Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Вітаю!
Я уклала шлюб з гр Великобританіі у Великобританіі. Хочу змінити своє дівоче прізвище на прізвище чоловіка. Проблема в тому, що в Британському свідоцтві про шлюб немає графи де вказано, що після одруження я беру прізвище чоловіка. В ДП Документ в Європі мені сказали що не зможуть замінити моє прізвище. Тобто нову айді картку та новий зак паспорт мені не оформлять. Що мені потрібно робити свідоцтво про зміну прізвища в Україні… Як це зробити та що мені потрібно для цього мати?
А також, якщо я поїду до України, чи зможу я це робити наприклад в місті де я не зареєстрована?
Була реєстрація у Києві, але знята з реєстрації минулого року.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
,Кожна людина в Україні може змінити своє прізвище, ім'я або по батькові у таких випадках:
Порядок розгляду заяв про зміну прізвища фізичної особи регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 915 «Про затвердження Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи» та наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні».
Реєстрація зміни прізвища громадян України проводиться за їх заявою державним відділом реєстрації актів цивільного стану за місцем їхнього проживання. Заява про зміну прізвища подається у письмовій формі за умови пред’явлення паспорта громадянина України.
Під час реєстрації шлюбу в паспорті проставляється штамп про те, що він підлягає обміну в місячний строк у зв'язку зі зміною прізвища.
Для зміни прізвища в паспорті Вам необхідно подати в орган Державної міграційної служби України такі документи:
Заява розглядається протягом одного місяця, після чого видається новий паспорт.
Зміна прізвища або імені за власним бажаннямЩоб змінити ім'я або прізвище, необхідно подати заявку на порталі iGov.org.ua або звернутися ДРАЦС за Вашим місцем проживання.
До заяви додаються:
Щоб підтвердити достовірність поданих Вами документів, відділ ДРАЦСу додає до них копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. При необхідності направляє запити в архіви інших відділів ДРАЦС.
Також РАЦС направляє запит до органів внутрішніх справ за Вашим місцем проживання. На основі отриманих даних ДРАЦС протягом трьох місяців готує висновок про дозвіл змінити ім'я або відмову і направляє його Вам. В окремих випадках термін розгляду Вашої заяви може бути подовжений ще на три місяці.
Після отримання дозволу Вам (протягом трьох місяців) необхідно звернутися в ДРАЦС для складання актового запису про зміну імені або прізвища. Якщо Ви цього не зробите без поважних причин, дозвіл втратить силу.
При державній реєстрації зміни імені або прізвища Вам видається свідоцтво про зміну імені. З моменту зміни прізвища чи імені Вам необхідно отримати нову довідку про присвоєння ІПН та внести всі необхідні зміни в документи: договори, заповіти, банківські відомості і т.д. Також Вам необхідно протягом місяця після зміни імені або прізвища змінити закордонний паспорт.
При реєстрації нового імені або прізвища до актових записів цивільного стану, складених стосовно Вас і Ваших неповнолітніх дітей, зміни НЕ вносяться, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.
Спробуйте звернутися у ЦНАП за місцем знаходження, але у такому випадку скоріш за все вам буде відмовлено, тоді вже їдьте у ЦНАп за місцем реєстрації.
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Механізм прийняття та розгляду заяв про зміну прізвища фізичних осіб — громадян України визначено в Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 за №915 (далі - Порядок №915).
Заяви про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) громадян України, які проживають на території України, приймає, розглядає, а також веде їх облік відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем їх проживання; громадян України, які постійно проживають за кордоном, - дипломатичне представництво або консульська установа України, в якій вони перебувають на постійному консульському обліку.
Заява про зміну імені дипломатичним представництвом або консульською установою України розглядається у шестимісячний строк з дня її подання.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво або консульська установа України на підставі документів про зміну імені та висновку територіального органу Національної поліції про можливість зміни імені готує висновок про надання дозволу на зміну імені або відмову в його наданні та надсилає заявникові.
У разі надання дозволу на зміну імені заявник у тримісячний строк може звернутися особисто для державної реєстрації зміни імені до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України, які складають актовий запис про зміну імені, або у випадку зміни прізвища у зв’язку з розірванням шлюбу, що не було змінено під час державної реєстрації розірвання шлюбу чи розірвання шлюбу в судовому порядку, - через представника, який діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
Державна реєстрація зміни імені громадян України, які постійно проживають за кордоном, проводиться дипломатичним представництвом або консульською установою України після сплати консульського збору.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Дарина!
Заяву про зміну прізвища, розглядає, а також веде їх облік відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання особи. Якщо громадянин України постійно проживає за кордоном - ця функція покладається на дипломатичне представництво або консульську установу України, в якій особа перебуває на постійному консульському обліку.
Одночасно із заявою необхідно подати такі документи:
- паспорт і свідоцтво про народження заявника;
- свідоцтво про шлюб (у разі коли заявник перебуває у шлюбі) або про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано);
- свідоцтва про народження дітей (у разі коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
- свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
- свою фотокартку;
- квитанцію про сплату державного мита.
Заява про зміну прізвища розглядається у тримісячний строк з дня її подання.
Після отримання дозволу заявникові необхідно звернутися у відділ ДРАЦС для складання актового запису про зміну імені або прізвища. Якщо не зробити цього протягом 3 місяців без поважних причин - дозвіл втратить силу.
Також зверніть увагу на той факт, що при поданні заяви на зміну прізвища Ви повинні надати Ваше свідоцтво про шлюб, а отже, оскільки Ви уклали шлюб у Британіі, свідоцтво прийдеться легалізувати.
Документом, який встановлює безпосередні процедури легалізації шлюбу, укладеного за кордоном, є Наказ Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 року “Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні”.
Відповідно до цих Правил, документи, видані компетентними органами іноземних держав, що свідчать про акти громадянського стану, вчинених за межами України за законами іноземних держав, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Легалізація – це процедура приведення документів у ту форму, яка відповідає законодавству іноземної держави і визнається державними органами цієї держави.
Процедура легалізації в Україні таких документів, як: свідоцтво про укладення шлюбу або розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, скоєних за кордоном, відбувається на підставі Інструкції про порядок консульської легалізації офіційних документів в Україні і за кордоном, затвердженої Наказом Міністерства закордонних справ України №113 від 04.06.2002 року.
При тому необхідно звернутися в консульство України тієї країни, в якій був укладений шлюб, де український консул поставить відповідний посвідчувальний напис на документі. Коли Ви повернетесь в Україну необхідно буде зробити офіційний переклад свідоцтва про шлюб, після чого документом можна буде користуватися нарівні з документами, що видаються в Україні.
Оскільки Великобританія входить до переліку країн, які підписали Гаазьку конвенцію, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 5 жовтня 1961 року, то в Вас немає необхідності проходити консульську легалізацію, а досить проставити апостиль в Міністерстві юстиції відповідної країни.
Щодо звернення не за місцем реєстрації, то Ви станом на зараз взагалі її не маєте, як я розумію, а тому можете звернутись до будь якого РАЦСу.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пані ДАРИНА!
Здається Ви вже задавали це питання на сайті, або дуже багато українців зараз одружуються у Великобританії та я щось плутаю.
Дійсно є така проблема. І не лише з Великобританією. Дуже європейські в ковичках органи влади в Україні не визнають документи, видані країнами ЄС, США, Канадою, Великобританією, Туреччиною, Японією та іншими спонсорами та фактично утримувачами і платниками заробітної плати цих органів влади України.
Для держави існує виключно Державний реєстр актів цивільного стану і ні про що інше вони чути не хочуть.
При цьому закон не передбачає легалізацію змін прізвища та навіть смерті і народження, акт цивільного стану про що видано компетентним органом іноземної держави. Водночас закон не передбачає легалізацію і внесення змін до Держреєстру України у разі отримання закордонних актів цивільного стану (свідоцтв про шлюб, народження, смерть тощо).
Отже, дійсно треба міняти прізвище шляхом повернення в Україну. ДВІЧІ. Бо Спочатку Ви подаєте заяву, а потім чекаєте поки її розглянуть. Це ДРАЦС України має право робити протягом 6 місяців. Перевіряти чи немає у Вас боргів перед банками, чи не ухиляєтесь Ви від служби в армії, чи не перебуваєте в розшуку поліцією, чи немає до Вас судимостей та питань до Вас збоку СБУ.
Альтернативний варіант - отримати відмову у легалізації свідоцтва для обміну паспорта і звернутися до українського суду для встановлення факту, що має юридичне значення.
Проте, в цьому разі суду треба будуть роз"яснення законодавства та традицій шлюбного діловодства у Великобританії щодо того, чим підтверджується факт зміни прізвища за свідоцтвом Великобританії, в якому про це не зазначається прямо.
Екзотичний альтернативний варіант міг би бути укладення шлюбу в Консульстві України. Але ганьба в тому, що Україна чи не єдина країна в світі, яка не дозволяє своїм громадянам укладати шлюб у консульстві з іноземними громадянами. В більшості країн ця опція є доступною, якщо хоч 1 із заявників є громадянином країни, яку представляє Консульство.
Можливо Вам слід розглянути можливість укладення шлюбу в третій країні (в країні ЄС), яка видає нормальне свідоцтво із вказівкою про обране прізвище, щоб можна було вимагати через суд уже оформити паспорт, якщо міграційна служба України традиційно буде реагувати на іноземні документи "як чорт на ладан" (це в основному стосується органів ДМС Західної України за судовою практикою).
При цьому Ви маєте враховувати, що консульства України також не мають права обмінювати закордонний паспорт до того часу, як Ви заміните внутрішній паспорт. А це має право зробити лише Державна міграційна служба України (в середині країни) або її представництво ДМСУ - Державне підприємство "Документ" (діє як в Україні, так і за її межами, але не усюди).
Документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України (стаття 13 Закону України "Про міжнародне приватне право").
Україна як учасниця Гаазької конвенції 1961 року що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів визнає документи, передбачені статтею 13 Закону у разі наявності у них відмітки "Апостиль", яка здійснюється уповноваженим органом країни-учасниці Гаазької Конвенції.
Отже, щоб Ви могли змінити документ і прізвище в Україні - Вам треба надати свідоцтво про шлюб, яке "апостильовано" офіційними органами Великобританії. А також здійснити нотаріальний переклад на українську мову такого документа.
Тоді Україна буде визнавати цей документ (в теорії і по закону, на практиці ситуація дещо інша).
Офіційна інформація щодо Апостилю в Англії за посиланням: https://www.gov.uk/get-document-legalised
Там же можна подати заявку на легалізацію.
При цьому слід відзначити, що дійсно консульства України за кордоном не мають повноважень щодо заміни паспортів громадян України у формі ID-карток, а лише можуть здійснити заміну закордонного паспорта на підставі заміненого внутрішнього.
Отже, Вам треба або їхати в Україну, або намагатися замінити паспорт через ДП "Документ" або знайти представника за довіреністю в Україні, який зробить це за Вас (вимоги до довіреностей, виданих у Великобританії ті самі, що і для свідоцтв про шлюб та ін.). Довіреність видана в Консульстві України - використовується без необхідності легалізації.
Для обміну паспорта заявник або його представник за довіреністю подає такі документи:
Термін розгляду заяви
Не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання
Не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання.
У випадках проведення під час оформлення процедури встановлення особи строк оформлення паспорта продовжується до двох місяців (пункт 43, 62, 81 Порядку).
Результат отримання послуги - Видача паспорта громадянина України у формі картки.
https://dmsu.gov.ua/poslugi/pasport-gromadyanina-u...
Щодо обміну ОБОХ паспорті через представництва ДП "ДОКУМЕНТ" в країнах Європи - на прикладі представництва у Кельні (Німеччина) Ви можете ознайомитись за посиланням.
https://cologne.pasport.org.ua/services/id-card-an...
Нажаль в сусідніх країнах як то Великобританія, Франція, Бельгія, Румунія, Молдова, Угорщина - представництв немає чомусь.
При цьому обміняти паспорт можна в таких містах - Братислава, Вроцлав, Варшава, Стамбул, Гданськ, Валенсія, Берлін, Краків, Мадрид, Мілан, Прага або в Україні.
На сайті є детальні картки по кожному місту із орієнтовною вартістю послуг.
При цьому дійсно виникає питання - а як жінку запишуть у медичних документах при народженні дитини? Під новим прізвищем бажано. Але ж чи погодяться медичні працівники на це?! А медичне страхування під яким прізвищем буде? І це все породжує сукупність проблем, які треба продумати до зміни прізвища. Саме тому більшість жінок прізвище і не міняють, бо це шалені проблеми бюрократичного плану. Особливо у відриві від країни громадянства.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, пані Дарино!
Якби Ви одружувалися в Україні та при поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу вказали спільне прізвище - Вам необхідно було б у місячний термін змінити паспорт.
Так як у Влекобританії такої вимоги немає - реєстраційні органи України не знають про Ваше бажання мати прізвище чоловіка.
В такому випадку змінити прізвище Ви можете будь-коли, але не на підставі свідоцтва про шлюб виданого у Великобританії, а згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 915 «Про затвердження Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи» та наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні».
Змінити прізвище Ви могли б в посольстві або консульстві України у Великобританії, але для цього Ви повинні мати штамп про постійне місце проживання на території Великобританії. На жаль, у Вас цього немає, тому Вам потрібно повертатися в Україну.
Державна реєстрація зміни імені проводиться за заявою про зміну імені фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, відділом ДРАЦС за місцем її проживання.
1. Вам потрібно зареєструвати своє місце проживання, адже без прописки у Вас можуть не прийняти документи.
