Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Чи обкладаются податком грошові перекази з-за кордону від чоловіка не громадянина України , дружині? чи є якийсь встановлений законом ліміт, чи обкладаються вони податком і яким, якщо так. Також, що стосується ввозу коштів готівкою понад 10000 євро, чи потрібно сплачувати за них податок, якщо вони від чоловіка. Дякую
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Згідно з нормами статті 75 Сімейного кодексу України встановлено обов’язок дружини і чоловіка матеріально підтримувати один одного (ст. 75 СКУ). При цьому заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, отримані одним із подружжя, є об’єктом права спільної сумісної власності (ч. 2 ст. 61 СКУ);
Ураховуючи наявність такого обов’язку, можна стверджувати, що перерахування коштів із-за кордону чоловіком для дружини є, по суті, передачею грошових коштів усередині сім’ї і повинно розглядатися як виконання обов’язку з утримання, установленого СКУ, а не як отримання доходу із джерелом походження з-за кордону. Тобто якщо фізособа отримує грошові кошти від свого чоловіка, який працює за кордоном, то сума таких коштів не буде для цієї фізособи доходом.
Тому, якщо Ви з чоловіком уклали шлюб, то кошти які прийдуть від нього не повинні обкладатися податком.
Фізичні особи можуть переміщувати через митний кордон України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу.
Письмове декларування здійснюється якщо ви:
Неповнолітні особи мають право на транскордонне переміщення валютних цінностей у сумі/вартістю, встановлених валютним законодавством. При цьому письмове декларування від імені особи, яка не досягла 16-річного віку, здійснюється її законним представником.
Перерахунок сум готівкової валюти і вартості банківських металів у євро здійснюється за офіційним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України або за крос-курсом, визначеним згідно з офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют і банківських металів, установленим Національним банком, на день перетину митного кордону України.
Обмежень щодо максимальної суми/вартості валютних цінностей, які фізична особа може ввозити на митну територію України, законодавством не встановлено.
Разом із заповненою декларацією для митного контролю та митного оформлення валютних цінностей громадянином або уповноваженою особою подаються документи, що посвідчують особу та підтверджують країну постійного проживання громадянина або уповноваженої особи.
Якщо ж Ви будете ввозити готівкою більше 10 000 тис євро, то Ви будете зобов'язані задекларувати ці кошти. На кордоні податки сплачувати не потрібно.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Юлія!
Пунктом 162.1 ПКУ встановлено, що платниками податку на доходи фізичних осіб є фізичні особи — резиденти, які отримують доходи як із джерела їх походження в Україні, так й іноземні доходи.
Платниками податку на доходи фізичних осіб є:
Об'єктом оподаткування резидента є:
Згідно із Податковим кодексом України кошти, перераховані з-за меж України на поточні або карткові рахунки громадян, вважаються іноземними доходами, і при їх отриманні громадянин повинен подати річну декларацію, у якій указати отриману суму та, відповідно, сплатити з неї податок на доходи фізичних осіб.
Під іноземним доходом для цілей оподаткування слід розуміти дохід, отриманий від джерел за межами України, тобто будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, уключаючи (п.п. 14.1.55 ПКУ):
Відповідно до Сімейного кодексу України дружина і чоловік мають обов'язок матеріально підтримувати один одного.
Крім того, доходи, отримані Вашим чоловіком, є спільною сумісною власностю поджружжя.
Виходячи із вищевикладеного - кошти, перераховані Вам з-за кордону чоловіком не повинні бути розцінені, як отримання доходу із-за кордону.
Проте, разом із тим Ви, як фізична особа — резидент України, яка отримує дохід із-за кордону, згідно з чинним законодавством зобов’язані задекларувати такий дохід в Україні та сплатити з нього ПДФО (розмір ставки ПДФО на підставі п.167.2-167.5 ПКУ складає 18%).
Тож, по-перше, залежно від суми переказів питання можуть винукнути у банківської установи щодо джерела їх походження. По-друге, теоретично не можна виключати й питання від податкової.
Що стосується ввезення валюти готівкою, то фізична особа має право ввозити в Україну кошти:
Отже, дані про ввезену валюту через кордон України не тільки фіксуються митною службою, але і потріпляють до баз даних податкової.
Згідно із Наказом Мінфіну України №286 "Про затвердження Порядку взаємодії інформаційних систем Державної податкової служби України та Державної митної служби України щодо обміну інформацією, необхідною для адміністрування податків, зборів та інших обов'язкових платежів, здійснення контрольних процедур щодо дотримання податкового та митного законодавства":
1. Взаємодія інформаційних систем суб'єктів інформаційних відносин здійснюється в електронному вигляді на рівні центральних апаратів ДПС та Держмитслужби шляхом:
"обміну даними у режимі реального часу;
автоматизованого обміну інформацією між інформаційними системами за принципом запит - відповідь (у разі відсутності можливості обміну інформацією у режимі реального часу);
надання регламентованого доступу уповноваженим посадовим особам суб'єктів інформаційних відносин до інформації в інформаційних системах на принципах їх ідентифікації та відповідно до окремого порядку надання регламентованого доступу до інформаційних систем".
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Доброго дня. Чи обкладаются податком грошові перекази з-за кордону від чоловіка не громадянина України , дружині? чи є якийсь встановлений законом ліміт, чи обкладаються вони податком і яким, якщо так.
Які види переказів належать до доходів, що підлягають оподаткуванню?
