Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго вечора
Ми з жінкою у офіційному шлюбі маємо дві квартири (більше 3х років обидві у власності).
Кожна квартира оформлена окремо (одна на мене, інша на жінку - тобто різні власники).
Одна із квартир була придбана у шлюбі.
На даний момент ми податкові нерезиденти (проживаємо в Польші більше 3х років) але ми громадяни України.
Питання - якщо ми хочемо продати обидві квартири одночасно протягом року (з урахуванням вище вказаних умов) - чи потрібно буде нам сплатити податок з доходів фіз осіб на другу квартиру?
Якщо так і нам потрібно сплатити податок, то який відсоток і хто з нас? чи кожен із нас від половини вартості другої квартири чи інший варіант?
Дякую )
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (10)
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
За загальним правилом продаж нерухомості оподатковується:
- податком на доходи фізичних осіб – 5%;
- військовим збором 1,5%.
Для нерезидентів розмір податку на доходи фізичних осіб при продажу нерухомості становить 18%.
Згідно з п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III із змінами та доповненнями залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.
Відповідно до п. 172.2 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ.
Пунктом 172.9 ст. 172 ПКУ передбачено, що дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами – нерезидентами, оподатковується згідно із ст. 172 ПКУ в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою 18 відс., визначеною в п. 167.1 ст. 167 ПКУ.
Відповідно до п. 172.5 ст. 172 ПКУ сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи:
а) особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, – до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни;
б) особою, у власності якої перебував об’єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно.
Тобто, дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, які перебувають у його власності менше трьох років, що здійснюються фізичними особами – нерезидентами, оподатковується за ставкою 18 відсотків.
Якщо дохід, отриманий нерезидентом від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 ПКУ, то такий дохід оподатковується за ставкою 18 відсотків.
Якщо об’єкт нерухомості, зазначений у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, перебуває у його власності більше трьох років, то дохід від продажу такої нерухомості не оподатковується.
Але в законі є умови при яких ми можемо не сплачувати податок з доходу фіз осіб:
- якщо нерухомість перебувала у власності продавця більше трьох років;
- якщо це перший продаж нерухомості протягом календарного року.
Тому і питання. Так як у кожного з нас по одній квартирі, які перебували у власності більше 3х років і це буде перший продаж протягом року і у кожного з нас по одній квартирі у власності (момент тільки стосується нерезидента податкового та придбання однієї з двох квартир у шлюбі) ...
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВідповідно до пп. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 Кодексу нерезидент - це фізична особа, яка не є резидентом України.
Статус резидента в Україні визначається відповідно до положень пп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, зокрема, фізична особа - резидент - це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.
У разі, якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні.
Виходячи з вищенаведеної відповіді у Вас відсутній об'єкт оподаткування.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, ви не будете сплачувати подарок, так як , квартири оформлені окремо на кожного, що у період шлюбу це не має значення. Для продажу, вам потрібно буде надати лише згоду один одному на продаж придбаного майна у шлюбі.
Ви сплатите військовий збір та послуги нотаріуса.
А що тоді на рахунок нерезиденства податкового? Тобто ми громадяни України, але вже податкові нерезиденти - тобто сплачуємо податки в Польщі (так як ми тут вже більше 3х років).
Що враховується в даному разі? громадянство чи нерезиденство податкове? чи пріоритет тут мають умови продажу (що у власності більше 3х років та одна продаж протягом року)
Дякую )
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіОтримуйте кошти готівкою, і все буде ок!
Бо для нерезидентів розмір податку на доходи фізичних осіб при продажу нерухомості становить 18%.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Андрію!
Коли укладається договір купівлі-продажу, потрібно обов’язково сплатити державне мито, податок на дохід фізичних осіб (ПДФО), а також військовий та пенсійний збори.
Державне мито — це плата за нотаріальне посвідчення переходу права власності нерухомості від продавця до покупця. Платити її має продавець. Сума дорівнює 1% від вартості проданого майна.
Водночас покупець сплачує пенсійний збір про купівлю-продаж нерухомості, який також становить 1% від вартості.
Необхідність для продавця сплачувати ПДФО та його розмір залежить від низки факторів:
Також якщо до продажу квартира перебувала у власності менш як три роки, ПДФО сплачується на рівні 18%. Винятком є продаж успадкованої нерухомості.
Ще один обов’язковий платіж для продавця — військовий збір, який складає 1,5% від вартості нерухомості.
У Вашому випадку продаж обох квартир не залежно від того, що він відбуватиметься одночасно, не потягну за собою оплати однієї з них, як проданої вдруге протягом одного року, оскільки обидві квартири мають різних власників.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пане АНДРІЙ! Ні, не потрібно сплачувати. Потрібно було б, якби квартири у Вас були поділені 50 на 50 % і кожен з Вас продавав свою долю, тобто спільну власність.
Ніхто з Вас не сплачує податок, адже власники є різними. Згода на продаж квартири другим з подружжя в інтересах сім"ї - не є продажем квартири у відношенні до нього.
Крім того, якщо Ви живете за кордоном, яка Вам справа вже до думки податкової в Україні?!
В той же час, Ви можете навіть уповноважити дружину на продаж за довіреністю, якщо не маєте планів / змоги повернатися для продажу в Україну.
Щасти Вам!
З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Адвокат, м. Київ, 28 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго вечора, шановний Андрій!
Податкова відслідковує сплату податків за податковим номером, який в чинному законодавстві зветься Реєстраційний номер облікової картки платника податків (скорочено - РНОКПП).
Оскільки Ваші долі у квартирах одне-одного під час шлюбу - не виділені, то власником є той, на кого записана квартира. Тобто податкова побачить ДВОХ різних власників двох різних квартир і жодним чином не зможе Вас пов'язати з іншою проданою квартирою за один рік.
Єдине, що буде вимагати нотаріус при оформлені договору купівлі-продажу - це нотаріально посвідчену згоду на продаж іншого з подружжя.
Відповідно до положень Податкового кодексу не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) відповідних об’єктів:
Отже, Ви можете сміливо продавати обидві квартири в один рік і не турбуватися за податки. Нотаріус не має права вимагати податки за це, адже потім їх повернути як помилково сплачені зможете лише через суд, бо держава не поспішає повертати помилкові платежі в сучасних умовах.
Покупець так само може не платити 1 %, якщо це його перше за життя придбання квартири, але для того аби не платити ці гроші він має подати заяву нотаріусу і прикріпити до неї передбачений Урядом пакет документів.
Додатково маю зазначити, що факт непроживання в Україні більше 180 днів під час війни не доводить факту втрати Вами статусу податкового резидента України. Єдине, що ви могли набути статусу подвійного резидентства.
З повагою, адвокат Наталія Пономаренко
Дякую за таку розгорнуту відповідь ) Гарного вечора )