Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 01 лютого 2024, питання №101234 1000₴

Відстрочки від мобілізації на підставі виховання дитини з інвалідністю якщо батько та мати обоє є ФОП

Доброго дня,

Я та моя дружина ФОПи на 3-ій групі, виховуємо дитину з інвалідністю (спастичний тетрапарез, по суті ДЦП). По дукументах є "Індивідуальна програма реабілітації" (ІПР) та посвідчення про "Державну соціальну допомогу особі з інв. з дит. до 18 років. А" з 25.07.2019 р. по 21.06.2024 р." оформлене на дружину.
Додатково, я також рахуюся не придатним у мирний та обмежено придатним у військовий час, згідно останньої ВЛК у 2019 році.

Мене цікавить, чи може вплинути той факт, що ми обоє є ФОПи, на мою можливість відстрочки від мобілізації на підставі виховання дитини з інвалідністю? Чи не будуть у ТЦК маніпулювати тим фактом, що оскільки моя дружина теж ФОП, то я не маю відстрочки від служби?

А також, чи передбачаються якісь зміни у новому законодавстві, яке зараз активно обговорюється, щодо моєї ситуації?

Дякую!

Відповіді юристів (8)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Мене цікавить, чи може вплинути той факт, що ми обоє є ФОПи, на мою можливість відстрочки від мобілізації на підставі виховання дитини з інвалідністю?

    Ні, абслютно ніяк не вплине на Вашу можливість мати відстрочку від мобілізації. Відстрочку надає Вам не начальник ТЦК та СП, а чинне законодавство, яке не встановлює подібних умов про ФОП або інші способи працевлаштування. Ось що каже з приводу Вашої підстави чинне законодавство.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.

    Чи не будуть у ТЦК маніпулювати тим фактом, що оскільки моя дружина теж ФОП, то я не маю відстрочки від служби?

    ТЦК може робити, що завгодно, але це ніяк не впливає на Ваше право на відстрочку. Та чесно кажучи, і не чув подібних випадків. Загалом оформлення відстрочки за даною підставою відбувається, як правило, безпроблемно. Так, потрібно одразу робити все правильно, аби потім не вийшло проблем, але все одно позбавити Вас права на відстрочку не мають жодного права, ні МОРАЛЬНОГО ні ЮРИДИЧНОГО.

    Більше того, оформлення пенсійних виплат на матір дитини також ніяким чином не впливає на дану ситуацію та Ваше право на відстрочку від мобілізації.

    А також, чи передбачаються якісь зміни у новому законодавстві, яке зараз активно обговорюється, щодо моєї ситуації

    Поданий законопроєкт № 10449 ніяким чином не видозмінює цю норму.

    Ось як вона виглядає зараз: "...жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років..."

    Як планується: "...жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років...".

    Втім, на даний момент це всього-на-всього законопроєкт. Чекаємо змін до нього.

    З повагою!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Богдане!

    Той факт, що Ви з дружиною обидва є ФОП та те, що посвідчення про допомогу оформлене на дружину, ніяким чином не вливає на Ваше право на відстрочку від мобілізації.

    Станом на зараз Ваша підстава для відстрочки має наступний вигляд:

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;".

    Отже, оскільки Ви є батьком дитини, то відповідно до чинного законодавства на Вас покладений обов'язок щодо її виховання.

    Щодо маніпулювання ТЦК з приводу того, що Ви та дружина ФОП, то я думаю, що їм навіть таке на думку не прийде.

    Отже, у Вас не має підстави для хвилювання а ні зараз, а ні навіть за умови підписання Президентом закону, який передбачає зміни щодо підстав для відстрочки, оскільки дана підстава залишається у тому самому вигляді, як і раніше.

    Стаття 180 СКУ зазначає:

    "1. Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття".

    Стаття 150 СКУ:

    "1. Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.

    2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

    3. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

    4. Батьки зобов'язані поважати дитину.

    5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.

    6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.

    7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини".