Для громадян України суми грошових переказів, одержаних з-за кордону незалежно від способу отримання переказу (зарахування на поточний, у т. ч. картковий, рахунок, готівкою) є доходом, з якого необхідно сплачувати податок на доходи фізичних осіб. Іноземним доходом є сума отриманого міжнародного грошового переказу за будь-якою системою (SWIFT, Western Union, MoneyGram, VISA, MasterCard тощо).
Хто та в який спосіб зобов’язаний сплачувати податок?
Сплачувати податок на суму отриманих грошових переказів зобов’язана самостійно фізична особа – одержувач переказу. Банк у разі виплати сум переказів не є податковим агентом, тобто податок із суми виплаченого переказу не стягується, і переказ виплачується в повному обсязі.
Фізична особа – одержувач переказу – зобов’язана самостійно включити суму іноземних доходів (отриманих міжнародних грошових переказів) у загальний річний оподатковуваний дохід і подати податкову декларацію за результатами звітного податкового року, нарахувати та сплатити податок із таких доходів у бюджет.
Який розмір податку на доходи?
Податковим кодексом України встановлено ставку оподаткування в розмірі 18% на загальний річний оподатковуваний дохід. Також додатково з таких доходів утримується військовий збір у розмірі 1,5%.
Також, що стосується ввозу коштів готівкою понад 1000 євро, чи потрібно сплачувати за них податок, якщо вони від чоловіка. Дякую
Законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну не обмежене. Обмежено лише суму (10 тис. євро), яку можна ввезти без письмового декларування.
Тому при в'їзді в Україну фізичні особи можуть переміщувати через митний кордон України готівкову валюту та банківські метали без письмового декларування митному органу у сумі/вартості, що не перевищує еквіваленту 10 тис. євро .
Якщо сума дорівнює або перевищує еквівалент 10 тис. євро , потрібне письмове декларування, тобто заповнення митної декларації на кордоні. Дуже часто чую, що не всі розуміють, яку суму потрібно декларувати: повну або лише понад 10 тис. євро. Вважайте, що потрібно декларувати повну суму.
Форма декларації , яку потрібно заповнити на кордоні, — стандартна та неважка, з її формою можна ознайомитись заздалегідь.
З повагою!
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV ПКУ, згідно з п.163.1 ст.163 якого об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та іноземні доходи - це доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Також доходи, визначені ст.163 ПКУ, є об'єктом оподаткування військовим збором.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку ПДФО 18 відсотків, і ставку військового збору 1,5 відсотка.
Водночас платнику податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок і військовий збір з таких доходів.
Для громадян України суми грошових переказів, одержаних з-за кордону незалежно від способу отримання переказу (зарахування на поточний, у т. ч. картковий, рахунок, готівкою) є доходом, з якого необхідно сплачувати податок на доходи фізичних осіб. Іноземним доходом є сума отриманого міжнародного грошового переказу за будь-якою системою (SWIFT, Western Union, MoneyGram, VISA, MasterCard тощо).
Перекази, отримані з-за кордону від родичів чи інших фізичних осіб, підлягають оподаткуванню, проте тільки в тому випадку, якщо такі надходження не згадуються у ст. 165 ПКУ серед тих, які не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (наприклад, видача та повернення позики, аліменти).
Згідно з нормами Сімейного кодексу України встановлено обов’язок:
Отже, перерахування коштів із-за кордону чоловіком для дружини є, по суті, передачею грошових коштів усередині сім’ї і повинно розглядатися як виконання обов’язку з утримання, установленого СКУ, а не як отримання доходу із джерелом походження з-за кордону. Тобто якщо фізособа отримує грошові кошти від свого чоловіка то сума таких коштів не буде для цієї фізособи доходом.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня! Грошові перекази з-за кордону, отримані від чоловіка-нерезидента (не громадянина України), а також ввоз коштів готівкою понад 10 000 євро мають особливості щодо оподаткування. Ось детальна інформація:
1. Грошові перекази з-за кордону від чоловіка-нерезидента- Перекази між подружжям не вважаються доходом для отримувача (дружини), тому вони не підлягають оподаткуванню в Україні. При цьому важливо, щоб ви могли підтвердити, що переказані кошти дійсно надходять від чоловіка і є сімейною підтримкою, а не іншим видом доходу.
- Документальне підтвердження: Для уникнення податкових питань варто зберігати документи, які підтверджують, що кошти надійшли від чоловіка. Це можуть бути квитанції про перекази, супровідні документи з банку або договір про утримання (за наявності).
- Ліміт для переказів: Законодавством України не встановлено обмежень щодо суми грошових переказів, які можна отримувати від подружжя-нерезидента, що не проживає в Україні. Тому ви можете отримувати будь-яку суму, і податок на ці кошти не нараховується.
2. Ввезення готівки понад 10 000 євро- Ввезення в Україну суми готівкою понад 10 000 євро (або еквівалент в іншій валюті) потребує декларування на митниці. Вам потрібно буде подати письмову декларацію і пред’явити документи, що підтверджують джерело коштів, наприклад, банківську виписку, договір дарування або утримання від чоловіка.
- Оподаткування: Декларування готівки не означає автоматичне оподаткування. Якщо ви зможете підтвердити, що кошти походять від вашого чоловіка, який не є громадянином України і надає вам фінансову підтримку, податок на ввезену суму не нараховується. Українське законодавство не вимагає сплати податків на грошові подарунки або утримання від близьких родичів-нерезидентів.
- Документи для підтвердження джерела коштів: Це може бути довідка з банку чоловіка, яка підтверджує зняття готівки з його рахунку, або договір про утримання чи дарування. Це допоможе підтвердити, що кошти є законними і належать подружжю.
Підсумок