Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Який штраф за невикористання РРО ФОП другої групи при наданні послуг?Як розраховується штраф, за який період, звідки береться дані для нарахування штрафу. Може використовувати податкова дані з карткових рахунків і чи в такому випадку буде нараховуватися штраф по сумі надходжень на картку?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
В точці продажу немає РРО
Штраф: 100% від суми проданих товарів — за перше виявлене порушення, 150% — за повторне.
Підприємець не видає покупцю фіскальний чек
Штраф: 100% від суми проданих товарів — за перше виявлене порушення, 150% — за повторне.
Підприємець видає чек за оплату готівкою понад 50 000 грн для фізичних осіб або понад 10 000 для юридичних осіб
Штраф: 1700 грн.
Реквізити в чеку вказані неправильно
Штраф: 100% від вартості проданих товарів — за перше виявлене порушення, 150% — за повторне.
За відсутність штрих-кода в чеку на акцизні товари — додатково 5100 грн.
В точці продажу немає POS-термінала
Штраф: від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (від 1700 до 3400 грн) за перше порушення; від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів (від 8500 до 17000 грн) за повторне.
Продавець неправильно відкриває або закриває зміну
Штраф: 510 грн.
Термін дії РРО прострочений
Штраф: 100% від вартості проданих товарів — за перше виявлене порушення, 150% — за повторне.
Продавець порушив правила внесення/видачі готівки
Штраф: 1 грн за перше порушення; 100% вартості товарів, проданих із порушенням — за повторне.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» передбачено відновлення з першого жовтня 2023 року застосування штрафних санкцій за порушення порядку застосування РРО та ПРРО.
Згідно із Законом України №1017-ІХ від 01.12.2020 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій" застосування реєстраторів розрахункових операцій при здійсненні готівкових розрахунків з 1 січня 2022 року є обов’язковим для усіх суб’єктів господарювання, за винятком спрощенців першої групи.
З 1 січня 2022 до 1 жовтня 2023 року фінансові санкції за відсутність касових апаратів не застосовуються до усіх торгівців, окрім тих, що здійснюють продаж підакцизних товарів, валютних цінностей або ж працюють у сфері азартних ігор.
Законом №3219, який набув чинності першого серпня 2023 року, відновлюється відповідальність бізнесу за непроведення фіскалізації.
Отже, з першого жовтня усі суб’єкти господарювання на загальній системі оподаткування, платники єдиного податку, які є платниками ПДВ, а також ті платники єдиного податку, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів, продають технічно складні побутові товари, лікарські засоби, вироби медичного призначення і ювелірні вироби, за порушення у сфері РРО сплачуватимуть штрафи у повному обсязі:
Для ФОП, які працюють на єдиному податку ІІ та ІІІ групи за ставкою 5%, а також IV групи, які не торгують товарами з переліченої «ризикової» групи (підакцизна продукція, технічно складні побутові пристрої, лікарські засоби, вироби медичного призначення, ювелірні вироби), встановлені знижені розміри штрафних санкцій:
Такий розмір штрафних санкцій діятиме до 31 липня 2025 року, але не пізніше, ніж до дати припинення або скасування воєнного стану.
Законом №3219 передбачена відсутність відповідальності за порушення у застосуванні РРО для платників, які провадять діяльність на прифронтових територіях чи територіях можливих бойових дій, крім реалізації підакцизних товарів. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Загалом чинне законодавство містить доволі велику кількість можливих правопорушень та відповідних санкцій. Раджу Вам ознайомитися з матеріалом колеги, який розкриває цілком і повністю дане питання.
https://7eminar.ua/events/3763/8231
Види штрафних санкцій за порушення роботи з РРО/ПРРОПочнемо обговорювати порушення, які передбачені Кодексом про адміністративні правопорушення. У ст. 155-1 Кодексу правопорушення передбачено наступне, штраф за порушення правил розрахунків у сфері торгівлі та громадського харчування. Якщо простими словами, то за невидачу чека штраф складає від 34 до 340 грн. Штраф не суттєвий в плані грошової санкції, але пам'ятаємо, що він може накладатися в додачу до фінансової санкції, яка передбачена Законом про РРО і про це обговоримо трішки далі у відео.
Стаття 163-15 КУпАП передбачає штраф за порушення правил готівкових розрахунків. Ця стаття кореспондує постанову Нацбанку №148, яка дозволяє суб'єктам господарювання розраховуватися між собою не більше ніж на 10 000 грн готівкою, а також від клієнтів дозволяє приймати оплати не більше ніж 50 000 грн готівкою на один чек. Штраф за порушення становить від 1700 грн і аж до 17 000 грн. До речі, згадана мною ст. 163-15 КУпАП, крім того, ще й передбачає штраф за відсутність POS-термінала, тобто незабезпечення можливості клієнту оплатити картою за товар.
Фіскальні реєстратори також часто спричиняють штрафи за недотримання мінімальних роздрібних цін при торгівлі підакцизними товарами. Все це працює так: ви сформували чек, в якому не дотримана роздрібна ціна для підакцизного товару, податківці це побачили по реєстру та виписують штраф згідно зі ст. 17 Закону про держрегулювання обігу підакцизних товарів у розмірі від 10 000 грн. До перелічених мною штрафних санкцій ніколи не поширювалися жодні воєнні пільги, штрафи могли накладати в будь-який момент і в принципі можуть і зараз це робити. Проте фінансові санкції, які ми зараз обговоримо, передбачали дві фази пільг. З 1 січня 2022 року по 1 жовтня 2023 року за порушення Закону про РРО взагалі не застосовувалися штрафи, окрім торгівців підакцизних товарів, організаторів азартних ігор та купівлі/продажу іноземної валюти, їх могли штрафувати. Вже з 1 жовтня 2023 року фінансові санкції за порушення правил роботи з РРО та ПРРО можуть застосовуватися до всіх без виключення, але як завжди залишається пільга для тимчасово окупованих територій, територій можливих бойових дій чи територій, де ведуться активні бойові дії, там не штрафують за невикористання каси.
Відповідальність за реалізацію не облікованих у встановленому порядку товарів
Почну з одного із найсуттєвіших штрафів у роботі з РРО та ПРРО, якщо ви продаєте товари, що не мають походження (тобто без обліку та первинних документів), згідно зі ст. 20 Закону про РРО штраф становить 100% від суми проданих товарів, але не менше ніж 170 грн. Нагадаю, загальносистемники та платники ПДВ ведуть облік на будь-яку групу товарів. Спрощенці, які не є платниками ПДВ, ведуть облік тільки на так звану ризикову групу товарів і на сьогоднішній момент це технічні пристрої, ювелірні вироби, а також лікарські засоби й вироби медичного призначення.
Не менш суттєва санкція в нас передбачена й у п. 1 ст. 17 Закону про РРО, яка говорить, що за видачу чеків на неповну суму, проведення чеків через нефіскальний режим РРО чи ПРРО, а також невидача чека тягне за собою штраф 100% від суми порушення вчиненого в перше та 150% від суми вчиненого другого та кожного наступного порушення. І тут трішки додам практичного коментаря: перше порушення - це перший продаж; друге порушення - це друга та кожна наступний продаж. Практика показує, що повністю перша перевірка не вважається першим порушенням, а в контексті першої перевірки відрізняють перший продаж без каси, другий продаж без каси ну і так далі, і за це накладають пропорційно штраф. Також з практики ми чітко знаємо, що цей п. 1 ст. 17 Закону про РРО застосовується якщо у фіскальному чеку немає всіх обов'язкових реквізитів. Найбільш типовими порушеннями є, наприклад, відсутність реквізитів еквайрингу, а також відсутність реквізитів штрих-коду акцизної марки. Немає цих даних – штраф за визнання чека недійсним.
«Пільгові» санкції за нефіскалізацію для ФОПів - єдиноподатників
Крім того, нагадую, що з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж дата закінчення воєнного стану, для єдинників, які не є платниками ПДВ та не продають ризикову групу товарів, діє знижка, а саме штрафна санкція у розмірі 25% від суми першого продажу без коректної фіскалізації та 50% від суми другої та кожного наступного продажу, в разі якщо коректна фіскалізація відсутня.
Зараз ми будемо рухатися далі щодо обговорення штрафів, проте хочу вам вкотре нагадати та застерегти: РРО та ПРРО передають дані фіскальних чеків у податкову одразу в момент їх створення. Отже, всі ваші помилки записуються і виправляти їх заднім числом фактично можливості технічної немає.
Пункт 7 ст. 17 Закону про РРО передбачає штраф за проведення продажі підакцизних товарів без вказання коду УКТ ЗЕД, санкція становить 5100 грн. Причому зверну увагу, що досить часто айтішники помиляються у налаштуваннях програмних чи класичних кас, або виникає якась чисто технічна помилка, і на жаль вона лежить на підприємстві. Тобто досить доцільно передбачити окремий чек-лист для свого бухгалтера, щоб хоча б раз в місяць, а то і частіше, перевірив чеки на предмет наявності коду УКТ ЗЕД. Бо потім, якщо прийде податкова, буде брати вже триваліший період і виписувати за це штрафи. Пункт 9 ст. 17 Закону про РРО передбачає теж штраф в розмірі 5100 грн, якщо підприємець вносить зміни у програмне забезпечення і завдяки цьому вдається формувати чеки, які подібні до фіскальних, але не відправляються в податкову. До речі, Мінфін та податкова виявили сітку таких шахраїв та активно зараз борються із вирішенням технічних прогалин, завдяки яким вдається видавати чеки, але не фіскальні. Пункт 10 ст. 17 Закону про РРО передбачає штраф у розмірі 510 грн за неподання до податкової звітності, що пов'язана із РРО та ПРРО. Простими словами: не сформували Z-звіт за результатами робочої зміни – отримали штраф 510 грн за кожне таке порушення. На сьогоднішній момент справді податківці мають широку ланку повноважень, штрафних санкцій та елементів контролю завдяки різного роду онлайн реєстрам. Помилки з касою заднім числом виправляти ми не можемо, тому обов'язково застосовуйте практики самоконтролю, щоб ваші чеки були максимально наближеними до ідеальних результатів.
Підсумки
Виправляти помилки у фіскальних чеках заднім числом технічно неможливо. Якщо ви сформували чек, він реєструється в податкову і в такому вигляді, як ви зробили, він і буде зареєстрований. Закон про РРО та КУпАП передбачають досить велику кількість санкцій за помилки роботи з касою, грубо кажучи за касову дисципліну і порушення з нею. Наприклад, невидача чека, видача чека на неповну суму або видача нефіскального чека тягне штраф від 25% від суми продажі й аж до 150%. Відсутність обліку товарів та реалізація їх через РРО тягне 100% штраф від суми такого продажу. Порушення правил роботи з готівкою, а саме проведення оплат через РРО готівкою на суму понад 50 000 грн тягне штраф за собою від 1700 грн. Нестворення Z-звіту за результатами дня тягне штраф 510 грн.
З повагою!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Дмитро!
РРО обовʼязкове для підприємців, що ведуть розрахункові операції в готівковій чи безготівковій формі під час продажу товарів чи послуг. Починаючи з 1 січня 2022 року РРО/ПРРО став обовʼязковим для ФОП 2-ї, 3-ї та 4-ї групи та тих, хто працює на загальній системі оподаткування.
Виняток – ФОПи на 2-й, 3-й, 4-й групі, які торгують у селах за умови, якщо річний обсяг доходу на один пункт продажу не перевищує 1,1 млн у рік (167 мінімальних зарплат). ФОП на 1-й групі також не потрібно встановлювати РРО.
Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX з 1 жовтня 2023 року повернулася відповідальність за порушення Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" для ФОП та ТОВ, що працюють у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. При цьому діє звільнення від відповідальності за порушення, здійснені в період 01.01.2022 – 01.10.2023 (крім продавців підакцизних товарів тощо).
У разі встановлення протягом календарного року факту непроведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи, застосовують фінансові санкції у таких розмірах:
Оскільки продаж товару без застосування РРО та/або програмного РРО не є тривалим порушенням і невидача касового чека під час кожного продажу товару є окремим порушенням, то наступне незастосування РРО під час продажу товарів (наданні послуг) є окремим порушенням.
Тобто якщо ФОП, наприклад, продав без використання РРО товарів на 65 тисяч гривень, то після першого встановлення факту відсутності РРО штраф становитиме 65 тисяч гривень. Але якщо під час повторної перевірки з’ясується, що товарів без РРО продано, наприклад, на 80 тис. грн, то сума штрафу вже становитиме 120 тисяч гривень.
Документальні перевірки проводять на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються у бухгалтерському та податковому обліку та пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом ДПС документів та податкової інформації, у т. ч. за результатами перевірок інших платників податків.
Згідно з п. 80.1 ПКУ, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків. Тож саме ця перевірка є найнебезпечнішою для ФОп, які повинні застосовувати РРО.
Перед самою фактичною перевіркою з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій податківці можуть провести контрольну розрахункову операцію — так звану контрольну закупку (пп. 20.1.9 та п. 80.4 ПКУ). Тож податківці без повідомлення про проведення перевірки (власне, без пред'явлення службових посвідчень та копії наказу про призначення перевірки) купують певні товари для з'ясування правильності оформлення розрахункових операцій.
Фактична перевірка здійснюється, зокрема, у випадку:
— коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення СГ розрахункових операцій, ведення касових операцій (пп. 80.2.1 ПКУ);
— отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення СГ законодавства (зокрема Закону про РРО), контроль за яким покладено на органи ДПСУ, у т. ч. щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій (пп. 80.2.2 ПКУ);
— письмового звернення покупця (споживача) про порушення СГ установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій (пп. 80.2.3 ПКУ);
— неподання СГ в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання РРО, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх з нульовими показниками (пп. 80.2.4 ПКУ);
— виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань проведення СГ розрахункових операцій (пп. 80.2.6 ПКУ). За зазначеною підставою фактичну перевірку може бути проведено для контролю щодо припинення порушення Закону про РРО, одноразово протягом 12-ти місяців з дати складання акта за результатами попередньої перевірки (п. 80.3 ПКУ).
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Які Ви послуги надаєте? Як приймаєте оплату?
РРО не застосовується :
Згідно пункту 15 Розділу ІІ ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"
Для ФОП, які працюють на єдиному податку ІІ та ІІІ групи за ставкою 5%, а також IV групи, які не торгують товарами з переліченої «ризикової» групи (підакцизна продукція, технічно складні побутові пристрої, лікарські засоби, вироби медичного призначення, ювелірні вироби), встановлені знижені розміри штрафних санкцій:
Такий розмір штрафних санкцій діятиме до 31 липня 2025 року, але не пізніше, ніж до дати припинення або скасування воєнного стану.
Згідно пункту 12 Розділу ІІ ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" Суб’єкти господарювання звільняються від відповідальності за порушення вимог цього Закону, вчинені ними у період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор.
Тому, штраф буде розраховуватись з 1 жовтня і становитиме 25% вартості наданих послуг.
Податкова має доступ до Вашого підприємницького рахунку та банківських виписок.
Якщо Ви задекларували одну суму коштів, а на ФОП рахунку інша - тоді до Вас будуть питання щодо застосування РРО.
Порушення застосування РРО можуть виявити у ході фактичної або документальної перевірки.
Державна податкова служба в результаті перевірок може накладати штраф лише на суму транзакцій без фіскалізації.
Згідно пункту 20.1.5. Податкового кодексу України контролюючі органи мають право отримувати безоплатно від платників податків, а також від Національного банку України, банків, інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей довідки у порядку та на підставах, визначених цим Кодексом, з урахуванням законів, що визначають порядок розкриття зазначеними особами інформації, що містить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг, інформацію щодо дотримання встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів у порядку, передбаченому Законом України "Про банки і банківську діяльність", а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів/електронних грошей на рахунках у банку/небанківському надавачу платіжних послуг, електронних гаманцях, інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком.
Тобто після початку перевірки платник податків зобов’язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов’язані з предметом перевірки, зокрема первинні документи (в т. ч. банківські виписки), регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов’язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів.
При цьому інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках платника податків контролюючі органи мають право безоплатно отримувати від установ Національного банку України, банків та інших фінансових установ лише на підставі рішення суду.
Тому, якщо Ви не попадете під фінмоніторг банку (адже в такому випадку банк може передати інформацію про обіг коштів на особистих картках до податкової) податкова без судового рішення не матиме доступу до Ваших особистих рахунків.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Фізичні особи-підприємці (ФОП) другої групи зобов'язані використовувати реєстратор розрахункових операцій (РРО) або програмний РРО (ПРРО) при здійсненні розрахунків з клієнтами, за винятком деяких випадків, передбачених законодавством.
Штрафи за невикористання РРО/ПРРО:- Розмір штрафу:
- За перше порушення - 100% вартості товарів (послуг), реалізованих без використання РРО/ПРРО.
- За кожне наступне порушення - 150% вартості товарів (послуг), реалізованих без використання РРО/ПРРО.
- Перевірка та нарахування штрафу:
- Дані для нарахування штрафу можуть бути отримані під час перевірок Державної податкової служби (ДПС). Під час таких перевірок можуть використовуватися різні джерела інформації, включаючи аналіз руху коштів на банківських рахунках.
- Якщо податкова виявить розрахунки, які мали б бути проведені через РРО/ПРРО, але не були, може бути нараховано штраф на суму, отриману на картковий рахунок.
- Період, за який нараховується штраф:
- Штрафи нараховуються за конкретні випадки порушень, які були виявлені під час перевірки.
Використання даних з карткових рахунків:Податкова служба може аналізувати надходження на карткові рахунки ФОП для виявлення невідповідностей. Якщо на картковий рахунок надходять кошти від діяльності, що підлягає обліку через РРО/ПРРО, але цього не було зроблено, податкова може трактувати це як порушення і нарахувати відповідний штраф.
Тому важливо дотримуватися вимог щодо використання РРО/ПРРО, щоб уникнути штрафних санкцій та проблем з податковими органами.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, надаю відповідь на ваше запитання:
Починаючи з 1 жовтня 2023 року, податкова служба не буде простором для підприємців, які мають обов'язок видавати чеки й не дотримуються цього. Покарання за невикористання РРО або ПРРО повертаються, і це серйозні штрафи, які можна отримати в українському податковому законодавстві.
Бізнес, який не видає чеки або вказує неповну вартість товару, стикається з такими штрафами за невикористання РРО:
Наприклад, якщо ФОП продав товару на 5 тис. гривень і не видав чек, штраф складатиме 5 тис. гривень. А якщо він продовжить не використовувати РРО або ПРРО і продасть товар на 10 тис. гривень без чека, штраф вже становитиме 15 тис. гривень.
Невелике легальне потурання отримали ФОП 2 та 3 групи, які сплачують єдиний податок і не є платниками ПДВ. Але це стосується лише тих підприємців, які не торгують:
Штраф за невикористання РРО для такого бізнесу становить:
Принцип нарахування штрафів такий же: якщо ФОП продав товар на суму 4 тис. гривень і не видав чек, податкова нарахує штраф в 1 тис. гривень. І якщо порушення повториться, штраф за таку саму суму продажу становитиме 2 тис. гривень.