Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Мій син зі своєю жінкою виїхав з України 10 років тому на навчання в Канаді. Він отримав там диплом, знайшов роботу, в них народилася там донька, вони купили будинок і більше 2 років тому отримали канадське громадянство. Але від українського не відмовлялися і пмж не оформлювали. Але фактично вони вже є нерезидентами, оскільки не живуть в Україні більше року. Хоча мають прописку в Києві. Як сину зараз оформити пмж чи нерезиденство? Мета - щоб тцк не надсилало повісток і не мало питань до сина, оскільки нерезидентів не можуть призвати, як я розумію. Адже консульство його не хоче обслуговувати, тому що він не став на військовий облік і не може стати, бо він в Україну не поїде. Замкнене коло якесь. Що робити? Від громадянства теж не відмовишся, бо посольство не обслуговує.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Отримати ПМП в Канаді для сина буде дуже складно, адже:
1. Це відбувається лише через консульство https://canada.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/zalis...
2. Для цього він повинен бути знятим з місця реєстрації в Україні.
Власник квартири може зняти сина з місця реєстрації (виписати) сина. Проте, все рівно без відвідування консульства діла не буде. Якщо у сина немає належного військово-облікового документу - йому відмовлять у консульських послугах.
Щоб зняти людину із зареєстрованого місця проживання – власнику необхідно звернутись до ЦНАП із заявою ( додаток 6), паспортом та документами підтверджуючими право власності на квартиру.
Згідно п.2 ч.1 ст. 18. ЗУ «Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні»
Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.
Будучи знятим із зареєстрованого місця проживання - ТЦК не матиме змоги відправити повістку. За порушення правил військового обліку - можливий штраф, але притягнути сина до адміністративної відповідальності буде складно, адже він перебуває за кордном. Накладення штрафу відбувається якщо особа не прибула до ТЦК без поважних причин, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику та за наявності у ТЦК підтвердної інформації про отримання особою виклику.
Для інформування особи про час та місце розгляду справи можуть використовуватися різні способи: рекомендований лист, особисте вручення повідомлення. При цьому, надсилання повідомлення (без доказів його отримання) не свідчить про її поінформованість. У разі неналежного поінформування особи, яка притягується до відповідальності, уповноважена особа не може розпочинати розгляд справи.
Перебуваючи за кордоном сину ніяким чином не вручать під його особистий підпис повістку або повідомлення про виклик до ТЦК.
Крім того, якщо Ваш син не стоїть на військовому обліку тоді йому зайвий раз нагадувати про себе ТЦК або консульству не потрібно.
Так як Ваш син має громадянство Канади - він може не хвилюватись за депортацію.
З повагою, юрист Дерій В.О!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Ви повинні розуміти, що ані ПМП, ані неризеденство не лишає Вашого сина громадянства України. Тому у відносинах з Україною він є громадянином України. Єдине, що дасть йому можливість не вважатись останнім - це відмова від українського громадняства, яка станом на зараз просто не можливо, особливо для чоловіків.
Тому у Вашому випадку сину взагалі не потрібно нічого робити, якщо він не збирається повертатись в Україну.
Оновлювати дані повинні тільки ті громадяни, які перебувають на військовому обліку. Так як Ваш син не став на облік у ТЦК, то й не потрібно про себе зайвий раз нагадувати.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, якщо у сина не має майна на території України йому ні чого не загрожує, о крім можливого адміністративного накладання штрафу, дізнатися про це ви зможете у додатку дія, даний штраф можно оскаржити у судовому порядку за допомогою адвоката.
Тому, я би вам радив взагалі нічого не робити, о крім намагатись отримати громадянство іншої держави.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пане МАКСИМ!
Якщо раніше ПМЖ Вам щось дало б, то зараз це все немає сенсу, адже зміни до законодавства формально повернули обов"язок осіб, які є громадянами України (незалежно від проживання за межами країни 1 - 5 - 10 - 20 і більше років) - бути на військовому обліку.
