Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 23 квітня 2024, питання №106448 250₴

оформити постійний догляд за людиною з інвалідністю 2 групи.

я хочу оформити постійний догляд за людиною з інвалідністю 2 групи.
Це моя бабуся в неї інвалідність. Батьки розлучені. Мати с початку повномаштабної війни виїхала за кордон, сестра там вже живе багато років має ВНЖ. більше рідних або близьких немає.
Як мені отримати довідку що вони там проживають і який загальний алгоритм дій для набуття статусу доглядача?

Відповіді юристів (10)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Дмитре!

    Згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набере чинності через місяць, Ваша підстава для відстрочки:

    "14) члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи;".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Дмитро Клієнт 7 місяців тому

      А як саме довести що більше немає людей які можуть за нею доглядати? Як довести що рідні за кордоном? Які документи потрібні та де їх отримати?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        "Відсутність" в даному випадку - це відсутність взагалі, а не перебування за кордоном.

        • Дмитро Клієнт 7 місяців тому

          тобто в мене немає підств для набуття цього статусу?

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Мені невідомі достеменно Ваші сімейні обставини, але наразі це виглядає саме так.

            • Дмитро Клієнт 7 місяців тому

              Наскільки я зрозумів з того що мені вдалось дізнастись доглядати можуть " працездатні особи - особи віком від 16 років, які проживають на території України і за станом здоров'я здатні до активної трудової діяльності; це визначено в https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5067-17#Textотже оскільки вони не проживають то і не можуть бути працездатними. чи я десь помиляюсь?

          • Айвазян Юрій Климентійович

            На жаль, знаходження за кордоном далеко не завжди можна розцінювати як привід вважати особу "відсутньою". Закон ще не вступив в силу й тому роз'яснень з приводу трактування теріміну "відсутність" наразі немає.

            Тому, можливо, шанс все ж таки і є.

            В такому випадку можна спробувати надати документи, які підтверджують перебування матері за кордоном. Це може бути, наприклад, довідка з українського консульства про консульський облік або ж скановані фото з закордонного паспорту про перетин кордону при виїзді з України, або ж довідка про реєстрацію в якості української біженки тощо. Тут треба дивитись по конкретній ситуації.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    100%

    Вітаю Вас!

    З якою метою Ви хочете це зробити?

    Наскільки я розумію, Ваш запит пов'язаний з оформлення відстрочки від мобілізації або виїздом за кордон. Мушу констатувати, що питання відстрочки за описаних Вами умов - складне.

    16 квітня 2024 року Президент України підписав законопроєкт 10449 (новий мобілізаційний законопроєкт), який набирає чинності 18 травня 2024 року. Так, до цього часу мають діяти чинні підстави для відстрочки від мобілізації, передбачені в статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", але наскільки охоче по них ТЦК та СП надаватимуть відстрочку - питання серйозне. По статті 19 Конституції України (органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України) мають надавати по чинному законодавству, але так чи інакше, громадяни повинні враховувати те, що зовсім скоро набере чинності. Що передбачає законопроєкт 10449 в контексті оформлення відстрочки від мобілізації?

    "...Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    14) члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи..."

    Що це означає на практиці, давайте розбирати:

    1. Ви можете оформити відстрочку від мобілізації, але бабуся повинна потребувати постійного догляду по висновку МСЕК або ЛКК.

    2. Ви матимете право на відстрочку лише за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня спорідення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

    ПІДКРЕСЛЮЮ, що у Вашій ситуації наявність доньки не надасть Вам можливості оформити відстрочку, якщо вона сама не потребує постійного догляду. Тому витрачати час тут не раджу.

    Інший сторона питання - Ви можете оформити право на виїзд за кордон. Так, питання дуже-дуже складне, оскільки контроль за особами, які перетинають кордон зараз, доволі серйозний.

    З приводу виїзду за кордон, все залежить від наявності або відсутності у Вас певних документів, зокрема про інвалідність бабусі, про наявність у неї висновку ЛКК і так далі.

    Якщо є довідка ЛКК про потребу в догляді, залишається оформити лише Акт встановлення факту здійснення догляду (АВФЗД). Теоретично підходить по суті 2 підстави.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають

    ...

    особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду.

    особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.

    Що стосується нюансів отримання АВФЗД, то відповідь на це питання надасть Вам Положення про порядок видачу актів встановлення факту здійснення догляду, прийняте органом місцевого самоврядування за місцем Вашого проживання. Там прописані всі основні моменти з видачею актів, можливо також затверджена його форма.

    Наприклад, по місцю мого проживання наявність реєстрації за одним місцем проживання - взагалі не обов'язкова. В тому то і сенс АВФЗД, оскільки він видається, наприклад, для встановлення такого факту при відсутності спільної реєстрації (зокрема для тих, хто супроводжує одного із батьків з 1 або 2 групою інвалідності).

    Потрібно також зважати на те, що трапилося 29-30 грудня, зокрема випадки відмов у виїзді без оформленої відстрочки. Саме тому радив би Вам оформити мету виїзду, наприклад, потреба бабусі у проходженні лікування або обстеження за кордоном.

    Змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України офіційно їх не було, жодних постанов Кабінет Міністрів з приводу цього не ухвалював.

