Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 21 лютого 2024, питання №102547

Як розписатись військовому

Доброго дня, чоловік знаходиться в зоні бойових дій, у нас з ним спільна дитина і я вагітна вдруге. Командир не відпускає, щоб розписатись. Чи мають вони право відмовляти? І куди треба звернутись щоб його відпустили для розпису?

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Альона!

    Згідно з законодавством, право на відпустку за сімейними обставинами та з інших поважних причин надається військовим усіх видів служби: строковикам, мобілізованим, контрактникам, курсантам, призваним резервістам.

    Тривалість такої відпустки не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець (тобто сумарно може бути 14 днів).

    Таку відпустку можна взяти навіть, якщо військовий вже брав частину щорічної основної відпустки.

    Відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин надається зі збереженням грошового забезпечення.

    Які обставини можуть бути підставою для відпустки?

    Законодавством не визначено чітких умов (підстав), за яких відпустка за сімейними обставинами надається в умовах воєнного стану. Така відпустка може бути надана військовослужбовцю за наявності певних життєвих або сімейних обставин (наприклад, це може бути одруження, народження дитини, хвороба або смерть близьких родичів тощо).

    Порядок надання відпустки:

    1. Службовець подає рапорт безпосередньо командиру.
    2. Командир передає рапорт до штабу в/ч для подання на розгляд командиру в/ч.
    3. Командир в/ч приймає рішення щодо надання відпустки (відмова обгрунтовується).

    Постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» на час дії воєнного стану, якщо один із наречених є військовослужбовцем, то державна реєстрація шлюбу може проводитися відділом державної реєстрації актів цивільного стану (далі – відділ ДРАЦС) без особистої присутності такого нареченого (нареченої).

    Для того, щоб укласти шлюб дистанційно, тобто без присутності нареченого або нареченої, військовослужбовцю необхідно подати відповідну заяву безпосередньому командиру, в якій обов’язково зазначити відомості про себе та наречену (нареченого), зокрема прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), дату народження, громадянство, а у разі зміни прізвища – відомості про обране прізвище. Ця заява одночасно є й підтвердженням факту надання згоди військовослужбовцем на укладення шлюбу.

    Надалі командир у свою чергу засвідчує справжність підпису на заяві та надсилає її до відділу ДРАЦС, до якого подано заяву про державну реєстрацію шлюбу нареченим (нареченою), або до іншого відділу ДРАЦС чи до територіального органу Міністерства юстиції України, які провадять діяльність під час воєнного стану.

    До того ж відповідно до пункту 14 глави 1 розділу 2 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» ‒ державну реєстрацію актів цивільного стану проводить будь-який орган за зверненням заявника.

    За можливості військовослужбовець може бути присутнім під час реєстрації шлюбу за допомогою відеозв’язку.

    Окрім того, в умовах воєнного стану сам факт реєстрації шлюбу може засвідчуватись актом про укладення шлюбу, який складається безпосереднім командиром військовослужбовця.

    Сам же акт може складатися без особистої присутності одного чи обох наречених, але з використанням доступних засобів відеозв’язку з тим із наречених, хто відсутній, або з обома відсутніми нареченими.

    Актовий запис про шлюб складається в день отримання відділом ДРАЦС заяви про реєстрацію шлюбу або акту.

    https://www.kmu.gov.ua/news/ukladennia-shliubu-z-v...

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович

    Згідно з законодавством на час дії воєнного стану, якщо один із наречених є військовослужбовцем ЗСУ, державна реєстрація шлюбу може проводитися відділом державної реєстрації актів цивільного стану без особистої присутності такого нареченого (нареченої).

    Для того, щоб укласти шлюб дистанційно, тобто без присутності нареченого або нареченої, військовослужбовцю необхідно подати відповідну заяву безпосередньому командиру, в якій обов’язково зазначити відомості про себе та наречену (нареченого), зокрема прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), дату народження, громадянство, а у разі зміни прізвища – відомості про обране прізвище. Ця заява одночасно є й підтвердженням факту надання згоди військовослужбовцем на укладення шлюбу.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України