Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я робила документы і для цього потрібні були мої паспортні. Документи довгий час не віддають, і зараз я думаю що вони шахраї і знають мої паспортні данні. Чи можуть вони продати квартиру чи машину без мене
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Що мається на увазі - Ви робили документи?
Які Вам не віддають документи?
Якщо Ви передали оригінали документів (паспорт, ІПН) - у вас можуть бути проблеми.
Надала тільки копії( фото) документів.
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіНічого з Вашою нерухомістю та авто не буде.
Не турбуйтеся.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Анастасія!
Для укладання договіру купівлі-продажу нерухомого чи рухомого майна потрібна Ваша особиста присутність у нотаріуса. Особа, який Ви не передавали повноважень по довіреності на укладання відповідних правочинів не зможе укласти від Вашого імені угоду тільки за наявності паспортних даних. Отже, можете не хвилюватись з цього приводу.
Для складання довіреності потрібна особиста присутність особи, що видає довіреність, її паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Згідно з статтею 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Перелік необхідних документів для продажу нерухомості може змінюватися, в залежності від виду документів, що підтверджують право власності, кількості, віку та соціального статусу прописаних в ній громадян і сімейного стану продавця.
Зазвичай до стандартного списку входять:
· Документ про право власності на продавану нерухомість - договір купівлі-продажу, документи про отримання в дар житла, свідоцтво про приватизацію об'єкта нерухомості, свідоцтво про право на спадщину та ін. - оригінали документів;
· Посвідчення особи та ІПН всіх осіб, які є власниками об'єкта нерухомості (для неповнолітніх - свідоцтво про народження);
· При наявності неповнолітніх або недієздатних осіб, що мають право власності на нерухомість, або що прописані в ній, необхідно надати дозвіл на продаж житла, виданий органами опіки та піклування за місцем реєстрації дітей або недієздатних осіб;
· Звіт про експертну грошову оцінку майна;
· Технічний паспорт на об'єкт нерухомості;
· Якщо нерухомість купувалася власником в шлюбі або розірваному на момент проведення операції шлюбі, то необхідно свідоцтво про шлюб або про розлучення і згода чоловіка / дружини на продаж нерухомого майна;
· При продажу житла за дорученням - оригінал довіреності, паспорт і ІПН довіреної особи.
Для продажу авто у продавця мають бути наступні документи:
З повагою, адвокат Айвазян.
Дякую за відповідь.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу, Анастасія!
Дякую за відповідь.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС! Це фірма чи фізособи?
Де Ви їх знайшли?
Яким чином оплачували роботу? Чи був укладений письмовий договір?
Чи здійснювали спробу перевірити таких осіб?
Ви передали оригінали документів? Якщо так, то мерщій писати заяву в поліцію.
Відчуження майна можна перевірити онлайн.
Жодна фірма , навіть нотаріус і держреєстратор не забирають оригінали документів. Лише копії роблять зпівставляючи з оригіналом.
На жаль мало інформації і конкретніше сказати складно.
Повідомте інформацію про виконавців, може зможемо допомогти з їх перевіркою.
Іноді люди просто ставляться безвідповідально до своїх обов'язків та клієнтів, і ніякі вони не шахраї, а ледарі.
Тому треба бути впевненими, що мова йде саме про шахрайство.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ДІЙ ШАХРАЇВ?1. Ніколи не давайте в руки стороннім людям свої документи.
2. Не дозволяйте під незрозумілими приводами робити копії своїх документів або фотографувати їх.
3. Не залишайте паспорт без нагляду.
4. Під час втрати паспорта негайно зверніться до найближчого відділення поліції. Так ваші документи відразу ж будуть визнані недійсними, і шахраї не зможуть взяти кредит на чужий паспорт через інтернет або в банку.
5. Систематично перевіряйте свою кредитну історію особливо в тих випадках, коли документи були загублені, і ви про це заявили не відразу.