    Втім, починаючи з 30 грудня 2023 року, громадянам масово почали відмовляти у перетині кордону. Офіційна версія – відсутність всіх документів, які вимагаються чинним законодавством. Хоча по факту це відбувається через відсутність оформлених у ТЦК та СП відстрочок від призову під час мобілізації. Відомо і чимало кейсів, коли люди виїздили, що ще більше ставить ситуацію в невизначеність.

    Якою взагалі є тенденція та що робити, коли Вам відмовляють?

    1. Підготуватися заздалегідь (сформувати чітку правову позицію, орієнтовану на постанову КМУ № 57), за потреби роздуркувати нормативно-правовий акт, бути готовим відстоювати свої права). Не зайвим буде супровід юриста (адвоката) в офлайн або онлайн режимі.

    2. Багато в чому успіх залежить навіть від конкретної зміни прикордонників та відповідної посадової особи.

    3. По можливості - намагайтеся перетинати кордон в денну пору доби, аби працівники ДПСУ не мали змоги обгрунтувати відмову як неможливість перевірки Ваших документів.

    4. Беріть із собою якомога більшу кількість документів (виписки, медичні документи, посвідчення тощо). При змозі спробуйте документально оформити мету виїзду за кордон (особливо стосується тих, хто здійснює супровід особи з інвалідністю або особи, яка потребує постійного стороннього догляду).

    5. Відмова у перетині кордону на одному пункті не забороняє Вам спробувати виїхати через інший, у тому числі за наявності письмової відмови, оформленої у порядку статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль".

    Оформлення відстрочки у ТЦК - риторичне питання. Якщо маєте в запасі час, впевнені у своїй підставі - чому ні. Втім, на моє глибоке переконання, варто спробувати перетнути кордон на підставі вже наявних документів. Приймаю аргументи від тих, кому добиратися до пункту перетину 500-700 км і більше. Та і оформити відстрочку Вам буде складно, оскільки для Вашої підстави ключове - довести факт відсутності інших осіб, що буває доволі складно.

    Пам'ятайте - чинні Правила перетинання державного кордону не вимагають від Вас жодних довідок, дозволів з ТЦК та СП (при виїзді за більшістю підстав). Так, є закони України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" "Про військовий обов'язок і військову службу" та інші НПА, які передбачають виконання військового обов'язку, проходження ВЛК, повідомлення про наявність підстав для відстрочки тощо.

    Але погодьтеся - ніхто не забороняє КМУ внести зміни до відповідної постанови. Інколи дивуюся, чому вони цього не зробили раніше. Вимагайте виїзду на тих підставах, що визначені чинним законодавством.

    Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    З повагою! Нехай щастить!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Згідно законопроєкту 10449 (який набуде чинності в травні) нова підстава для відстрочки виглядає так: не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи.

    Отже, щоб мати право на відстрочку Вам потрібно:

    1. Довести, що відсутні члени сім'ї першого ступеня споріднення (чоловік бабусі, діти, батьки)

    2. Ваша бабуся повинна мати довідку МСЕК або ЛКК, де вказано, що вона потребує стороннього догляду.

    Досить складна підстава для відстрочки, адже чітко не зазначено, що саме мається на увазі під "відсутністю осіб першого ступеня споріднення" - відсутність в Україні чи відсутність в живих. Якщо бабуся по лінії матері Вам можна спробувати оформити відстрочку на підставі відсутності Вашої мами в Україні. Доказом цього буде довідка з Державної прикордонної служби, але її буде досить складно отримати.

    Крім того, Ваша бабуся повинна потребувати стороннього догляду. Якщо це не зазначено в довідці МСЕК, тоді Вам необхідно щоб бабуся пройшла лікарсько-консультативну комісію.

    Згідно роз'яснення МОЗ лише 3 довідки ЛКК підтверджують потребу у постійному сторонньому догляді https://www.kmu.gov.ua/news/moz-roziasniuie-khto-p...

    "... потребу у постійному сторонньому догляді визначають лікуючі лікарі та лікарсько-консультативні комісії. Їхні рішення повинні бути підтверджені відповідними висновками.

    Отже, сторонній догляд призначають у таких випадках:

    • людям з порушенням функцій організму внаслідок невиліковної хвороби, через які вона не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися (форма 080-4/о);
    • громадянам похилого віку з когнітивними порушеннями, внаслідок яких вони потребують постійного догляду (форма 080-2/о);
    • людям з інвалідністю I чи II групи, що виникла внаслідок психічного розладу (за формою, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31.07.2013 № 667)..."

    Після того як отримаєте відповідну довідку - Вам необхідно буде в соцзахисті оформити Акт встановлення факту здійснення догляду або отримати компенсацію за догляд (https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-kompe...)

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ви можете оформити догляд.Але це не дасть вам право на відстрочку , але можно буде виїхати за кордон для супроводу бабці. Для початку вам потрібно звернутися до сімейного лікаря бабусі за направленням на комісію ЛКК для отримання висновку форм. 080-4/о про потребу постійного догляду. Після чого для отримання компенсації звертайтесь до соціальної служби України за місцем реєстрації бабусі.

    Для перетину кордону вам потрібно мати такі документи.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    Закордонні паспорти

    Довідка про отримання компенсації у разі за догляд (якщо передбачено) якщо ні тоді вам треба буде

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда бабусі

    Акт про встановлення факту здійснення постійного догляду ( для його отримання треба звертатися до виконкому міської ради за місцем реєстрації бабусі)

    особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю I чи II групи складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024