Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня.
Мені 27р.Моя мама планує привезти мого брата (йому 16р) до мене в Німеччину. А сама повертається в Україну. Що потрібно нам зробити з юридичної сторони? Як оформила опікунство над ним?Чи потрібне доручення батьків з України?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіці підлягає дитина, яка не досягла 14 років, а піклуванню – від 14 до 18 років.
Опіка (піклування) над неповнолітніми (малолітніми) дітьми, встановлюється, якщо батьки: померли, невідомо їх місцезнаходження, визнані в судовому порядку безвісно відсутніми або померлими.
Опіку (піклування) може бути встановлено і за життя батьків неповнолітніх (малолітніх) дітей у випадках, коли батьки:
— судом позбавлені и батьківських прав або прийнято рішення про відібрання дитини і передачу її під опіку, незалежно від того, позбавлені вони батьківських прав чи ні, оскільки перебування з ними небезпечне для життя дитини;
— визнані в судовому порядку недієздатними або обмежено дієздатними (психічно хворі, розумово відсталі або перебувають у приватному стаціонарному лікуванні в лікувально-профілактичному закладі чи на державному утриманні і будинках-інтернатах);
— понад 6 місяців не можуть займатися вихованням своїх дітей (засуджені до позбавлення волі на тривалий час, за станом здоров’я і інваліди І-ІІ груп;
— понад 6 місяців не проживають разом з дитиною та без поважних причин не беруть участі в її вихованні та утриманні, не виявляють щодо дитини батьківської уваги та турботи або підкинули (залишили) дитину і це підтверджено відповідними актами, складеними органами внутрішніх справ;
— відмовились від дітей у встановленому законом порядку;
— виїхали на постійне місце проживання або постійне місце роботи за кордон чи перебувають у довготривалому відрядженні;
— перебувають під слідством.
Згідно зі ст. 56 Цивільного кодексу України, органи, на які покладено здійснення опіки та піклування, їхні права та обов’язки щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом.
Безпосереднє ведення справ щодо опіки та піклування покладається у межах їх компетенції на відповідні відділи і управління місцевої державної адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчих комітетів міських чи районних у містах рад. У селищах і селах справами опіки і піклування безпосередньо відають виконавчі комітети сільських і селищних рад.
Ведення справ з опіки і піклування щодо неповнолітніх здійснюється органами у справах сім’ї та молоді та службою в справах неповнолітніх. Органи освіти здійснюють діяльність з питань виявлення, обліку та передачі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до дитячих будинків, шкіл-інтернатів різних профілів, на усиновлення, під опіку (піклування). Щодо осіб, визнаних судом недієздатними чи обмежено дієздатними ведення справ покладено на відділи охорони здоров’я.
Щодо встановлення опіки над малолітньою дитиною та піклування над неповнолітньою дитиною, судова процедура встановлення опіки чи піклування можлива лише у випадку, якщо підставою для встановлення опіки та піклування є справа у провадженні суду, в процесі розгляду якої стало відомо про наявність дитини, яка залишилась без батьківського піклування. У таких випадках встановлення опіки чи піклування здійснюється у тому ж провадженні . У всіх інших випадках опіка та піклування встановлюються органами опіки та піклування.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, нічого оформлювати не треба. З 14 років дитина має право на самостійний вибір свого місця проживання.
У вашому випадку, просто зробіть від матері довіреність на вас, з приводу догляду дитини у період її відсутності.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Досягнувши 16-річного віку, особа має право на безперешкодний перетин кордону та самостійне проживання. Втім, у країнах ЄС інколи це не спрацьовує, а тому раджу отримати від матері нотаріальну довіреність на виховання дитини та догляд за ним. Потім таку довіреність перекладете на німецьку мову і буде все добре. Стати опікуном Ви не зможете, оскільки у дитини є батьки.
З повагою!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
У Вашому випадку встановити ані опіку, ані піклування немає можливості, оскільки для того дитина повинна бути або дитиною-сиротою, або дитиною, яка позбавлена батьківського піклування:
Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки (ч.1 ст. 55 Цивільного кодексу України).
Опіка встановлюється над малолітніми особами (віком до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, які визнані недієздатними (ч.1 ст. 58 Цивільного кодексу України).Піклування встановлюється над неповнолітніми особами (віком від 14 до 18 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена (ч.1 ст. 59 Цивільного кодексу України).
Отже, Вашій матері у даному випадку потрібно оформити довіреність на представництво інтересів Вами Вашого неповнолітнього брата та перекласти її на німецьку мову.
