Задайте питання юристу

886 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 01 жовтня 2024, питання №120400 340₴

Відстрочка по догляду за двоюродною бабусею

Добрий день

У моєї сестри є син (24 р.), сестра давно розлучена з батьком сина та проживає з іншим чоловіком закордоном.
Батько начебто воює, спілкування з батьком не має, вів непристойне життя (зловживав алкоголь).
У батька сина є рідна тітка (90 р.) що давно не виходить з квартири.
У тітки нікого не має з рідних окрім її племінника, який начебто воює…

Підкажіть, що треба оформити хлопцю (24 р.), який є двоюрідним онуком, щоб продовжувати доглядати (опікуватися) за бабцею (90 р.) і не бути мобілізованим у 25 років?

Відповіді юристів (6)

    Дерій Владислав Олегович
    17.6%

    Вітаю Вас!

    На жаль, ТЦК відмовить двоюрідному онуку у наданні відстрочки. Насамперед, це пов'язано з тим, що у бабусі не встановлена інвалідність І або ІІ групи та немає потреби у постійному догяляді. Крім того, двоюрідний онук не відноситься до третього ступеня споріднення.

    Згідно пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    " не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею ( не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я ). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи.

    Отже, головними умовами для отримання відстрочки за даною підставою є

    1. Наявність інвалідності у бабусі

    2. Необхідність постійного догляду за бабусею, про це повинно бути зазначено у довідці МСЕК або ЛКК

    3. Відсутність членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо вони самі потребують постійного догляду.

    Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, в тому числі усиновлені.

    З огляду на те, що у бабусі немає інвалідності та не потребує постійного догляду - згідно статті 23 онук не має право на відстрочку саме по цій підставі.

    Інший варіант - це спробувати формити відстрочку за пунктом 10 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", згідно якого не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані опікун особи, визнаної судом недієздатною.

    Але, для отримання відстрочки за цим пунктом онуку потрібно звернутися суду та отримати рішення, де бабусю визнано недіздатною, а онука визнано опікуном. У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого бабуся не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

    Тобто, якщо бабуся здатна усвідомлювати свої дії - визнати її недієздатною не зможете.

    Щоб хлопця не мобілізували йому потрібно пошукати інші підстави для відстрочки, які визначені у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Можливо навчання, бронювання на підприємстві критичної інфраструктури, тощо

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    17.6%

    Доброго дня, Катерина!

    На жаль, але онук не зможе оформити відстрочку на підставі догляду за бабусею.

    По-перше, на відстрочку мають право родичі другого та третього ступеня споріднення, до яких не відноситься двоюрідний онук.

    По-друге, бабуся повинна мати інвалідність І або ІІ групи.

    По-третє, бабуся повинна потребувати постійного догляду.

    По-четверте, важливу роль грає відсутність (у буквальному сенсі цього слова) найближчі родичі.

    Підстава для відстрочки та перелік документів виглядають наступним чином:

    14) члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    для військовозобов’язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, — документи, що підтверджують родинні зв’язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи:

    • довідка до акта огляду медикосоціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ,
    • або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу члена сім’ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ,
    • а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток8);

    для військовозобов’язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім’ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, — документи, що підтверджують родинні зв’язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи:

    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ,
    • або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ,
    • а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

    для особи, за якою здійснюється догляд, — один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи:

    • довідка до акта огляду медикосоціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ,
    • або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,
    • або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,
    • або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики”.

    Отже, не раджу онуку навіть починати рухатись у цьому напрямку, оскільки тільки витратить час й при тому не доб'ється бажаного результату.

    Як варіант ще однієї підстави для відстрочки - це опікунство над двоюрідною бабусею, але для того потрібно спочатку визнати її у судовому порядку недієздатною. Процес не легкий та займає немало часу, хоча у онука є ще цілий рік до настання 25 років.

    Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України). Тому до заяви мають бути додані докази такого психічного стану: довідка про стан здоров’я та виписка з історії хвороби.

    Якщо суд відмовить у задоволенні заяви про визнання особи недієздатною і буде встановлено, що вимога була заявлена недобросовісно без достатньої для цього підстави, фізична особа, якій такими діями було завдано моральної шкоди, має право вимагати від заявника її відшкодування (ч. 3 ст. 39 Цивільного кодексу України).

    Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги. (ч. 3 ст. 296 Цивільного процесуального кодексу України).

    Суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

    Чи немає можливості в чоловіка отримати відстрочку, скажемо, у зв'язку із навчанням?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович
    11.8%

    Вітаю!

    У ВАШОМУ ВИПАДКУ ОФОРМИТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПРАКТИЧНО НЕМОЖЛИВО.

