Задайте питання юристу

854 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 26 липня 2024, питання №116480 650₴

Перетин кордону транзит

Доброго дня,
Вже багато років я проживаю на постійній основі в Польщі, є карта резидента ЄС ( це як постійний побут в Польщі) та планую їхати в Україну своєю машиною на польській реєстрації транзитом (згідно зі ст. 90 Митного кодексу України) на 5 або 10 днів.
Підкажіть, чи без консульського обліку (не встигаю зробити) можна проїхати транзитом.

Відповіді юристів (9)

    Карпенко Андрій Володимирович
    15.4%

    Вітаю!

    ВИ ГРОМАДЯНКА УКРАЇНИ, ТОМУ БЕЗ КОНСУЛЬСКОГО ОБЛІКУ ВАМ ПОТРІБНО БУДЕ СПЛАТИТИ ВСІ МИТНІ ПЛАТЕЖІ.

    Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів

    Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.

    Середницький Євгеній Вікторович
    Середницький Євгеній Вікторович місяць тому

    Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду

    Доброго дня! Ваше питання стосується можливості в'їзду та тимчасового перебування на території України на автомобілі з іноземною реєстрацією без консульського обліку.

    В'їзд автомобілем з іноземною реєстрацією

    Згідно зі ст. 90 Митного кодексу України, громадяни України, які проживають за кордоном, можуть тимчасово ввозити транспортні засоби з іноземною реєстрацією на строк до 10 днів без сплати митних платежів. Однак для цього потрібно дотримуватися певних умов.

    Консульський облік

    Консульський облік є формальним підтвердженням вашого постійного проживання за кордоном. Він не є обов'язковим для всіх випадків, але може бути необхідним для підтвердження вашого статусу резидента іншої країни при в'їзді в Україну.

    Можливість в'їзду без консульського обліку
    1. Підтвердження постійного проживання за кордоном:
      • Якщо ви маєте карту резидента ЄС, яка підтверджує ваше постійне проживання в Польщі, це може бути достатньо для прикордонної служби та митниці при в'їзді на територію України.
    2. Тимчасовий ввіз на 5 або 10 днів:
      • Зазвичай, для тимчасового ввезення автомобіля на 5 або 10 днів достатньо мати документи, що підтверджують ваше право на керування транспортним засобом та його реєстрацію в Польщі.
    3. Вимоги митниці:
      • При в'їзді вам можуть знадобитися додаткові документи для митного оформлення, такі як довідка про технічний стан автомобіля, страховка, документи на транспортний засіб та ваш паспорт.
    Рекомендації
    1. Підготуйте всі необхідні документи:
      • Карта резидента ЄС (постійний побут в Польщі).
      • Паспорт громадянина України.
      • Технічний паспорт на автомобіль.
      • Страховка (зелена карта) на автомобіль.
    2. Перевірте митні правила:
      • Перед поїздкою ознайомтеся з актуальними митними правилами та вимогами на офіційних сайтах митної служби України або проконсультуйтеся з юристом.
    3. Контакт з консульством:
      • Зателефонуйте або напишіть до консульства України в Польщі, щоб уточнити, чи є ваша карта резидента ЄС достатньою для тимчасового ввезення автомобіля без консульського обліку.
    Підсумок

    Хоча консульський облік може полегшити процес тимчасового ввезення автомобіля з іноземною реєстрацією, наявність карти резидента ЄС є важливим документом, який підтверджує ваше постійне проживання за кордоном. Зазвичай, цього достатньо для тимчасового ввезення автомобіля на 5 або 10 днів. Однак для впевненості рекомендується перевірити актуальні вимоги митниці та, за можливості, проконсультуватися з консульство

    Кирда Вячеслав Володимирович
    15.4%

    Вітаю Вас.

    На жаль, але без консульського обліку на Вас можуть покласти митні платежі.

    МИТНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2012, № 44-45, № 46-47, № 48, ст.552)

    Стаття 380. Особливості тимчасового ввезення громадянами транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України

    ...