    Відповідно до Закону України “Про охорону дитинства” батьки або особи, які їх замінюють, зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці . Закон передбачає, що виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, фоп ні яким чином не впливає на отримання відстрочки. Ви маєте право на відстрочку, не залежно від наявності ФОП,підстава для відстрочки передбачено ст.23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років

    Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Свідоцтво про шлюб

    Свідоцтво про народження

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда дитини або довідка про отримання допомоги у зв'язку з інвалідністю.

    Програма реабілітації та інші документи які підтверджують інвалідність

    Заяву пишіть у двох екземплярах, щоб на одному поставили штамп про прийняття вашої заяви.

    Також ви маєте право на перетин кордону

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    Для цього відвідувати ТЦК не потрібно.

    батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, за наявності свідоцтва про її народження та документів, що підтверджують інвалідність (їх нотаріально засвідчених копій

    Для перетину кордону вам потрібно мати такі документи

    Закордонні паспорти

    Свідоцтво про шлюб

    Свідоцтво про народження

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда дитини або довідка про отримання допомоги у зв'язку з інвалідністю.

    Програма реабілітації та інші документи які підтверджують інвалідність

    У новому законопроекті ні якої мови про вашу ситуацію немає. Навіть у разі їх прийняття ви будете мати право на відстрочку та перетин кордону. Тому вам не варто хвилюватися.

    Пономаренко Наталія

    Доброго дня, шановний Богдане!

    Той факт, що Ви здійснюєте підприємницьку діяльність, а не працюєте за трудовим договором жодним чином не перешкоджає і не обмежує Ваші права як громадянина України. В наш час немає дискримінації за видом занять та способом отримання доходу для забезпечення потреб своїх та своєї сім'ї.

    Відповідно до ст. 43 Конституції України, Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.

    Водночас, відповідно до ст. 42 Конституції України, Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

    Ви маєте право на відстрочку за діючою редакцією закону, і будете її мати переконана і за новою редакцією, якщо її звісно ухвалять колись.

    Ваше право на відстрочку передбачене абзацом 6 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

    Внесений до Верховної Ради України громадянином Шмигалем Д.А. (начебто від імені Кабінету Міністрів України) законопроект № 10449 від 30.01.2024 жодним чином Вашого права у діючій редакції не обмежує. І маю сумніви, що зміни будуть стосуватися у напрямку більш жорсткого регулювання.

    https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43604

    При цьому слід враховувати, що ТЦК внаслідок відсутності хоча б базової юридичної підготовки, про пристойну вищу юридичну освіту вже мовчу, невірно тлумачать поняття "ВИХОВУЮТЬ", адже виховання і "УТРИМАННЯ", яке використовується в інших абзацах - є дещо різними поняттями.

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас, пане Богдан!

    Мене цікавить, чи може вплинути той факт, що ми обоє є ФОПи, на мою можливість відстрочки від мобілізації на підставі виховання дитини з інвалідністю? Чи не будуть у ТЦК маніпулювати тим фактом, що оскільки моя дружина теж ФОП, то я не маю відстрочки від служби?

    Наявність ФОП у Вас та Вашої дружини ніяким чином не впливає на відстрочку.

    Ви зможете оформити відстрочку на підставі статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” , згідно якої не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.

    Вам необхідно подати до ТЦК такі документи:

    1. Заява про відстрочку

    2. Свідоцтво про народження дитини

    3. Свідоцтво про шлюб

    4. Документи про інвалідність дитини (посвідчення про соціальну допомогу та індивідуальну програму реабілітації)

    Не має значення хто записаний в посвідченні дитини з інвалідністю, головне факт виховання.

    Згідно ст. 141 Сімейного кодексу батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі.

    Згідно статті 151 Сімейного кодексу батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

    Обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.про соціальну допомогу.

    А також, чи передбачаються якісь зміни у новому законодавстві, яке зараз активно обговорюється, щодо моєї ситуації?

    Кабінет Міністрів України після доопрацювання вніс до Верховної Ради новий законопроєкт №10449, що стосується мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.

