Задайте питання юристу

863 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 05 червня 2024, питання №111519 500₴

Відстрочка студенту, рівень освіти

Вітаю, підкажіть, я закінчив 11 класів, вступав у 2019 році у ВНЗ але був відрахований у 2021 та не здобув рівня бакалавра та не маю ніяких документів звідти, в тому році вступив до коледжу на фахову передвищу освіту, це вважається приводом для відстрочки як студенту який здобуває послідовну освіту, так як в мене з документів про освіту тільки шкільні атестати? Тому що коли замовив довідку в коледжі мені написало , «Ні, порушує послідовність» через те, що я числився в університеті я так розумію.
Мені 23 роки, не служив але є тимчасове посвідчення, що у мирний час не придатний, а у військовий обмежено придатний

Відповіді юристів (4)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, Сергію!

    Вітаю, підкажіть, я закінчив 11 класів, вступав у 2019 році у ВНЗ але був відрахований у 2021 та не здобув рівня бакалавра та не маю ніяких документів звідти, в тому році вступив до коледжу на фахову передвищу освіту, це вважається приводом для відстрочки як студенту який здобуває послідовну освіту, так як в мене з документів про освіту тільки шкільні атестати? Тому що коли замовив довідку в коледжі мені написало , «Ні, порушує послідовність» через те, що я числився в університеті я так розумію.Мені 23 роки, не служив але є тимчасове посвідчення, що у мирний час не придатний, а у військовий обмежено придатний

    Оскільки Ви маєте тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, Ваш статус "військовозобов'язаний" і теоретично Ви можете бути мобілізовані вже зараз, у 23-річному віці.

    Щодо Вашої ситуації, то вона є надзвичайно прикрою. Чинний Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачає, що:

    "...Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої̈ та вищої̈ освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній у частині другій статті 10 Закону України “Про освіту”, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури...".

    Нова постанова КМУ від 16.05.2024 № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" передбачає новий формат довідки - ДОВІДКА про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти.

    До того ж, 03 червня 2024 року о 18.55 год Міністерство освіти і науки публікує новину - "ДОВІДКА ПРО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ ВІДТЕПЕР ДОСТУПНА ДЛЯ ФОРМУВАННЯ В ЄДЕБО".

    До новини додано за окремою вкладкою лист МОН від 03.06.2024 № 1/9758 "ПРО ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ В ЄДЕБО ДОВІДКИ ПРО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ".

    Вищезазначеним листом МОН передбачено, що не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти:

    ВАЖЛИВО: здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання.

    До прикладу:

    здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття освітнього ступеня бакалавра, а у 2023 році був відрахований. У 2024 році поновився для продовження навчання для продовження здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено «Так, не порушує».

    здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено «Ні, порушує».

    наявні інші записи про навчання зі статусом «Скасовано запис про навчання» (якщо запис було створено помилково).

    НАЙГОЛОВНІШЕ (те, про що я думав):

    Якщо Ви вступили на ОС бакалавра або магістра, були відраховані з цього рівня за певних причин, потім повторно були зараховані (не поновлені або переведені), ПОСЛІДОВНІСТЬ за логікою МОН ПОРУШУЄТЬСЯ.

    Скоріша за все, система у Вашій ситуації бачить факт вступу та відрахування з бакалаврату, а тому Вам показує, що "ні, порушує". У цій ситуації, якщо виконувати лист МОН - Ви повинні тільки поновитися на навчання на бакалаврат, це надасть Вам безумовне право на відстрочку.

    Але я нагадаю, що це всього-на-всього лист МОН, який не має юридичної сили. Щобільше, він навіть не зареєстрований в Мін'юсті.

    З усім тим, моя позиція однозначна: раніше здобутий рівень має підтверджуватися дипломом.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про вищу освіту

    Стаття 7. Документи про вищу освіту1. Документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.

    2. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями:

    диплом молодшого бакалавра;

    диплом бакалавра;

    диплом магістра;

    диплом доктора філософії/доктора мистецтва.

    5. Невід’ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.

    10. Інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

    Нічого цього і близько щодо Вас у них немає.

    Зокрема прийнятий в цілому новий мобілізаційний Закон передбачає:

    "...Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої̈ та вищої̈ освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній у частині другій статті 10 Закону України “Про освіту”, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

    Але це знову суди, суди і ще раз суди...

    З повагою!

    Айвазян Юрий Климентьевич
    60%

    Доброго дня, Сергію!

    На жаль, довідка з ЄДЕБО станом на зараз є єдиним документом, який підтверджує Ваше право на відстрочку від мобілізації на підставі навчання. От що каже про все це закон:

    Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    "здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;».

    Згідно із частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»:

    Рівнями освіти є:

    дошкільна освіта;

    початкова освіта;

    базова середня освіта;

    профільна середня освіта;

    перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

    другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

    третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

    фахова передвища освіта;

    початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

    перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

    другий (магістерський) рівень вищої освіти;

    третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

    В той самий час згідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров’я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

    Згідно із вищезгаданою Постановою КМУ порядок оформлення відстрочки наступний:

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Строк дії відстрочки:

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    Проходження ВЛК при оформленні відстрочки:

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Тепер, щодо отриманої Вами довідки з ЄДЕБО, де зазначено «Ні, порушує послідовність»...

    Оскільки Ви буди відраховані з ВНЗ та не отримували диплом бакалавра, Ви не маєте жодної вищої освіти. Отже після Вашого зарахування до коледжу логічно було б передбачати, що довідка з ЄДЕБО видасть результат «Так, не порушує». Що підтверджувало б Ваше законне право на відстрочку.

    Наявність в довідці ЄДЕБО відмітки «Ні, порушує послідовність» до певної міри пояснються Листом МОН "Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти ". В Листі зокрема зазначається:

    "З метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі – ЄДЕБО) для забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку.

    Для отримання Довідки здобувачу освіти за денною або дуальною формою навчання необхідно звернутись до закладу освіти, в якому він навчається...

    ...якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема, у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання за денною або дуальною формою,за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів), в полі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» зазначається «Ні, порушує»...

    ...Разом з тим, не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти: 1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання – за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє – за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання – за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє – за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)»

    Отже виглядає так: якою б парадоксальною не була інформація, вказана в отриманій Вами довідці з ЄДЕБО, міністерство освіти та науки, судячи з наведеного Листа, її підтримує! Який же вихід з цієї ситуації?

    ВИСНОВОК:

    Повторюсь: довідка з ЄДЕБО - саме той документ, який є визначальним для ТЦК та для прийняття рішення про надання відстрочки. Тобто отриману Вами та не відповідаючу дійсності довідку з ЄДЕБО з негативним висновком щодо послідовності освіти ніяк не обминути.

    Власником Єдиної державної електронної бази з питань освіти є держава, розпорядником – Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором – державне підприємство «Інфоресурс», яке підпорядковане МОН.

    Тому пропоную зробити відповідні до ДП "Інфоресурс" та МОН з вимогою надати конкретні роз'яснення з приводу помилкового результату при отримання довідки з ЄДЕБЕ, а також з проханням виправити цю помилку. У разі відмови оскаржити рішення МОН та дії "Інфоресурсу" в судовому порядку.

    Так само можна було б оскаржити відмову ТЦК у наданні відстрочки, але це набагато ризикованіше.

    Наразі іншого виходу з цієї ситуації не бачу.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Вітаю Вас, пане Сергію!

    Справа в тому, що МОН у своєму листі (прикріпив до питання), надає дещо неправомірні рекомендації керівникам закладів освіти щодо визначення порушення послідовності здобуття освіти.

    Роз'яснення МОН - це не нормативно-правовий акт, тому ніякої юридичної сили не несе. Проте, якщо керівники закладів освіти та ТЦК будуть ним керуватися - у разі неправомірної відмови у відстрочці Вам доведеться звертатись до суду.

    Ви повинні мати право на відстрочку якщо відрахувались з бакалаврату, а потім вступили до коледжу. Адже у зв'язку із відрахуванням - Ви не здобули освіту бакалавра. Тому вважається, що Ви здобуваєте рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий (середня освіта).

    Згідно статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    ".. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: 1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за РАНІШЕ ЗДОБУТИЙ рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

    Згідно частини 2 статті 10 ЗУ "Про освіту"

    Рівнями освіти є:

    • дошкільна освіта;
    • початкова освіта;
    • базова середня освіта;
    • профільна середня освіта;
    • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • фахова передвища освіта;
    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

    Отже, спеціальність та вік не мають значення, але щоб мати право на відстрочку Ви повинні здобувати рівень освіти, що є вищим за попередньо здобутий. Тому, якщо Ви відрахувались з бакалаврату та не отримали диплом бакалавра - при вступі до коледжу - Ви повинні мати право на відстрочку.

    Згідно постанови КМУ 590 для оформлення відстрочки Вам необхідно надати ТЦК :

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    2. Довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    Якщо в довідці зазначено, що Ви порушуєте послідовність освіти - тоді у Вас є два варіанти:

    1. Оскаржувати дане рішення у судовому порядку, адже Вам неправомірно записали порушення послідовності освіти.

    2. Поновіться на бакалавраті в попередньому ВНЗ.

    Роз'яснення МОН - це не нормативно-правовий акт, тому ніякої юридичної сили не несе. Проте, через те, що керівники закладів освіти ним керуються та видають довідки, які вказують на порушення послідовності освіти (що унеможливлює отримання відстрочки) - Вам потрібно відстоювати свої права у судовому порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав
    20%
    Турчин Ярослав 4 місяці тому

    Юрист, м. Харків, 16 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    ВІТАЮ ВАС, пане СЕРГІЙ!

    Це черговий злочин від посадових осіб Міністерства освіти і науки. Фактично в умовах повністю провальної політики мобілізації та нездатності дотягнутися до громадян, які в Україні, але не перетинаються з державою, прийнято неофіційне політичне рішення "гвалтувати" Закон України "Про мобілізаційну підготвку та мобілізацію" шляхом прийняття злочинних підзаконних актів та листів, які не мають офіційного нормативно-правового характеру щодо начебто "роз"яснень" законодавства.

    Таким є і лист Міністерства освіти і науки, яким послідовність освіти витлумачено таким чином, який привів Вас до запису "Ні, порушує послідовність".

    Єдине, що Вам може наразі надати відстрочку - це поновлення на бакалавра. Але для цього Вам треба академічна довідка, яку Вам зобов"язаний видати заклад освіти в якому Ви навчалися і який понавводив Ваші дані в ЄДЕБО.

    В іншому випадку Ви можете бути 300 раз праві, але МОН і МОУ начхати на нашу правоту. У них своє уявлення як треба тягнути м"ясо і вбивати людей, зловживаючи владою та службовим становищем.

    Законних інструментів захисту немає, бо незалежного недоторканого правосуддя, яке здатне сперечатися з виконавчою владою, яка базується на можливості застосування сили, примусу і розправи до незгідних, не існує наразі. Тож треба або грати по правилам, які створені, або ігнорувати такі органи, які діють явно злочинно та всупереч Вашому праву на життя.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України