    4. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу.

    Транспортні засоби, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепи до них, що класифікуються за товарною позицією 8716 згідно з УКТ ЗЕД, які ввозяться громадянами-резидентами у зв’язку з виконанням своїх обов’язків за укладеними трудовими договорами з підприємствами-нерезидентами, що підтверджується документами відповідних компетентних органів країни реєстрації підприємства-нерезидента, для цілей цього Кодексу вважаються транспортними засобами особистого користування. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України таких транспортних засобів дозволяється на строк до 10 діб за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу.

    {Частину четверту статті 380 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2612-VIII від 08.11.2018; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2510-IX від 15.08.2022}

    Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п’ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

    Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    З повагою!

    Айвазян Юрий Климентьевич
    18.5%

    Доброго дня, Христина!

    На жаль, без консульского обліку на Вас можуть покласти сплату митних платежів, незважаючи на те, що Ви маєте карту резидента ЄС.

    Стаття 90 Митного кодексу України встановлює, що транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

    Громадяни України (резиденти) можуть без проблем перетнути кордон на авто з іноземними номерами і легально використовувати його для особистих цілей при дотриманні строків транзитних перевезень.

    Встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту:

    1. для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб);
    2. для залізничного транспорту - 28 діб;
    3. для авіаційного транспорту - 5 діб;
    4. для морського та річкового транспорту - 20 діб;
    5. для трубопровідного транспорту - 31 доба;
    6. для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.

    Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів.

    Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування та причіп до нього, (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    Громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом, та переміщуються громадянами-нерезидентами.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    1) Згідно статті 381 Митного кодексу України.

    1. Громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом, та переміщуються громадянами-нерезидентами.

    Переміщення транспортних засобів особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України здійснюється у строки, встановлені статтею 95 цього Кодексу, або встановлені митним органом країни відправлення відповідно до положень Конвенції про процедуру спільного транзиту.

    2. У разі порушення зобов’язання про прохідний транзит через митну територію України транспортних засобів особистого користування, за винятком випадків, коли таке порушення сталося внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідними документами, внесена грошова застава використовується в порядку, визначеному статтею 309 цього Кодексу.

    3. У разі знищення чи повного зіпсування поміщених у митний режим транзиту транспортних засобів особистого користування, що переміщуються з метою прохідного транзиту через митну територію України, внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку їх транзиту зупиняється, а внесена грошова застава повертається особі, яка внесла заставу, її спадкоємцю або уповноваженій ними особі, за умови надання такою особою митним органам достатніх доказів знищення чи повного зіпсування таких транспортних засобів.

    2) Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування один транспортний засіб особистого користування на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    Транспортні засоби, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепи до них, що класифікуються за товарною позицією 8716 згідно з УКТ ЗЕД, які ввозяться громадянами-резидентами у зв’язку з виконанням своїх обов’язків за укладеними трудовими договорами з підприємствами-нерезидентами, що підтверджується документами відповідних компетентних органів країни реєстрації підприємства-нерезидента, для цілей цього Кодексу вважаються транспортними засобами особистого користування. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України таких транспортних засобів дозволяється на строк до 10 діб за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу.

    Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п’ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.(частина 4 статті 380 Митного кодексу України)

    3) Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов’язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

    Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без надання забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об’єктом оподаткування митними платежами. (частини 1 та 2 статті 380 Митного кодексу України)

    Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації. https://hsc.gov.ua/index/poslugi/poslugi-pov-yazan... (частина 8 статті 380 Митного кодексу України)

    ВИСНОВОК

    1. Ви можете без консульського обліку заїхати в Україну на Вашому авто з іноземною реєстрацією на 5 (10) днів, але Вам потрібно буде внести грошову заставу. Дана застава повертається Вам після виїзду з України.

