Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 27 серпня 2024, питання №118356 350₴

Відстрочка від мобілізації для вчителів

Хочу влаштуватися вчителем у школу для отримання відстрочки. Шкільна адміністрація не приймає на роботу без нового військового квитка (qr код). На обіку не стою і дані не оновлював. Як стати на облік і отримати відстрочку? Маю військовий квиток, знятий з обліку ще в 2012 році.

Відповіді юристів (8)

    Богун Сергій Павлович
    8.6%

    Доброго дня.

    Для працевлаштування Вам необхідно перебувати на військовому обліку та мати дійсний ВОД.

    Інші варіанти відсутні.

    Зняття з обліку не є тотожнім виключенню з військового обліку.

    Віталій Клієнт 2 місяці тому

    Якщо я стану на облік і мені дадуть мобілізаційне розпорядження, потім я працевлаштуюсь в школу і принесу довідку в ТЦК, мені скасують моб. Розпорядження.?

    • Богун Сергій Павлович

      Якщо до моменту мобілізації матимете відстрочку - МР анулюють.

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Вітаю Вас!

    При працевлаштуванні у Вас зобов'язані вимагати паперовий або електронний військово-обліковий документ, адже згідно пункту 34 постанови КМУ 1487 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки ПІСЛЯ взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

    Військово-обліковими документами є:

    • посвідчення про приписку до призовної дільниці;
    • посвідчення призовника;
    • військовий квиток;
    • тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
    • військово-обліковий документ на бланку, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа»
    • електронний ВОД https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Отже, для працевлаштування потрібно перебувати на військовому обліку та надати чинний ВОД.

    Ви можете сформувати електронний ВОД через Резерв+ або Дію https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do... Якщо всі дані підтягнуться і буде вказано, що Ви перебуваєте на військовому обліку - Ви зможете працевлаштуватись, а потім оформити відстрочку.

    Військово-обліковий документ в електронній формі для перевірки повинен надаватись в роздрукованому вигляді. Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування.

    У роздрукованому військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код).

    У разі коли відомості про прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, категорію і вид обліку, відомості про РТЦК, в якому перебуває на обліку, повідомлення про вчинення правопорушення на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

    Якщо ж Ви підете до ТЦК ставати на військовий облік, але у Вас не буде права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” - то Вас направлять на ВЛК, а потім вручать повістку на відправку. Сумніваюсь, що Вам дадуть можливість оформити відстрочку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    21.4%

    Доброго дня, Віталію!

    Ваш роботодавець правий, оскільки не може прийняти Вас на роботу у зв'язку із тим, що Ви не перебуваєте на обліку в ТЦК.

    Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    "34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

    перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану".

    Отже, у Вас є один варіант - спробувати сформувати е-ВОД через Резерв+ або Дію. Якщо дані щодо Вашого перебування на обліку наявні у реєстрі, то Ваш роботодавець зможе прийняти в Вас цей документ для працевлаштування. З якої причини Ви були зняті з обліку у 2012 році?

    Інших варіантів, на жаль, н існує. Якщо ви з'явитесь до ТЦК без підстави для відстрочки Вас просто мобілізують і наступного дня Ви вже будете у навчальному центрі.

    Згідно із Постановою КМУ №560 порядок оформлення відстрочки наступний:

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю, Щоб стати на військовий облік і отримати відстрочку, необхідну для працевлаштування вчителем, потрібно виконати декілька важливих кроків. Ось покроковий алгоритм дій:

    1. Візит до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК)
    • Підготуйте документи:
      • Ваш старий військовий квиток (який був виданий до зняття з обліку в 2012 році).
      • Паспорт громадянина України.
      • Ідентифікаційний код (РНОКПП).
      • Довідка про прописку або підтвердження місця проживання.
    • Зверніться до ТЦК за місцем реєстрації: Вам потрібно особисто відвідати ТЦК (військкомат) за місцем вашого проживання або прописки. Заявите про бажання стати на військовий облік та поновити ваш військовий квиток.
    • Проходження військово-лікарської комісії (ВЛК): Враховуючи, що ви зняті з обліку з 2012 року, ТЦК може направити вас на проходження ВЛК для оцінки вашого стану здоров’я та визначення вашої придатності до військової служби.
    2. Отримання нового військового квитка
    • Оновлення даних: Після успішного проходження ВЛК та поновлення на військовому обліку, вам буде видано новий військовий квиток. Він міститиме QR-код, що підтверджує актуальність ваших даних.
    • Перевірка даних в системі "Резерв+": Після отримання військового квитка переконайтеся, що ваші дані оновлені в системі "Резерв+".
    3. Працевлаштування вчителем
    • Подання документів на роботу: Після отримання нового військового квитка, ви можете подати його разом із іншими необхідними документами до шкільної адміністрації для офіційного працевлаштування.
    4. Подання заяви на відстрочку
    • Оформлення відстрочки: Після працевлаштування на ставку понад 0,75 вчителем у школі, ви маєте право на відстрочку від призову. Подайте заяву до ТЦК про надання відстрочки на підставі працевлаштування в навчальному закладі. Заява має бути підтверджена довідкою з місця роботи.
    • Відстеження процесу: Регулярно відстежуйте процес оформлення відстрочки, щоб переконатися, що ваші документи опрацьовані, і ви офіційно отримали відстрочку.
    5. Ризики та поради
    • Важливість особистого візиту до ТЦК: У даній ситуації важливо особисто відвідати ТЦК для поновлення на обліку та оформлення всіх необхідних документів. Це дозволить вам уникнути проблем з працевлаштуванням і отримати відстрочку на законних підставах.
    • Швидке реагування: Оскільки шкільна адміністрація не приймає на роботу без нового військового квитка, варто діяти оперативно, щоб уникнути затримок у працевлаштуванні.

