Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 19 травня 2024, питання №109532 550₴

Жінка-інвалід змедичною освітою

Я - інвалід 2 групи, жінка, маю медичну освіту. Чи потрібно мені ставати на військовий облік? Яку я маю писати заяву до ТЦК і чи взагалі її потрібно писати і як?

Відповіді юристів (5)

    Богун Сергій Павлович
    9.1%

    Доброго дня.

    В контексті законодавства потрібно.

    Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних ( ст. 1 Закону України "

    Про військовий обов'язок і військову службу".

    Проте не спішіть.

    Оскільки Ви особа з інвалідностью Вам не потрібно ні про що хвилюватися.

    Корнійчук Євген Іванович
    9.1%

    Доброго дня, оновіть свої дані через електронний кабінет. Якщо вам надійде повістка тоді вже відвідаєте ТЦК.

    Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Довідка МСЕК+акт огляду

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда

    Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилась у вас, як доказ її подачі.

    Зразок заяви за посиланням

    https://is.gd/Cz4I7V?fbclid=IwAR0RdwI9G_a4L8RY6F70...

    Айвазян Юрій Климентійович
    27.3%

    Доброго дня, Тетяна!

    Так, обов'язок стати на військовий облік у Вас є.

    Відповідно до частини 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу":

    11. Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

    Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їхнім бажанням.

    Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 про «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

    50. Взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних здійснюється після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з подальшим оформленням відповідного військово-облікового документа.

    Отже, якщо Ви звернетесь до ТЦК з питанням щодо постановки на військовий облік Вас направлять на ВЛК для того аби визначити ступінь придатності до військової служби.

    У разі визнання Вас непридатною до проходження військової служби з виключенням з обліку, Вам видадуть ВОД з відповідною відміткою і на цьому всі Ваші стосунки з ТЦК закінчаться.

    Якщо ж, наприклад, Вас визнають "придатною до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони", то тоді Ви також не підлягатимете проходженню служби, оскільки є особою з інвалідністю ІІ групи. У даному випадку Вам, як і військовозобов'язанним чоловікам, буде необхідно надати до ТЦК заяву про оформлення відстрочки та докласти до неї підтверджувальні документи.

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Зокрема в ній зазначено:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ,

    або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,

    або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,

    або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Зразок заяви на відстрочку (Додаток 4) відповідно до Постанови №560 прикладаю до питання.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    27.3%

    Вітаю Вас!

    Я - інвалід 2 групи, жінка, маю медичну освіту. Чи потрібно мені ставати на військовий облік? Яку я маю писати заяву до ТЦК і чи взагалі її потрібно писати і як?

    Так, потрібно, але Ви будете зняті з військового обліку раз і назавжди. Зараз поясню чому.

    Якщо у пошуковому запиті вбити слова «військовий облік жінок», ми знайдемо чималу кількість думок, інформації, вебінарів, знайтивідшукати спільний знаменник в яких не так просто.

    Цьому є цілком логічне пояснення – недосконалість українського законодавства з регулювання даного питання. Зізнаюсь чесно, у самого залишились питання, на які заращ не маю відповідей.

    ВІК ЖІНОК, ЯКІ ПІДЛЯГАЮТЬ В/О?

    18-60 років.

    ЯКІ ЖІНКИ ПІДЛЯГАЮТЬ В/О?

    Відповідно до ч. 11 ст. 1 ЗУ «Про ВОіВС жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної, фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на в/о військовозобов’язаних.

    Натомість жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, крім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на в/о військовозобов’язаних за ЇХ БАЖАННЯМ.

    І тут нас чекає суттєва законодавча прогалина..!

    Справа в тому, що ЗУ "Про ВОіВС" опосередковано направляє нас до переліку, затвердженого МОУ, яким мають керуватися ТЦК при прийнятті жінок на в/о .

    Даним наказом від 11.10.2021 № 313затверджено цілих два переліки:

    № 1 – Перелік спеціальностей та/або професій, після одержання яких жінки беруться на в/о військовозобов’язаних.

    № 2 – Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями.

    Водночас наказом МОУ від 07.02.2022 № 35 визначено, що з 01 жовтня 2023 року на в/о мають взяти жінок, професії та спеціальності яких входять до Переліку № 1. До слова, даний Перелік містить 14 споріднених спеціальностей і 7 споріднених професій, і не обмежується виключно медичною та/або фармацевтичною освітою.

    Виходить, що ЗУ «Про ВОіВС» закріплено один перелік, за яким жінки можуть бути взяті на в/о (зокрема наявність медичної та фармацевтичної освіти), а наказом Міноборони – інший.

    Яким чином вирішувати це? Правильно, застосовуватись має нормативно-правовий акт, який має вищу юридичну силу, тобто ЗУ «Про ВОіВС».

    Крім того, постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 одним із обов’язків МОУ є визначення переліку спеціальностей та/або професій, після здобуття яких жінки за власним бажанням беруться на в/о військовозобов’язаних, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за умови придатності до проходження військової служби за станом здоров’я та віком (пункт 6).

    ВИСНОВОК: Таким чином, як Ви могли бачити, на облік будуть братися лише жінки, які будуть визнані повністю придатними до військової служби. Ви ж, у свою чергу, з 2-ю групою інвалідності, навряд чи потрапите до даної категорїі. Відповідно Вас знімуть з обліку, не хвилюйтеся. Вже зустрічав це на практиці не один раз.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович
    27.3%

    Доброго дня!

    Згідно частини 11 статті 1 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу"

    жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

    Згідно пункту 51 постанови КМУ № 1487

    Керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій повідомляють відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки про жінок, які працюють у зазначених органах, на підприємствах, в установах та організаціях та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

    Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних.

    Отже, у Вас як жінки з медичною освітою є обов'язок стати на військовий облік.

    Вам потрібно звернутися до ТЦК із паспортом та довідкою МСЕК.

    Є велика ймовірність, що Вас візьмуть на військовий облік, а потім на підставі стану здоров'я виключать з військового обліку, але на всякий випадок підготуйте заяву про відстрочку (закріплена у консультації) та копію довідки МСЕК.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю Вам успіхів!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024