Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Медичне право, 04 листопада 2024, питання №122253 340₴

Відмова сімейного лікаря надавати довідку 080-3/о

Добрий день, скажіть, будь ласка, якщо сімейний лікар відмовляється надавати довідку 080-3/о, натомість дає направлення до лікаря невропатолога і лише, якщо цей лікар огляне дитину і дитині буде надано інвалідність, то сімейний лікар говорить, що надасть цю довідку. У дитини родова травма, Парез Дюшена Ерба як основний діагноз. Наскільки це правомірно?

Відповіді юристів (4)

    Турчин Ярослав
    Турчин Ярослав 9 днів тому

    Юрист, м. Харків, 16 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    ДОБРОЇ НОЧІ, ЮЛІЯ! Це неправомірно. Надання довідки 080-3/о не прив"язане до інвалідності дитини. Наведена Вами хвороба є тяжким перинатальним ураженням нервовох системи, яке дає підстави для отримання довідки за формою 080-3/о. Єдине для чого може бути потрібний огляд лікаря-невропатолога - це для підтвердження діагнозу та оформлення документів на ЛКК для видачі такої довідки. Ніяка інвалідність при цьому не є обов"язковою, але можна йти паралельно у цих питаннях по лінії ЛКК.

    ПЕРЕЛІК тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затверджений постановою КМУ від 27.12.2018 р. № 1161

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1161-2018-%D0%...

    Параліч Дюшена-Ерба (або парез Дюшена-Ерба) має код Р14.0 розділу Р14 "Пологове ушкодження периферичної нервової системи" за МКХ-10 (Міжнародним класифікатором хвороб).

    Що відповідає переліку, затвердженому постановою КМУ від 27.12.2018 р. № 1161. Див. Код згідно з міжнародною статистичною класифікацією хвороб МКХ-10 - Р16.

    Назва захворювань, розладів, травм, станів - Пологове ушкодження периферичної нервової системи.

    Характеристика клінічного перебігу захворювання та функціонального стану органів і систем - Незалежно від тяжкості.

    Якщо лікар не знає класифікацію хвороб, то виникає логічне питання щодо його кваліфікації та професійної придатності бути лікарем.

    Питання видачі довідки за формою № 080-3/о врегульовано ІНСТРУКЦІЄЮ щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-3/о «Довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги», затвердженою наказом МОЗ України 09 березня 2021 року № 407.

    Відповідно до пунктів 2 - 4, 8 - 12 Інструкції, Довідка надається закладами охорони здоров’я усіх рівнів надання медичної допомоги.

    Довідка надається законному представнику дитини з інвалідністю або дитини, якій не встановлено інвалідність, але яка є хворою на тяжкі захворювання, розлади, травми, стани, що дають право на одержання:

    державної допомоги на дитину, відповідно до абзацу третього підпункту 2 пункту 2 розділу I Закону України від 03 липня 2018 року № 2476-VIII «Про внесення змін до законів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми»;

    компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до частини сьомої статті 13 Закону України «Про соціальні послуги».

    Довідка видається закладами охорони здоров’я на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії (далі - ЛКК).

    Довідка підписується головою та членами ЛКК, із проставленням дати видачі, після чого завіряється печаткою закладу охорони здоров’я.

    Довідка призначена для надання до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчих органів міської міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування дитини, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі чи/або призначення державної допомоги на дитину.

    У разі формування Довідки в електронній формі, членами комісії накладається кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

    Дітям із строком інвалідності до досягнення повноліття довідка видається до досягнення ними 18 років. Дітям, яким інвалідність встановлена на певний строк, довідка видається на строк не більше ніж до завершення строку встановлення їм інвалідності, але не менше ніж на 12 місяців з дати видачі. Дітям, яким не встановлено інвалідність, але які хворіють на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, довідка видається на 12 місяців з дати видачі.

    Строк зберігання Довідки - 3 роки.

    ОТЖЕ, якщо Ваш сімейний лікар відмовляється оформлювати документи для ВЛК з метою прийняття рішення ЛКК про надання такої довідки, Ви маєте право - змінити лікаря та / або лікувальний заклад.

    Також можна звернутися рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення до головного лікаря медичного закладу з проханням вжити належні заходи щодо виконання сімейним лікарем своїх обов"язків. Копію листа можна направити до МОЗ України або для початку до місцевого управління охорони здоров"я.