2. Вам потрібно звернутися в ДРАЦС та надати такі документи:
Заява про зміну прізвища подається громадянином України ОСОБИСТО у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України.
Заява про зміну імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану розглядається у ТРИМІСЯЧНИЙ строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документів про зміну імені та висновку територіального органу Національної поліції України про можливість зміни імені готує висновок про надання дозволу на зміну імені (додаток 15) або про відмову у зміні імені (додаток 16) в двох примірниках, один з яких надсилає Вам.
У разі надання дозволу на зміну прізвища Ви у тримісячний строк від дня його надання відділом ДРАЦС можете звернутися особисто для державної реєстрації зміни імені до відділу ДРАЦС, яким складається актовий запис про зміну імені. Якщо Ви без поважних причин у зазначений строк не звернулися до відділу ДРАЦС для державної реєстрації зміни імені, дозвіл на зміну прізвища втрачає силу.
Відмова у наданні дозволу на зміну прізвища може бути оскаржена в суді в установленому порядку.
Отримавши свідоцтво про зміну імені, з ним та паспортом, ви звертаєтесь до міграційної служби: якщо у вас паспорт-книжечка - за місцем своєї реєстрації, якщо ID-картка - до будь-якого підрозділу служби.
Процедура оформлення паспорта громадянина України на нове ім’я не відрізняється від процедури звичайного оформлення паспорта, більше про неї за лінком https://dmsu.gov.ua/poslugi/pasport-gromadyanina-ukrajni.html
1. Змінити прізвище Ви зможете лише на території України подавши особисто документи в ДРАЦС
2. Розгляд заяви може затягнутися до 6 місяців. Як правило, протягом 3 місяців Вам повинні надати висновок про надання дозволу на зміну імені. Протягом 3 місяців після отримання висновку Ви повинні повторно звернутися в ДРАЦС та змінити прізвище, інакше дозвіл на зміну прізвища втратить силу.
3. Отримавши свідоцтво про зміну прізвища Вам потрібно змінити внутнірішній паспорт та закордонний паспорт.
4. Проте, якщо у Вас є візи у закордонному паспорті - просіть, щоб Ваш залишили цей паспорт.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю Вам успіхів!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Я уклала шлюб з гр Великобританіі у Великобританіі. Хочу змінити своє дівоче прізвище на прізвище чоловіка. Проблема в тому, що в Британському свідоцтві про шлюб немає графи де вказано, що після одруження я беру прізвище чоловіка. В ДП Документ в Європі мені сказали що не зможуть замінити моє прізвище. Тобто нову айді картку та новий зак паспорт мені не оформлять. Що мені потрібно робити свідоцтво про зміну прізвища в Україні… Як це зробити та що мені потрібно для цього мати?А також, якщо я поїду до України, чи зможу я це робити наприклад в місті де я не зареєстрована?Була реєстрація у Києві, але знята з реєстрації минулого року.
Ви легалізувати на території України свідоцтво про шлюб?
Згідно зі статтею 28 Цивільного кодексу України, фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державну реєстрацію зміни прізвища проводить відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану за заявою фізичної особи за місцем її проживання за наявності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Стаття 16. Державна реєстрація зміни імені
1. Державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - зміна імені) проводиться лише стосовно громадян України.
2. Державна реєстрація зміни імені проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, за місцем її проживання за наявності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.у.
3. У разі реєстрації громадянином України актів цивільного стану в компетентних органах іноземних держав, з якими Україна не уклала договорів про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, державна реєстрація зміни імені проводиться без витребування копій актових записів цивільного стану. Реєстрація актів цивільного стану компетентними органами іноземних держав підтверджується відповідними легалізованими у встановленому порядку документами про реєстрацію актів цивільного стану.
4. Заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, розглядається у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.
Заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до дипломатичного представництва або консульської установи України, розглядається у шестимісячний строк з дня її подання.
5. Розгляд заяви про зміну імені може бути зупинено, у разі якщо виникла потреба у поновленні актових записів цивільного стану та внесенні відповідних відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
6. Порядок розгляду заяв громадян про зміну імені встановлюється Кабінетом Міністрів України.
7. Державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім'я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.
ВИСНОВОК: загалом спробуйте подати в Україні заяву про зміну прізвища, на яку має бути офіційна відповідь, від якої будемо відштовхуватися. Якщо буде відмова, тоді треба буде оскаржувати.
Для цього Вам потрібно буде повертатися до України та звертатися до РАЦС. Відсутність в Україні місця реєстрації не буде перепоною для цього, не хвилюйтеся!
З повагою!