    Дотримуючись цих кроків, ви зможете успішно стати на військовий облік, отримати новий військовий квиток, а також відстрочку від призову, що дозволить вам працювати вчителем.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    21.4%

    Вітаю Вас.

    Хочу влаштуватися вчителем у школу для отримання відстрочки. Шкільна адміністрація не приймає на роботу без нового військового квитка (qr код). На обіку не стою і дані не оновлював. Як стати на облік і отримати відстрочку? Маю військовий квиток, знятий з обліку ще в 2012 році.

    Просто замкнуте коло, на жаль. Якщо заклад освіти не погодиться Вас призначити на посаду без актуального ВОД, Ви не зможете отримати новий ВОД у ТЦК без наказу про Вашу мобілізацію. Це очевидно.

    Тут треба різними способами, але пробувати домовлятися із школою, аби Вас призначили на посаду. Я так розумію, Ви не можете оновитися для отримання електронного ВОД? А паперовий ВОД Ви маєте?

    У випадку призначення, Ви матимете право на відстрочку.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    ...

    2) наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

    16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі.

    Вона передбачає такий порядок оформлення відстрочки від мобілізації:

    "...58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) *особисто* подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    60. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби..."

    ДЛЯ ВАШОЇ ПІДСТАВИ ПОСТАНОВА КМУ № 560 ПЕРЕДБАЧАЄ ТАКИЙ ПАКЕТ ДОКУМЕНТІВ - довідка закладу освіти про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці.

    ТРЕБА ДОМОВЛЯТИСЯ ІЗ ЗАКЛАДОМ, ІНШІ БЕЗПЕЧНІ ВАРІАНТИ У ДАНІЙ СИТУАЦІЇ ВІДСУТНІ.

    З повагою!

    Турчин Ярослав Олександрович
    28.6%

    ДОБРОГО ДНЯ, ВІТАЛІЙ!

    А на якій підставі Вас було знято з обліку?

    Чи перевіряли Ви свій статус в Резерв+ або чи пробували оформити військово-обліковий документ на державному порталі ДІЯ?

    https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Можете спробувати через ДІЮ. Ця спроба ніде не фіксується і не буде мати наслідком одразу наявність питань до Вас з боку ТЦК.

    Якщо Вам в ДІЇ видасть, що "Військово-обліковий документ за заявою не сформовано. У Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про перебування на військовому обліку не знайдено. Необхідно звернутися до ТЦК та СП для взяття на військовий облік." - то на жаль без візиту до ТЦК не обійтись.

    Хоча, якщо Ви зняті з обліку за станом здоров"я, то можна намагатися внести до Реєстру відомості про Ваше виключення з обліку.

    В іншому варіанті порядок дій:

    1) Звернення із заявою про постановку на військовий облік.

    2) ВЛК

    3) Визнання придатним

    4) Вручення бойової повістки.

    Не думайте, що ВОД Вам оформлять швидко. Якщо немає перспектив мобілізувати людину - оформлюють 2 тижні - місяць. Якщо є перспективи - швидше, але Вам його ніхто не віддасть у руки, поки не підпишетесь в отриманні бойової повістки.

    На жаль таке замкнене коло.

    Згідно з ч. 2 ст. 24 Кодексу законів про працю України (КЗпП України), При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

    Все. Роботодавцю законодавством не надано повноважень до прийняття на роботу - перевіряти перебування на війсьвому обліку, вони не мають доступу до Реєстру і не здатні отой QR-код, який вони хочуть бачити - навіть перевірити не можуть, бо звичайним сканером QR-кодів він не читається, а лише спеціальною програмою для ТЦК, поліції та прикордонників.

    Згідно з частиною першою статті 37 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу"

    Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:

    2) на військовий облік військовозобов’язаних:

    • які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;
    • призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону;
    • які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних;
    • військовозобов’язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
    • які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов’язаних;
    • зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
    • які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;
    • які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
    • які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;
    • які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;
    • які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань;

    Частина 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу", передбачає, що

    Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані, зокрема:

    • прибувати за викликом районного (об’єднаного районного), міського (районного у місті, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних та резервістів;
    • проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров’я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
    • проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
    • виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

    Відповідно до пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...

    Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова.

    {Пункт 81 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}

    ОТЖЕ, без ВЛК шанси стати на облік - мінімальні.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України