Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Цікавить таке питання,чи мають право мені відправити в піхоту коли у мене стоїть електрик спеціальність в військовому квитку і зазначено в резерві плюс?І що значить знятоі не військовозобов'язаний?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ВЕЧОРА, ВІТАЛІЙ ВІКТОРОВИЧ!
На жаль так, можуть направити будь-куди де існує потреба на вільний розсуд ТЦК. Ви звісно можете подавати рапорти щодо більш ефективного Вашого застосування, але не факт, що їх не проігнорують. Як Ви розумієте - такої ВОС як штурммен не існує, але це не заважає усіх слати в окопи і затикати дірки на нулі.
Відповідно до підпункту другого пункту 60 Указу Президента «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» від 10.12.2008 № 1153/2008 - “Призначення військовослужбовців на рівнозначні посади здійснюється для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах військового управління різного рівня або для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи – за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, зокрема на особисте прохання військовослужбовця”.
60. Призначення військовослужбовців на посади здійснюється:
1) на вищі посади - у порядку просування по службі;
2) на рівнозначні посади:
Знято з військового обліку тому, що Ви є діючим військовослужбовцем, а тому не можете перебувати на обліку в ТЦК та СП та бути військовозобов"язаним. Це стандартна процедура, якій майже 100 років.
Також маю відзначити, що з електронною поштовою адресою MAIL.RU - яка заборонена в Україні ще з 2015 року, до Вас може бути дуже багато питань в ТЦК або навіть по лінії військової контррозвідки СБУ.
Щасти Вам!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
В ТИХ ДОКУМЕНТАХ, ЩО ВИ НАВЕЛИ, ВКАЗАНО, ЩО ВИ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЕЦЬ, ТОМУ ВИ ВЖЕ НЕ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИЙ ТА ВАС ЗНЯТО З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ В ТЦКСП (ЯКЩО ВИ НЕ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЕЦЬ, ТО ЦЕ ПОМИЛКА В РЕЄСТРІ).
ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЕЦЬ НЕ МАЄ ПРАВА ОБИРАТИ МІСЦЕ СЛУЖБИ ТА ПОСАДУ НА ЯКУ ЙОГО ПРИЗНАЧАЮТЬ - КОМАНДУВАННЯ МОЖЕ ВЗЯТИ ДО УВАГИ ВАШУ ЦИВІЛЬНУ СПЕЦІАЛЬНІСТЬ ПРИ ПРИЗНАЧЕННІ НА ПОСАДУ, АЛЕ ЦЕ НЕ ОБОВ'ЯЗКОВО.
НАВІТЬ ВОС У ВІЙСЬКОВОМУ КВИТКУ НЕ ГАРАНТУЄ, ЩО ВАС ПРИЗНАЧАТЬ НА ПОСАДУ, ЯКА ВІДПОВІДАЄ ВОС.
Військовозобов’язаних призивають на військову службу за військово-обліковими спеціальностями (ВОС). Їх визначають відповідно до офіційного переліку, затвердженого наказом Міністерства оборони України 07 вересня 2020 року №317.
Перекваліфікація відбувається, якщо є потреба у фахівцях інших дефіцитних спеціальностей.
Загалом чіткого й загального для всіх алгоритму дій немає, усе залежить від конкретної ситуації.
Чинним законодавством України не передбачено, що призвати на службу у воєнний час можуть тільки за отриманою Вами військовою спеціальністю, тому вас можуть "мобілізувати" за будь-якою спеціальністю без отримання вашої згоди.
Крім того, згідно згідно п.5 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
5. Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов’язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов’язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов’язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
ххх
Тобто, перелік посад та необхідних спеціальностей визначається ТЦКСП за потребами воєнного часу.
Офіцери запису завчасно приписуються до військових частин для проходження військової служби у воєнний час за посадами, передбаченими штатами воєнного часу. На військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані за підприємствами, установами, організаціями. Мобілізація офіцерів запасу здійснюється в порядку, визначеному Законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Цей Закон визначає, що офіцери запасу призиваються до армії у загальному порядку, без особливих відмінностей від призову осіб рядового складу. Територіальні центри комплектування направляють офіцерів запасу на службу до військових частин на посади, визначені наказом Головнокомандувача Збройних сил України. Законом не передбачено, що офіцера запасу мають призвати виключно за його спеціальністю. Так само не передбачено отримання згоди від офіцера запасу на призов за іншою спеціальністю.
Найбільше значення має те, що написано у військовому квитку. А далі – за рішенням командира у військовій частині, куди людину скерують. Єдине, коли відділу потрібен фахівець певної спеціальності, а його немає, можуть відправити на курси, щоб здобути новий фах і відповідно ВОС.
ххх
Важливо інше - ПРИЗНАЧЕННЯ НА ПОСАДУ.
Відповідно до Положення про проходження служби громадянами України в ЗСУ призначення на посади відпубавється відповідно до розділу "Види посад та вимоги при призначенні на посаду" п 82- 100.