    Також зауважте, що законодавство не визначає окремих вимог до роботи лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) у приватних і комунальних закладах охорони здоров"я.

    Медичну експертизу з тимчасової втрати працездатності громадян проводить лікар або комісія лікарів у закладах охорони здоров"я незалежно від форми власності, а також лікарі, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці (ФОПи).

    Порядок проведення медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності громадян визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров"я (ст. 69 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров"я").

    Питання організації та експертизи тимчасової втрати працездатності, формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність (МВТН) і порядку видачі листків непрацездатності врегульовано наказом МОЗ "Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки" від 01.06.2021 р. № 1066.

    Порядок організації експертизи тимчасової втрати працездатності визначений наказом МОЗ України від 09.04.2008 р. № 189.

    Порядок № 189 - єдиний та обов"язковий до виконання під час визначення факту тимчасової непрацездатності для всіх закладів охорони здоров"я, незалежно від форми власності, і ФОП, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

    Відповідальність за забезпечення виконання вимог Наказу № 189 МОЗ покладає на керівників закладів охорони здоров’я (п. 2 Наказу № 189).

    ЛКК створюють при лікувально-профілактичних закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності. У роботі ЛКК керується:

    • стандартами медичних технологій лікувально-діагностичного процесу
    • протоколами надання медичної допомоги за спеціальностями
    • іншими законодавчими та нормативно-правовими актами

    Основні завдання ЛКК визначає розділ ІІІ Порядку № 189.

    ЛКК створюють за наказом керівника ЗОЗ. У наказі слід визначити:

    • склад комісії (голова та члени)
    • розподіл функціональних обов’язків
    • графік і план роботи комісії, який ураховуватиме графік роботи закладу та обсяг поставлених завдань
    • форму контролю та звіту щодо діяльності комісії

    Кваліфікаційних вимог щодо голови ЛКК та її членів законодавство не визначає.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Добрий день, Юлія!

    Насправді довідка форми 080-3/о надається після відповідного рішення лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) за місцем проживання дитини. Сімейний лікар лише повинен направити дитину на проходження ЛКК. Очевидно, висновок лікаря-неврапатолога потрібен сімейному лікарю для підтвердження діагнозу. Це у випадку, якщо ЛКК дитина ще не проходила. Якщо ж таке рішення у Вас на руках є, то дії сімейного лікаря незаконні, і їх можна оскаржити, про що я напишу нижче.

    Але йдемо по порядку.

    Згідно п.п. 2, 3 та 4 "Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-3/о "Довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги", затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров’я України 09 березня 2021 року № 407:

    "2. Довідка надається закладами охорони здоров’я усіх рівнів надання медичної допомоги.

    3. Довідка надається законному представнику дитини з інвалідністю або дитини, якій не встановлено інвалідність, але яка є хворою на тяжкі захворювання, розлади, травми, стани, що дають право на одержання:

    державної допомоги на дитину, відповідно до абзацу третього підпункту 2 пункту 2 розділу I Закону України від 03 липня 2018 року № 2476-VIII «Про внесення змін до законів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми»;

    компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до частини сьомої статті 13 Закону України «Про соціальні послуги».

    4. Довідка видається закладами охорони здоров’я на підставі рішення ЛКК".

    .Крім того у відповідності з пунктами 8 і 9 тої ж інструкціії:

    "8. Довідка підписується головою та членами ЛКК, із проставленням дати видачі, після чого завіряється печаткою закладу охорони здоров’я.

    9. Довідка призначена для надання до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчих органів міської міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування дитини, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі чи/або призначення державної допомоги на дитину.".

    Тепер щодо оскарження дій сімейного лікаря у випадку, якщо вони незаконні

    ПО-ПЕРШЕ,

    Ви можете просто укласти угоду з іншим сімейним лікарем, і змінити ситуацію на свою користь саме в такий спосіб..

