Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Вiтаю.
Менi 31 рiк, оновив вчора (15.7) данi в ЦНАПi.
Виявилось, що я «не на облiку».
10 рокiв прожив за кордоном (можливо це була причиною виключення з облiку).
На руках маю приписне, видане в 2009 роцi.
Повернувся в Україну в 2022, наразi тут.
В документi (витяг з реєстру військовозобов'язаних) мав «запрошення до ТЦК для взяття на вiйськовий облiк». По гуглу також бачив що начебто лише особисто можна встати на облiк.
Пiдкажiть будь-ласка: чи можливо якось дистанцiйно встати на військовий облiк?
Менi це потрiбно наразi для подачi документiв на навчання.
За якихось обставин? Якщо людина захворiла, не може рухатись? Або ще якось?
Дуже дякую.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Артуре!
Проживання за кордоном не є підтавою для виключення з обліку. Раніше з військового обліку знімали громадян, які виїжджали на ПМП за кордон. Можливо, у Вашому випадку Вас просто зняли з обліку призовників.
Ні, на жаль, це неможливо ні за якиї обставин.
Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Зрозуміло. Так, Ви праві, в Вас не приймуть документи до закладу освіти, якщо Ви не перебуваєте на обліку, оскільки ВНЗ тим самим порушить законодавство.
34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану".
На, жаль, ні. Правилами військового обліку визначений чіткий перелік обставин за яких особу можуть взяти на облік без особистої присутності:
1. Пункт 10-1 Правил:
Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 “Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:
шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.
2. Пункт 15 Порядку:
За умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”:
взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів;.
3. Пункт 15-1 Порядку:
15-1. До запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів” призовники, військовозобов’язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Отже, єдиний вихід для Вас - це тільки домовленість з ВНЗ. Якщо з'явитесь особисто до ТЦК для взяття на облік без підстави для відстрочки - Вас мобілізують.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
На жаль, але дистанційно стати на облік та вирішити питання з "Оберіг" Ви не зможете, лише шляхом відвідування ТЦК та СП. Відвідування ТЦК та СП без факту студентства - утопія, Ви з легкістю можете бути мобілізовані.
Офіційно листом від 12.07.2024 "Про надання рекомендацій щодо вступу" МОН повідомляє:
"...З урахуванням викладеного рекомендуємо:
1. Врахувати, що при зарахуванні на навчання для здобуття освіти військово-облікові документи до приймальних комісій закладів освіти подають: громадяни України чоловічої статі, яким у 2024 році виповнюється
17 років, та віком до 60 років;
громадяни України жіночої статі, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, у разі, якщо здобуття освіти буде здійснюватися на базі здобутої освіти за медичною або фармацевтичною спеціальностями, або жінки, які декларують себе військовозобовʼязаними.
2. Військово-обліковий документ може оформлятись у паперовій або в електронній формах.
Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають
однакову юридичну силу.
До приймальної комісії закладу освіти подається один із зазначених військово-облікових документів.
3. Військово-обліковими документами у паперовій формі є: посвідчення про приписку до призовної дільниці;
посвідчення призовника;
військовий квиток;
тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного;
військово-обліковий документ на бланку, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 р. Nº 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобовʼязаних та резервістів і форми такого документа».
Строк дії військово-облікового документа в паперовій формі нe встановлено. Разом з тим, особи яким виповнилось 25 років і старші, не можуть надавати посвідчення про приписку до призовної дільниці або посвідчення призовника.
Обліково-послужна картка військовослужбовця, як додаток до військового квитка, не є військово-обліковим документом військовозобовʼязаного.
4. Відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 р. Nº 559, військово-обліковий документ також оформляється та видається в електронній формі засобами електронного кабінету призовника, військовозобовʼязаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Військово-обліковий документ в електронній формі для перевірки повинен надаватись до приймальної комісії в роздрукованому вигляді.
У роздрукованому військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код).
Зчитування QR-коду за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості військово-облікового документа в електронній формі, у формі інформаційного повідомлення, що дає доступ до відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобовʼязаних та резервістів.
Підставою непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.