ОСОБЛИВО зверніть увагу на 83.
83. Військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Віталію!
Згідно пункту 82 Указу Президента Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення) призначення військовослужбовців на посади здійснюється:
Відповідно до підпункту 1 пункту 81 Положення військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю:
"Призначення на посади здійснюється:
1) військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) – Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі – номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України".
У пункті 83 Положення зазначається, що військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням:
Також відповідно до пункту 83 Положення:
"У разі необхідності призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їхньому призначенню на ці посади повинна передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатись на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.
В разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка)".
Цей допис у Вашому е-ВОД стандартний. Він робиться, коли Вас зараховують до особового складу військової частини й знімають з обліку в ТЦК та СП.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
На жаль, мають право, але перед цим повинна бути відповідна підготовка.
Згідно пункту 83 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення) у разі необхідності призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їхньому призначенню на ці посади повинна передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатись на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.
Згідно пункту 112 Положення військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.
Згідно пункту 254 Положення у разі потреби доукомплектування Збройних Сил України військовозобов’язані і резервісти, які призиваються на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, направляються на курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів або сержантів (старшин), або на курс перепідготовки за дефіцитними для Збройних Сил України спеціальностями у порядку, визначеному Міністерством оборони України.
Згідно пункту 256 Положення у разі потреби доукомплектування Збройних Сил України військовослужбовці, посади яких скорочуються у ході проведення організаційно-штатних заходів, до закінчення строків проведення цих заходів призначаються на інші посади за підставами, визначеними пунктом 82 цього Положення, або зараховуються у розпорядження посадових осіб, які мають право призначення військовослужбовців на посади, або направляються на курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів або сержантів (старшин), або на курс перепідготовки за дефіцитною для Збройних Сил України спеціальністю. Зазначені переміщення здійснюються без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
На жаль, законодавством передбачено, що під час мобілізації та дії воєнного стану військовослужбовців можуть призначити на посади передбачені штатами воєнного часу. У разі необхідності доукомплектування повинна відбутися перепідготовка.
Якщо Вас мобілізували, то даний запис означає, що Ви перебуваєте в статусі військовослужбовця і були зняті з військового обліку ТЦК так як проходите військову службу у військовій частині.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Судячи з даних Резерв +, Ви вже маєте статус військовослужбовця, відповідно по цій причині Вас було знято з військового обліку. Тобто згідно з даними загальної бази "Оберіг", ви вже мобілізовані на військову службу. Це так?
Щодо направлення Вас до того чи іншого роду військ, мушу визнати, що наявна ВОС не дає Вам гарантій проходження військової служби саме за даною спеціальністю. Все буде залежати від проходження Вами підготовки в навчальному центрі. ВОС, за потреби, можуть змінити, у тому числі на піхотну.
Указ Президента України
Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
256. Направлення до військових частин і призначення на посади військовослужбовців, які закінчили вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, призваних на військову службу, пройшли курс військової підготовки або перепідготовки за дефіцитною для Збройних Сил України спеціальністю, завершили лікування у військово-лікувальних закладах, здійснюється у порядку, встановленому цим Положенням.
Залежно від правового режиму, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях, призначення військовослужбовців на посади та переміщення по службі проводяться наказами по особовому складу посадових осіб, які мають право призначення військовослужбовців на посади у мирний або у воєнний час згідно з номенклатурою посад.
Присвоєння військових звань військовослужбовцям військової служби за призовом здійснюється у порядку, визначеному цим Положенням.
У разі проведення організаційно-штатних заходів під час особливого періоду військовослужбовці військової служби за призовом, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі та є придатними до проходження військової служби за станом здоров’я, переміщуються на інші посади, передбачені штатами воєнного часу, або приймаються на військову службу за контрактом (у тому числі після демобілізації чи прийняття Президентом України рішення про звільнення громадян з військової служби за призовом) чи направляються на курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів або сержантів (старшин) або на курс перепідготовки за дефіцитною для Збройних Сил України спеціальністю.
У разі потреби доукомплектування Збройних Сил України військовослужбовці, посади яких скорочуються у ході проведення організаційно-штатних заходів, до закінчення строків проведення цих заходів призначаються на інші посади за підставами, визначеними пунктом 82 цього Положення, або зараховуються у розпорядження посадових осіб, які мають право призначення військовослужбовців на посади, або направляються на курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів або сержантів (старшин), або на курс перепідготовки за дефіцитною для Збройних Сил України спеціальністю. Зазначені переміщення здійснюються без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
З повагою!
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Наразі порядок комплектування військових частин особовим складом визначається Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 та Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України” (із змінами), затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170.
Призов військовозобов’язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб ЗС України, інших військових формувань України здійснюється в обсягах, визначених мобілізаційними планами.
