Задайте питання юристу

840 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 16 червня 2024, питання №112644 340₴

Инвалидность тёщи, 2я группа.

У тёщи был тяжёлый инсульт, врачи говорят, что можно оформить 2-ю группу по инвалидности.
У тёщи есть дочь (моя жена) и сын (55 лет).
Есть ли шанс, после того, как тёща оформит инвалидность, мне, как зятю стать её опекуном, (не знаю, какой юридически правильный термин), для того, чтобы получить отсрочку от призыва.
Спасибо.

Відповіді юристів (4)

    Корнійчук Євген Іванович
    25%

    Доброго дня, ви не будете мати право на відстрочку., враховуючи наявність жінки.

    які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністІ.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    25%

    Доброго дня, Ігоре!

    На жаль, Ви не зможете оформити відстрочку ані у зв'язку з інвалідністю ІІ групи матері Вашої дружини, ані у зв'язку з постійним доглядом (за умови наявності у матері висновку ЛКК форми 080-4) на нею.

    Підстави для відстрочки відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text:

    Перша підстава:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    "13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю".

    Отже, у даному випадку повинна виконуватись умова щодо відсутності невійськовозобов'язанних осіб, які відповідно до закону зобов’язані утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі).

    Тобто, оформити відстрочку за цією підставою Вам вдасться лише за наявності інвалідності або потреби у постіному догляді Вашої дружини.

    Друга підстава (якщо є висновок ЛКК про потребу у постійному догляді):

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    Як бачите, дана підстава також містить норми, які не дозволять Вам отримати відстрочку. Зокрема вони стосуються Вашої дружини: "якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою".

    Щодо опікунства, то це можливо лише у випадку позбавлення дієздатності матері Вашої дружини у судовому порядку.

    Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України)

    Можливо Ви готові розглянути інші підстави для відстрочки, наприклад навчання, бронювання на підприємстві, стан Вашого здоров'я?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович
    25%

    Доброго дня.

    Згідно пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    - які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

    Ви не зможете отримати відстрочку на цій підставі.

    Щодо опіки то вона встановлюється рішенням суду над фізичною особою визнаною судом недієздатною.

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Вітаю Вас!

    На жаль, Вам відмовлять у оформленні відстрочки, на підставі того, що Ваша дружина має першочерговий обов'язок утримувати та здійснювати догляд за тещею.

    Згідно частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

    Одним із головних документів, які підтверджують право на відстрочку є Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), в якому вказується інформація про інших членів сім’ї матері дружини, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані її утримувати, а також зазначаються підстави неможливості здійснення ними догляду (інвалідність таких осіб, їх потреба у постійному догляді, перебування під арештом (крім домашнього арешту), відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі).

    Тому, навіть, оформивши Акт про встановлення факту здійнення догляду в ньому буде вказано, що у тещі є дочка, яка не має підстав для нездійснення догляду за нею.

    Отже, у разі звернення до ТЦК для оформлення відстрочки - Вам відмовлять, потім направлять на ВЛК , а завершальним етапом буде видача мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку.

    Щоб Вас не мобілізували Вам потрібно знайти іншу підставу для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України