    З Порядком надання та повернення грошової застави Ви можете ознайомитись за посиланням https://zk.customs.gov.ua/hroshova_zastava

    2. Якби Ви перебували на консульському обліку - то Ваше авто з іноземною реєстрацією могло б перебувати на території України до 60 днів протягом року. Тобто, якщо Ви протягом 1 року пробудете 60 днів на території України, виїдете за кордон, а потім знову заїдете на даному авто - Вас зобов'яжуть сплатити митні платежі.

    3. Якщо Ви є нерезидентом - тобто, у Вас оформлене постійне місце проживання за кордоном (штамп в закордонному паспорті) або громадянство іноземної держави - тоді Ви можете ввезти авто на термін до 1 року. Проте, якщо у Вас подвійне громадянство або є зареєстроване місце проживання в Україні, або Ви є ФОП, або Ваша сі'мя проживає на території України - Вас можуть визнати резидентом України та зобов'язати сплатити митні платежі, якщо авто перебуватиме на території України більше 10 днів.

    З корисною інформацією про особливості тимчасового ввезення та транзиту громадянами транспортних засобів особистого користування Ви можете ознайомитись за посиланням https://zk.customs.gov.ua/bil_she_pro_umovy_tymcha...

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Середницький Євгеній Вікторович
    Середницький Євгеній Вікторович місяць тому

    Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду

    Доброго дня!

    Згідно зі ст. 90 Митного кодексу України, резиденти інших країн можуть ввезти транспортні засоби з іноземною реєстрацією на строк до 10 днів транзитом без сплати митних платежів. Однак є певні нюанси, які потрібно враховувати.

    Важливі моменти:
    1. Консульський облік:
      • Формально, для українських громадян, які постійно проживають за кордоном, консульський облік є підтвердженням постійного місця проживання за межами України.
      • У багатьох випадках митні органи України вимагають документального підтвердження постійного місця проживання за кордоном, щоб надати можливість ввезення транспортного засобу на умовах ст. 90 Митного кодексу.
    2. Альтернативні документи:
      • Якщо ви не встигаєте стати на консульський облік, можливо, вам вдасться підтвердити своє постійне місце проживання в Польщі за допомогою інших документів, таких як карта резидента ЄС або інші офіційні документи, що підтверджують ваше проживання в Польщі.
      • На кордоні можуть вимагати додаткові документи, такі як контракт на роботу, договір оренди житла або інші документи, що підтверджують ваше проживання в Польщі.
    Ваші дії:
    1. Підготуйте документи:
      • Візьміть з собою всі наявні документи, що підтверджують ваше постійне місце проживання в Польщі (карта резидента ЄС, договір оренди житла, документи з роботи тощо).
    2. Проконсультуйтесь з митною службою:
      • Зверніться до Державної митної служби України або консульства України в Польщі для отримання уточнень щодо вашої ситуації. Вони можуть надати вам точну інформацію щодо необхідних документів та можливих вимог на кордоні.
    3. Плануйте перетин кордону:
      • Переконайтеся, що всі документи готові, і у вас є чітке уявлення про вимоги митної служби на кордоні. Це допоможе уникнути непорозумінь та затримок при перетині кордону.
    Висновок:

    Хоча консульський облік є формальним підтвердженням вашого постійного проживання за кордоном, на практиці ви можете скористатися іншими документами, що підтверджують ваше проживання в Польщі. Зверніться до відповідних органів для отримання точних вимог та підготуйте всі необхідні документи перед поїздкою.

    Богун Сергій Павлович
    20%

    Доброго дня.

    Згідно ст. 381 Митного кодексу України

    Громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом, та переміщуються громадянами-нерезидентами.

    Переміщення транспортних засобів особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України здійснюється у строки, встановлені статтею 95 цього Кодексу, або встановлені митним органом країни відправлення відповідно до положень Конвенції про процедуру спільного транзиту.

    У разі порушення зобов’язання про прохідний транзит через митну територію України транспортних засобів особистого користування, за винятком випадків, коли таке порушення сталося внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідними документами, внесена грошова застава використовується в порядку, визначеному статтею 309 цього Кодексу.