    ПО-ДРУГЕ,

    згідно ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

    Заяву зі скаргою може бути подано в усній, письмовій чи електронній формах. Скарга повинна містити правильні реквізити найменування медичної установи, адресу установи, прізвище, ім’я по-батькові особи, яка звертається, фактичне місце проживання з позначенням поштового індексу, засобу зв’язку, наявності електронної скриньки. Далі потрібно розкрити суть питання і чітко сформулювати прохання чи вимоги, вказати яким способом вам має бути надана відповідь (на електрону скриньку або на поштову адресу) і поставити дату та підпис.

    Письмове звернення рекомендується реєструвати безпосередньо при поданні. А у разі його надіслання поштою, у МОЗ закликають використовувати послуги рекомендованого листа чи повідомлення про вручення.

    В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.Якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, воно у 5-денний строк повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями.

    Якщо відстояти своє порушено право не вдалося, можна звернутися:

    • до департаменту/управління охорони здоров’я вашого міста чи області: https://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja;
    • на гарячу лінію місцевих органів виконавчої влади;
    • на гарячу лінію Уряду за телефоном 1545;
    • на гарячу лінію МОЗ 0 800 505 201;
    • до контакт-центру системи надання безоплатної правової допомоги за безкоштовним номером 0 800 213 103.

    Якщо медичний працівник (у даному випадку сімейний лікар) відмовляється в наданні послуги чи вимагає гроші, Ви можете подати скаргу до Національної служби здоров'я України (НСЗУ) через сайт НСЗУ за посиланням: https://nszu.gov.ua/gromadyanam/osobistij-prijom/citizen-form

    Якщо на жодному з етапів не вдалося владнати ситуацію, Ви маєте право захистити права своєї дитини, звернувшись до суду.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Сімейний лікар в першу чергу повинен направити дитину на лікарсько-консультативну комісію, яка прийме рішення, щодо видачі Вам довідки № 080-3/о.

    Довідка № 080-3/о надається законному представнику дитини, якій не встановлено інвалідність, але яка є хворою на тяжкі захворювання, розлади, травми, стани, що дають право на одержання:

    • державної допомоги на дитину, відповідно до абзацу третього підпункту 2 пункту 2 розділу I Закону України від 03 липня 2018 року № 2476-VIII «Про внесення змін до законів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми»;
    • компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до частини сьомої статті 13 Закону України «Про соціальні послуги».

    Довідка видається закладами охорони здоров’я на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії.

    Щоб отримати дану довідку у дитини повинен бути встановлений діагноз згідно переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність.

    Якщо сімейний лікар неправомірно відмовляє у направленні на ЛКК або Ви вже маєте рішення ЛКК, а Вам не видають довідку, то Ви маєте право оскаржити таку відмову у позасудовому або судовому порядку.

    Відповідно до пункту «ї» частини першої статті 6 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» кожний громадянин України має право на охорону здоров’я, що передбачає, зокрема оскарження неправомірних рішень і дій працівників, закладів та органів охорони здоров’я.

    До позасудового порядку можна віднести такі способи оскарження:

    • звернення (скарга) до головного лікаря медичного закладу;
    • звернення (скарга) до департаменту охорони здоров’я територіальних органів влади;
    • звернення (скарга) до Міністерства охорони здоров’я України.

    Рішення ЛКК може бути оскаржене і в судовому порядку. Для цього Вам потрібно подати адміністративний позов до суду.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Добрий день, скажіть, будь ласка, якщо сімейний лікар відмовляється надавати довідку 080-3/о, натомість дає направлення до лікаря невропатолога і лише, якщо цей лікар огляне дитину і дитині буде надано інвалідність, то сімейний лікар говорить, що надасть цю довідку. У дитини родова травма, Парез Дюшена Ерба як основний діагноз. Наскільки це правомірно?

    Сімейний лікар самостійно не має права надати Довідку про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги.

    Згідно з Інструкцією щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-3/о довідка видається закладами охорони здоров’я на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії (далі - ЛКК).

    8. Довідка підписується головою та членами ЛКК, із проставленням дати видачі, після чого завіряється печаткою закладу охорони здоров’я.

    9. Довідка призначена для надання до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчих органів міської міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування дитини, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі чи/або призначення державної допомоги на дитину.

    Сімейний лікар видає лише направлення, далі - ЛКК оглядає дитину. Рекомендую звернутися до головного лікаря закладу охорони здоров'я із зверненням про направлення дитини на ЛКК.

    З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України