Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Військовозобовязаний надалі - В) зареєстрований на окупованій території, проживає у Києві. Коли почалася повномасшабна війна вивозив родину і пішов до тцк за місцем проживання батьків дружини. Там у нього забрали його військовий квиток і дали заяву на добровольця і дали підписати відмову від проходження влк. У травні В оновив дані через резерв і там підтягнулася адреса проживання батків дружини. Прийшов рекомендований лист
скоріш за все повістка) з ТЦК того району, який зараз перебуває нпід окупацією.
На даний час В займається підготовкою документів для відстрочки у зв’язку з тим що він є батьком дитини хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи. Однак, це процес не швидкий, бо займає багато часу на огляд дитини і перебування у лікарні. Фізичної змоги поїхати і отримати рекомендований лист на пошті - не має.
Чи приймати повістку? Який штраф за неприйняття і яка загалом відповідальність за це? чи залишити без отримання і написати відповідь на цю потенційну повістку? Коли документи для відстрочки (медичні довідки про хворобу дитини) будуть готові, то треба В їхати до ТЦК за місцем прописки, що вказана у паспорті і там подавати документи на відстрочку чи можна знятися з реєстраціїї там в ТЦК, (бо В проживає зараз у Києві) і подати документи на відстрочку уже у Києві?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (29)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Людмило!
Чи приймати повістку?
Загалом сенсу ігнорувати лист, якщо він дійсно з ТЦК (в чому я дуже сумніваюся), сенсу немає. Документ чи буде отриманий, чи ні - по факту буде вважатися врученим.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 16 травня 2024 р. № 560 Київ
Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період
34. Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
АБИ НЕ ГАДАТИ, ЩО У ЛИСТІ, РАДЖУ ЙОГО ОТРИМАТИ, ПО ФАКТУ ЦЕ НЕ ГРАЄ РОЛІ.
Який штраф за неприйняття і яка загалом відповідальність за це?
За неявку до ТЦК - адміністративна відповідальність. Штраф - 17-25,5 тис грн.
Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -
тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
чи залишити без отримання і написати відповідь на цю потенційну повістку?
Вибачте, але не зовсім зрозумів. Як Ви хочете залишити без отримання та мати гарантії, що це дійсно лист від ТЦК?
Коли документи для відстрочки (медичні довідки про хворобу дитини) будуть готові, то треба В їхати до ТЦК за місцем прописки, що вказана у паспорті і там подавати документи на відстрочку чи можна знятися з реєстраціїї там в ТЦК, (бо В проживає зараз у Києві) і подати документи на відстрочку уже у Києві?
Подавати заяву про відстрочку потрібно до ТЦК, де В перебуває на військовому обліку. Такими є вимоги чинного законодавства. Знятися там з місця реєстрації на сьогодні можливо лише після особистого прибуття до ТЦК. І то, це не зовсім легка справа.
16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі.
Вона передбачає такий порядок оформлення відстрочки від мобілізації:
"...58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) *особисто* подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
60. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби..."
З повагою!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Військовий облік в Україні та за кордоном для українців регулює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, прийнятий постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року.
Особи, які змінили місце проживання і отримали статус ВПО також змінюють Територіальні центри комплектування і стають на військовий облік за місцем фактичного проживання.
За п. 21 Порядку, взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік ВПО та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
За правилами маєте стати на військовий облік за новим місцем фактичного проживання. Зробити це потрібно протягом 7 днів після приїзду.
Для взяття на військовий облік, ВПО мають надати такі документи:
При порушенні правил військового обліку переселенців закон передбачає кримінальну та адміністративну відповідальність. У статті 11 Додатку 2 Порядку передбачається:
Штраф за неявку в ТЦК та інші порушення можуть бути виписані на підставі двох статей: 210 - "За порушення правил військового обліку" та 210-1 - "За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Законом визначено наступні розміри адмінштрафів для громадян, посадових та юридичних осіб:
Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період порушень правил військового обліку та мобілізації, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
ВІДСТРОЧКУ ВАМ ТРЕБА ОФОРМЛЮВАТИ ТАМ, ДЕ ВИ ЗАРЕЄСТРОВАНІ ЯК ВПО.
