Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день!
Я є студентом магістратури I курсу. Термін закінчення навчання - 25.02.25. Враховуючи те, що ця магістратура не є послідовною, відповідно до перехідних положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", що набере чинності 18.05.24, я втрачу право на відстрочку 30.06.24 (п. 3 ч. 2 розділу 2).
Однак, я маю батька-пенсіонера, який є інвалідом II групи.
Подальший опис ситуації і питання знаходяться у вкладенні.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, по-перше, якщо ви вже отримували відстрочку вона буде діяти на зазначений термін. Відповідно ст 58 Конституції України, закон зворотньої діє не має.
По друге, тітка не забов'язання за законом доглядати за вашим батьком.
По третє , у підставах для відстрочки зазначено, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи. У цьому випадку ні який догляд не треба.
Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів
Свідоцтво про народження
Довідка МСЕК+ акт огляду
Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда батька
Свідоцтво про шлюб БАтьків
Пенсійне посвідчення матері
Довідка про склад сім'ї
Витяг з РАТЦС про кількість дітей у батька.
Заяву пишіть у двох екземплярах, щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилась у, тим самим це буде підтверджувати подачу заяви.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ростиславе!
9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
Згідно статті 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону;
Згідно статті 75 Сімейного кодексу України
2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом I, II чи III групи.
Згідно статті 202 Сімейного кодексу України
1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Тобто, виходить, що Ваш тато і Ваша мама - є непрацездатними та можуть мати право на утримання.
Отже, мама не має обов'язку утримувати Вашого батька, якщо вона не може надавати матеріальну допомогу або сама її потребує.
Ваша сестра є військовозобов'язаною та має обов'язок утримувати Вашого батька, але згідно підстави для відстрочки Ваш батько може обрати одного військовозобов'язаного, який отримає відстрочку.
Так, це різні поняття.
Згідно пункту 9 Ви матимете відстрочку, якщо здійнюватиме постійний догляд за батьком. В такому випадку потрібно , щоб у Вашого батька була довідка МСЕК або ЛКК, де зазначено, що він потребує постійного догляду.
Згідно пункту 13 Ви матиме право на відстрочку якщо у Вашого батька є встановлена інвалідність І або ІІ групи, але немає інших невійськовозобов'язаних осіб, які зобов'язані його утримувати (інші повнолітні діти, дружина, батьки). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за батьком може лише сестра або Ви за вибором батька.
В тому, що при необхідності Ви можете надати батьку допомогу. Відстрочку по даній підставі Ви оформлюєте лише на підставі того, що Ваш батько є особою з інвалідністю 2 групи.
Вам достатньо щоб батько оформив нотаріальну заяву про те, що він обрав Вас як доглядача/утримувача. Укладати договір про аліменти не потрібно.
Пакет документів для отримання відстрочки, який Вам необхідно підготувати до ТЦК, виглядає так:
1. Заява про відстрочку
2. Ваше свідоцтво про народження
3. Паспорт батька
4. Документ про інвалідність батька
5. Свідоцтво про шлюб батьків або Витяг про шлюб (https://diia.gov.ua/services/vityag-pro-shlyub)
6. Паспорт мами
7. Пенсійне посвідчення мами
8. Ваш військово-обліковий документ.
9. Свідоцтво про народження, копія паспорта та військово-обліковий документ сестри
10. Нотаріальна заява Вашого батька про те, що він обрав Вас як доглядача/утримувача
Обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.
Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте копії документів про відстрочку поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.
З набранням чинності законопроєкту 10449 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших 30 державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Ні, цього не потрібно.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ростиславе!
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набере чинності через місяць, підстава для відстрочки, як Ви і зазначили у своєму питанні, буде виглядати наступним чином:
"які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю".
Питання щодо оформлення відстрочки на цій підставі доволі спірне.
По-перше, норму "непрацездатні" змінили на "невійськовозобов'язані" не просто так, а отже передбачаю проблеми з отриманням відстрочки, навіть за умови того, що Ваша матір є непрацездатною.
По-друге, у новій нормі закону окремо зазначено, що це не стосується "крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі", це також наводить на думку, що непрацездатність вже не є умовою цієї підстави для відстрочки.
По-третє, дійсно, існує колізія, оскільки непрацездатний не може утримувати непрацезданого. Проте, як це буде працювати, дізнаємось через місяць, коли закон набере чинності. Оскільки станом на зараз відстрочку на даній підставі ще ніхто не оформлював.
Тепер відповіді на Ваші питання.
Так, догляд і постійний догляд це різні речі.
Відповідно до Постанови Правління Фонду соціального страхування «Про затвердження Положення про фінансування витрат на спеціальний медичний, постійний сторонній догляд та побутове обслуговування потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання»:
«Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються особи з інвалідністю із значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, зумовленими професійним захворюванням, травмою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати туалет, потребують допомоги при прогулянках тощо)».
