Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 18 травня 2024, питання №109295 550₴

Проходження ВЛК з довічною 3-ю групою

Чи потрібно проходити ВЛК з довічною 3 групою ( відсутність органу) оформленою в травні 2022р. В лютому 2022р. проходив комісію і не взяли через відсутність органу і побачивши МРТ знімки. Після оформлення довічної групи в травні 2022р. військомат взяв копії МСЕК для оновлення в комп'ютері, не написавши нічого у квиток. Просили носити з собою посвідчення інвалідності або МСЕК для зустрічі з тцк. В грудні 2023 виїхав з 83-х річною мамою. Чи потрібно приїхати і знову щось доказувати і йти на ВЛК?

Відповіді юристів (5)

    Турчин Ярослав Олександрович

    ВІТАЮ ВАС, СЕРГІЙ!

    Ні. Ви маєте право не проходити ВЛК відповідно до пункту 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560

    Наявність інвалідності дає лише ВІДСТРОЧКУ від мобілізації, а не виключення з обліку за медичними протипоказаннями.

    Оскільки МСЕК оформило Вам інвалідність після початку воєнного стану, то Вас можуть змусити пройти переогляд МСЕК, щоб виключити можливість корупційного отримання групи.

    Тобто до оформлення відстрочки чи відмови у її наданні - Вас не мають право направляти на ВЛК.

    ВІдповідно до пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    Пункт 59 Порядку передбачає, що Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Відповідно до пункту 60 Порядку,

    Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.

    Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7.

    Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.

    У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    ВІдповідно до пункту 63 Порядку, Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Медичний огляд військовозобов’язаних та резервістів

    68. У мирний час під час визначення призначення резервіста або військовозобов’язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ) вони проходять медичний огляд, за результатами якого таким особам оформляється довідка з висновком щодо придатності до військової служби. Строк дії такої довідки становить п’ять років. Придатним до військової служби резервістам та військовозобов’язаним вручається мобілізаційне розпорядження.

    69. Резервісти та військовозобов’язані, які в мирний час були призначені на комплектування військових частин (установ) з врученням мобілізаційних розпоряджень під час мобілізаційного розгортання Збройних Сил та інших військових формувань, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров’я. Резервісти або військовозобов’язані, у яких відсутні скарги на стан здоров’я, на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду не направляються. Особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію. Громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), на медичний огляд не направляються. На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою. У разі проходження резервістами та військовозобов’язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.

    70. Порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов’язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.

    71. Медичний огляд резервістів та військовозобов’язаних може проводитися у закладах охорони здоров’я, що мають відповідний договір із НСЗУ за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік.

    72. Рішення щодо придатності резервіста та військовозобов’язаного для проходження військової служби за станом здоров’я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та Севастопольському міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

    ОТЖЕ, Ви маєте право не проходити ВЛК у разі оформлення відстрочки, до розгляду заяви на відстрочку та прийняття по ньому рішення. Але Вас можуть вводити в оману, користуючись незнанням громадянами законодавства та порядку оформлення відстрочки і проведення мобілізації.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    В контексті законодавства України Вам потрібно пройти ВЛК оскільки Ви є військовозобов'язаним.

    Адже рішення щодо придатності приймається ВЛК.

    Однак Вам не варто хвилюватися - згідно законодавства про мобілізацію Ви не підлягаєте мобілізації.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Якщо ВЛК не визнала Вас непридатним до служби з виключенням з обліку, то Ви є військовозобов'язанною особою і, на жаль, повинні проходити ВЛК у встановленному законодавством порядку, незважаючи на Вашу інвалідність.

    Отже, оскільки Ви є військовозобов'язанним, то упродовж 60 днів повинні оновити дані.

    Відповідно до Закону України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набере чинності з 18 травня:

    II. Прикінцеві та перехідні положення

    2. Установити, що:

    1) під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX:

    громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:

    у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності);

    у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності)".

    Щодо проходження ВЛК, то це можливо лише у тому випадку, коли Ви отримаєте повістку на проходження останнього.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олександрович
    75.1%

    ДОДАТКОВО ДО МОЄЇ ПЕРШОЇ ВІДПОВІДІ.

    Оскільки Ви перебуваєте за межами України, то маєте право оформити відстрочку та оновити свої дані з використанням засобів електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста - тобто у електронному вигляді.

    При цьому, як уже писав, відповідно до пункту 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    ОТЖЕ, Ви можете оформити відстрочку ДИСТАНЦІЙНО, не повертаючись в Україну.