ДО ОФОРМЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ, КОТРІ НАДАЮТЬ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, НЕ РАДЖУ З'ЯВЛЯТИСЯ ДО ТЦКСП - КРАЩЕ ПОТІМ СПЛАТИТЕ ШТРАФ ТА ОФОРМИТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.
у В не має статусу ВПО. Він його не оформлював. Єдине місце де він вказав зі слів свою адресу перебування станом на 2022 рік (проживання батків дружини) у банку коли оформлював картку і потім через цей банк де картка оновився у резерві і воно автоматом підтягнуло адресу батьків дружини
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІН ЗАЛИШАЄТЬСЯ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ ЗА МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ.
НЕ ОТРИМАВШИ ПОВІСТКУ, СКОРІШЕ ЗА ВСЕ ТЦКСП ЗРОБИТЬ ЙОГО УХИЛЯНТОМ.Ї - В РАЗІ ПЕРЕВІРКИ ДОКУМЕНТІВ ЙОГО ЗАТРИМАЮТЬ.
за те що він не отримав повістку, яку надчсилають вперше його одразу занесуть до бази ухилянтів? то як краще бути у цій ситуації зважаючи на обставини у яких перебуває В?
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗгідно з правилами, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування (ТЦК) та соціальної підтримки (СП) резервісти та військовослужбовці зобов’язані з’являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (ТЦК та СП), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Якщо особі вручили повістку для уточнення облікових даних або проходження медкомісії, а вона не з’явилася до ТЦК, тоді їй загрожує адміністративна відповідальність у вигляді накладання штрафу.
Повістка вважається врученою, навіть якщо чоловік відмовився її отримувати або його не було вдома. Громадянину дається 14 днів від дати відправлення повістки на те, щоб з'явитися в ТЦК.
Якщо повістку проігнорувати, то її повернуть у ТЦК і поліція отримує право адміністративно затримати громадянина. Якщо за 5 днів не вийде знайти порушника, то ТЦК ще раз надішле рекомендований лист про вручення повістки.
У разі повторного ігнорування повістки військкомат протягом 10 днів може через суд обмежити військовозобов'язаного в праві водити автомобіль. І це не єдина проблема порушника. Поліцейські отримають право силоміць доставити його в ТЦК.
якщо В отримає лист, то далі має зявитися до ТЦК у іншій області. Однак, його одразу мобілізують, бо джокументи для відстрочки не готові і він на тижні має лягати у лікарню з хворою дитиною для подальшого лікування дитини і оформлення документів для дитини для того щоб далі оформити собі відстрочку. Як бути у цій ситуації?
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіПані Людмило!
Зараз в Україні діє правило, згідно із яким вручати повістки мають право будь-які ТЦК, незалежно від місця перебування особи на військовому обліку.
На мою точку зору, Вам можливо розглянути варіант із неявкою по поважній причині, що передбачено чинним законодавством.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 22. Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Водночас і даний варіант передбачає подальше прибуття особи у строк, що не перевищує сім календарних днів. Тому за потреби його можна використати, але і він теоретично може призвести до відповідальності в майбутньому.
Ваші дії у даній ситуації фактично зводяться до наступного:
1. Явка до ТЦК та СП, але попередньо радив би направити листа з повідомленням про відстрочку.
2. Неявка до ТЦК по поважній причині.
3. Неявка до ТЦК без поважної причини.
До якого варіанту схиляєтеся Ви?
З повагою!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯКЩО ОСОБА БУДЕ ПЕРЕБУВАТИ В ЛІКАРНІ, ВОНА МОЖЕ НЕ З'ЯВЛЯТИСЯ ЗА ПОВІСТКОЮ.