6. Якщо вам стали приходити листи про заборгованість, то не поспішайте їх викидати. Для початку уважно прочитайте дані одержувача, і якщо вони повністю збігаються з вашими, то зверніться в банк для з'ясування ситуації.
Що ж можуть зробити шахраї з паспортною інформацією іншої людини:
За певних обставин з її допомогою можна: набрати боргів, відняти квартиру, виконати махінації в інтернеті, зареєструвати фірму, отримати дублікат документів для здійснення різних угод, управляти кредитними або телефонними картками, здійснити інші незаконні дії.
Паспорт – це не просто документ, що засвідчує особу громадянина, а й ключ до його майна та рахунків. Відповідно до чинного законодавства процедура оформлення кредиту на чужий паспорт підпадає під статтю про шахрайство. На жаль, попри це, сьогодні все більшу кількість недобросовісних громадян нашої країни, йдуть на всілякі хитрощі й намагаються роздобути необхідну суму коштів, використовуючи для цього чужі документи.
Поширених афер з паспортом нарахували сім:
Підробка зовнішностіНайпоширенішим методом подібного шахрайства є підробка зовнішності. Людина, у якої виявився ваш паспорт, гримується, завдяки чому її зовнішність стає дуже схожою з вашим зображенням на фото. Після цього шахрай відправляється в найближчу банківську установу (як правило, невелике відділення) і намагається оформити кредит за чужим паспортом.
Мікрофінансові організаціїЧи можна взяти кредит за чужим паспортом в кредитних спілках? На жаль, такі махінації є ще більш успішними, ніж спроби кредитування в банку. Річ у тому, що велика частина сучасних мікрокредитних компаній надає свої послуги онлайн, а, отже, видає позики без безпосереднього спілкування з клієнтом. Все, що необхідно зробити шахраєві для того, щоб взяти мікропозику на чужий паспорт - надати компанії скановані копії крадених документів. Якщо у законного власника документів кредитна історія в ідеальному стані, то аферист може максимально швидко і без ризику оформити онлайн кредит на чужий паспорт і отримати в своє розпорядження досить велику суму коштів.
Термінали кредитування онлайнУ місцях великого скупчення людей можна побачити спеціальні термінали з видачі швидких позик. Для отримання коштів необхідно вказати мінімальну особисту інформацію та відсканувати паспорт. Чи можна взяти позику на чужий паспорт в такому терміналі? З огляду на спосіб роботи таких пристроїв кожен, хто знайде ваш загублений паспорт, може «спробувати удачу» і оформити кредит.
Кредитне донорствоМахінації з паспортами можна розглянути з іншого боку. Річ у тому, що люди з поганою кредитною історією пропонують третім особам взяти на себе кредит і за це отримати грошову винагороду. Така схема сьогодні називається - оформлю кредит на чужий паспорт. Цей вид кредитного донорства не призводить ні до чого хорошого. Якщо вам пропонують подібну схему, то ні в якому разі не погоджуйтесь. Звичайно, вас будуть спокушати отриманням винагороди, і обіцяти своєчасну виплату боргу. Однак, як показує практика, в підсумку ви можете залишитися з величезним боргом перед банком і оскаржити кредит не зможете, оскільки оформили його особисто, а, отже, свідомо.
В основному пропозиції «допоможу взяти кредит на чужий паспорт» або надам допомогу в оформленні кредиту за чужим паспортом надходять від людей, для яких двері в банки країни давно закриті через недобросовісність, відсутності платоспроможності і будь-якого цінного майна. Вони прагнуть лише нажитися за чужий рахунок, і створюють наївним громадянам нашої країни цілу низку проблем.
Заснування фіктивних фірмЧерез підприємства, оформлені на інших людей злочинці відмивають гроші. Таким можуть займатися, наприклад, нечисті на руку бізнесмени.
Оформлення краденого майнаНа підроблений вкрадений паспорт можуть записати, наприклад, машину. Шахраям це необхідно для подальшого перепродажу майна. Злодії завіряють операцію нотаріально і таким чином можуть легалізувати угоду.
Крадіжка нерухомостіЛюдина, чий паспорт вкрадений, може втратити квартиру, ділянку або будинок. Злочинці заходять до реєстру, дивляться, яке майно вам належить і можуть його викрасти з цим паспортом – звернутися до нотаріуса і його переоформити. Крім того, вкраденим паспортом злодій може скористатися, щоб почати нове життя. Втім, більшість опитаних журналістами киян про такі ризики навіть не замислювалися. Тим часом, з появою інтернет-платежів кількість афер з паспортами значно збільшилася.
ПОПЕРЕДЬТИ ОСІБ, КОТРІ УТРИМУЮТЬ ВАШ ПАСПОРТ, ЩО ВИ ВИМУШЕНІ БУДЕТЕ ЗВЕРНУТИСЯ ДО ПОЛІЦІЇ.
Ознайомтися:
https://dslawyer.com.ua/uk/kradizhka-osobystosti-y...
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Які документи Ви робили? Ви передали свої персональні дані фірмі, ФОП чи посереднику? Копії яких документів Ви надали?
Шахрайство при оренді або купівлі нерухомості явище дуже поширене, особливо, коли є чорний нотаріус, який посвідчує незаконні правочини.
Незаконне привласнення розпочинається з отримання інформації про власників та копій правовстановлюючих документів, за тим – підробка документів та дозволу на розпорядження нерухомістю. На підставі підроблених документів незаконний договір купівлі-продажу посвідчується нотаріусом, а документи направляються до державного реєстратора. Всі ці дії можна виконати надзвичайно швидко, після чого нерухомість може бути продана, використана в якості забезпечення позики тощо.
Для того, щоб максимально захистити свою нерухомість, необхідно здійснити належну реєстрацію прав на неї в електронному Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Це дозволить підключити смс-інформування про операції з нерухомістю.
Особи, які підробляють документи та та вчиняють незаконні дії з нерухомістю притягуються до кримінальної відповідальності. Тому, особливу увагу шахраї звертають на нерухомість, яка виступає як застава в кредитних договорах чи довго не використовується, або власник майна не з’являється в ній (особливо актуально в умовах війни).
Іншою поширею шахрайськоою схемою є заволодіння паспортними даними громадянина для взяття кредитів або мікрозаймів у мікрофінансових організаціях . В такому випадку обов'язково потрібно звертатись до поліції.
У Вашому ж випадку можливо має місце звичайна формальність зі сторони невідповідальних підприємців.
Проте, все ж таки потрібно продивитися інформацію про них в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Реєстрі судових рішень та продивитись інформацію в інтернеті щодо можливих негативних відгуків клієнтів
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Ваші побоювання щодо можливого шахрайства є виправданими, особливо якщо ваші паспортні дані можуть бути використані зловмисниками. Ось що вам слід знати і робити в такій ситуації:
Чи можуть шахраї продати вашу квартиру чи машину без вас?- Продаж нерухомості:
- Продаж нерухомості без вашої участі та згоди є дуже складним, оскільки для цього потрібні нотаріально завірені документи. Нотаріуси ретельно перевіряють особу продавця та його документи. Однак, шахраї можуть спробувати підробити документи, тому слід бути уважним.
- Продаж автомобіля:
- Продаж автомобіля також потребує нотаріально завіреної довіреності або особистої присутності власника. Крім того, потрібні документи на авто та інші папери, які шахраям складно отримати без вашої участі.
Захист ваших прав і майна- Зверніться до поліції:
- Подайте заяву до поліції про можливе шахрайство та викрадення ваших документів. Поліція зможе почати розслідування і може надати вам необхідні рекомендації щодо подальших дій.
- Інформуйте банки та інші установи:
- Зв'яжіться з банками, де у вас є рахунки, та інформуйте їх про можливе викрадення ваших документів. Це допоможе запобігти відкриттю нових рахунків або кредитів на ваше ім'я.