Зчитування QR-коду можливо здійснити шляхом встановлення додатку Резерв + в одного із уповноважених членів приймальної комісії або перевіркою роздрукованого військово-облікового документа в електронній формі в РТЦК за місцем розташування закладу освіти.
У разі коли відомості про прізвище, імʼя, по батькові, дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, категорію і вид обліку, відомості про РТЦК, в якому перебуває на обліку, повідомлення про вчинення правопорушення на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
У разі виявлення приймальною комісією суттєвої невідповідності відомостей, зазначених у військово-облікових документах, громадяни повинні звернутись до відповідних РТЦК, де вони перебувають на обліку, для внесення змін або виправлення відомостей.
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування.
У період проведення мобілізації та/або протягом дії воєнного стану призовники і військовозобовʼязані, які залишили або покинули своє місце проживання, зобовʼязані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у РТЦК за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи та надати військово-обліковий документ з відомостями про перебування на військовому обліку за місцем реєстрації внутрішньо переміщеної особи.
Вступники з числа допризовників, які підлягають взяттю на військовий облік та вибули за кордон з територій, не визначених постановою Кабінету Міністрів від 09 липня 2024 р. Nº 801, повинні повернутись в Україну для взяття на військовий облік призовників та оформлення військово-облікових документів.
7. У звʼязку зі збільшенням випадків відмов деяких РТЦК (здебільшого на територіях активних і можливих бойових дій) у взятті на військовий облік призовників з числа осіб чоловічої статі у рік виповнення ними 17 років, пропонувати таким особам письмово звертатись із запитами на отримання публічної інформації до РТЦК щодо отримання офіційної відповіді стосовно строків взяття на облік або причин відмови у здійсненні цього правочину. Копії відповідей РТЦК просимо надсилати на електронну адресу до МОН для узагальнення і направлення до Міністерства оборони за належністю для прийняття відповідних рішень.
У разі наявності письмової відмови РТЦК у взятті вступника на військовий облік призовників або відповіді РТЦК про відстрочення взяття на військовий облік, пропонуємо розглядати питання про зарахування таких осіб на навчання з оформленням документальних зобовʼязань вступників подати зазначені документи у стислі і конкретні терміни протягом поточного року.
Зі всіх питань щодо підтвердження військового обліку вступників пропонуємо звертатись у робочий час до державного експерта експертної групи з питань вищої освіти та освіти дорослих директорату фахової передвищої, вищої освіти Сергія Клима за тел. (044) 481-32-67, serhii.klym@mon.gov.ua..."
З повагою!
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Згідно пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Згідно пункту 17 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.
Якщо громадянин України за станом здоров’я не може пересуватися (є особою з обмеженою мобільністю) або визнаний в установленому порядку недієздатним, що підтверджується відповідними документами, із заявою може звернутися особа, яка здійснює за ним догляд, або його опікун.
Тобто, якщо чоловік є особою з обмеженою мобільністю або недієздатним, то оформити військово-обліковий документ зможе його доглядальник або опікун. Проте, невідомо чи це спрацює з постановкою на військовий облік.
Якщо ж Ви особисто будете звертатись до ТЦК - Вас спочатку направлять на ВЛК, а потім вручать повістку на відправку.
Щоб Вас не мобілізували Ви повинні мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
З повагою, юрист Дерій В.О.!Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС!
Повернення в Україну у 2022 році - фатальна помилка.
Оскільки законодавство передбачає особисту явку до ТЦК для постановки на військовий облік та проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), то після проходження останньої та відсутності на момент звернення права на відстрочку - Вас майже 100 % мобілізують до ЗСУ.
При цьому без облікового документу на навчання Вас не приймуть.
Єдиний варіант - обмежити свою свободу пересування до мінімуму, не потрапляти у будь-якому разі до ТЦК чи її патрулів, молитися, щоб війна закінчилася в найближчі пів року.
Облік військовозобов"язаних здійснюється відповідно до ПОРЯДКУ організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (в редакції від 11.07.2024 р.),
В даному порядку йдеться про особисту явку до ТЦК. Виключень з цього бути не може, на жаль.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)