ОНОВЛЕННЯ ДАНИХ В "РЕЗЕРВ +" НЕ ЗВІЛЬНЯЄ ВАС ВІД ВИПИСУВАННЯ ПОВІСТКИ НА ОНОВЛЕННЯ ДАНИХ.
Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК та СП для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період. Тож повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років.
Пункт 54 постанови Кабміну № 560 від 16 травня 2024 року надає працівникам ТЦК право у будь-якому громадському місці здійснювати перевірку військово-облікового документа. В разі виявлення порушення правил військового обліку (а це, зокрема, можуть бути не уточнення своїх персональних даних, виявлення розбіжностей з даними Єдиного державного реєстру призовників) уповноважений на вручення повістки працівник ТЦК на місці оформляє та особисто під підпис вручає такому громадянину повістку про прибуття до ТЦК.
Згідно зі ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України, за нез’явлення за викликом до ТЦК для визначення призначення у воєнний час встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17000 грн до 25500 грн.
ЯКЩО У ВАС БУДЕ ЛІКАРНЯНИЙ, ТО ВИ МАЄТЕ ПРАВО НЕ ЙТИ ЗА ПОВІСТКОЮ. АЛЕ ПРО ЦЕ ТРЕБА СПОВІСТИТИ ТЦКСП.
Поважні причини неприбуття по повістці вже закріплені в Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та постанові Кабміну №560.
Згідно з документами, у разі неможливості прибути з поважних причин (це зазвичай хвороба, обставини непереборної сили, смерть близького родича тощо), громадянин зобов'язаний не пізніше триденного терміну особисто подати відповідні документи, які підтверджують його поважну причину до ТЦК з подальшим прибуттям протягом 7 днів,
Приклад: у військовозобов'язаного визначена дата прибуття на 1 серпня. Громадянин захворів, у нього є три дні на повідомлення ТЦК із поданням відповідних підтверджуючих документів про причини неявки, тобто до четвертого числа він повинен обов'язково надіслати лікарняний лист. Якщо ця дата буде прострочена, то вже 4 серпня людині можуть одразу виносити постанову про штраф. Якщо громадянин вкладається в ці терміни, то його "ставлять на паузу" і чекають подальшого прибуття вже протягом 7 днів.
варіант 1 або 2. ОДнак реалізувати якийсь з цих варіантів поки не має можливості. 1й варіант - документи для відстрочки у процесі оформлення - ще не готові. 2й варіант - підкажіть як реалізувати його і які документи направити до ТЦК з якого прийшов лист. Однак важливо, що лист прийшов на адресу батьків дружини В (вона ніде у нього офіційно не задекларована (тільки з його слів), а сам лист з тцк яке переїхало з окупованої території. Постає ще одне питання де оформлбвати потім відстрочку коли документи будуть готові? В в ідеалі хотів би подавати документи до ТЦК у Києві, бо тут проживає і не може надовго залишати дитину
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯк вимагає Закон, при варіанті № 2 чоловіку треба повідомити ТЦК про неможливість явки по поважній причині та додати документально оформлену причину. Як правило, це "лікарняний".
Оформлювати відстрочку потрібно в ТЦК, де він перебуває на обліку.
З повагою!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіТреба реєструватися як ВПО, щоб стати на облік в Києві
можете послідовність дій написати, будь-ласка (виходячи з наявних обставин у В)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чаті1. Зареєструватися як ВПО.
2. З Довідкою ВПО з'явитися у ТЦКСП для взяття на військовий облік.
3. Для взяття на облік потрібно пройти ВЛК.
а зніматися зі старого ТЦК новий ТЦК не направить спочатку?
а де гарантія що аісля кроку №3 йому не вручать бойову повістку?
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВПО НЕ НАПРАВЛЯЮТЬ ЗА МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ.
ГАРАНТІЇ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ НЕ ІСНУЄ, ЯКЩО НЕМАЄ ПІДСТАВ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.
так я і питаю спочатку подати або надіслати документи для відстрочки поштою а потім уже йти до ТЦК для проходження ВЛК,
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіТАК, СПОЧАТКУ ТРЕБА МАТИ ДОКУМЕНТИ НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.
