Задайте питання юристу

861 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 09 липня 2024, питання №114711 340₴

Бронювання працівників з ОР-1

Був працевлаштований на підприємстві в сфері енергетики, але вийшло так що забрали до армії на строкову службу. В травні 2024 демобілізувався (ВОС 100, не дефіцитна виходячи зі списку яке опубліковано у відкритому доступі) , отримавши оперативний резерв 1 та прибув на роботу, де віддав свій військовий квиток у відділ військового обліку, який вже пробиває бронювання. Через деякий час мені сказали що я не маю право на бронювання так як я резервіст з оперативного резерву 1 і резервістів не бронюють, тільки військовозобов'язаних. Хоча я сам намагався дослідити це питання, не знайшов в законодавстві відмінності, які би впливали на надання бронювання для резервістів. Ще привернула увагу судова справа де працівнику дали бронь але ТЦК не хотів її враховувати, так як працівник був в оперативному резерві 1. Суд встав на сторону працівника: https://opendatabot.ua/court/116111929-ca18209c4bf4777f39d1c7f251381734

Що можна порадити в такій ситуації і чи дійсно я не можу бути заброньованим. Я знаю що в мене є як мінімум 1 рік відстрочки після демобілізації, але хочеться впевнитися що все таки є можливість бронювання

Відповіді юристів (4)

    Дерій Владислав Олегович
    21.2%

    Доброго дня!

    На жаль, у Вас досить складна ситуація.

    Згідно Постанови КМУ №76 Бронюванню підлягають лише військовозобов'язані, а не резервісти.

    Згідно частини 7 статті 39-1 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають громадяни України, які на момент призову:

    1) визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров’я;

    2) досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, є меншим за строк, на який здійснюється призов;

    3) вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, і з дня їх звільнення з такої служби пройшло менше одного року;

    4) мають загальний строк військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у календарному обчисленні не менше одного року. Такі особи в зазначений період можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за їхньою згодою.

    8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    ОТЖЕ, рішення суду, яке Ви надали це більше як виключення з правил і позивач щасливчик, адже ТЦК в апеляційній скарзі (https://reyestr.court.gov.ua/Review/118238457) не заплатили судовий збір та не надіслали копії документів учасникам справи, а тому суд повернув їхню апеляційну скаргу.

    У Вашому випадку скоріш за все ТЦК відмовить у наданні відстрочки, проте, чи суд стане на Вашу сторону - невідомо, адже законодавці прийнявши зміни до статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не прийняли відповідних змін до статті 39-1 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу", що унеможливлює резервісту отримати відтрочку у зв'язку з бронюванням.

    Крім того, КМУ розробив порядок бронювання лише для військовозобов'язаних, а не резервістів.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрий Климентьевич
    10%

    Доброго дня, Михайло!

    На жаль, Ви не підлягаєте бронюванню, як резервист ОР-1. Рішення суду, яке Ви навели - це поодинокий випадок та останнє не є обов'язковим щодо виконання іншими суддями. Ваш роботодавець правий, і Ви не зможете переконати його подати Вас у списках на бронювання.

    Відповідно до Закону України "Військовий обов'язок і військову службу":

    9. Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

    призовники - особи, які взяті на військовий облік;

    військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

    військовозобов’язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

    резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

    Стаття 39-1. Призов на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

    8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:

    "Частина 1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    1) заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович
    58.8%

    Вітаю!

    ВАША СИТУАЦІЯ НЕ МАЄ ОДНОЗНАЧНОЇ ВІДПОВІДІ.

    ДУЖЕ БАГАТО ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ВАШОЇ ВОС ТА ВІД МІСЦЯ РОБОТИ, А ТАКОЖ ПІДПИСАЛИ ВИ КОНТРАКТ НА СЛУЖБУ В ВІЙСЬКОВОМУ РЕЗЕРВІ. ЯКЩО Є КОНТРАКТ - ВИ НЕ ЗМОЖЕТЕ БУТИ ЗАБРОНЬОВАНИМ.

    ЯКЩО ВАС ЗАРАХУВАЛИ ДО ОПЕРАТИВНОГО РЕЗЕРВУ В ОБОВ'ЯЗКОВОМУ ПОРЯДКУ, ТО Є ВІРОГІДНІСТЬ БУТИ ЗАБРОНЬОВАНИМ. АЛЕ, СКОРІШЕ ЗА ВСЕ ВАМ НЕ ПОГОДЯТЬ БРОНЮВАННЯ, ТОМУ ВІДСТОЮВАТИ СВОЄ ПРАВО НА БРОНЮВАННЯ ТРЕБА БУДЕ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ.

    ЯКІ АРГУМЕНТИ:

    ПРОХОДЖЕННЯ СЛУЖБИ У ВІЙСЬКОВОМУ РЕЗЕРВІ РЕГЛАМЕНТУЄТЬСЯ

    "Положенням про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/618/2012#top

    Особливості проходження служби у військовому резерві під час особливого періоду

    120-1. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам її проходження, в обов’язковому порядку зараховуються до військового оперативного резерву.

    120-2. Призов резервістів військового оперативного резерву на військову службу здійснюється у випадках та порядку, визначених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    ЯК БАЧИМО, ПРИЗОВ РЕЗЕРВІСТІВ РЕГЛАМЕНТУЄТЬСЯ ЗАКОНОМ УКРАЇНИ України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". ОТЖЕ ВСІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИХ ПОШИРЮЮТЬСЯ І НА РЕЗЕРВІСТІВ.

    ТАКОЖ, ДУЖЕ ВЛУЧНА АРГУМЕНТАЦІЯ В ТОМУ РІШЕННІ СУДУ, ЩО ВИ НАВЕЛИ:

    https://opendatabot.ua/court/116111929-ca18209c4bf...

    Кирда Вячеслав Володимирович
    10%

    Вітаю Вас.

    Дійсно, резервісти не можуть бути заброньованими, а тому ситуація складна. Бронюванню пілягають лише військовозобов'язані, а не резервісти або призовники.

    Відповідно до чинного законодавства, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (стаття 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

    Але якщо перейти на текст статті 39-1 на сайті ВРУ, то гіперпосилання, що створено на частину другу, перекидає на частину третю, де і зазначено про відстрочку на підставі навчання. Проблема вся в тому, що коли вносилися зміни до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", було доповнено частину другу статті 23 такого змісту "...Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання...", а в статті 39-1 зміни не внесли, на жаль... Тому це поки що велика проблема для оформлення відстрочки, а також бронювання.

    З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України