Задайте питання юристу

863 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 13 червня 2024, питання №112335 500₴

Изменения в постанову 560 по 13 абзацу, постанова #675

Привет.
Вчера появился текст изменений, которые планируют внести в постанову 560 по абзацу 13.

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-poriadkiv-zatverdzhenykh-postanovamy-kabinetu-ministriv-ukrainy-vid-30-t70624

ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2024 р. № 675 ЗМІНИ, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 і від 16 травня 2024 р. № 560

Как мы видим внесли изменения в ст.61 -

4) пункт 61 доповнити абзацом такого змісту:

“У разі відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, за умови наявності кількох військовозобов’язаних осіб, особа з інвалідністю I чи II групи складає заяву за формою згідно з додатком 15, де зазначає особу, яку вона обирає для здійснення свого утримання (догляду).”;

Из этого, можно ли теперь трактовать утримання = догляд?
Т.е. всё что упоминается в постанове 560 и относится к абзацу 13 и там идёт речь про догляд, это равносильно утриманню?

И по изменениям дл документов по 13-ому абзацу -
Идёт запрос на документ, что подтверждает род связи и один из документов - инвалидность, догляд, или постийний догляд.
Правильно ли я понимаю, что это или? Т.е. например моя мать и есть я, один сын и мать инвалид 2-ой группы, этого достаточно?

Плюс в новом додатке 15 есть текст -

цією заявою підтверджую, що із числа військовозобов’язаних членів моєї сім’ї першого ступеня споріднення для свого утримання (догляду) обираю -

Т.е. здесь уже более явно написано утримання(догляду).

Хотелось бы услышать ваше мнение, господа юристы и адвокаты.
Благодарю!

Відповіді юристів (9)

    Виталий Клієнт 3 місяці тому
    Плюс доп вопрос, моя мать работающий пенсионер, а в додатке 15 идёт прикладывание ИНН, для чего это?Они могут затребовать данные по доходу и этим мотивировать отказ в отсрочке или это незаконно?
    Дерій Владислав Олегович
    75%

    Доброго дня!

    Якщо крім Вас у мами немає інших членів сім'ї першого ступеня споріднення - Ви маєте право на відстрочку.

    Проте, Вам для оформлення відстрочки потрібен буде Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) у якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати догляд (утримання)

    Згідно статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону ЗОБОВ'ЯЗАНІ їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

    Згідно додатку 5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період для оформлення відстрочки за пунктом 13 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Вам потрібно подати такі документи:

    для особи, яка зайнята доглядом, — документи, що підтверджують родинні зв’язки, та один із документів що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та які зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, здійснювати догляд за ними:

    • інвалідність такої особи,
    • її потребу у постійному догляді,
    • перебування під арештом (крім домашнього арешту),
    • відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі,
    • документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), у якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд;

    для особи, яка потребує догляду, — один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду:

    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або
    • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або
    • пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або
    • довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики

    Якщо коротко, Вам потрібно подати до ТЦК такі документи:

    1. Заяву про відстрочку (додаток 4 до Порядку )

    2. Ваше свідоцтво про народження

    3. Паспорт матері

    4. Один із документів що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними, утримувати матір (у Вашому випадку Акт встановлення факту здійснення догляду)

    5. Довідка МСЕК матері

    Плюс доп вопрос, моя мать работающий пенсионер, а в додатке 15 идёт прикладывание ИНН, для чего это?Они могут затребовать данные по доходу и этим мотивировать отказ в отсрочке или это незаконно?

    Те, що Ваша мати працює не є підставою для відмови у відстрочці.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Виталий Клієнт 3 місяці тому

    Не понятно за акт, кто его выдаёт, по какой процедуре и что в нём должно быть написано для 13-ого абзаца?

    Т.е. в тцк идти без этого акта, а они сами инициируют его появление или как?

    Так же вопрос про вод, у меня вийськово обликова картка, выдана в 2009 году, не пртписное свидетельство, выдали, когда прописался по новому месту жительства. Это валидный вод, с ним можно подаваться на отсрочку без запроса тцк на влк?

    Спасибо

    • Дерій Владислав Олегович
      Т.е. в тцк идти без этого акта, а они сами инициируют его появление или как?

      Ні, Вам потрібно звернутись до виконкому місцевої ради.

      Згідно пункту 61 КМУ 560 Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов’язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім’я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

      Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який звернувся із відповідною заявою.

      До складу комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше п’яти осіб.