В ІНШОМУ ВИПАДКУ - МОБІЛІЗУЮТЬ.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ Вас, ЛЮДМИЛО!
Такий чоловік ставав на облік як ВПО (Внутрішньо переміщена особа)?
Якщо так, то в момент взяття на облік як ВПО - він зобов"язаний стати на облік в ТЦК за місцем фактичного проживання (у 7-денний строк).
Тобто з натяжкою можна йти і зараз з порушенням строків в ТЦК за місцем реєстрації проживання як ВПО і ставати на облік в ТЦК (якщо будуть підстави для відстрочки).
В будь-якому разі процедура притягнення до відповідальності не швидка. І неотриману повістку завжди можна представити так, що особа фізично не отримувала і НЕ МОГЛА отримати.
При цьому постанова КМУ не є законом і не може породжувати обов"язки для громадян в силу ст. 19 Конституції України.
Бо за такою логікою, якщо вони вважають, що Ви отримали повістку не отримуючи, то хай вважають, що Ви служите в армії не служивши там.
Це повний юридичний маразм і беззаконня, яке не може мати місце.
Врешті-решт кожен військовозобов"язаний має вирішити що важливіше йому - життя і здоров"я чи потенційний штраф 17 - 34 тисяч, який протиправно можуть накласти на будь-яку фізичну особу, яка є в якійсь базі даних держави.
Ви маєте розуміти, що переїхавші з ТОТ ТЦК не статистичні органи, а їх мета - мобілізувати якомога більше людей. Люди з ТОТ - в пріоритеті. За логікою - Ваші території, їдьте - звільняйте. Це досить цинічно і не дуже людяно, але по факту саме так це і відбувається. Має місце певна сегрегація і дискримінація за місцем народження і реєстрації на ТОТ.
Також маєте розуміти, що ТЦК не турбують ніякі Ваші пояснення. Їх цікаве 1) штраф 2) мобілізація. Мобілізація навіть більше ніж штраф.
Тому будь-яка комунікація з ТЦК до наявності на руках документів на відстрочку - призведуть 100 % до штрафу та до мобілізації. Можливо навіть силової, якщо особа знаходиться фізично за адресою, куди прислали листа. Іноді навіть не рятує право на недоторканість житла, коли в сільській місцевості поліція та ТЦК проникають до житла людини без будь-яких рішень суду та інших обов"язкових речей. Не грайтеся в юридичні ігри, в які не вмієте гратися.
Переконаний, що краще оскаржити потім в суді незаконний штраф, ніж мати клопіт з визволенням чоловіка з учбового центру, в який його відвезуть в багажнику автівки ТЦК на цивільних номерах. Оскаржити потім такі дії ТЦК майже неможливо, бо держава вже розцінює таку примусово мобілізовану особу як військового, незважаючи на неприйняття Присяги.
Якщо є підстави стати на облік як ВПО - то в принципі Ви з легкістю потім зможете стати на облік в ТЦК за місцем фактичного проживання та податися на відстрочку - в 7-денний строк після постановки на облік як ВПО. Але там Вас теж можуть супроводжувати проблеми. Адже при прийнятті на облік вимагають пройти ВЛК. А у проміжок між ВЛК та оформленням відстрчки - можуть ошукати, відправивши на мобілізацію. Тому дуже уважно треба слідкувати за цими речами, щоб не бути ошуканим.
Як ВПО можна буде потім зареєструватися у застосунку "ДІЯ".
https://bf.diia.gov.ua/articles/yak-zareiestruvaty...
Якщо через війну вам довелося покинути домівку та виїхати до більш безпечних регіонів України, ви можете отримати статус переселенця та грошові виплати від держави — для себе та своїх дітей. Крім того, така довідка дає право переоформити соціальні виплати чи пенсію, отримати доступ до медичного обслуговування, влаштувати дитину в садок чи школу.