Тим, хто не встиг позбутися громадянства України і проживає вже багато років у Європі чи в США, Канаді, інших країнах - не пощастило. Адже тепер їх урівняли з тими, хто опинився у фактичних "заручниках" в середині країни і не має можливості реалізувати своє конституційне право на свободу пересування та виїзд з України.
Порядок прийняття на військовий облік за межами України не регламентований наразі. Це має бути у майбутньому на рівні Уряду та Міністерства закордонних справ України. Уряд зобов"язаний прийняти ці акти був до сьогоднішнього дня.
Чи виконав Уряд свій обов"язок наразі невідомо.
Щоб не слали повісток, єдине, що Ви можете зробити як власник житла, де прописаний / зареєстрований Ваш син (якщо син просто зареєстрований і не є власником чи співвласником квартири та не приймав участь у приватизації квартири) - зняти його з реєстрації місця проживання у місцевому Центрі надання адміністративних послуг районної адміністрації м. Києва, який обслуговує Ваш район.
В майбутньому витяг про зняття з реєстрації місця проживання (можливо) дозволить вийти з громадянства України, шляхом оформлення для початку залишення на постійне місце проживання. Чи буде доступна ця консульська послуга зараз для "уклоністів", як протизаконно називають вищі посадови особи органів виконавчої та законодавчої влади громадян України, які з тих чи інших причин не хочуть перебувати в Україні і не є членами так званого батальйону "Монако", не скажу Вам, адже це питання не юридичне, а політичне. У зв"язку з заполітизованістю консульських установ України - дуже часті випадки відмови громадянам України у консульській підтримці всупереч вимогам законів і Конституції України, Віденської конвенції про консульські зносини.(1963 р.).
Поки Ваш син є громадянином України, у нього, на жаль, є обова"язок перебувати на військовому обліку та виконувати військовий обов"язок за мобілізацією як і у кожного іншого громадянина України у віці від 18 до 60 років незалежно від місця перебування.
При цьому, з громадянства України його зараз ніхто не відпустить, бо президент протиправно не підписує укази про вихідн з громадянства України осіб чоловічої статі у віці від 18 до 60 років, що є грубим порушенням статті 25 Конституції України. Але юридичних інструментів змусити президента виконувати свої конституційні обов"язки наразі немає.
Відповідно до статті 25 Конституції України, Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство. Громадянин України не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі. Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.
Якщо не бажаєте і син не бажає перебував на військовому обліку, все ж рекомендував би розпочати процедуру виходу з громадянства України чи отримати відмову у такій процедурі. Тоді це буде поважною причиною для захисту від штрафів та інших санкцій, в тому числі в судах країни проживання та наявного іноземного громадянства.
Більше про вихід з громадянства можете дізнатися на сайті Генерального консульства України в Торонто.
https://toronto.mfa.gov.ua/consulate/4525-faq-citi...
Хто може порушити клопотання щодо виходу з громадянства України?
Клопотання щодо виходу з громадянства України можуть порушити громадяни України, які отримали дозвіл компетентних органів України на постійне проживання за кордоном (в паспорті громадянина України для виїзду за кордон є дозвільний штам «Постійне проживання») та набули громадянство іншої держави, або мають гарантію про те, що у разі припинення громадянства України, їм буде надано громадянство цієї держави.
Чи можливо подати клопотання про вихід з громадянства України на території України?
Ні. Клопотання про вихід з громадянства України подаються до закордонних дипломатичних представництв чи консульських установ України за місцем постійного проживання особи.
Чи є можливим розгляд клопотання про вихід з громадянства України в терміновому порядку?
Розгляд клопотань здійснюється відповідно до порядку, визначеного законодавством. Термін розгляду - до 1 року. У разі звернення до посередників, які обіцяють супровід та пришвидшення розгляду справ, громадяни можуть стати жертвами шахрайських дій. Посередники не мають жодного впливу на хід розгляду справ про вихід з громадянства України. Департамент консульської служби вживає всіх можливих та передбачених законодавством України заходів для якнайшвидшого розгляду справ про вихід з громадянства України.
Як отримати інформацію про стан розгляду справи?
Порядком провадження з питань громадянств не передбачено надання проміжної інформації про стан розгляду клопотання.