Наказом Міністерства соціальної політики України №429 від 23.06.2020 року, затверджено класифікатор соціальних послуг, у відповідності до якого постійний догляд вдома за місцем проживання отримувача соціальної послуги надається особам з інвалідністю шляхом допомоги в самообслуговуванні (дотримання особистої гігієни, рухового режиму, годування), пересуванні в побутових умовах, веденні домашнього господарства (закупівля і доставка продуктів харчування, ліків та інших товарів, приготування їжі, косметичне прибирання житла, оплата комунальних платежів, прання білизни, дрібний ремонт одягу), в організації взаємодії з іншими фахівцями та службами (виклик лікаря, працівників комунальних служб, транспортних служб тощо).
Догляд за особою з інвалідностю ІІ групи полягає в тому, що за потреби, Ви можете надати останній допомогу, проте це не говорить про те, що особа потребує такої допомоги на постійній основі.
Якщо Ви укладете з батьком договір про сплату аліментів, то це буде ознчати, що Ви утримуєте батька матеріально.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіВибачаюсь за не уважність, якщо це ваша рідна сестра а не батька, вам потрібно буде додати ще нотаріально завірені копії таких документів
Свідоцтво про народження сестри
Свідоцтво про народження дитини сестри
Довідка про отримання допомоги при народженні дитини до 3х років.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Спробу допомогти Вам розібратися у цій ситуації.
16 квітня 2024 року Президент України підписав законопроєкт 10449 (новий мобілізаційний законопроєкт), який набирає чинності 18 травня 2024 року. Так, до цього часу мають діяти чинні підстави для відстрочки від мобілізації, передбачені в статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", але наскільки охоче по них ТЦК та СП надаватимуть відстрочку - питання серйозне. По статті 19 Конституції України (органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України) мають надавати по чинному законодавству, але так чи інакше, громадяни повинні враховувати те, що зовсім скоро набере чинності. Що передбачає законопроєкт 10449 в контексті відстрочки від мобілізації?
"...13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одногоз батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю..."
З огляду на зазначене, невійськовозобов'язаною вважається Ваша матір і в цьому може бути певна проблема на даний момент, адже невідомо, яким чином працюватиме новий Закон.
Тут є певна проблема з дружиною батька, адже незважаюи на наявність у них статусу непрацездатної, законопроєкт 10449 передбачає конкретно - "за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами із інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту)". Мова не йде про працездатність та непрацездатність, тому у цьому також може бути певна проблема. Звісно, особи, які є непрацездатні, не можуть за кимось доглядати та утримувати когось, але факт залишається фактом - наші депутати знову щось "накрутили".
Все ж таки Сімейний кодекс України передбачає, що:
Стаття 75. Право одного з подружжя на утримання
1. Дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.
2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.
4. Один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Тому можливо доведеться оформити розлучення, аби Ви мали гарантоване право на відстрочку.
Мої практичні поради щодо її оформлення, виходячи з мого регіону:
1. Зверніться до РАЦС із заявою про надання інформації про наявність актових записів народження дітей Вашого батька.
2. На формальну відповідь РАЦСу зверніться до нотаріуса, який посвідчить заяву Вашого батька про відстуність у нього інших працездатних осіб.
3. Далі після цього сформуйте заяву про оформлення відстрочки разом з іншими документами (паспорти, коди, свідоцтво про народження, про спільну реєстрацію) та направте поштовим зв'язком рекомендованим листом з описом вкладення.
Після цього можете сміливо йти до ТЦК. При чому, описані дії актуальні як до 18 травня, так і після цієї дати.
Ваша сестра є військовозобов'язаною, а тому батько може зупинити вибір за Вами.
Тепер щодо Ваших питань:
1. Чи правильно я розумію, що догляд і постійний догляд це різні поняття?
Так, звісно, це різні поняття. Повсякдненний догляд - це купування ліків, продуктів харчування і так далі. Постійний догляд - це вже фактично перебування з особою 24/7. Але для початку для такого догляду має бути висновок ЛКК або МСЕК, який підтверджую цю потребу.
2. В чому полягає догляд за особою з інвалідністю II групи?
Частково відповів вище: ліки, продукти харчування, повсякдненна допомога тощо. Але це не той постійний догляд, що показаний за медичними показниками.
3. Якщо я укладу з батьком договір про сплату аліментів (на утримання непрацездатного батька) і буду сплачувати аліменти на його утримання, то чи буде це доглядом відповідно до п. 13 ч. 1 вищезгаданої статті? Чи зможу я в такому випадку отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації?
Вам не потрібно цього робити. Достатньо, аби батько зробив через нотаріуса нотаріальну заяву про те, що він обирає Вас в якості особи, яка здійснювати Ваш догляд. Але таким чином Ви ставите під удар сестру, яка теоретично може бути мобілізована. Мобілізація жінок є, і вона не завжди відбувається за їх згодою.
4. Чи потрібно (при ствердній відповіді на третє питання) доводити, що батько потребує матеріальної допомоги для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації?
Ні, не потрібно, цей момент ми упускаємо.
ВИСНОВОК:
1. Наразі Ваш батько, окрім військовозобов'язаного сина та військовозобов'язаної доньки має невійськовозобов'язану, але непрацездатну дружину. Це може бути проблемою. Побачимо, як працювати Закон.
2. Можливо батьку доведеться оформити розлучення з Вашою маті'рю.
3. Укладати договір довічного утримання не потрібно.
З повагою!