    З 1 лютого 2023 року втратили чинність пункти 5 і 6 переліку товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2022 № 1091, ввезення яких на митну територію України та/або переміщення територією України транзитом здійснюється без надання митним органам забезпечення сплати митних платежів.

    Як наслідок ввезення та/або переміщення територією України транзитом більшості товарів потребує надання митним органам забезпечення сплати митних платежів.

    Раджу Вам стати на тимчасовий консульський облік оскільки:

    Це дає можливість в’їжджати без сплати митних платежів та знаходитися на території України на власному автомобілі польської реєстрації 60 днів протягом одного календарного року.

    Витяг із Митного Кодексу України:

    Стаття 380. Особливості тимчасового ввезення громадянами транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України

    Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    Корнійчук Євген Іванович
    15.4%

    Доброго дня, Вам треба стати на консульский облік. Не раджу їхати до України, якщо ви військово забов'язаний вас можуть не випустити та взагалі мобілізувати.

    Режими ввезення транспортних засобів на територію України

    Відповідно до Митного кодексу України транспортні засоби на територію України можливо ввозити використовуючи відповідні режими:

    1) Режим транзит

    Стаття 90 Митного кодексу України встановлює, що транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

    Переміщення транспортних засобів комерційного призначення у митному режимі транзиту митною територією України здійснюється як прохідний або внутрішній транзит, або каботаж.

    Митний режим транзиту може бути застосований як до товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що безпосередньо ввозяться на митну територію України, так і до таких, що перебувають на митній території України.

    Митний режим транзиту застосовується до транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються:

    • прохідним транзитом від пункту ввезення (пропуску) на митну територію України до пункту вивезення (пропуску) за межі митної території України (у тому числі в межах одного пункту пропуску через державний кордон України);
    • внутрішнім транзитом або каботажем:
    • від пункту ввезення (пропуску) на митну територію України до митного органу, розташованого на митній території України;
    • від митного органу, розташованого на митній території України, до пункту вивезення (пропуску) за межі митної території України;
    • від одного пункту, розташованого на митній території України, до іншого пункту, розташованого на митній території України, у тому числі якщо частина цього переміщення проходить за межами митної території України;
    • від штучного острова, установки або споруди, створених у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України, до митного органу, розташованого на території України, зайнятій сушею, та у зворотному напрямку.

    Громадяни України (резиденти) можуть без проблем перетнути кордон на авто з іноземними номерами і легально використовувати його для особистих цілей при дотриманні строків транзитних перевезень.

    Встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту (ст. 95 Митного кодексу України):

    1. для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб);
    2. для залізничного транспорту - 28 діб;
    3. для авіаційного транспорту - 5 діб;
    4. для морського та річкового транспорту - 20 діб;
    5. для трубопровідного транспорту - 31 доба;
    6. для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.

    До вищезазначених строків не включається:

    • час дії обставин, зазначених у ст. 192 Митного кодексу України;
    • час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення);
    • час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів);
    • час, протягом якого транспортні засоби комерційного призначення, поміщені у митний режим транзиту, не можуть бути своєчасно доставлені до митного органу призначення внаслідок накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил.

    Необхідно мати документ, який засвідчить, що транспортний засіб офіційно зареєстрований у відповідних органах іноземної держави. Ним може бути техпаспорт, у якому людина зазначена як власник або співвласник автомобіля.

    Продовжити легальне перебування (довше 5 або 10 днів) можливо у разі підтвердження неможливості вчасного перетину кордону з поважних причин. Такими документами можуть бути довідка з автосервісу про ремонт авто, лікарняний лист або інші підтвердження дії обставин непереборної сили.

    2) Тимчасове ввезення автомобіля

    Тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

    У митний режим тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами поміщуються військова техніка та інші товари підрозділів збройних сил держав - членів Європейського Союзу, держав - членів Організації Північноатлантичного договору та інших держав, які у встановленому законом порядку допущені на територію України.

    Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов’язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом (стаття 380 Митного кодексу України)

    Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів

    Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.

    Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації.

    Порядок державної реєстрації транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

    Консульський облік

    Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування та причіп до нього, (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    Громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом, та переміщуються громадянами-нерезидентами.

    Порядок ввезення транспортних засобів за Конвенцією про тимчасове ввезення

    Товари (у тому числі транспортні засоби), на тимчасове ввезення яких був наданий дозвіл, повинні бути вивезені у визначений термін, визнаний достатнім для досягнення мети тимчасового ввезення.

    Які автомобілі можна ввозити за Конвенцією?

    конвенція розрізняє два види транспортних засобів (ТЗ):

    1. ТЗ комерційного використання – використовують для міжнародних платних перевезень осіб або для міжнародних комерційних перевезень вантажів. Використовувати такі ТЗ для внутрішніх перевезень заборонено. Для міжнародного перевезення пасажирів потрібна ліцензія.

    До автомобілів, які використовують для міжнародного перевезення вантажів, законодавство також висуває ряд вимог (детальніше в Законі України «Про автомобільний транспорт»).

    2. ТЗ приватного використання – використовують для особистих потреб. Поїздку на авто у відрядження митниця розглядає як особисте використання.

    Тут краще використовувати поняття «резидент»/«нерезидент».

    • Резидент – підприємства, зареєстровані на території України; громадяни, які постійно проживають на території України. Тобто, це можуть бути навіть іноземці, які мають посвідку на постійне проживання на території України.
    • Нерезидент – іноземні підприємства; громадяни, які постійно проживають за кордоном.

    Що стосується ТЗ приватного використання, то Конвенція надає пільги у сплаті митних платежів щодо таких ТЗ тільки нерезидентам. Натомість ТЗ комерційного використання без сплати митних платежів можуть ввозити як резиденти так і нерезиденти. Такі ТЗ повинні бути зареєстровані за кордоном і належати нерезиденту. Якщо резидент ввозить такий ТЗ, то він повинен надати підтвердження, що цей ТЗ він буде використовувати для міжнародного перевезення вантажів за вказівками його власника.

    Конвенція і «зелений коридор».

    Майже у всіх випадках іноземні автомобілі ввозять на територію України з використанням «зеленого коридору». Цим самим водії автоматично декларують, що їхні ТЗ є ТЗ особистого використання.

    Якщо ТЗ належить до ТЗ комерційного використання, то його не можна ввозити через «зелений коридор» (частина 2 статті 379 Митного кодексу України).

    На порушника цього правила можуть скласти протокол за статтею 471 Митного кодексу України, а можуть ще і за статтею 472 (санкція передбачає конфіскацію ТЗ + штраф у розмірі його вартості).

    Чи можна передавати автомобіль українцю?

    Стаття 7 додатку С до Конвенції дозволяє третім особам використовувати тимчасово ввезені ТЗ. Але для того, щоб розібратися, які ТЗ і кому можна використовувати, наводимо повний текст цієї статті.

    a) ТЗ комерційного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення і які здійснюють свою діяльність на користь останнього, навіть якщо вони зареєстровані або постійно проживають на території тимчасового ввезення;

    b) ТЗ приватного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення. Кожна Договірна Сторона може дозволити таке використання особою, яка постійно проживає на її території, зокрема якщо вона використовує його від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.»

    Як бачите, ТЗ комерційного використання можуть використовувати і українці, які працюють на користь власника такого ТЗ (іноземця чи іноземну компанію). Тобто вони повинні перевозити товари на користь такого власника ТЗ. Але це не означає, що такий ТЗ можна безконтрольно передавати. Для цього є установлений порядок.

    Що стосується ТЗ приватного використання, то тут Конвенція надає право кожній державі-учасниці Конвенції, самій вирішувати, чи надавати своїм громадянам право використовувати такі автомобілі. В Україні це питання вирішено не на користь громадян – тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.(частина 5 статті 380 Митного кодексу України).