Чи існує процедура спрощеного порядку припинення громадянства України?
За спрощеною процедурою громадянство України може бути припинено виключно відповідно до двосторонніх Угод про спрощений порядок зміни громадянства. Такі Угоди діють між Україною та Республікою Білорусь, Республікою Таджикистан і Киргизькою Республікою.
Порядок залишення на постійне місце проживання (ПМП) в Канаді роз"яснено також на сайті Ген.консульства України в Торонто за посиланням:
https://toronto.mfa.gov.ua/konsulskipitannya/5351-...
Громадяни України, які виїхали за її межі тимчасово, при порушенні клопотання про залишення на постійне проживання за кордоном подають до Генерального консульства України в Торонто такі документи:Незалежно від результату розгляду клопотання консульський збір поверненню не підлягає
Чи будуть надаватися консульські послуги, в тому числі щодо залишення на ПМП, для осіб, яких органи влади України протиправно називають "уклоністами" повідомити не можу, адже це не юридичне, а політичне питання, яке знаходиться у межах свободи розсуду осіб, які опинилися на консульських посадах у консульських представництвах України за кордоном.
В іншому випадку - кожен військовозобов"язаний громадянин України у віці від 18 до 60 років незалежно від місця перебування чи ПМП за межами України, на жаль, незалежно від місця перебування буде цей рік зазнавати тероризування збоку органів державної влади України щодо обов"язку оновлення данних та необхідності віддання свого життя за правлячий режим шляхом мобілізації до лав ЗСУ.
Проживання постійно чи тимчасово за межами України з сьогоднішнього дня не є підставою для неперебування на військовому обліку та невиконання мобілізаційного обов"язку, який органи влади та суди чомусь прирівнюють до обов"язку по захисту Вітчизни, встановленого статтею 65 Конституції України (Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України).
Від себе рекомендував би не вчиняти зараз жодних дій і не нагадувати про себе. Просто хай Ваш син забуде про те, що він був і є громадянином України, поки у державних органів таке відношення до громадян, в тому числі до громадян за межами України. Почуття Батьківщини і Вітчизни дає не громадянство, а те, що у сердці і що не може ніхто забрати чи надати за бюрократичною адміністративною процедурою.
Хай щастить!
З повагою,
юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Мій син зі своєю жінкою виїхав з України 10 років тому на навчання в Канаді. Він отримав там диплом, знайшов роботу, в них народилася там донька, вони купили будинок і більше 2 років тому отримали канадське громадянство. Але від українського не відмовлялися і пмж не оформлювали. Але фактично вони вже є нерезидентами, оскільки не живуть в Україні більше року. Хоча мають прописку в Києві. Як сину зараз оформити пмж чи нерезиденство? Мета - щоб тцк не надсилало повісток і не мало питань до сина, оскільки нерезидентів не можуть призвати, як я розумію. Адже консульство його не хоче обслуговувати, тому що він не став на військовий облік і не може стати, бо він в Україну не поїде. Замкнене коло якесь. Що робити? Від громадянства теж не відмовишся, бо посольство не обслуговує.
На жаль, але дійсно ситуація має ознаки замкнутого кола. І вирішити питання кардинально наразі Ви не взмозі.
Постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Порядок).
Згідно з пунктами 53, 54, 79 Порядку зняття з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які виїжджають за кордон на строк більше трьох місяців, здійснюється після особистого прибуття їх до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Для зняття з місця реєстрації чоловіку потрібно особисто прибувати до ТЦК та СП. Відмовитися від українського громадянства на даний момент він не може. На Вашому місці я подумав би щодо наявного у нього на праві приватної власності майна в Україні та і все. Кардинально змінити ситуацію Ви не зможете.
З повагою!
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Наявність статусу нерезидента, чи ПМП в Канаді не звільняє Вашого сина від військового обов'язку.
Тобто він може бути мобілізованим.
Більш того згідно законодавства громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 стати на військовий облік шляхом особистого прибуття до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за їх вибором.
Як бачите ні нерезиденство, ні ПМП в Канаді "імунітету від мобілізації" не дає.