- Заблокуйте документи:
- Якщо у вас є можливість, зверніться до Державної міграційної служби України (ДМС) або іншої відповідної установи з проханням заблокувати ваші паспортні дані до з'ясування ситуації.
- Зверніться до нотаріуса:
- Зв'яжіться з нотаріусом, у якого зазвичай ви оформлюєте документи, та повідомте про можливе шахрайство. Нотаріус може вжити заходів для запобігання неправомірних дій з вашими документами.
- Перевірка реєстрів:
- Перевірте в реєстрах, чи не були здійснені операції з вашою нерухомістю чи автомобілем без вашої згоди. Ви можете зробити це самостійно або через адвоката.
- Оновлення документів:
- У разі підтвердження шахрайства, розгляньте можливість оновлення своїх документів (отримання нових паспортів, прав на власність тощо) для забезпечення їх безпеки.
ВисновокХоча продаж квартири чи машини без вашої участі є складним завданням для шахраїв, вони можуть спробувати використовувати ваші паспортні дані для інших шахрайських дій. Зверніться до поліції, інформуйте відповідні установи та вжийте заходів для захисту своїх прав і майна.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, вам треба звертатися до поліціїї з приводу шахрайстваю
Склад кримінального правопорушенняОб'єктОб'єктом кримінального правопорушення у шахрайстві є право власності як охоронювані законом відносини між людьми, які виражаються у володінні, користуванні та розпорядженні майном.
Предмет: як майно, так і право на нього.
Об'єктивна сторонаОб'єктивна сторона шахрайства полягає у заволодінні майном або придбанні права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. В результаті шахрайських дій потерпілий - власник, володілець, особа, у віданні або під охороною якої знаходиться майно, добровільно передає майно або право на майно винній особі.
Безпосередня участь потерпілого у передачі майнових благ і добровільність його дій є обов'язковими ознаками шахрайства, які відрізняють його від викрадення майна та інших кримінальних правопорушень проти власності. Водночас, якщо потерпіла особа через вік, фізичні чи психічні вади або інші обставини не могла правильно оцінювати і розуміти зміст, характер і значення своїх дій або керувати ними, передачу нею майна чи права на нього не можна вважати добровільною.
Для кваліфікації не має значення як вчинено шахрайство - шляхом обману чи зловживання довірою, через те що в кримінально-правовій нормі про шахрайство вони закріплені як альтернативні способи вчинення кримінального правопорушення, але відсутність визначень даних понять у законі не дозволяє з абсолютною впевненістю визнати деякі злочини шахрайством.
Обман при шахрайстві - це повідомлення завідомо неправдивих даних або приховування, замовчування інформації про факти або обставини, повідомлення про які було обов'язковим, спрямовані на введення потерпілого в оману або на підтримку помилки особи з метою заволодіння чужим майном або правом на майно, і які призвели до такого стану потерпілого. Обман як спосіб шахрайства може бути вчинений і шляхом активної, і пасивної поведінки правопорушника. До такого висновку дійшов Верховний суд. Так, 14 липня 2021 р. колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 176/952/20, провадження №51- 2219 км 21 - прийнято рішення задовольнити частково касаційну скаргу прокурора, який оскаржував виправдувальний вирок щодо особи, яка отримувала страхові виплати за померлого батька. Обвинувачена яка визнала, що картку отримала після смерті батька, знімала кошти із зазначеної картки для себе, бо вважала, що в неї не було обов’язку повідомляти державні органи, які здійснювали нарахування та виплату її батькові щомісячних страхових виплат, про його смерть.
Зловживання довірою - це використання винним відносин довіри, які є основою правовідносин або існують в особистих стосунках, вчинене з метою протиправного заволодіння чужим майном. При цьому зловживання довірою є другорядним по відношенню до обману, але не втрачає свого самостійного значення як спосіб заволодіння майном при шахрайстві.
