазначити, що усі військово-облікові документи та інші документи, що видавалися в СРСР або Україні - є чинними, якщо про їх чинність, припинення чинності або необхідність обміну - немає відповідних приписів у законодавчих актах. Таких чи будь-яких інших приписів щодо військових квитків зразків до 1991 та періоду з 1991 до 2017 рр. - немає.

    Невідповідність військово-облікових документів або окремих формулювань таких документів чинному на цей час закону - це особисті проблеми недолугого військово-політичного керівництва нашої країни, законотворців, Міністерсвта оборони тощо, але точно не громадян України.

    Відзначу, що у ТЦК та інших осіб, які діють та мислять стандартами "воєнної доцільності" й "права сильнішого", керуючись не Конституцією і законами, а планами мобілізації - думка щодо цього питання дещо інша і корелюється відповідно до потреби виконувати план та заходи з особистого збагачення та інших завдань під час та за рахунок війни. Отже, у ТЦК вам однозначно будуть стверджувати, що ви все неправильно розумієте і маєте ставати на військовий облік. Але з точки зору закону це не так.

    В будь-якому разі, в умовах коли в країні процвітає беззаконня, кругова порука органів влади і їх посадових осіб, які мали б здійснювати контроль за дотриманням законності (в тому числі поліція, прокуратура, суди) - єдиним адекватним методом реагування на незаконні вимоги працівників ТЦК має бути ігнорування їх вимог. Ви як особа, що виключена з військового обілку - до постановки на військовий облік за власною ініціативою (примусового обліку не передбачено поки що законом) не можете притягатися до будь-якої відповідальності окрім теоретично - адміністративної у вигляді штрафу за невиконання вимог ТЦК. І то, у разі винесення постанови керівника ТЦК про штраф - його можна оскаржити в судовому порядку, адже у Вас є належний військово-обліковий документ, який підтверджує Ваше відношення до військової служби як невійськовозобов'язаного.

    Переконана, що до цього питання слід підходити аналогічно як до:

    • Питання обміну радянських паспортів на паспорти громадян України (про це було пряма вказівка закону і надано перехідний строк для обміну),
    • Питань обміну водійських посвідчень (частина посвідчень чинні й досі, а радянські посвідчення підлягали обміну до знов-таки чітких приписів закону щодо цього),
    • Питання актів про право власності на землю та інших правоустановлюючих документів на нерухоме майно (акти усіх років є чинними й досі, але інформація з них підлягала і підлягає внесенню до Державного земельного кадастру). При цьому правоустановлюючі документи на квартири, будинки, дарчі, заповіти тощо, видані за часів УРСР - дійсні та чинні й досі,
    • Питання документів про вищу освіту (чинні усі види усіх документів, що видавалися на території сучасної України в усі роки),
    • Питань документів ДРАЦС (чинні усі види усіх документів про шлюб, народження, смерть, що видавалися компетентними органами влади на території сучасної України в усі роки хоч і у ХІХ столітті).

    Жоден орган влади чи посадова особа не має прав зміни правового порядку в Україні і створення неписаних правил без прийняття відповідних нормативно-правових актів, які обов'язково реєструються Міністерством юстиції України.

    Відповідно до ст. 57 Конституції України Кожному гарантується право знати свої права і обов'язки.

    Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.

    Нормативно-правові акти, що визначають права й обов'язки громадян, не доведені до відома населення в установленому законом порядку, є нечинними і не мають діяти.

    Вимоги вчинити так, як не передбачено законом - є незаконими, що прямо випливає зі статей 19, 57, 60 Конституції України.

    Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

    Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Отже, у Вас на руках є чинний військово-обліковий документ із належним записом про виключення з військового обліку. Процедури якихось повторних прийнятів на облік та скасування рішення про виключення - не існує. А строки позовної давності за такими вимогами - давно спливли.

    Відсутність правового регулювання цих питань не позбавляє можливостей органи державної влади, в т.ч. ТЦК, ставити себе вище Конституції і законів України і змушувати (вимагати) діяти як їм це вигідно у конкретний момент часу. В той же час інструментів впливу на подібну консенсусну змову усіх гілок влади в Україні громадянське суспільство, адвокати, правозахисники та ін. зацікавлені особи поки що немає.

    Тому, в таких ситуаціях раджу співгромадянам чинити відповідно до приписів ст.ст. 19, 57, 60 Конституції України, а саме ігнорувати явно незаконні накази чи розпорядження, адже Ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази, водночас в Україні наразі або відсутні, або штучно обмежені інструменти для ефективного захисту особами чоловічої статі своїх прав людини і громадянина. В свою чергу подібне має усі ознаки встановлення в Україні військової диктатури з відмовою від міжнародних стандартів з прав людини, про що начебто офіційно було заявлено в ООН та Раду Європи відповідними нотами МЗС України.

