Задайте питання юристу

859 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 26 вересня 2024, питання №120027 350₴

Виїзд за кордон з батьком інвалідом

Вітаю!
Ісходні дані:
Я - 21 рік, призовник, маю приписне
Батько - інвалід ІІ групи, 62 роки, догляду не потребує.
Прописані та живемо разом.
Стоїть питання виїзду за кордон до матері.

Відповіді юристів (4)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич день тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Антоне!

    Маєте право на виїзд за кордон, як супроводжуючий батька з інвалідністю ІІ групи.

    Відповідно до Постанови КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України":

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    "особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують:

    родинні зв’язки,

    інвалідність,

    а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

    Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;".

    Отже, для перетину кордону Вам необхідні наступні документи:

    Закордонні паспорти,

    Ваше свідоцтво про народження,

    документ, що підтверджує інвалідність батька:

    посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність),

    Документ, що підтверджує спільне місце реєстрації (витяг з реєстру територіальної громади),

    Приписне свідоцтво та оновлені дані у Єдиному реєстрі.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Антон Клієнт день тому

      Дякую за відповідь! А як бути з тим, що я не маю відстрочки?

      • Айвазян Юрий Климентьевич
        100%
        Айвазян Юрий Климентьевич день тому

        Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

        Спілкуватися у чаті

        Прошу, Андрію! Був радий допомогти! Ви й не можете мати відстрочку, оскільки є призовником, а не військовозобов'язаним. Ваш статус не забороняє Вам перетинути кордон на законих підставах, які визначені Правилами перетину кордону громадянами України. Крім того, навіть за умови Вашого статусу "військовозобов'язаний", пункт 2-1 Правил не передбачає оформлення відстрочки. Дана вимога присутня в пункті 2-6 Правил.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ОДНОЗНАЧНОЇ ВІДПОВІДІ НА ВАШЕ ПИТАННЯ НЕМАЄ.

    ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 27 січня 1995 р. № 57(у редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 25 серпня 2010 р. № 724)

    ПРАВИЛАперетинання державного кордону громадянами України

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд. Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;

    ЯК БАЧИМО, ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ ПОТРІБЕН АКТ ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ЗДІЙСНЕННЯ ДОГЛЯДУ,

    АЛЕ, ПРИКОРДОННИКИ ВИМАГАЮТЬ НАЯВНІСТЬ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВОГО ДОКУМЕНТА З ОФОРМЛЕНОЮ ВІДСТРОЧКОЮ.

    ПРИЗОВНИКИ НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ МОБІЛІЗАЦІЇ, АЛЕ ВОНИ ПОВИННІ ПРОЙТИ БАЗОВУ ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ.

    ЯКЩО ПРИЗОВНИК МАЄ ВІДСТРОЧКУ ВІД БАЗОВОЇ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ, ВІН МАЄ ПРАВО ПЕРЕТНУТИ КОРДОН В ТОМУ ЧИСЛІ І ЯК ОСОБА, КОТРА СУПРОВОДЖУЄ БАТЬКА ІНВАЛІДА ДРУГОЇ ГРУПИ.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    "Про правовий режим воєнного стану"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text

    Стаття 20. Правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану

    4. У період дії воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

    ххх

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    "Про військовий обов'язок і військову службу"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text

    Стаття 2. Військова служба і виконання військового обов'язку в запасі

    6. Види військової служби:

    базова військова служба;

    Стаття 15. Направлення громадян України для проходження базової військової служби

    1. Для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку.

    5. Порядок організації підготовки та направлення громадян України для проходження базової військової служби визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

    Стаття 17. Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби

    1. Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, які:

    мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 цього Закону.

    Стаття 26. Звільнення з військової служби

    12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    3) під час дії воєнного стану:

    необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

    ххх

    ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 21 березня 2002 р. № 352(в редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 20 січня 2021 р. № 100)

    " Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом".

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/352-2002-%D0%B...

    36. У разі вибуття більш як на три місяці у службове відрядження, у відпустку, на навчання, на лікування, на проживання в іншу місцевість призовники повинні знятися з військового обліку за місцем проживання.

    37. Для зняття з військового обліку призовник зобов’язаний особисто з’явитися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки і подати письмову заяву, в якій зазначити причину зняття з військового обліку та точну адресу нового місця проживання, і в разі потреби подати копії відповідних документів, крім випадків взяття на військовий облік та зняття з нього, одночасно з реєстрацією/зняттям з реєстрації місця проживання в електронній формі.

    Дозвіл на зняття призовників з військового обліку дається керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або особою, яка його заміщає. На поданій призовником заяві обов’язково зазначається, з якої причини і на підставі яких документів видано дозвіл на зняття його з військового обліку.

    41. У разі вибуття призовників без зняття з військового обліку або неприбуття їх для взяття на військовий облік за новим місцем проживання районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки повинні вживати негайних заходів до уточнення місцезнаходження таких призовників через батьків, органи Національної поліції, заклади освіти та інші організації. Документація щодо уточнення місцезнаходження призовників підшивається до їх особових справ.

    ххх

    ОФІЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ ВІД 17.07.2024 Р.:

    https://dpsu.gov.ua/ua/news/nayavnist-viyskovo-obl...

    "Наявність військово-облікового документа під час перетинання кордону обов’язкова умова для всіх чоловіків громадян України у віці від 18 до 60"

    Відтепер під час перетинання кордону на виїзд прикордонники перевіряють військово-облікові документи в усіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Документ може бути як паперовий, так і в електронній формі.

    У разі відсутності військово-облікового документа, прикордонники відмовляють у перетинанні державного кордону на виїзд з України.

    Також підставою відмови буде наявність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію. В таких випадках на місце викликатимуть поліцейського для здійснення адміністративного затримання особи та її доставлення до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

    Категорії осіб, яким, відповідно до Правил перетинання кордону громадянами України, дозволено виїзд з України, на даний час не змінювалися.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA