Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 01 лютого 2024, питання №101251 300₴

Щодо можливості призову як офіцера запасу до 25 років

Наразі мені 21. Моя фірма має можливість проводити бронювання. Після запиту на моє бронювання фірмою, Міноборони відповіло, що я є непризовного віку, тому запит на моє бронювання воно відхиляє.
Я є офіцером запасу зі званням молодшого лейтенанта, прийняв присягу, закінчивши військову кафедру. Маю дійсну військово-облікову спеціальність.
Наскільки я знаю, як офіцер запасу і як вже "військовозобов'язаний", а не "призовник", я можу бути за потреби призваним на службу навіть за умови меншого віку
Чи дійсно це так? Чи вірна позиція Міноборони? Якщо ні, якими статтями я можу оперувати, аби наполягати на бронюванні?

Відповіді юристів (6)

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Доброго дня!

    Позиція Міноборони є абсолютно невірною! Ви є військовозобов'язаним незважаючи на вік, адже закінчили військову кафедру.

    Вас мають право забронювати, якщо у Вас не дефіцитна спеціальність.

    Згідно Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану бронюванню підлягають військовозобов'язані.

    Згідно ч.9 ст.1 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

    Згідно ч.5 ст.11 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" громадянам України, які мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу, склали встановлені іспити та атестовані до офіцерського складу, присвоюється відповідне первинне військове звання офіцера запасу.

    Крім того, згідно п.2 ч.1 ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних: які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.

    Згідно ст.18 "Про військовий обов'язок і військову службу" від призову на строкову військову службу звільняються громадяни України, яким після закінчення закладів вищої освіти присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу.

    Отже, закінчивши військову кафедру Вас повинні були зняти із військового обліку призовників, взяти на військовий облік військовозобов'язаних та присвоїти відповідне первинне військове звання офіцера запасу.

    Тому, незалежно від віку, після закінчення військової кафедри Ви є військовозобов'язаним, який підлягає бронюванню, за умови, що Ваша ВОС не є дефіцитною.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого дня!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Артеме!

    Ви все правильно розумієте. Оскільки Ви є офіцером запасу, то маєте статус військовозобов'язанного та можете бути призвані за мобілізацією, а отже підлягаєте бронюванню на підприємстві. Крім цього Ви є особою призовного віку, так як призову під час мобілізації підлягають чоловіки у віці від 18 до 60 років.

    Якщо у МОУ Вам відмовили у бронюванні, на підставі лише непризовного віку, то така відмова є незаконною і її можна оскаржити до окружного адмінистративного суду.

    Порядок та категорії осіб, які підлягають бронюванню, визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 «Про порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану»:

    "1. Цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов’язаних за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють:

    в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;

    на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);

    на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

    на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

    2. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі — список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, — за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки).

    Заброньованим військовозобов’язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі — відстрочка).

    У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати:

    строку проведення мобілізації — для військовозобов’язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку;

    шість місяців — для військовозобов’язаних, зазначених в абзацах третьому — п’ятому пункту 1 цього Порядку.

    3. Керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.

    У разі потреби звіряння відповідності військово-облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам здійснюється в установленому законодавством порядку.

    Органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями під час формування списків можуть враховуватися критерії бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час згідно з додатком 6 до Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 р. № 45, — із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 12, а також переліки посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 р. № 493".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, позиція мін оборони не правомірна. Треба повторити запит, надавши ваші військові документи. Але будь те готові , що можливо мін.оборони це зробило навмисно, тому що ви офіцер відповідно цінний кадер.

    Якщо відмовлять і у наступний раз , треба звертатися до адміністративного суду, з позовом про скасування рішення про відмову, та забов'язання вчинити певні дії, тобто надати вам бронювання.

    Ситуація не проста, тому рекомендую звернути увагу на підстави для відстрочки від мобілізації ст.23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Кирда Вячеслав Володимирович
    25%

    Вітаю Вас!

    Чи дійсно це так? Чи вірна позиція Міноборони? Якщо ні, якими статтями я можу оперувати, аби наполягати на бронюванні?

    Дійсно, позиція МОУ викликає супереченості. Ви точно є військовозобов'язаним та теоретично можете бути заброньованим.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 24. Мета бронювання військовозобов’язаних

    Бронювання військовозобов’язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

    Стаття 25. Організація і порядок бронювання військовозобов’язаних

    1. Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють:

    1) в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;

    2) на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);

    3) на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань;

    4) на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

    2. Військовозобов’язані, зазначені у частині першій цієї статті, не підлягають прийняттю на службу у військовому резерві.

    3. Порядок та організація бронювання, переліки посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Під час дії воєнного стану бронювання військовозобов’язаних може також здійснюватися за списком військовозобов’язаних, поданим у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку відповідним органом державної влади, іншим державним органом, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією, зазначеними в частині першій цієї статті.

    ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76

    ПОРЯДОК бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану

    3. Керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.

    У разі потреби звіряння відповідності військово-облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам здійснюється в установленому законодавством порядку.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИПОСТАНОВА

    від 30 грудня 2022 р. № 1487Київ

    Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    20. Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

    Військово-обліковими документами є:

    для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;

    для військовозобов’язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;

    для резервістів - військовий квиток.

    ...

    Але якщо Вас бронюють по лінії МОУ, то дійсно можуть бути проблеми, оскільки певні посади вимагають для бронювання мінімум 35-річного віку. Нормативно-правові акти для бронювання по лінії МОУ мають ДСК, а тому побачити їх у публічному доступі неможливо. Для бронювання по лінії Мінекономіки таких вимог немає. Уточнюйте це питання у своїх кадрів.

    Успіхів. З повагою!

    Пономаренко Наталія
    25%

    Доброго дня, шановний Артеме!

    Вам слід наполягати на бронюванні, адже незалежно від віку Ви є військовозобов'язаним та як офіцер - зараховуєтесь у запас і там перебуваєте незалежно від віку. Мало того не за ІІ, а за І категорією. Тобто підпадаєте під мобілізацію в першу чергу.

    Ваше небронювання - наслідок некомпетентності працівника Міністерства, яке обробляло заявки і вважає, що у кожної особи незалежно від статусу до 25 / 27 років захист від призову. Це нажаль не так.

    Треба писати листа, уточнення, прикладати копію військового квитка. Вирішувати питання з дурнями у кабінетах, які обробляють заявки, в телефонному режимі як це завжди в нашій країні і відбувається.

    Бронюванню підлягають військовозобов’язані (ч. 1 ст. 25 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

    Жодних обмежень щодов ВІКУ осіб, які підлягають бронюванню - законодавство не містить. Ключовою є саме ознака ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНОСТІ.

    Треба наполягати на бронюванні.

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко

    Турчин Ярослав Олександрович
    25%

    ВІТАЮ ВАС, пане АРТЕМЕ! Скоріш за Все Ваша кадрова служба помиляється і причиною відхилення подання є саме те, що Ви офіцер запасу. Далі про це розповім трохи детальніше.

    Єдиною підставою для відмови у бронюванні військовозобов"язаного з належними військово-обліковими документами - є віднесення до рідкісних військово-облікових спеціальностей (ВОС), які не підлягають бронюванню згідно з листом Міністерства оборони України від 220/1469 від 11.03.2022 р. (копію Листа Міноборони додаю до відповіді в форматі PDF Adobe Acrobat Reader)

    Так згідно зі згадуваним листом проінформовано Міністерство економіки України, що Головнокомандувачем ЗСУ прийнято рішення щодо заборони бронювання військовозобов"язаних, які мають нижчезазначені дифіцитні для ЗСУ ВОС:

    • рядового, сержантського та старшинського складу (див. у листі);
    • офіцерського складу за групами ВОС: 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 12, 14, 34, 44, 46, 47, 49, 50, 52, 53, 54, 70, 90.

    ПЕРЕЛІК військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу, затверджено Наказом Міністерстваоборони України від 01 серпня 2023 року № 444.

    З Переліком офіцерських ВОС Ви можете ознайомитися за посиланням:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1562-23#Text

    Отже, скоріш за Все Вас не забронювали внаслідок віднесення правильного або хибного Вашої ВОС як офіцера запасу до визначених Головнокомандувачем ЗСУ як дифіцитних та таких, що не підлягають бронюванню. Тому уважно дослідіть свою військово-облікову спеціальність, яка має бути зазначена у військово-обліковому документі / військовому квитку.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024