    Проте, змін до Вашої підстави для відстрочки не передбачено, тому Ви маєте та в майбутньому матиме право на відстрочку у зв'язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого дня!

    Токмач Галина Миколаївна
    100%

    Доброго дня, Богдане!

    1) Мене цікавить, чи може вплинути той факт, що ми обоє є ФОПи, на мою можливість відстрочки від мобілізації на підставі виховання дитини з інвалідністю? - ні, не може. Ви не підлягаєте мобілізації згідно абз.6 ч.1 ст.23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років). Однак, досить часто військкомати відмовляються надавати відстрочку, якщо чоловік не записаний в посвідченні про призначення соціальної допомоги відповідно до ЗУ “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, виданому УСЗН. Тому, щоб уникнути порушення ваших прав, в разі вручення повістки раджу подати на ім'я начальника ТЦК/військкомату письмову заяву на відстрочку + свідоцтво про народження дитини та документи про її інвалідність (медичний висновок ЛКК про дитину з інвалідністю віком до 18 років та посвідчення).

    Заява подається в оригіналі, всі інші документи - у звичайних копіях (при цьому з собою потрібно мати також оригінали). Її потрібно надрукувати в 2-х примірниках, щоб на вашому поставили дату отримання та реєстраційний індекс. Якщо не захочуть приймати (досить часто у ТЦК говорять, що зроблять це після проходження ВЛК), то надсилаємо заяву на відстрочку та додатки до неї на юридичну (поштою цінним листом із описом вкладення та повідомленням про вручення) та електронну адреси ТЦК (https://www.mil.gov.ua/kontakti/oblasni-vijskomati.html).

    Відповідно до п.11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов’язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

    Однак зазначу, що Ви не зобов'язані самостійно йти до ТЦК/військкомату та доводити своє право на відстрочку. Оскільки обов'язкова явка лише по врученій під особистий підпис повістці, в якій мають бути вказані причини виклику та строки явки. Постанова КМУ 1478 містить затверджену форму повісток, бланк якої передбачає розписку з особистим підписом особи про отримання повістки (ПОВІСТКА).

    При цьому, відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 60 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    Стаття 22. Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

    3. Під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов’язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов’язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;

    ХХХ

    Якщо все-таки вирішите оформити відстрочку, то спочатку подавайте документи на відстрочку, і лише після цього починайте проходити ВЛК. Якщо Вам після проходження ВЛК (у разі визнання придатним чи обмежено придатним до військової служби за станом здоров'я) захочуть вручити бойову повістку, то раджу такий алгоритм дій:

    1. берете повістку. На відривному корінці, який Ви повинні підписати і віддати (це як доказ вручення повістки) пишете: "я, ПІБ, не підлягаю мобілізації так як ... (коротко пару слів про ваші підстави). Вважаю вручення повістки на відправку незаконним". потім підпис, дата, ПІБ. Місця там небагато, тому прийдеться писати поверх друкованого тексту. Потім фотографуєте відривний корінець і віддаєте його представникам ТЦК.

    2. дзвоните на гарячу лінію Міністерства оборони України. Пояснюєте всю ситуацію. Додзвонитися важко, але можна. Тел. 0-800-50-04-42 додаткові телефони за посиланням на сайті Міністерства оборони: https://www.mil.gov.ua/kontakti/garyacha-liniya.ht... Ваш дзвінок зареєструють, назвуть номер звернення. Запишіть його. Через деякий час (узгоджений при реєстрації скарги) передзвоніть, назвіть номер свого звернення і дізнаєтесь про результати розгляду скарги. Також можна подати письмову скаргу на e-mail Міноборони zvernmou@post.mil.gov.ua - в такому разі до скарги додаєте фото ваших документів на підтвердження відстрочки і фото повістки.

    3. пишете письмову скаргу на протиправні дії посадових осіб районного ТЦК і направляєте її в вищестоящий ТЦК (наприклад, обласний).