    ЄДИНА МОЖЛИВІСТЬ - ВИЗНАННЯ ОСОБИ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ НЕДІЄЗДАТНОЮ, А ВАС ПРИЗНАЧЕННЯ ОПІКУНОМ ЦІЄЇ ОСОБИ.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    17.6%

    Вітаю Вас.

    У моєї сестри є син (24 р.), сестра давно розлучена з батьком сина та проживає з іншим чоловіком закордоном.Батько начебто воює, спілкування з батьком не має, вів непристойне життя (зловживав алкоголь).У батька сина є рідна тітка (90 р.) що давно не виходить з квартири.У тітки нікого не має з рідних окрім її племінника, який начебто воює…Підкажіть, що треба оформити хлопцю (24 р.), який є двоюрідним онуком, щоб продовжувати доглядати (опікуватися) за бабцею (90 р.) і не бути мобілізованим у 25 років?

    На жаль, це неможливо.

    16 квітня 2024 року Президент України підписав законопроєкт 10449 (новий мобілізаційний законопроєкт), який набрав чинності 18 травня 2024 року. Що передбачає законопроєкт 10449 в контексті оформлення відстрочки від мобілізації?

    "...Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    14) члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи..."

    Для отримання відстрочки по догляду за бабусею, Ви повинні довести:

    - наявність у неї інвалідності I або II групи;

    - наявність у неї висновку про потребу в постійному стороннього догляді;

    - відсутність членів сім'ї першого ступеня спорідення (КЛЮЧОВЕ).

    Право на відстрочку за даною підставою для НЕ родичів першого, другого або третього ступеня споріднення НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО.

    Щодо опікунства - це більш реальний варіант, якшо особа має психічний розлад. Дана підстава з 18 травня звучить наступним чином:

    "...10) опікун особи, визнаної судом недієздатною...".

    З повагою!

    Богун Сергій Павлович
    17.6%

    Доброго дня.

    За названих Вами обставин Вам відмовлять в оформленні відстрочки від призову під час моблізації.

    За п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    право на відстрочку мають члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього підпункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, а для її отримання згідно Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого ПКМУ від 16 травня 2024 р. №560, надаються:

    для військовозобов’язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв’язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу члена сім’ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

    для військовозобов’язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім’ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв’язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

    для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

    Проте комісія при ТЦКСП зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 до Порядку.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7 до Порядку.

    Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (п.60).

    Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби (п. 63).

    Турчин Ярослав Олексійович
    17.6%

    ДОБРОГО ДНЯ, пані КАТЕРИНО!

    На жаль хлопчині не вдасться отримати відстрочку за цією підставою. Йому до 25 років бажано вступити у навчальний заклад на денну форму навчання для отримання відстрочки (вища освіта, професійно-технічна, передвища).

    Згідно з пунктом 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    14) члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи;

    Дана підстава має кілька умов, які дають право на відстрочку:1.Офіційна зайнятість постійним доглядом за бабусею або дідусем. Така зайнятість може підтверджуватись довідкою про отримання компенсації по догляду або актом встановлення факту здійснення догляду. Наявність осіб, за якими військовозобовʼязаний здійснює догляд, але без офіційного оформлення не надає права на відстрочку.2.Наявність у особи, яка потребує догляду інвалідності І або ІІ групи. Факт наявності інвалідності повинен підтверджуватись довідкою до акта огляду МСЕК, пенсійним посвідчення або довідкою про отримання соціальної допомоги по інвалідності.3.Наявність у бабусі або дідуся військовозобовʼязаного потреби за станом здоровʼя у постійному сторонньому догляді. Потреба у догляді може підтверджуватись одним з документів: висновок МСЕК про інвалідність І групи або висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК).4.Відсутність у бабусі або дідуся, за якими військовозобовʼязаний здійснює догляд родичів 1 або 2 лінії споріднення (діти, батьки, подружжя).

    Відповідно до ст. 1263 Цивільного кодексу, Третій ступінь споріднення стосується дядьків, тіток, племінників http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15

    Концепції бічної спорідненості в українському законодавстві не знаходять свого відображення.

    В Сімейному кодексі України взагалі немає визначення поняття споріднення за групами.

    Тобто, двоюрідна бабуся не входить у визначення - третій ступінь споріднення за баченням чинного законодавства України, а тому є чужою особою в розумінні мобілізаційного законодавства. При цьому права на відстрчоку по догляду за чужими людьми в законодавстві немає. Лише оформлення через суд опіки за людиною, яка має психічні розлади. ТЦК цілком підставно відмовить у наданні відстрочки.

    Вибачте.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA