Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 24 серпня 2024, питання №118197 650₴

Виїзд за кордон чоловіка визнаного тимчасово непридатним на 4 місяці

Доброго дня!

Підкажіть будь ласка, чи можливий виїзд за кордон визнаного ВЛК тимчасово непридатним строком на 4 місяці?

На гарячій лінії ДПСУ кажуть що виїзд можливий якщо тимчасова непридатність дана строком на 6-12 місяців, але в законі я такого не знайшов.

Хто готовий взяти цю справи і довести до логічного завершення (перетину кордону) з оплатою за результат?

Відповіді юристів (8)

    Дерій Владислав Олегович
    14.6%

    Вітаю Вас!

    На жаль, з тимчасовою непридатністю на 4 місяці Вам не дозволять перетнути кордон.

    Щоб перетнути кордон - Вам потрібно оформити відстрочку. А щоб її отримати потрібно, щоб ВЛК визанала Вас тимчасово непридатним на 6-12 місяців.

    Про це ДПСУ наголосила у своєму роз'ясненні від 17 липня 2024 https://dpsu.gov.ua/ua/news/nayavnist-viyskovo-obl...

    "Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560."

    Згідно пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    Згідно пункту 2 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Отже, для перетину кордону Вам необхідно підготувати такі документи:

    1) закордонний паспорт;

    2) військово-обліковий документ

    3) ДОВІДКУ із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ 560.

    4) висновок ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців

    Якщо Ви будете перетина ти кордон із довідкою ВЛК про тимчасову непридатність на 4 місяці - Вам не дозволять виїзд за межі України.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович
    10.8%

    Доброго дня.

    Так і є.

    Ви не можете перетнути кордон.

    Згідно ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію право на відстрочку мають:

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

    Згідно п. 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України:

    У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    Айвазян Юрій Климентійович
    25.4%

    Доброго дня, Дмитро!

    На жаль, але виїзд з тимчасовою непридатністю можливий тільки за умови визнання Вас тимчасово непридатним строком від 6 до 12 місяців.

    Оскільки саме ця категорія військовозобов'язаних має право на відстрочку у контексті статті 23 ЗУ "Про мобілізацію".

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

    Правилами перетину кордону громадянами України зазначено наступне:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-п#Text

    "2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил".

    Отже, Ви можете перетинути кордон, якщо маєте відстрочку відповідно до статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", тому на горячій лінії ДПСУ Вам надали вірну відповідь.

    Рініше виїхати за кордон мали змогу віськовозобов'язані, які були визнані тимчасово непридатними строком й на 2 місяці. Це було пов'язано з тим, що до 18 травня 2024 року стаття 23 містила норму, про право на відстрочку тичасово непридатних строком до 6 місяців:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії)".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович
    13.1%

    Вітаю!

    НАЖАЛЬ, ВИ НЕ МАЄТЕ ПРАВА НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ, ТОМУ ЩО ЗАКОН КАЖЕ, ЩО ВІДСТРОЧКА ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ НАДАЄТЬСЯ ТИМЧАСОВО НЕПРИДАТНИМ НА 6-12 МІСЯЦІВ.

    ПРО ЦЕ ТЦКСП НАДАЄТЬСЯ ДОВІДКУ ТА ВНОСИТЬ ЦІ ДАНІ ДО РЕЄСТРУ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИХ.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    ОФІЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

    https://dpsu.gov.ua/ua/news/nayavnist-viyskovo-obl...

    "Відтепер під час перетинання кордону на виїзд прикордонники перевіряють військово-облікові документи в усіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Документ може бути як паперовий, так і в електронній формі.

    У разі відсутності військово-облікового документа, прикордонники відмовляють у перетинанні державного кордону на виїзд з України.

    Також підставою відмови буде наявність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію. В таких випадках на місце викликатимуть поліцейського для здійснення адміністративного затримання особи та її доставлення до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

    Категорії осіб, яким, відповідно до Правил перетинання кордону громадянами України, дозволено виїзд з України, на даний час не змінювалися."

    Кирда Вячеслав Володимирович
    13.1%

    Вітаю Вас.

    Підкажіть будь ласка, чи можливий виїзд за кордон визнаного ВЛК тимчасово непридатним строком на 4 місяці?На гарячій лінії ДПСУ кажуть що виїзд можливий якщо тимчасова непридатність дана строком на 6-12 місяців, але в законі я такого не знайшов.Хто готовий взяти цю справи і довести до логічного завершення (перетину кордону) з оплатою за результат?

    Загалом не буду однозначно стверджувати, адже за останні місяці успішної практики супроводу клієнтів з тимчасовою непридатністю не маю. Якщо орієнтуватися виключно на Закон, право виїзду мають ті, хто отримав непридатність строком 6-12 місяців.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    На мою точку зору, якщо Ви зможете отримати оригінал або засвідчену належним чином копію довідки ВЛК про непридатність на 4 місяці, спробувати виїхати однозначно варто. Не факт, що пропустять, але Ви нічим не ризикуватимете, погодьтеся.

    З повагою!

    Токмач Галина Миколаївна
    10.8%

    Добрий день, Дмитро!

    На гарячій лінії ДПСУ кажуть що виїзд можливий якщо тимчасова непридатність дана строком на 6-12 місяців, але в законі я такого не знайшов. - справа в тому, що виїзд можливий лише для тих військовозобов'язаних, які мають відстрочку від мобілізації (пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України). При цьому, згідно п.2 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    "2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);"

    Однак, у вашому випадку рішенням ВЛК тимчасова непрацездатність встановлена лише на 4 місяці.

    Враховуючи зазначене, на жаль, Ви не маєте права на відстрочку і відповідно на виїзд за кордон також.

    Всього найкращого!

    Середницький Євгеній Вікторович

    Доброго дня!

    Ситуація з виїздом за кордон для осіб, визнаних тимчасово непридатними до військової служби, дійсно досить складна і залежить від кількох факторів. Згідно з чинним законодавством України, на підставі рішення військово-лікарської комісії (ВЛК) про тимчасову непридатність до військової служби, виїзд за кордон можливий, але є певні обмеження.

    Пояснення ситуації:
    1. Законодавча база: У законодавстві, зокрема в Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та постановах Кабінету Міністрів України, зазначено, що виїзд за кордон дозволений тимчасово непридатним на строк 6 або більше місяців.
    2. Рішення ВЛК: Якщо тимчасова непридатність встановлена на строк менше ніж 6 місяців (наприклад, 4 місяці), в такому випадку, згідно з поточними правилами, виїзд за кордон не дозволяється. Це рішення може бути переглянуто лише у випадку зміни стану здоров'я і нового рішення ВЛК.
    Щодо юридичної підтримки:

    З огляду на складність ситуації та важливість дотримання законодавчих вимог, радимо звернутися до кваліфікованого адвоката або юридичної фірми, яка спеціалізується на питаннях військового права та прав людини.

    Можливі варіанти дій:

    1. Звернення до адвоката для оскарження рішення ВЛК або подання апеляції щодо рішення про непридатність.
    2. Отримання консультації щодо можливих варіантів дій, виходячи з вашої ситуації.

    Адвокати або юридичні фірми, що можуть допомогти:

    1. Адвокатська компанія "Міллер": Спеціалізується на питаннях мобілізації та виїзду за кордон.
    2. Юридична фірма "Астерс": Одна з найбільших фірм, яка має досвід в таких питаннях.
    3. Юридичне агентство "Права Людини": Працює з питаннями захисту прав військовозобов'язаних.

    Звертайтеся до цих фахівців для консультації та оцінки вашого випадку. Бажано мати всі документи, включаючи рішення ВЛК, при собі під час консультації.

    Турчин Ярослав Олександрович
    12.3%

    ДОБРОГО ДНЯ, ДМИТРЕ!

    На жаль, але Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою КМУ від 27 січня 1995 р. № 57 (в редакції від 08.08.2024 р.)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    не передбачають такої окремої підстави для виїзду, як тимчасова непридатність.

    В той же час, пільгою по виїзду користуються особи, які мають відстрочку від мобілізації оформлену відповідно до підстав, встановлених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Зокрема, однією з підстав є тимчасова непридатність до служби за рішенням ВЛК на строк від 6 до 12 місяців.

    В іншому випадку - у Вашого чоловіка відсутні підстави для перетину державного кордону в існуючих реаліях диктатури постанови КМУ № 57. До неї багато питань, але вона діє, вона виконується, питання щодо її незаконності або ж навіть неконституційності ніхто в Україні не ставить. Тому все залишатиметься як є.

    Вам треба шукати іншу підставу для перетинання кордону з числа підстав, які дають право на відстрочку.

    У разі відмови, Вам необхідно отримати письмове Рішення про відмову у перетинанні державного кордону України, за формою, затвердженою Наказом МВС України від 05.06.2023 № 457. Це обов'язкова умова. Не видати таке рішення прикордонники не можуть, хоча судячи з практики деяких людей, можуть бути спроби ввести в оману, що таке рішення не видається. У разі відмови надати рішення можна оскаржувати такі дії посадової особи шляхом вимоги проінформувати безпосереднього керівника пункту пропуску. Так само можна фіксувати протиправні дії на диктофон телефона та / або на відео...

    Крім цього, ефективним є дзвінок на гарячу лінію Адміністрації ДПС України - +38(044) 527-63-63 (міський номер для дзвінків з України та із за кордону) або на багатоканальний номер 1598 (для безкоштовних дзвінків з мережі фіксованого зв"язку або мобільних оператрів зв"язку на території України). Телефони є цілодобовими.

    Також можна звернутися через Телеграм бот служби "Довіра" ДПСУ. https://t.me/DPSUkr

    Ви маєте знати, що Рішення про відмову складається у 2-х екземплярах, а тому варіант, коли вам просто дають сфотографувати оригінал недопустимий. У вас має бути 1 примірник в оригіналі!!!

    Обов’язково потрібно перевірити на правильність усі відомості вказані у Рішенні про відмову. Зокрема Ваші дані, дані пункту пропуску та посадової особи, яка його прийняла. У формулювання підстав відмови бажано не лізти, тому що чим кривіше воно сформульовано прикордонниками, тим краще для Вас і Вашого юриста.

    Часто виникає запитання громадян чи потрібно підписувати Рішення про відому у виїзді за кордон. Це не обов’язково, але якщо Ви отримуєте свій примірник, то підписати треба і в цьому немає нічого страшного. Єдине, що з моменту отримання Рішення почнеться відлік строків на оскарження цього рішення і скаргу можна буде подати протягом 30 днів. З іншого боку, навіть якщо Рішення ви не отримуєте і відповідно не розписуєтесь на місці, то в подальшому, коли Ви отримаєте рішення і захочете подати скаргу, можуть виникнути проблеми із строками.

    Адміністрація ДПСУ скоріше за все займе позицію відносно пропуску вами строку на оскарження. З цим звісно можна боротись, але це додаткова проблема яка потребуватиме багато часу на її вирішення.

    Після отримання Рішення, потрібно невідкладно писати і подавати Скаргу на Рішення про відмову в перетинанні державного кордону України. Скарга подається на ім"я Начальника органу охорони державного кордону. Моя думка така, що скаргу краще писати і подавати за підтримки юриста, тому що тут важливо дуже добре обґрунтувати позицію громадянина, який має намір виїхати за кордон і переконати ДПСУ, що така позиція правильна.

    Хоча, як правило, звісно нікого Ви не переконаєте, бо у них на усе одна позиція - "Вони Боги, вони праві, а всі інші - дурні і гуляти вийшли".

    У випадку незадоволення Скарги начальником, потрібно оскаржувати таке рішення в судовому порядку.

    Завжди раджу йти паралельно і не чекати відповіді з Державної прикорднної служби, а йти до суду. Якщо скаргу задовільнять, це може бути підставою для суду визнати факт примирення сторін. З іншого боку, Ви точно не пропустите строк оскарження, адже дуже часто в адміністративних судах скорочують строк позовної давності після досудового оскарження - з 6 до 1 місяця і потім залишають позовні заяви без розгляду - за пропущеним строком звернення.

    Звісно мною описані крайні випадки, які все ж інколи трапляються. Тож краще бути обізнаним та попередньо готовим, ніж коли протиправна поведінка військовослужбовця АДПСУ застане зненацька.

    Щасти Вам у реалізації задуманого!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України