    Відповідальність за порушення порядку використання транспортних засобів на іноземній реєстрації.

    Визначена статтями 481-485 Митного кодексу України.

    Будь-які автомобілі на іноземній реєстрації можуть перебувати в Україні чи “у митному режимі транзиту”, чи “у митному режимі тимчасового ввезення”. Перше – це автомобілі, які проїжджають країною, друге – автомобілі, що використовуються всередині країни тимчасово. Обидва режими мають визначені проміжки часу, за порушення яких передбачені штрафи.

    По-перше - за перевищення встановленого відповідно до цього Кодексу строку тимчасового ввезення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України:

    • не більше ніж на три доби - попередження або накладення штрафу в розмірі 850 грн.
    • більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб - 5100 грн.
    • більше ніж на десять діб, але не більше ніж на двадцять діб - 17000 грн.

    По-друге - перевищення строку тимчасового ввезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України тягне за собою накладення штрафу в розмірі 34000 грн.

    По-третє – перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України:

    • більше ніж на двадцять діб, але не більше ніж на тридцять діб - штрафу в розмірі 85000 грн.
    • більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування - штраф в розмірі 17000 грн. або конфіскацію таких транспортних засобів

    Четверте – дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тягнуть накладення штрафу від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів

    Зберігання, перевезення, придбання чи використання транспортних засобів комерційного призначення, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів або їх конфіскацію

    Як саме патрульна поліція може це реалізовувати?

    Існують наступні механізми, якими керується поліція:

    1) У статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення запроваджено адміністративна відповідальність за керування водієм транспортним засобом, стосовно якого порушено строки його тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень, постанову про що виноситиме сам поліцейський, а у випадку повторності протягом року – 17 тисяч гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого (в такому випадку розгляд справи здійснюватиметься судом).

    2) Положення ст. 16 Закону України "Про дорожній рух" містять обов'язок водія не порушувати строки тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту транспортного засобу особистого користування, не використання тимчасово ввезений транспортний засіб для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, не передавати його у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту. Також до транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, запроваджено вимогу їх державної реєстрації протягом десяти діб з моменту такого ввезення. Ця вимога зобов’язує користуватися автомобілем тільки того водія, що ввіз цей автомобіль на територію України.

    3) У статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» однією з підстав для зупинки поліцейським транспортного засобу встановлено можливість зупинки авто на іноземній реєстрації з метою виявлення передачі транспортного засобу у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України (або не поміщували в митний режим транзиту). Одночасно запроваджено обов'язок поліцейського зупиняти транспортні засоби, якщо існує інформація про порушення власником транспортного засобу митних правил, або якщо безпосередньо транспортний засіб є об'єктом порушення митних правил.

    пункт 4 Ст 380 Митного кодексу

    Стаття 380. Особливості тимчасового ввезення громадянами транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України

    4. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу.

    Транспортні засоби, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепи до них, що класифікуються за товарною позицією 8716 згідно з УКТ ЗЕД, які ввозяться громадянами-резидентами у зв’язку з виконанням своїх обов’язків за укладеними трудовими договорами з підприємствами-нерезидентами, що підтверджується документами відповідних компетентних органів країни реєстрації підприємства-нерезидента, для цілей цього Кодексу вважаються транспортними засобами особистого користування. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України таких транспортних засобів дозволяється на строк до 10 діб за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу.

    {Частину четверту статті 380 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2612-VIII від 08.11.2018; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2510-IX від 15.08.2022}

    Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п’ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

    Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    Токмач Галина Миколаївна
    15.4%
    Токмач Галина Миколаївна 9 днів тому

    Юрист, м. Мирноград, 12 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Добрый вечер!

    Несмотря на наличие карты ЕС для Украины Вы все еще являетесь ее резидентом.

    Согласно Таможенному кодексу Украины срок транзитных перевозок для автомобильного транспорта резидентами (то есть украинцами и иностранцами, которые имеют вид на жительство в Украине) составляет 10 суток (в случае перемещения в зоне деятельности одной таможни - 5 суток).