      За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов’язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

      Так же вопрос про вод, у меня вийськово обликова картка, выдана в 2009 году, не пртписное свидетельство, выдали, когда прописался по новому месту жительства. Это валидный вод, с ним можно подаваться на отсрочку без запроса тцк на влк?

      Згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-IX військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.

      Вам обов'язково потрібно зареєструвати заяву про відстрочку. Вас не повинні направляти на ВЛК під час розгляду заяви про відстрочку.

      Коли до ТЦК Ви будете звертатись особисто - Вам потрібно зареєструвати заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від нього заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

      Також заяву та документи про відстрочку можете відправити поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.

      Згідно Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

      58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

      63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

      У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

      Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Виталий Клієнт 3 місяці тому
    Я всё равно не понимаю, что несёт этот догляд? Акт постийного догляду. Для чего он по абзацу 13?Лкк уже не надо, это же на основании его оформляли типо этот догляд. Но нету же уже запроса на лкк. На основе чего комиссия, какая-то даст догляд?Они почешут голову и подумают - дадим. Или не дадим. Какие у них основания и полномочия?Спасибо.
    • Дерій Владислав Олегович

      Акт здійснення догляду необхідний, щоб підвердити відсутність інших осіб, які повинні здійснювати догляд.

      Тобто, Вам не потрібно надавати ТЦК документи з РАЦС про відсутність інших дітей,чоловіка, батьків у Вашої матері. Це все буде вказано у Акті про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)

    Виталий Клієнт 3 місяці тому

    Т.е. в этом акте не указываются болезни и тд, а просто перечисление родственников?

    Т.е. вместо витягов с реестров, должна комиссия из депутатов, с моих слов составить акт, что я один сын? Пять человек придут к нам домой, что бы что? Посмотреть на маму?

    Это вообще без логики запрос на этот акт. Есть же законы 6 сын, обязан содержать, все умерли, кроме него. Какой ещё им нужен акт, это нет слов.

    Благодарю за ваши ответы!

    • Дерій Владислав Олегович

      Я з Вами повністю згоден, що логіки тут немає. Постанови приймаються, щоб ускладнити процес отримання відстрочки. Саме на постанова КМУ 560 орієнтуються представники ТЦК при оформленні відстрочки.

      Згідно пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

      Згідно переліку за пунктом 13 потрібно подати такі документи:

      для особи, яка зайнята доглядом, - документи, що підтверджують родинні зв’язки, та один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та які зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, здійснювати догляд за ними:

      • інвалідність такої особи,
      • її потребу у постійному догляді,
      • перебування під арештом (крім домашнього арешту),
      • відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі,
      • документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або
      • акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), в якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд;
      для особи, яка потребує догляду, - один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, та висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді (для осіб з інвалідністю II групи)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    25%

    Доброго дня, Віталію!

    Для оформлення відстрочки в ТЦК Вам потрібно надати наступні документи:

    заяву про оформлення відстрочки у відповідності із Додадтком 4,

    свідоцтво про народження,

    документ, який підтверджує інвалідність Вашої матері,

    заяву матері довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти).

    Все інше за потреби ТЦК перевірить самостійно, оскільки має доступ до усіх реєстрів.

    При явці до ТЦК Вам необхідно подати заяву про оформлення відстрочки з усіма вищезазначеними документами. Заяву ТЦК зобов'язаний зареєструвати. На період розгляду заяви про оформлення відстрочки Вас не мають права направити на ВЛК.

    Виходячи з норми Постанови №560 ТЦК перевірить Ваші документи та надішле відповідний висновок до керівника виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою Вашого місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

    Крім того Вам необхідно звернутись із заявою до того ж вищезазначенного керівника виконавчого органу щодо видачі акту встановлення догляду.

    Комісія розглядає Вашу заяву та з УРАХУВАННЯМ НАДАНИХ МАТЕРІАЛІВ ВІД ТЦК складає акт у відповідності із Додатком 8.

    Як все це розумію я, то без звернення до ТЦК Ви не зможете оформити вищезгаданий акт. Тобто для того, аби видати Вам акт у коміссії повинні бути в наявності матеріали з ТЦК, який перевіряє останні після подання Вами заяви на вістрочку з усіма необхідними документами.

    Щодо Додатку 15, то цю заяву Ваша матір повинна була б заповнювати, якщо б мала кількох військовозобов'язанних осіб і обирала оного для догляду за собою. У Вашому випадку остання не потрібна, оскільки Ви єдина військовозобов'язанна особа.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України