Порядок призначення, переміщення військовослужбовців на посади та звільнення з них визначається розділом IV Положення та розділом IV Інструкції. В період до введення воєнного стану військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за рейтинговим принципом, за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, строків перебування на посаді, рівнів освіти, черговості проходження служби на різних видах посад, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка).
Залежно від правового режиму, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях, призначення військовослужбовців на посади та переміщення по службі проводяться наказами по особовому складу посадових осіб, які мають право призначення військовослужбовців на посади у мирний або у воєнний час згідно з номенклатурою посад. Повноваження посадових осіб МО України і ЗС України щодо призначення військовослужбовців на посади визначаються Номенклатурою посад для призначення військовослужбовців наказами по особовому складу, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 04.05.2016 № 238. Відповідно до цього наказу призначення військовослужбовців у воєнний час (протягом періоду дії воєнного стану в Україні чи перебування у стані війни) здійснюється: на посади осіб рядового, сержантського і старшинського складу в підпорядкованих військових частинах зі штатними категоріями до “головного сержанта” (“головного корабельного старшини”) включно – командирами окремих батальйонів (кораблів 2 рангу), рівні з ними у правах командири окремих військових частин, що утримуються на окремих штатах та вищі посадові особи на посади осіб рядового, сержантського і старшинського складу в підпорядкованих ОВУ, військових частинах, установах і організаціях –
командирами (начальниками) ОВУ, військових частин, установ і організацій, які утримуються на окремих штатах, і за посадами яких штатом передбачено військове звання “полковник” (“капітан 1 рангу”) і вище; на посади зі штатними категоріями до “майора” включно в управлінні, підпорядкованих з’єднаннях і військових частинах за винятком посад, що належать до вищої номенклатури – командиром корпусу, повітряного командування; на посади зі штатними категоріями до “підполковника” включно в командуванні, підпорядкованих з’єднаннях, військових частинах, установах і закладах, за винятком посад, що належать до вищої номенклатури - командувачем військ оперативного командування; на посади в підпорядкованих ОВУ, з’єднаннях, військових частинах, установах і закладах, за винятком посад, що належать до вищої номенклатури - командувачами військ (сил), що не входять до складу видів і окремих родів військ (сил) ЗС України, начальником Військової служби правопорядку у ЗС України – начальником Головного управління Військової служби правопорядку ЗС України; на посади в підпорядкованих ОВУ, з’єднаннях, військових частинах, установах і закладах, за винятком посад, що належать до вищої номенклатури – командувачами видів, родів військ (сил) ЗС України; на посади в підпорядкованих ОВУ, з’єднаннях, військових частинах, установах і закладах, за винятком посад вищого офіцерського складу – командувачем виду ЗС України.
Призначення військовослужбовців військової служби за контрактом на посади здійснюється шляхом просування та переміщення по службі з урахуванням перспектив службової кар’єри кожного військовослужбовця. Призначення на посади здійснюється відповідно до вимог пунктів 82-109 Положення та відповідних їм пунктів Інструкції.
Переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб. Переміщення військовослужбовців здійснюється відповідно до вимог пунктів 110-114 Положення та розділу IV Інструкції. Необхідно враховувати, що в умовах воєнного часу, відповідно до пункту 252 Положення, військовослужбовці, які переміщуються на інші посади за штатами воєнного часу, а також військовозобов’язані, приписані на посади до військових частин, та резервісти, призначені на посади до військових частин, після призову приступають до виконання обов’язків за цими посадами з моменту їх призначення наказами по стройовій частині відповідно до мобілізаційного призначення.
Згідно п.п. 110-113 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України усі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі:
- прийняття незаконних рішень, дій (бездіяльності) стосовно них командирами (начальниками) або іншими військовослужбовцями, порушення їх прав, законних інтересів та свобод;
- незаконного покладення на них обов’язків або незаконного притягнення до відповідальності.
Заява чи скарга з інших питань службової діяльності подається безпосередньому командирові (начальникові) тієї особи, дії якої він оскаржує, а в разі, якщо особи, які подають скаргу, не знають, з чиєї вини порушені їх права, заява чи скарга подається в порядку підпорядкованості. У такому самому порядку подаються пропозиції.
Військовослужбовці, які подали заяву чи скаргу, мають право:
- особисто викласти свої аргументи особі, яка перевіряє заяву чи скаргу, звернутися з вимогою залучити до розгляду свідків;
- подати додаткові матеріали, що стосуються справи, або клопотати, щоб їх вимагав командир (начальник) або орган, який розглядає заяву чи скаргу;
- бути присутнім під час розгляду заяви чи скарги;
- одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;
- ознайомитися з матеріалами перевірки заяви чи скарги;
- оскаржити прийняте за їх заявою чи скаргою рішення в суді;
- вимагати відшкодування завданих їм збитків у встановленому законом порядку.
Ніхто не може бути скривджений на службі чи притягнутий до відповідальності за те, що він подав пропозицію, заяву чи скаргу.
Подання скарги військовослужбовцями не звільняє їх від виконання своїх службових обов’язків і наказів командирів (начальників).