Отримати її можна як онлайн у кілька кліків у Дії, так і офлайн за місцем проживання.
Відповідно до постанови про порядок оформлення і видачі довідки подати заяву на оформлення статусу ВПО можуть люди, які покинули свій дім через війну та оселилися в іншому місці в межах України, навіть якщо це була зміна місця проживання в одній громаді. Отримати таку довідку можуть ті, хто виїхали з:
Список областей може зазнати змін, будь ласка, перевіряйте актуальну інформацію в офіційних розпорядженнях Кабінету Міністрів України, зокрема тут.
Оформлення статусу ВПО йі отримання довідки є вашим правом, а не обов’язком. Однак саме цей документ необхідний для отримання грошових виплат від держави. Крім того, така довідка дає право переоформити соціальні виплати чи пенсію, отримати доступ до медичного обслуговування та допомогу з пошуком житла, влаштувати дитину в садок чи школу.
Претендувати на грошову допомогу від держави можуть ті українці, які переїхали з територій, де були або тривають бойові дії, з тимчасово окупованих громад і громад під блокадою. Цей перелік затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. На початок липня 2022 року до нього включені 310 громад із 9 областей, однак актуальний список варто завжди перевіряти на сайті Міністерства, адже його регулярно оновлюють.
Дізнатися про соціальну допомогу від держави можна також на безкоштовній гарячій лінії за номером 0 (800) 331-834. Телефонувати можна щодня з 8:00 до 22:00.
Подати заяву на отримання статусу переселенця з 14 років можна самостійно, від імені дитини це мають робити батьки. Якщо людина є недієздатною або має обмежену дієздатність — від її імені документи подає законний представник.
Перелік необхідних документів
Якщо заяву подає законний представник, також потрібно надати:
Подати заяву та отримати статус переселенця на виплати для ВПО можна як онлайн, так і офлайн.
Зручний варіант комплексної послуги, яка у кілька кліків, без черг та додаткових паперів дає можливість не лише отримати довідку переселенця, але й подати заявку на отримання допомоги від держави.
Важливо: щоб отримати статус ВПО, у застосунку має відображатися картка платника податків та один із паспортів: ID-картка або закордонний біометричний паспорт. Для формування довідки потрібні дані саме з біометричних документів, тож якщо такої інформації немає, заяву доведеться подавати офлайн. Також ЦНАП доведеться відвідати особисто, якщо ви перемістилися в межах одного населеного пункту — наприклад, змінили вулицю.
Якщо під час оформлення заяви система видає помилку, просто спробуйте ще раз через деякий час. Після оброблення заяви довідка ВПО з’явиться у застосунку в переліку ваших документів.
Хай щастить!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
дякую Вам!!
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Незалежно від того приймете В повістку чи ні - вона буде вважатися належним чином врученою.
Згідно пункту 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
Згідно пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період
Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:
Згідно пункту 34 постанови КМУ 560 ... день явки за викликом резервіста або військовозобов’язаного визначається не раніше чотирнадцятого дня від дня надсилання повістки засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Згідно частини 3 статті 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки АБО В БУДЬ-ЯКИЙ ІНШИЙ СПОСІБ з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
За неявку без поважної причини до ТЦК передбачена адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КупАП (штраф від 17 тис. грн.)
В має такі варіанти дій:
1. Отримати лист від ТЦК, проаналізувати його, при необхідності знайти поважні причини для неявки. А коли будуть на руках документи про відстрочку - явитися до того ТЦК, який викликав його по повістці. Проте, тут потрібно уважно дивитись по строкам, адже, навіть, маючи поважну причину для неявки - обов'язок явитися до ТЦК все рівно залишається.
2. В разі неможливості отримати рекомендований лист від ТЦК - не вчиняти більше ніяких дій, а при накладенні штрафу оскаржувати його.
Відстрочку оформляє той ТЦК, де В перебуває на військовому обліку.