Однак слід пам’ятати, що з'явився такий вид товару, як інформація, і вартість його може бути дуже високою. У пам'яті комп'ютера чи на інших електронних носіях зберігається інформація, яка містить різноманітні відомості, у тому числі й такі, що становлять комерційну таємницю (характеристика нових видів продукції, оригінальних розробок у певних галузях господарства тощо). За умов конкуренції заволодіння такою інформацією шляхом шахрайства може завдати шкоди підприємству, порушити його нормальну діяльність, що свідчить про велику суспільну небезпеку такого роду посягань і потребує адекватної кримінально-правової боротьби з ними. У зв’язки із цим законодавець визначив наступний вид шахрайства – шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки.
Для шахрайства необхідно встановити причинний зв’язок між діями винної особи і наслідками для потерпілого. Так, особливість причинного зв'язку при шахрайстві полягає в тому, що винний, повідомляючи неправдиві відомості, вводить в оману особу, через що остання передає йому майно. Тому при шахрайстві обман або зловживання довірою завжди передують заволодінню майном і знаходяться з останнім у причинному зв'язку. При відсутності такої послідовності виключається склад шахрайства, а самі дії, за наявності необхідних для того ознак, можуть утворювати інший склад кримінального правопорушення.
Суб'єктивна сторонаШахрайство - умисне кримінальне правопорушення. Винний бажає настання результату - звернення певного майна на свою користь. Що стосується упущеної вигоди, то винна особа, як правило, не має прямого умислу, і це виключає можливість визнання даного наслідку елементом будь-якої форми розкрадання.
Шахраї, які вчинюють свої кримінальні правопорушення у сфері економіки, не сприймають себе порушниками, хоча і припускають, що порушують закон.
Шахрайство вчинюється з прямим умислом, отже винний усвідомлює, що на майно, яким він заволодіває, він ніяких прав не має. Він розуміє, що вчинює суспільне небезпечне протиправне діяння і передбачає розвиток причинного зв'язку й настання суспільне небезпечних наслідків.
Умисел при шахрайстві за часом виникнення й формування частіш за все буває заздалегідь обдуманим і набагато рідше - таким, що виник раптово.
Суб'єктКримінальна відповідальність за вчинення шахрайства настає з 16 років.
Психологічний портрет шахраяБільшість шахраїв володіють певними психологічними прийомами, акторськими навичками та іншими прийомами, які їм допомагають приховати істинні наміри. Шахраї також здатні орієнтуватися в різноманітних ситуаціях, мають непогану реакцію. Частина шахраїв володіють знаннями в області економічних наук, особливо у сфері фінансів, постачання та збуту, операцій з нерухомістю. Часто шахраї знають прізвища відповідальних працівників органів державної та місцевої влади і посилаються на них при вчиненні шахрайств.
Кваліфіковані види шахрайстваРозрахунок суми для кваліфікації шахрайства вчиненого в великих та особливих розмірах розраховуються згідно пункту 5 Підрозділу 1 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 Податкового кодексу України, а саме у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленому на 1 січня звітного податкового року (у 2022 році - 1240,5 гривні).
Відмінність шахрайства від суміжних кримінальних правопорушеньЯкщо особа заволодіває чужим майном, свідомо скориставшись чужою помилкою, виникненню якої вона не сприяла, та за відсутності змови з особою, яка ввела потерпілого в оману, вчинене не може розглядатись як шахрайство. За певних обставин (наприклад, коли майно має особливу історичну, наукову, художню чи культурну цінність) такі дії можуть бути кваліфіковані за статтею 193 Кримінального кодексу України.
Якщо обман або зловживання довірою були лише способом отримання доступу до майна, а саме вилучення майна відбувалося таємно чи відкрито, то склад шахрайства відсутній. Такі дії особи кваліфікуються відповідно як крадіжка, грабіж або розбій.
Санкція1. Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) - карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.
2. Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, - карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
3. Шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому, - карається штрафом від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
4. Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, - карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
5. Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, - карається позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.