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чи вважаюсь я віськовозобовязаним на сьогоднішній день відповідно внесених змін та ст.58 Конституції.

    Ви вважаєтесь невійськовозобов'язаним, але в реліях сьогодення свою позицію скоріш за все доведеться відстоювати в судовому порядку.

    Указ Президента України № 65/2022 від 24 лютого 2022 року«Про загальну мобілізацію»

    5. Генеральному штабу Збройних Сил України визначити черговість та обсяги призову військовозобов’язаних, резервістів та транспортних засобів національної економіки в межах загального строку мобілізації.

    Закон України 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції від 30.07.2023

    Стаття 1. Військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

    Стаття 27. Зарахування в запас. Категорії запасу

    1. У запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров’я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

    «ОТЖЕ, МОБІЛІЗАЦІЇ ПІДЛЯГАЮТЬ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНІ - ГРОМАДЯНИ, ЯКІ ЗАРАХОВАНІ В ЗАПАС ТА ПЕРЕБУВАЮТЬ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ». (а Ви є виключеним)

    Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього

    1. Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України:

    2) на військовий облік військовозобов'язаних:

    звільнені з військової служби в запас;

    які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";

    військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;

    звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Державного бюро розслідувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України;

    які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;

    зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України;

    які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;

    які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;

    які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі;

    «ОТЖЕ, ВЗЯТИ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК МОЖУТЬ ЛИШЕ ГРОМАДЯН, ЯКІ ЗНЯТІ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ЗА РІШЕННЯМ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ, СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ ТА СЛУЖБИ ЗОВНІШНЬОЇ РОЗВІДКИ УКРАЇНИ АБО ЗВІЛЬНЕНІ В ЗАПАС.

    ЯК БАЧИТЕ, СЕРЕД ПІДСТАВ ДЛЯ ВЗЯТТЯ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК ВИКЛЮЧЕНИХ З НЬОГО – НЕМАЄ»

    Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

    Відповідно до абзаців першого-четвертого пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України про офіційне тлумачення статей 58, 78, 79, 81 Конституції України та статей 243-21, 243-22,243-25 Цивільного процесуального кодексу України (у справі щодо несумісності депутатського мандата) від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997

    Стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

    Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України).

    Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти ПОМ'ЯКШУЮТЬ АБО СКАСОВУЮТЬ відповідальність особи.

    ВИСНОВОК.

    Призову під час мобілізації підлягають військовозобов’язані.

    Військовозобов’язані – це громадяни, які перебувають в запасі.

    В запасі перебувають особи, які стоять на військовому обліку.

    Взяти на військовий облік можуть громадян, які ЗНЯТІ за наказом МОУ.

    А Ви є ВИКЛЮЧЕНИМ з військового обліку згідно ЗАКОНУ діючого на той час, підтвердженням цього є відповідна відмітка у військовому квитку, а згідно законодавства діючого на сьогоднішній день поновлення на військовому обліку виключених з нього – не передбачене.

    Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    У Вас немає обов’язків військовозобов’язаного тому Вас не можуть притягнути до відповідальності за небажання проходити ВЛК або відмову від повістки. Тим більше, що вручення таких повісток буде незаконним.

    Проте, в реаліях сьогодення буває всяке, тому не виключено, що свою правоту доведеться доводити у судовому порядку.

    2.Чи є дійсним мій військовий квиток зразка СССР сьогодні?

    Так, є дійсним.

    Згідно пункту 2 Указу Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 військові квитки, виготовлені (видані) до набрання чинності цим Указом, вважаються дійсними на всій території України та не підлягають обміну на військові квитки нового зразка, крім випадків, передбачених Положенням про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положенням про військовий квиток офіцера запасу, затвердженими цим Указом.

    3.Чи маю я праву виїзджати за кордон.І які документи можуть запросити від мене службові особи Прикордонної служби на погранпереході?

    На жаль, прикордонники упереджено ставляться до осіб, які мають намір перетнути кордону на підставі виключення з війскового обліку не по здоров'ю.

    Тому скоріш за все Вам відмовлять у перетині кордону - посилаючись на все, що завгодно (недійсність військового квитка, відсутність відміток, тощо) аби тільки відмовити у виїзді.

    Якщо Вам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.

    Також перед виїздом Ви можете направити запит до ДПСУ про можливість виїзду лише за наявності ВК.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого дня!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024