Щоб стати на військовий облік за новим місцем проживання В бажано оформити ВПО або мати договір оренди, або документ про право власності на житло, тощо. Проте, деякі ТЦК беруть на військовий облік без зайвих питань.
Тому при оформленні відстрочки В потрібно звернутися до ТЦК за місцем фактичного проживання із заявою про взяття на військовий облік. А потім колишній ТЦК може зняли В з військового обліку без його присутності.
Пам'ятайте, якщо В є військовозобов'язаним - то стаючи на військовий облік без права на відстрочку згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” існує великий ризик бути мобілізованим.
Згідно правил військового обліку призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
Згідно пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для ЗНЯТТЯ або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова.
Згідно частини 1 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" взяттю на військовий облік військовозобов’язаних - підлягають військовозобов’язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.
Згідно частини 5 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" зняттю з військового обліку військовозобов’язаних - підлягають військовозобов’язані, які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Людмила!
Чим закінчилась історія щодо заяви на добровольця? Мобілізаційне розпорядження при тому не видавалось? Підтягнулась адреса проживання батьків, а який підтягнувся ТЦК? За місцем реєстрації чи той, у якому видали заяву на добровольця?
Я так розумію, що наразі чоловік немає паперового ВОД. е-ВОД сформувався у Резерв+?
В принципі, великої різниці немає, оскільки і у разі отримання повістки, і у разі ігнорування даного листа, чоловік буде вважатись таким, що отримав останню.
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
34. Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням (поштовим відправленням з оголошенням цінності з описом вкладення) з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов’язаним своєї адреси місця проживання повістка надсилається на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки — особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Стаття 210-1 КУпАП. Сума штрафу наразі становить від 17000 грн до 25500 грн.
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Яку саме відповідь Ви збираєтесь написати і що зазначити у останній?
Спочатку хотілось би розібратись в якому саме ТЦК чоловік стоїть на обліку? За своїм місцем реєстрації або ж за місцем реєстрації батьків дружини?
Знятись з обліку в ТЦК можливо, але для того документи на відстрочку потрібно подавати саме в тому ТЦК, бо без цього чоловіка просто мобілізують.
Взагалі чоловік повинен був стати на облік в у місті Києві упродовж 7 днів після зміни місця проживання. У чоловіка оформлене ВПО?
Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов’язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік
10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальноїпідтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).
Якщо Ви все ж таки отримаєте повістку, то поважною причиною неприбуття по останній може бути, наприклад, хвороба. Проте, після закриття лікарняного чоловіку все одно прийдеться звертатись до ТЦК.
Скільки часу ще займе оформлення документів з приводу хвороби дитини?
З повагою, адвокат Айвазян.
Вітаю, Юрію!
Чим закінчилась історія щодо заяви на добровольця?- його забрала вагітна дружина прямо з ТЦК і ТЦК не змогли ій перешкодити. Потім через 2 дні йому передзвонили з того ТЦК і сказали що чекають як буде час приходьте (це була весна 2022). Він так і не зявився і тому відповідно і не отримав новий ВОД, а старий ВОД у нього тоді цей ТЦК забрав. Мобілізаційне розпорядження при тому не видавалось? - Ні. Підтягнулась адреса проживання батьків, а який підтягнувся ТЦК? - у резерві підтягнувся ТЦК ЗА МІСЦЕМ ПРОПИСКИ у паспорті (Бердянськ). і з того ж Бердянського ТЦК прийшов зараз рекомендований лист за адресою проживання батьків дружини В. За місцем реєстрації чи той, у якому видали заяву на добровольця?
Я так розумію, що наразі чоловік немає паперового ВОД. - ТАК, у нього не має ВОД, бо його забрали в 2022 році в ТЦК. е-ВОД сформувався у Резерв+? - ні
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіСитуація так собі...По-перше у чоловіка немає ВОД, що наражає його на небезпеку при зустріччі із групами оповіщення. Якщо зупинять, то без ВОД доставлять до ТЦК, далі Ви самі все знаєте...
