Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 02 березня 2024, питання №103080 250₴

Яка може бути відповідальність за порушення обліку

Я стою на обліку в місті яке наразі окупована, в мене є приписне, останній раз оновлював дані у 2019 році, а з 2017 перебуваю як ВПО в іншому місті, але по місцю проживання на облік не ставав, так як завжди звертався до військомату по місці прописки. Зараз треба супроводжувати дружину з 2 групою закордон на обстеження, з точки законодавства, з чим ми можемо зустрітися при перетині? Дивився на статтю 57 про перетин, то всі документи є, чи наразі можуть бути якісь проблеми? Можуть мене затримати? Та як себе поводити? Дякую

Відповіді юристів (5)

    Богун Сергій Павлович
    33.2%

    Доброго дня.

    Згідно законодавства порушення правил обліку військовозобов'язаних несе в собі адміністративну відповідальність.

    Порядок виїзду за кордон врегульовано Правилами перетинання державного кордону громадянами України.

    Якщо Ви маєте всі необхідні документи для перетину кордону - жодних питань до Вас у ДПСУ не буде.

    ДПСУ не є органом, що контролює військовозобов'язаним правил військовозобов'язаного обліку.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Згідно поставнови КМУ «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» Ви можете виїхати за кордон за підстав зазначених у п.2-1:

    “2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право: особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність;

    Для виїзду за кордон разом з дружиною необхідні такі документи:

    1. Закордонні паспорти

    2. Документ про інвалідність дружини (посвідчення інваліда або пенсійне посвідчення або посвідчення про соціальну допомогу). Довідка МСЕК на кордоні не приймається.

    3. Свідоцтво про шлюб

    Правила перетину кордону регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57. Змін до Правил не відбувалось, тому офіційної заборони на перетин кордону без військово-облікового документу або без довідки з ТЦК немає.

    Крім того, державна прикордонна служба України згідно з Законом України «Про Державну прикордонну службу України» не є органом державної влади, який формує або реалізує державну політику з питань здійснення військового обліку осіб.

    Але, в реаліях сьогодення, в діях деяких прикордонників вбачається явне перевищення службових повноважень та явне обмеження прав громадян. Адже вони можуть вимагати військово-облікові документи або довідку з ТЦК про відстрочку, які не є обов'язковими документами, які передбачені пунктом 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    Якщо Вам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Відмовити Вам можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.

    Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.

    Або Ви зможете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    За порушення правил військового обліку Вам може загрожувати штраф 850 грн за статтею 210 КУпАП, проте це відноситься до компетенції ТЦК і його накладають після розгляду справи керівником ТЦК. Затримати на кордоні Вас ніхто не має права.

    Тому, єдиним неприємним моментом з яким Ви можете зіштовхнутися на кордоні - це те, що від Вас можуть вимагати довідку про відстрочку, а без її наявності - заборонити виїзд за межі України

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрий Климентьевич
    33.2%

    Доброго дня!

    Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують

    родинні зв’язки,

    інвалідність".

    Отже, відповідно до Правил перетину кордону громадянами України на кордоні Ви повинні пред'явити закордонні паспорти, свідоцтво про шлюб та документ, що підтверджує інвалідність дружини:

    посвідчення інваліда,

    або пенсійне посвідчення,

    або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі — документи, що підтверджують інвалідність).

    Що стосується військового обліку, то згідно законодавства Ви повинні були знятись з обліку в ТЦК за місцем реєстрації, а потім стати на облік у ТЦК за місцем ВПО.

    Також є питання стосовно Вашого приписного: скільки Вам років? Чи це чинний ВОД, чи Ви вже знаходитесь у віці військовозобов'язанної особи?

    За порушення правил військового обліку Вас може бути притягнуто до адмінистративної відповідальності за статтею 210 КУпАП у вигляді штрафу на суму від 850 до 1700 грн.

    Ще з кінця минулого року прикордонники вимагають при перетині кордону пред'явити військово-обліковий документ та довідку про відстрочку з ТЦК. Звісно, що ці вимоги є неправомірними, оскільки у переліку документів, які необхідні для виїзду за кордон, ВОД та довідка про відстроку не зазначені.

    Взагалі, ситуація доволі не визначена, оскільки деяким вдається виїхати без ВОД, а деяких не пропускають. В кінцевому варіанті все залежить від прикордонників, пункту пропуску та часу доби, коли Ви перетинаєте кордон.

