Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

13 лютого 2024, питання №102152 240₴

Втрата бюджетного місця після академвідпустки за станом здоров'я

Доброго дня!
У мене питання щодо втрати бюджетного місця в КНУ ім. Шевченка після академвідпустки за станом здоров'я .
При написанні заяви на поновлення у деканаті сину сказали, що він втратив бюджетне місце і пропонують підписати контракт. Як відстояти своє право на бюджетне місце?

Відповіді юристів (2)

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Доброго дня!

    Спочатку зверніться рекомендованим листом до Вашого навчального закладу з вимогою надати пояснення щодо відмови у поновленні на бюджетне місце, а потім зверніться зі скаргою до Міністерства освіти України.

    Проте, майте на увазі, згідно пункту 4 Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України № 245 від 15.07.96 р.

    Особи, які вступили до вищих закладів освіти і навчались за рахунок коштів державного бюджету, користуються пріоритетним правом при переведенні та поновленні на місця державного замовлення за умови наявності таких вакантних місць.

    При відсутності вакантних місць, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, вищезгадані особи за їх згодою можуть бути переведені або поновлені на навчання з оплатою за рахунок коштів місцевого бюджету, галузевих міністерств, відомств, підприємств, організацій, установ та фізичних осіб за умови наявності вакантних місць ліцензованого обсягу.

    Тобто, якщо ВНЗ надав бюджетне місце пільговику і на даний час вакантних місць немає - Ви зможете поновитися лише на контракт.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    75%

    Доброго дня, Олександре!

    На жаль частина правди в тому твердженні деканату є, але лише частина...

    Листом МОН «Про надання академічної відпустки» № 1/15735-23 від 11.10.2023 (далі – лист МОН від 11.10.2023) ЗВО повідомлені про те, що листом МОН від 23.04.2018 № 1/9-257 (далі – лист від 23.04.2018) ЗВО було рекомендовано до набуття чинності новим актом тимчасово керуватися нормами Положення про академічні відпустки та повторне навчання у вищих закладах освіти, затвердженого спільним наказом МОН і МОЗ від 06.06.1996 № 191/153 (далі – Положення від 06.06.1996).

    Також у листі МОН від 11.10.2023 звернуто увагу на те, що у випадку надання академічної відпустки (перерви у навчанні) студентам, які здобувають освіту за рахунок видатків державного бюджету (державне замовлення) або місцевого бюджету (регіональне замовлення), вони поновлюються на навчання за рахунок коштів фізичних або юридичних осіб з можливістю подальшого переведення на бюджетні місця в разі їх наявності відповідно до законодавства. На місця державного (регіонального) замовлення гарантовано поновлюються учасники бойових дій та особи, які продовжують навчання після відпустки у зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною.

    Положення від 06.06.1996, яким МОН у листі від 23.04.2018 рекомендувало користуватись до прийняття у спірній ситуації профільного акта, не містить чіткого механізму, який би зобов’язував ЗВО зробити так чи інакше. Аналізованої ситуації стосується лише п. 19 Положення від 06.06.1996, за яким студентам, що навчалися за кошти державного бюджету, призначається стипендія за рахунок бюджетного фінансування з часу поновлення їх на навчання до підведення підсумків чергової екзаменаційної сесії.

    Наведений п. 19 Положення від 06.06.1996 прямо нічого не визначає, але з його змісту випливає, що ЗВО надає бюджетне місце у тому разі, якщо воно є на момент повернення студента.

    Водночас існує ще один документ МОН — Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів вищих закладів освіти, затверджене наказом МОН № 245 від 15.07.1996 (далі — Положення від 15.07.1996), що є чинним на жовтень 2023.

    Пунктом 4 Положення від 15.07.1996 передбачено таке: особи, які вступили до вищих закладів освіти і навчались за рахунок коштів державного бюджету, користуються пріоритетним правом під час переведення та поновлення на місця державного замовлення за умови наявності таких вакантних місць. За відсутності вакантних місць, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, вищезгадані особи за їх згодою можуть бути переведені або поновлені на навчання з оплатою за рахунок коштів місцевого бюджету, галузевих міністерств, відомств, підприємств, організацій, установ та фізичних осіб за умови наявності вакантних місць ліцензованого обсягу.

    Положення від 15.07.1996 хоча і діє, однак регулює «переведення, відрахування та поновлення студентів», а Положення від 06.06.1996, яким МОН рекомендує користатись, визначає механізм «надання академічних відпусток та повторне навчання». За аналогією закону (ст. 8 Цивільного кодексу України) слід керуватись нормами Положення від 15.07.1996, оскільки ним врегульовано схожі за правовою природою відносини.

    Тобто, як свідчать чинні нормативно-правові акти та вищенаведена позиція МОН, викладена в листах від 11.10.2023 та 23.04.2018, ЗВО не зобов’язаний зберігати бюджетне місце за студентом, який пішов в академвідпустку, та може його надати особі, яка цього потребує. У разі якщо бюджетне місце виявиться вільним, такій особі воно може бути надане.

    Детальніше тут: https://pravo.ua/chy-zberihaietsia-za-studentom-biudzhetne-mistse-pislia-povernennia-z-akademichnoi-vidpustky/#:~:text=Тобто%2C%20як%20свідчать%20чинні%20нормативно,надати%20особі%2C%20яка%20цього%20потребує.

    Втім, таку позицію МОН не можна назвати бездоганною з правової точки зору, оскільки вона більше нагадує визнане МОН рейдерство. Тому відмову КНУ у поверненні сина після академвідпустки на своє бюджене місце можна оскаржити в судовому порядку. Одною з істотних причин такого оскарження може бути відсутність завчасного попередження сина про прийняття на його місце іншого студента. Тим права сина були суттєво порушені.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024