    То есть, граждане-резиденты могут пересечь границу на транспортном средстве на иностранной регистрации и использовать его для личных целей на территории Украины в режиме транзита.

    В то же время если такая машина будет находиться в Украине больше указанного срока и была ввезена резидентом для личного пользования, - необходимо воспользоваться режимом импорта или временного ввоза.

    Правила въезда на авто с иностранными номерами для резидентов Украины:

    Украинцы имеют право ввозить автомобиль на иностранных номерах для собственного пользования после письменного декларирования и уплаты таможенных платежей. Такие же правила действуют и на иностранных граждан, имеющих вид на жительство в Украине.

    Для граждан Украины, которые находятся на постоянном консульском учете за рубежом и постоянно проживают там действуют другие правила. При въезде в Украину им необходимо письменно задекларировать автомобиль, но без уплаты таможенных платежей. При этом срок пребывания такого автомобиля на территории Украины не должен превышать 60 дней в течение одного календарного года (непрерывно или с перерывами).

    При этом во всех вышеперечисленных случаях, предусмотрена необходимость обращения в сервисный центр МВД для получения временной регистрации, если автомобиль на иностранных номерах ввозится резидентом Украины сроком более, чем на 30 суток. При этом украинцам, которые находятся на постоянном консульском учете за рубежом, необходимо предоставить документы, подтверждающие право собственности гражданина на авто и документы регистрации на территории соответствующей страны.

    Особенности временного ввоза авто с иностранными номерами в Украину для резидентов:

    В соответствии с ТК Украины воспользоваться режимом временного ввоза транспортных средств личного пользования могут граждане-резиденты на срок до одного года под письменное обязательство об их обратном вывозе. Однако предусмотрена оплата всех таможенных платежей, которые в соответствии с законом подлежат уплате при импорте таких транспортных средств.

    Если лицо пересекает границу на транспортном средстве, принадлежащем предприятию-нерезиденту в связи с выполнением своих должностных обязанностей, такое лицо также может воспользоваться режимом временного ввоза авто. Ввоз таких транспортных средств разрешается на срок до 10 суток. Однако данный срок может быть продлен таможенными органами при наличии определенных, документально подтвержденных обстоятельств, но не более 60 суток.

    Таможенное оформление и регистрация авто на иностранных номерах в Украине:

    Согласно Таможенному кодексу Украины, товары по товарным позициям 8701-8707, 8711, 8716 согласно УКТ ВЭД, которые подлежат государственной регистрации, при ввозе гражданами на таможенную территорию Украины, независимо от их стоимости, подлежат письменному декларированию и таможенному оформлению с налогообложением ввозной пошлиной по полным ставкам Таможенного тарифа Украины, акцизным налогом и налогом на добавленную стоимость по ставкам, установленным Налоговым кодексом Украины.

    Для того, чтобы въехать в Украину на авто с иностранной регистрацией нужны следующие документы:

    – загранпаспорт и страховох полис (для иностранцев)

    – паспорт гражданина Украины/вид на жительство (для резидентов страны);

    – водительское удостоверение;

    – свидетельство регистрации на автомобиль с действительной страховкой;

    – международная карта автомобильного страхования "Зеленая карта".

    ТК Украины предусмотрена ответственность за передачу транспортного средства личного пользования, временно ввезенного на таможенную территорию Украины или помещенного в таможенный режим транзита, во владение, пользование или распоряжение лицу, которое непосредственно не ввозило такое транспортное средство в виде штрафа в размере двух тысяч необлагаемых минимумов доходов граждан.

    Также ответственность предусмотрена за превышение срока транзитных перевозок транспортных средств личного пользования. Превышение срока не более чем на одни сутки влечет за собой предупреждение или наложение штрафа в размере десяти необлагаемых минимумов доходов граждан, более чем на 10 суток - наложение штрафа в размере пятисот необлагаемых минимумов доходов граждан.

    Успехов!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України