    Отже, якщо Вам відмовлять на одному пропускному пункті, це ніяким чином не завадить Вам спробувати перетинути кордон в інших пунктах пропуску.

    В будь якому разі Вам не варто хвилюватись, що Вас можуть затримати. Саме погане, що Вас очікує - це відмова у перетині кордону.

    Якщо у Вас все ж таки виникнуть проблеми, то алгорітм дій може бути наступним:

    По-перше, на всі відмови Держприкорджон служби треба вимагати пісьмового підтвердження та одразу його оскаржувати. В таких випадках вони будуть відчувати більше відповідальності та діяти не так нахабно.

    По-друге, згідно з роз’ясненнями самої Держприкордонслужби України та відповідно до статті 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність органів ДПС можуть бути оскаржені до Голови Державної прикордонної служби України, вищого органу або суду..

    По-третє, згідно ст. 14Закону України Про прикордонний контроль від 05.11.2009 № 1710-VI (rada.gov.ua)

    "Стаття 14. Порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України

    …Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом...".

    Відповідно до статті 24 Закону України “Про доступ до публічної інформації” відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень за:

    відмову в задоволенні запиту на інформацію;

    відстрочку задоволення запиту на інформацію;

    ненадання відповіді на запит на інформацію;

    надання недостовірної або неповної інформації;

    несвоєчасне надання інформації;

    невиконання органами Держприкордонслужби обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”;

    інші рішення, дії чи бездіяльність органів Держприкордонслужби, що порушили законні права та інтереси запитувача.

    Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені органами Держприкордонслужби, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом

    Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Держприкордонслужби до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

    По-четверте, телефони Держприкодонслужби, які можуть згодитись в таких випадках!

    1598 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ З МОБІЛЬНОГО); +38(044)527-63-63 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ ІЗ-ЗА КОРДОНУ)

    - ТЕЛЕФОН ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ (СЛУЖБА «ДОВІРА»)

    (044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)

    - ПОДАННЯ ЗАПИТІВ НА ОТРИМАННЯ ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

    (044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)

    - ПОДАННЯ ЗВЕРНЕНЬ ГРОМАДЯН

    Нарешті, по-п’яте, прикордонники зобов’язані надавати консультації в телефонному режимі у пунктах пропуску за такими номерами:

    (033) 272 09 20 – Волинський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Волинської області – пункти пропуску Ягодин, Устилуг);

    (032) 239 01 23 – Львівський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Львівської області – пункти пропуску Угринів, Рава-Руська, Грушів, Краківець, Шегині, Смільниця );

    (067) 181 42 67 – Чопський прикордонний загін (кордон зі Словаччиною, Угорщиною – пункти пропуску Малий Березний, Ужгород, Малі Селменці, Тиса);

    (031) 313 82 61 – Мукачівський прикордонний загін (кордон з Угорщиною, Румунією – Лужанка, Вилок, Косино, Дзвінкове, Дякове, Солотвино);

    (037) 259 19 49 – Чернівецький прикордонний загін (кордон з Румунією, Молдовою у межах Чернівецької області – пункти пропуску Порубне, Мамалига, Росошани, Кельменці, Сокиряни);

    (043) 376 01 41 – Могилів-Подільський прикордонний загін – (кордон з Молдовою у межах Вінницької області);

    (032) 275 62 90 – Західне регіональне управління.

    Після відмови у перетині кордону у Вас буде декілька варіантів подальших дій:

    1. Оскарження відмови до начальника органу охорону державного кордону.

    2. Оскарження відмови в адмінистративному суді.

    3. Явка до ТЦК та оформлення документів, які вимагають прикордонники для перетину кордону. Для цього Вам прийдеться оформити відстрочку та пройти ВЛК. Як також отримати чинний ВОД, якщо Вам вже більше 27 років.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    33.6%

    Вітаю Вас!

    Я стою на обліку в місті яке наразі окупована, в мене є приписне, останній раз оновлював дані у 2019 році, а з 2017 перебуваю як ВПО в іншому місті, але по місцю проживання на облік не ставав, так як завжди звертався до військомату по місці прописки. Зараз треба супроводжувати дружину з 2 групою закордон на обстеження, з точки законодавства, з чим ми можемо зустрітися при перетині? Дивився на статтю 57 про перетин, то всі документи є, чи наразі можуть бути якісь проблеми? Можуть мене затримати? Та як себе поводити? Дякую

    Як на мій погляд, Вам зараз не варто займатися процедурою оформлення відстрочки від мобілізації. Чому так вважаю? Розповідаю по порядку.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    АБЗАЦ 11 - які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    Зміст абзацу 11 частини першої статті 23 полягає саме у факті відсутності інших осіб, які зобов'язані утримувати непрацездатну особу. Тому тут треба розбиратися щодо наявності у неї інших працездатних осіб.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування

    Стаття 1. Визначення термінів

    ...

    непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.

    АЛЕ ВСЕ Ж МАЄМО ТРИМАТИ В ГОЛОВІ МОЖЛИВІ ПЕРСПЕКТИВИ ЩОДО ВИКЛЮЧЕННЯ ДАНОЇ НОРМИ ІЗ ЗАКОНОДАВСТВА, ОСКІЛЬКИ НАРАЗІ ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД В ЗАКОНОДАВСТВІ. ПО ПЕРШОМУ ЧИТАННЮ ДАНА НОРМА ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ БУЛА ВИКЛЮЧЕНА.

    2. Щодо виїзду за кордон.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    ...

    особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність.

    Такии чином, жодної довідки з ТЦК чинним законодавством не передбачено.

    Ваша позиція має бути такою, що змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України офіційно їх не було, жодних постанов Кабінет Міністрів з приводу цього не ухвалював.

    Пам'ятайте - чинні Правила перетинання державного кордону не вимагають від Вас жодних довідок, дозволів з ТЦК та СП (при виїзді за більшістю підстав). Так, є закони України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" "Про військовий обов'язок і військову службу" та інші НПА, які передбачають виконання військового обов'язку, проходження ВЛК, повідомлення про наявність підстав для відстрочки тощо.

    Але погодьтеся - ніхто не забороняє КМУ внести зміни до відповідної постанови. Інколи дивуюся, чому вони цього не зробили раніше. Вимагайте виїзду на тих підставах, що визначені чинним законодавством.

    Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    чи наразі можуть бути якісь проблеми? Можуть мене затримати? Та як себе поводити?

    Починаючи з 30 грудня 2023 року, громадянам масово почали відмовляти у перетині кордону. Офіційна версія – відсутність всіх документів, які вимагаються чинним законодавством. Хоча по факту це відбувається через відсутність оформлених у ТЦК та СП відстрочок від призову під час мобілізації. Відомо і чимало кейсів, коли люди виїздили, що ще більше ставить ситуацію в невизначеність.

    Якою взагалі є тенденція та що робити, коли Вам відмовляють?

    1. Підготуватися заздалегідь (сформувати чітку правову позицію, орієнтовану на постанову КМУ № 57), за потреби роздуркувати нормативно-правовий акт, бути готовим відстоювати свої права). Не зайвим буде супровід юриста (адвоката) в офлайн або онлайн режимі.

    2. Багато в чому успіх залежить навіть від конкретної зміни прикордонників та відповідної посадової особи.

    3. По можливості - намагайтеся перетинати кордон в денну пору доби, аби працівники ДПСУ не мали змоги обгрунтувати відмову як неможливість перевірки Ваших документів.

    4. Беріть із собою якомога більшу кількість документів (виписки, медичні документи, посвідчення тощо). При змозі спробуйте документально оформити мету виїзду за кордон (особливо стосується тих, хто здійснює супровід особи з інвалідністю або особи, яка потребує постійного стороннього догляду).

    5. Відмова у перетині кордону на одному пункті не забороняє Вам спробувати виїхати через інший, у тому числі за наявності письмової відмови, оформленої у порядку статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль".

    ВИСНОВОК: моя однозначна порада - пробуйте виїхати за кордон без походу до ТЦК. Наразі ситуація більш менш покращилася у порівнянні з січнем 2024 року.

    З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня,

    Відповідальність за правопорушення пов'язані з військовим обліком

    Чинним законодавством України за правопорушення, пов'язані з військовим обліком, встановлено адміністративну та кримінальну відповідальність.

    Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(від 510 до 850 грн). Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) (стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

    Кримінальна відповідальність

    Частина 1 статті 337 Кримінального кодексу України передбачає, ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, - карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн) або виправними роботами на строк до одного року. Крім цього слід зазначити що Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає окремі штрафи на посадових осіб органів влади, керівників підприємств, організацій, установ, які своєчасно не повідомили в військкомат інформацію про наявність потенційних призовників


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України