Зразок такої довіренності зможете знайти за посиланням https://docs.google.com/document/d/1uh84UAmrOrqlWN...
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Якщо Ваш неповнолітній брат буде перебувати в Німеччині без батьків, але у Вашому супроводі - служба розміщення може повідомити про це відомство у справах молоді після його прибуття. Відомство у справах молоді поспілкується з братом і Вами та перевірить, чи може він там перебувати. Крім того, відомство у справах молоді вирішить питання про призначення опікуна. Відомство у справах молоді на співбесіді забезпечує перекладача.
В Німеччині Ви можете звернутись до суду у сімейних справах для встановлення опіки за братом. У разі призначення Вас опікуном Ви нестимете повну відповідальність за неповнолітнього брата замість батьків.
Також Вам потрібно мати при собі свідоцтво про народження Ваш та Вашого брата, а також краще отримати від мами нотаріальну довіреність на представлення інтересів брата, яка повинна мати апостиль та нотаріальний переклад на іноземну мову.
Загалом, якщо Ви не будете оформлювати брату тимчасовий захист або якимось іншим чином контактувати з органами державної влади, то навряд чи Вам знадобиться довіреність на виховання або встановлення опіки.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пані Азалія!
Відповідно до законодавства України Ваш брат має право на свободу пересування за межі України з 16 років та на самостійне отримання паспорта громадянина України для виїзду за межі України.
Жодних дозволів батьків для того не потрібні. У зв"язку з мобілізацією можуть проблеми з 16 років при виїзді за кордон. Принаймні такі випадки є.
При цьому незважаючи на декларативну "свободу" на пересування з 16 років у ЄС та Україні, у Німеччині Ваш брат без супроводу може бути зареєстрований як "неповнолітній біженець без супроводжуючих осіб" (unbegleiteter minderjähriger Flüchtling або скорочено: umF).
ТОМУ, БАЖАНО, ЩОБ МАТІР В УКРАЇНІ ОФОРМИЛА НА ВАС ДОВІРЕНІСТЬ З ПРАВОМ СУПРОВОДУ ДИТИНИ ЗА МЕЖАМИ УКРАЇНИ. В довіреності бажано окремо вказати, що дитина - Ваш брат. Довіреність для нотаріусів є стандартною і загальновідомою.
Але туди можна додати в принципі усі опції (права та повноваження), які необхідні для фактичної опіки над дитиною до 18 років.
. Для неповнолітніх претендентів на притулок без супроводжуючих осіб у Німеччині діють інші правила, ніж для дорослих або дітей, які втекли до Німеччини разом зі своїми батьками.
Після прибуття до Німеччини неповнолітні претенденти на притулок без супроводжуючих осіб надходять під опіку відомства у справах молоді ("Jugendamt"). Це означає, що відомство подбає про те, де Ви проживатимете, і про Ваші подальші кроки. Насамперед буде проведено так звану процедуру з'ясування особистості неповнолітнього ("Сlearing-Verfahren"). Якщо у Вас немає посвідчення особи або інших документів, твій вік буде встановлений за допомогою процедури визначення віку ("Altersfestsetzung").
Якщо буде встановлено (або доведено за допомогою документів), що особа ще не досягла повноліття (18 років), то співробітники відомства перевірять, чи є у дитини родичі у Німеччині чи Європі, у яких вона може і хоче жити. У негативному випадку дитину направлять до відповідного відомства у справах молоді.
https://handbookgermany.de/ru/youth-welfare-office
Воно може знаходитися в місті, в яке приїхала дитина або в іншому місті Німеччини. Співробітники відомства дбають про проживання (у патронатній сім'ї ("Pflegefamilie") або в установі для дітей та підлітків) та про інші потреби (школа, освіта, статус перебування тощо), а також підшукають для дитини опікуна або попечителя. Він або вона буде законним представником і піклувальником і потрібен, оскільки, будучи неповнолітнім, у Німеччині дитина можете самостійно приймати рішення лише щодо вкрай обмеженого кола питань. Як правило, опікунство перебирає або співробітник відомства у справах молоді, або приватна особа, яка працює на громадських засадах.
Якщо є родич, то це питання знімається.
Опікун (попечитель) має бути в дитини до того часу, поки вона не досягнете повноліття за законодавством рідної країни або Німеччини.