    Якщо будуть наполягати на перепроходженні МСЕК, то це незаконно.

    Повторного медогляду осіб з інвалідністю ІІ і ІІІ групи не буде, але рішення МСЕК перевірять правоохоронці.Закон про мобілізацію доручає Кабміну спільно з правоохоронними органами перевірити рішення МСЕК стосовно встановлення інвалідності ІІ і ІІІ груп після 24 лютого 2022 року.

    Так, закон про мобілізацію передбачає доручення Кабміну вжити заходів спільно з правоохоронними органами на виконання рішення РНБО від 30 серпня 2023 року щодо перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) щодо встановлення інвалідності громадянам України чоловічої статі віком від 25 до 50 років, яким після 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цим Законом вперше встановлено інвалідність II та III груп (крім тих, кому інвалідність ІІ та ІІІ груп встановлено у порядку підвищення/зменшення групи інвалідності та/або за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, а також відсутності кінцівки, кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або наявності онкологічного захворювання, інтелектуальних чи психічних розладів, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів, причини інвалідності з дитинства).

    Разом з тим, переогляд мають пройти особи, які раніше були визнані обмежено придатними.

    МОЗ нагадує, що на період дії воєнного стану процедура проведення медико-соціальної експертизи спрощена. Зокрема, медико-соціальна експертна комісія (далі – МСЕК) здійснює свої функції за принципом екстериторіальності. Тобто, якщо людина не має змоги безпосередньо прибути на огляд, то МСЕК приймає таке рішення заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

    Важливо, що для осіб, термін переогляду інвалідності яких припав на цей період, і які не можуть пройти обстеження й оформити направлення на МСЕК, строк повторного огляду вважається продовженим на весь час дії воєнного стану та впродовж пів року після його припинення/скасування.

    В умовах воєнного стану п. 5 постанови КМУ від 03.12.2009 №1317 «Питання медико-соціальної експертизи» не застосовується. Саме цей пункт визначав причини інвалідності, за якими встановлення інвалідності заочно не проводилося.

    Таким чином, наразі МСЕК мають право оглядати пацієнтів і приймати рішення заочно також з наступними причинами інвалідності:

    • трудове каліцтво;
    • професійне захворювання;
    • захворювання, одержане під час проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту та Держспецзвʼязку;
    • захворювання, пов’язане з впливом радіоактивного опромінення внаслідок аварії на ЧАЕС.

    Якщо ж ви хочете оскаржити рішення комісії, то це можливо зробити протягом одного місяця. Для цього необхідно звернутися з письмовою заявою до самої комісії або до центральної чи обласної комісії, де буде проведений повторний огляд і винесене нове рішення. Це рішення можна оскаржити у ДЗ «Центральна МСЕК МОЗ України».

    У складних випадках центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ, обласна, центральна міська комісія та МОЗ можуть направляти осіб, які звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпро) та Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця).

    Після відповідного обстеження науково-дослідні установи складають консультативні висновки, які мають рекомендаційний характер для комісії.

    Зазначу, що рішення комісій усіх рівнів можна також оскаржити в суді в установленому законодавством порядку.

    Ящо під час проходження медико-соціальної експертної комісії обмежують чи порушують ваші права, звертайтеся телефоном на «гарячу лінію» МОЗ: 0 800 60 20 19.

    https://www.kmu.gov.ua/news/moz-nahaduie-na-period...

    Щасти Вам!

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Корнійчук Євген Іванович
    24.9%

    Доброго дня, враховуючи, що ви за кордоном оновити даны ві зможете тільки через електронний кабінет.

    Застосунок Резерв + електронного кабінету запрацює, як mvp-версія, повний функціонал можна буде спробувати з червня 2024 року. Електронний кабінет створять на кожного військовозобов’язаного, незалежно від того, чи буде він або вона ним користуватися. Водночас реєструватись у ньому буде правом, а не обов’язком.

    Під час оновлення даних направлення на ВЛК видаватися не буде. Таке направлення може бути виписане у разі потреби згодом.

    Для того, щоб оновити дані в електронному кабінеті необхідно буде завантажити мобільний додаток з App Store або Google Play, пройти авторизацію в застосунку, заповнити всі необхідні дані.

    Планується забезпечення доступу до інформації з бази «Оберіг» безпосередньо після авторизації та заповнення всіх необхідних пунктів, щоб користувачі могли швидко та зручно переглянути дані, які про них містяться в реєстрі.

    Як працюватиме електронне оновлення даних

    Оновлені дані через електронний кабінет потрапляють у єдиний державний реєстр «Оберіг». У застосунку Резерв+ також з’явиться QR-код, відсканувавши який відповідні представники влади зможуть миттєво отримати інформацію про ваш статус як військовозобовʼязаного, призовника або резервіста.

    У базі даних реєстру містяться персональні дані про всіх військовозобов’язаних українців віком від 17 до 60 років. «Оберіг» наповнюється даними з різних державних реєстрів, а також інформацією, зібраною працівниками ТЦК та СП. З інших реєстрів в «Оберіг» підтягуватиме таку інформацію: ПІБ, місце проживання (реєстрації), дата народження, сімейний стан, відомості про членів сім’ї, відомості про освіту, картка обліку податків, судимості. А також службові дані, зокрема про проходження служби, участь в бойових діях, військове звання та спеціальність. Окрім цього електронні адреси, відомості про водійські права, дозвільні документи на зброю. тощо.

    Відповідно до закону, згода призовників, військовозобов’язаних і резервістів на обробку їхніх персональних даних для наповнення та актуалізації реєстру не потрібна. Інформація підтягуватиметься з РАЦСу, Міграційної служби, ДПС, МВС, Мінветеранів прикордонної служби, міністерства охорони здоров’я тощо.

    На сьогодні за законом доступ до реєстру мають Міноборони, Генштаб ЗСУ, Служба безпеки України та Служба зовнішньої розвідки та ТЦК та СП як органи ведення реєстру.

    Які основні зміни передбачає законопроєкт про мобілізацію

    Нагадаємо, що згідно із законопроєктом до мобілізаційної політики вносять наступні зміни:

    • запровадження базової військової служби замість строкової (п’ять місяців у мирний час, три – у воєнний час). Усі звільнені строковики переходять у мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (з 25 років);
    • запровадження з 2025 року базової загальновійськової підготовки у вищих навчальних закладах усіх форм власності;
    • оновлення даних військовозобов’язаними протягом 60 днів у ЦНАПах, в електронному кабінеті чи безпосередньо у військкоматі (ті, хто перебувають за кордоном можуть надіслати оновлені дані на електронну адресу, повідомити їх телефоном чи внести зміни в електронному кабінеті);
    • звільнення з військової служби для людей з інвалідністю та осіб, звільнених із полону;
    • повторне проходження військово-лікарської комісії для тих, кого визнаний обмежено придатним чи отримав II – III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року;
    • обов’язок на час дії воєнного стану постійно мати при собі військово-обліковий документ (ВОД);
    • обмеження права керування авто для ухилянтів за рішенням суду.
    Як можуть вручити повістку з 18 травня 2024 року

    В інтерв'ю The Page, адвокатка юридичної компанії «Ріяко і партнери», заступниця голови військового комітету Асоціації правників України Катерина Аніщенко наголошує, що з 18 травня 2024 року військовозобов'язаний чоловік повинен мати при собі два документи — паспорт громадянина України і військовий квиток. Тим, у кого наразі немає військового квитка, слід стати на облік до Територіального центру комплектації (ТЦК).

    Підкреслимо, з 18 травня перевіряти документи громадян працівники ТЦК можуть без супроводу поліції. Раніше військовозобов'язані мали право показувати свій паспорт лише на запит поліцейського, а носити при собі військово-обліковий документ було не обов’язково. При цьому перевірка документів на блокпостах, у супермаркетах і будь-яких інших громадських місцях залишається законною.

    Повістки з 18 травня, як і раніше, також надсилатимуться на адресу місця проживання. Повістка вважається отриманою з моменту її передачі до пошти або надсилання на електронну пошту. Тобто де б не був військовозобов’язаний, повістка, що відправлена за його адресою, з 18 травня вважатиметься одержаною. Громадянин, який свідомо вирішив не реагувати на повістку, або дійсно не знає, що йому за місцем реєстрації, де він не проживає, прийшла повістка, відповідатиме за законом за порушення правил військового обліку.

    Також варто зазначити, що Президент України Володимир Зеленський у п’ятницю, 17 травня, підписав законопроєкт, що збільшує штрафи за ухиляння від мобілізації. Тепер для громадян, які ухиляються від мобілізації за порушення правил військового обліку, штраф становитиме від 3 400 до 5 100 гривень. За повторне порушення або в особливий період – від 17 000 до 25 500 гривень.

    Також були збільшені штрафи за порушення законодавства про оборону та мобілізацію у мирний та воєнний час. Тепер у воєнний час розмір штрафів буде збільшений з 17 000 до 25 500 гривень – для громадян, від 34 000 до 59 500 гривень – для посадових та юридичних осіб.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024