    Затримувати вас ніхто не має права. Відбирати телефон - також. Навіть вручення повістки на відправку означає, що Ви добровільно повинні виконати вимоги повістки. Добровільно, але ніяк не примусово. Тому в разі затримання - дзвоніть в поліцію, повідомляйте про вчинення кримінального правопорушення (незаконне позбавлення волі та перевищення службових повноважень).

    БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЮ СІМ'Ю!

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!

    Токмач Галина Миколаївна

    Богдане!

    Ви також маєте право на перетин кордону. Спочатку наведену нормативно-правову базу, а потім практичні поради.

    ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, за наявності свідоцтва про народження дитини або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями), посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”, або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги), або індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я, або медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років (їх нотаріально засвідчених копій);

    2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    ВИСНОВКИ: ваша підстава для перетину кордону чітко визначена абзацом шостим пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, а саме: батьки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років. Враховуючи, що тут зазначено батьки (а не чоловік), то виїжджати можна разом із дружиною. Також немає значеня, що саме її фото (а не ваше), вклеїно у посвідчення. Оскільки дана норма законодавства встановлює наступне - незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги.

    Таким чином, для виїзду за кордоні Вам потрібні наступні документи: закордонні паспорти (ваш та вашої дружини), свідоцтво про народження дитини та посвідчення, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”. На цьому все, даний перелік є вичерпним.

    Дійсно на деяких пунктах пропуску (не на всіх) деякі (не всі) прикордонники вимагали документи з ТЦК щодо відстрочки від мобілізації. Така вимога законна лише у випадках, передбачених пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України. Тобто, якщо мова йде перетин кордону іншими військовозобов'язаними особами, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (наприклад: батько, який самостійно виховує дитину/дітей віком до 18 років або на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років).

    Одднак, як вже було зазначено вище, ваша підстава для перетину кордону встановлена абзацом шостим пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України і даною нормою встановлено вичерпний перелік документів для перетину кордону батьками, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років. Ніяких документів, підтверджуючих те, що Ви не підялагаєте призову на військову службу під час мобілізації, в цьому переліку немає.

    На жаль, такими усними вимогами прикордонники самі порушують законодавство і громадян змушують це зробити.

    Хоча відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 60 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.

    Враховуючи зазначене, раджу Вам наступне:

    1) Перед поїздкою зателефонувати на конкретний пункт пропуску (можете записати розмову), повідомити, що Ви виховуєте дитину з інвалідністю віком до 18 років і разом з дружиною хочете повезти свою дитину за кордон на лікування. При цьому, згідно абзацу шостого пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України маєте наступні документи: свідоцтво про народження дитини, посвідчення, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю” та закордонні паспорти.

    Запитайте: чи достатньо Вам цих документів для перетину кордону?

    Якщо скажуть, що так, то просто їдете на цей пункт пропуску.

    • (033) 272 09 20 – Волинський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Волинської області – пункти пропуску Ягодин, Устилуг);
    • (032) 239 01 23 – Львівський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Львівської області – пункти пропуску Угринів, Рава-Руська, Грушів, Краківець, Шегині, Смільниця );
    • (067) 181 42 67 – Чопський прикордонний загін (кордон зі Словаччиною, Угорщиною – пункти пропуску Малий Березний, Ужгород, Малі Селменці, Тиса);
    • (031) 313 82 61 – Мукачівський прикордонний загін (кордон з Угорщиною, Румунією – Лужанка, Вилок, Косино, Дзвінкове, Дякове, Солотвино);
    • (037) 259 19 49 – Чернівецький прикордонний загін (кордон з Румунією, Молдовою у межах Чернівецької області – пункти пропуску Порубне, Мамалига, Росошани, Кельменці, Сокиряни);
    • (043) 376 01 41 – Могилів-Подільський прикордонний загін – (кордон з Молдовою у межах Вінницької області);
    • (032) 275 62 90 – Західне регіональне управління.Якщо для перетину кордону обрано якийсь конкретний пункт пропуску, то перед поїздкою рекомендую Вам зв’язуватись з тим підрозділом, в зоні відповідальності якого він знаходиться.

    2) Якщо у розмові з пунктом пропуску Вам повідомлять, що також потрібні документи з ТЦК, то телефонуєте (розмову також раджу записати) до Адміністрації ДПС України на телефон гарячої лінії (служба «ДОВІРА») +38 (044) 527-63-63 (для дзвінків із-за кордону), 0-800-218-808, 1598.

    Так само потрібно повідомити, що Ви виховуєте дитину з інвалідністю віком до 18 років і разом з дружиною хочете повезти свою дитину за кордон на лікування. При цьому, згідно абзацу шостого пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України маєте наступні документи: свідоцтво про народження дитини, посвідчення, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю” та закордонні паспорти.

    Запитуєте: чи достатньо Вам цих документів для перетину кордону?

    Упевненена, що Вам скажуть так.

    Тоді говоріть, що до цього телефонували на такий-то пункт пропуск і там відповіли, що також потрібні документи з ТЦК. Попросіть їх пояснити дану ситуацію, тобто чи це офіційна позиція Державної прикордонної служби України.

    3) Якщо дозволяє час, раджу подати до Адміністрації ДПС України запит про доступ до публічної інформації або адвокатський запит щодо надання інформації по переліку необхідних документів для батьків, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років

    4) Їхати на той пункт пропуску, на який Ви телефонували, з наступними документами: свідоцтво про народження дитини, посвідчення, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю” та закордонні паспорти.

    Якщо не пропускатимуть, то посилайтеся на абзац шостий пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України та покажіть відповідь Адміністрації ДПС України на ваш запит (якщо така відповідь буде відсутня, то хоча б включіть запис розмови як з цим пунктом пропуску, так і з Адміністрацією ДПС України).

    Якщо все одно не пускатимуть, то вимагайте письмову відмову, оскаржуйте її (шляхом подачі скарги керівнику прикордонного загону чи в судовому шляхом подачі адміністративного позову) або пробуйте виїхати через інший пункт пропуску або через той самий, однак в іншу зміну.

    Всього найкращого!

    Турчин Ярослав Олександрович

    ВІТАЮ ВАС, пане БОГДАНЕ!

    Те, що Ви обоє ФОПи - це навіть добре, бо Ви не перебуваєте на первинному військовому обліку у роботодавця та держава у особі ТЦК про Вас нічого не знає, адже немає кому про Вас повідомляти в ТЦК.

    Усі оті казки, як ТЦК все знає, маючи доступ до усіх реєстрів та баз даних країни - лише казки. Бо автоматизованого включення у Реєстр військовозобов"язаних ще ніхто не вигадав з програмістів. Це все відбувається у ручному режимі, а тому поки Вам не дадуть повістку та не внесуть в Ресєтр - ніхто до Вас жодних питань по мобілізації мати не буде.

    Звісно якщо специфіка Вашої підприємницької діяльності змушує Вас подорожувати / пересуватися і високий ризик видачі повісток - то дійсно краще подбати про відстрочку.

    Знову-таки статус ФОПа на це жодним чином не впливає, бо в нас не "радянські часи" і навіть не Білорусь, де за відсутність офіційного місця проживання штрафують.

    ОТЖЕ, Той факт, що Ви обоє є ФОПи - ніяк не може вплинути на можливість відстрочки від мобілізації на підставі виховання дитини з інвалідністю

    Крім того, проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" № 10449 від 30.01.2024 (у поданій редакції) поки що жодним чином Вашого права не обмежує. І взагалі - кому ж давати право на відстрочку, якщо не Вам?!

    Але, враховуючи плановані зміни ТЦК може наразі взагалі нікому відстрочку не надвати і по-при наявність права на відстрочку тягнути у армію усіх, хто прийде. Тож за можливості вже зачекати який буде новий закон про мобілізацію, а тоді оформлювати відстрочку, якщо вже раніше про це не потурбувалися.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024