По-друге, навіть за умови наявності всіх документів щодо оформлення відстрочки чоловіку ще прийдеться дістатись якось до ТЦК, у якому він перебуває на обліку, а саме до Запоріжжя. Це також буде складно зробити без ВОД (блокпости, вокзали тощо).
По-третє, якщо чоловік вирішить стати на облік в ТЦК Києва, як ВПО, то:
1. Немає гарантії, що ТЦК спочатку не направить його знятись з обліку за місцем реєстрації, що доволі часто в них буває, хоча Постанова 1487 зазначено наступне:, але цей варіант все одно кращій ніж їхати до Запоріжжя:
"81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова".
2. Обов'язково вже повинна бути підстава для відстрочки. Якщо Ви зазначаєте, що процесс займе ще місяць, то упродовж місяця чоловік не повинен потрапити до ТЦК.
Шляхи вирішення питання:
Чекати, коли з'являться документи по дитині та робити спробу стати на облік в ТЦК у Києві, оформив при тому ВПО. Оскільки поїздка до іншого міста без військово-облікового документу дуже ризикована.
Щодо листа від ТЦК, то чоловік може отримати останній і, якщо там повістка, надіслати до ТЦК заяву, що немає змоги з'явитись у зв'язку із хворобою дитини. Проте, гарантії, що ТЦК не накладе штраф у зв'язку з тим, що чоловік не з'явиться після спливу 7 днів з дати повідомлення, ніхто Вам не надасть. Й тому, можливо, це тільки приверне до нього увагу.
" Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка)".
З приводу штрафу, так, він може бути накладений, але ж і у Вас буде можливість оскаржити його у суді.
Скільки часу ще займе оформлення документів з приводу хвороби дитини? - ніхто не знає. Бо зараз діже затягують цей процес бо це є однією з підстав для мобілізаціїї. Можливо місяць
Спочатку хотілось би розібратись в якому саме ТЦК чоловік стоїть на обліку? - за своїм місцем реєстрації (Бердянськ)
Знятись з обліку в ТЦК можливо, але для того документи на відстрочку потрібно подавати саме в тому ТЦК, бо без цього чоловіка просто мобілізують. - можливо можна оформити через дію довідку ВПО (проживає у Києві), потім піти до ТЦК у Києві, там стати на облік як ВПО і одразу (паралельно) подати документи на відстрочку. А у ТЦК за старим місцем проживання надіслати лист і заяву про зняття з обліку?
Взагалі чоловік повинен був стати на облік в у місті Києві упродовж 7 днів після зміни місця проживання. У чоловіка оформлене ВПО? - поки не оформлював.
Станом на зараз треба вирішити що робити з листом, що прийшов від ТЦК. Прийняти його і надіслати на нього відповідь у якій пояснити чому В не може зявитися і надати ксерокопії хоч якихось документів що В з дитиною перебуває у лікарні на стаціонарі?
Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю,
Що робити з повісткою, отриманою рекомендованим листом не за місцем фактичного проживанняАналіз ситуації:
Що робити:
Щодо відповідальності за неприйняття повістки:
Важливі моменти:
Пам'ятайте: Ця інформація має загальний характер і не є юридичною консультацією. Для отримання більш детальної інформації щодо вашої конкретної ситуації, рекомендується звернутися до юриста.
Додатково:
Бажаю вам успішного вирішення цього питання!
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Згідно з Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
У разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2 до Порядку №560), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
У разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідальність за Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку визначена ст. 210 КУпАП:
«Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -
тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.»
Штраф має бути сплачений порушником:
- не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу,
- а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ст. 307 КУпАП).
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ст. 308 КУпАП).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
-подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
-витрати на облік зазначених правопорушень.
Примусові заходи включають звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно боржника, а також на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи. У разі відсутності у боржника достатніх коштів та цінностей для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається на інше майно.
Якщо сума боргу перевищує 160 тисяч гривень, стягнення може бути звернено навіть на нерухомість боржника.