Консультаційні організації неподалік Вас Ви зможете знайти на сайті молодіжної міграційної служби, федерального союзу неповнолітніх біженців без супроводжуючих осіб (BumF), а також за допомогою Локального пошуку відповідного сервісу. Вкажіть місто/населений пункт, в якому Ви проживаєте або перебуваєте, та на яку тему Вам потрібна консультація (притулок, перебування, юридична консультація).
https://www.jugendmigrationsdienste.de/ueber-jmd/j...
Неповнолітній самостійно не може подати заяву про надання притулку. Але це письмово може зробити опікун. Він може надіслати заяву, складену у довільній формі, до найближчого відділення Федерального відомства у справах міграції та біженців (BAMF). Чи має сенс у Вашому випадку подавати заяву про надання притулку, Вам підкаже адвокат чи співробітник консультуючої організації. Неповнолітні претенденти на притулок без супроводжуючих осіб, які не подають заяву про надання притулку, зазвичай отримують відстрочку депортації (Duldung), оскільки їх не можна депортувати, якщо їх ніхто не чекає на батьківщині.
Докладніше про притулок у Німеччині – у розділі «Процес розгляду заяви про надання притулку» відповідного сервісу російською мовою.
https://handbookgermany.de/ru/asylum-procedure
Якщо дитина не досягла повноліття і знаходиться в Німеччині зовсім одна, її зазвичай не можна депортувати. Дитину можуть депортувати лише в тому випадку, якщо батьки, інша особа, яка має батьківські права, або установа для дітей та підлітків у рідній країні дитини надасть письмову гарантію того, що вони подбають про дитину. Це зазначено у §58 Федерального Закону Німеччини про перебування. https://www.gesetze-im-internet.de/aufenthg_2004/_...
Депортація в іншу країну ЄС на підставі Дублінського регламенту не поширюється на неповнолітніх без осіб, що супроводжують. Тобто дитина має право залишитися в Німеччині, навіть якщо вже складала відбитки пальців або проходили таку процедуру в іншій країні Євросоюзу.
Після досягнення 18-річчя дитина можете оформити захист від війни на загальних засадах як громадянин України.
https://www.bamf.de/DE/Themen/AsylFluechtlingsschu...
https://handbookgermany.de/uk/under-18
З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Юрист, м. Мирноград, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день!
Опіка встановлюється над малолітніми особами (віком до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, які визнані недієздатними (ч.1 ст. 58 Цивільного кодексу України).
Піклування встановлюється над неповнолітніми особами (віком від 14 до 18 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена (ч.1 ст. 59 Цивільного кодексу України).
Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника (ч.1 ст. 62 Цивільного кодексу України).
Опіка та піклування встановлюється судом та органом опіки та піклування.
Опікун та піклувальник призначається:
Підстави встановлення опіки та піклування за рішенням органів опіки та піклування:
Органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад (ст. 56 ЦК України). Орган опіки та піклування контролює умови утримання, виховання, навчання дитини, над якою встановлено опіку або піклування. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
Орган опіки та піклування встановлює опіку над малолітньою особою та піклування над неповнолітньою особою, крім випадків, встановлених ч.1, 2 ст. 60 ЦКУ.
Підстави встановлення опіки та піклування за рішенням суду:
Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду та розглядається в порядку окремого провадження за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров’я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
У всіх перелічених випадках опікун та піклувальник призначається судом за поданням органу опіки та піклування.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Хто має право бути опікуном та піклувальником:
Також може бути призначено одного або кілька опікунів або піклувальників.
Якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров'я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад.
Опікуном або піклувальником не може бути:
Крім того, відповідно до п.3.2. Правил опіки та піклування опікунами або піклувальниками не можуть бути особи, які:
Обов'язки з опіки та піклування опікунами та піклувальниками виконуються безоплатно (п. 4.12 Правил).
Опікун зобов'язаний:
Опікун самостійно здійснює витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника, допомоги на підопічну дитину та інших соціальних виплат, призначених на підопічну дитину відповідно до законів України, доходів від майна підопічного тощо.
Піклувальник зобов'язаний:
- піклувальник над неповнолітньою особою: дбати про створення для неї необхідних побутових умов, про її виховання, навчання та розвиток.
- піклувальник над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, зобов'язаний дбати про її лікування, створення необхідних побутових умов.
- дає згоду на вчинення підопічним правочинів відповідно до ст. 32 та 37 ЦКУ. Піклувальник не може давати згоду на укладення договорів між підопічним та своєю дружиною (своїм чоловіком) або своїми близькими родичами, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування на підставі договору позички.
- вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Всього найкращого!