Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Медичне право, 04 листопада 2024, питання №122271

помилка лікаря під час операції

доброго дня, чи могли б ви підказати, чи можливо подати в суд на приватну медичну клініку, по тій причині, що під час проведення операції зробили пошкодження органу (сечівника), через що тепер потрібне серйозне лікування? (перед операцією підписували контракт)

Відповіді юристів (5)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Діана!

    Мова йде про стягнення коштів з кліники?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Діана Клієнт 17 днів тому

      можливо хоча б лікування за кошти клініки, чи моральне відшкодування, я навіть не знаю що в такій ситуації можна вимагати, вперше зіткнулись з цим

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Визначення та причини медичних помилок.

        Загалом, медичною помилкою можна вважати неправильну дію чи рішення медичного працівника, які потенційно несуть шкоду пацієнту. У наукових колах вважається, що помилка може бути викликана об’єктивними або суб’єктивними факторами. До об’єктивних відносять, зокрема, недосконалість системи охорони здоров’я, індивідуальні нетипові реакції пацієнта на лікарські засоби, недостатню вивченість певних захворювань. Суб’єктивні ж чинники – це людський фактор: недостатність знань у лікаря з певних питань, неуважність під час обстеження чи призначення лікування тощо. І якщо на об’єктивні чинники вплинути ми не можемо, принаймні, настільки, щоб повністю позбавитися їх впливу, то на усунення суб’єктивних чинників є сенс направляти свої зусилля як безпосередньо лікарям, так і закладам охорони здоров’я. Важливим є дотримання норм робочого часу медичних працівників, безперервний професійний розвиток та своєчасна комунікація із суміжними спеціалістами.

        Питання медичної помилки напряму стосується теми якості надання медичної допомоги. Чинне законодавство передбачає ряд механізмів контролю якості надання медичної допомоги, які покликані убезпечити від медичних помилок. Так, існує внутрішній і зовнішній контроль якості, і саме внутрішній контроль – контроль в межах закладів охорони здоров’я – як-от моніторинг дотримання структурними підрозділами закладу охорони здоров’я стандартів у сфері охорони здоров’я, клінічних протоколів, самооцінка медичних працівників, моніторинг системи індикаторів якості медичної допомоги дозволяє попередити ті медичні помилки, які пов’язані з людським фактором.

        Відповідальність медичних працівників за помилку

        Говорячи про кримінально карані діяння, які можуть бути вчинені медичними працівниками, слід зазначити, що найближче до категорії медичної помилки наближається передбачене статтею 140 Кримінального кодексу України неналежне виконання професійних обов’язків медичним працівником. Зі змісту норм вказаної статті випливає, що таке діяння не є умисним і вчиняється внаслідок недбалого або несумлінного ставлення до своїх обов’язків. Умовою визнання його злочином є настання тяжких наслідків для хворого, а отже у випадку, коли такі наслідки не настали, складу злочину немає, і може бути доцільно використати саме категорію медичної помилки.

        У випадку, коли шкоди пацієнтові не завдано або вона є незначною, говоримо про цивільно-правову відповідальність, дисциплінарну або ж про відсутність відповідальності взагалі.Цивільно-правова відповідальність передбачає відшкодування шкоди, завданої діями лікаря. Важливою умовою настання такої відповідальності є наявність вини у діях медичного працівника (у випадку медичної помилки – у формі необережності), тому коли пацієнт постраждав, наприклад, внаслідок нетипової реакції його організму на лікарський засіб або медичне втручання, виконане відповідно до показань, з дотриманням стандартів надання медичної допомоги, з вжиттям усіх можливих застережних засобів, відповідальність медичних працівників виключається.

        Перші кроки:

        1. Збір і збереження медичної документації: Збережіть усі медичні записи, результати аналізів, рекомендації та призначення, пов'язані з вашим лікуванням. Ця інформація буде ключовою при оцінці випадку.
        2. Отримання другої думки: Зверніться до іншого медичного фахівця для незалежної оцінки вашого стану та лікування. Друга думка може допомогти визначити, чи була допущена помилка у вашому лікуванні.
        3. Ведення щоденника симптомів і лікування: Записуйте всі зміни у стані здоров'я, а також деталі лікування та реакції на нього. Це може допомогти в подальшому аналізі випадку.
        4. Звернення до медичного закладу: Ви можете звернутися до адміністрації медичного закладу з проханням про розслідування випадку.
        5. Документування всіх спілкувань і зустрічей: Ведіть записи всіх ваших спілкувань із медичними фахівцями, юристами та страховими компаніями, включно з датами, часом і основними моментами розмов.

        Юридичний процес отримання компенсації за лікарську помилку включає кілька ключових етапів. Нижче наведено огляд процедури подання скарги або позову, а також можливі юридичні позовні вимоги:

        Визначення підстав для позову:

        • Перед подачею позову важливо визначити, що лікарська помилка призвела до шкоди здоров'ю. Це може включати фізичні, емоційні травми або фінансові втрати.

        Збір необхідних документів і доказів:

        • Збір усіх медичних документів, пов'язаних із лікуванням, включно з історією хвороби, результатами обстежень і рекомендаціями лікарів.
        • Збір показань свідків та експертних висновків, що підтверджують факт лікарської помилки.

        Формування позовної заяви:

        • Позовна заява має містити опис випадку, вказівку на лікарську помилку, перелік понесених збитків і вимогу про компенсацію.

        Подання позову до суду:

        • Позов подається до відповідного судового органу. Необхідно враховувати строки позовної давності для подання таких справ.

        Попереднє слухання та судовий розгляд:

        • На попередньому слуханні сторони можуть спробувати врегулювати спір поза судом. Якщо це не вдається, справа переходить до повного судового розгляду.

        Подання доказів та аргументів у суді:

        • Під час судового процесу сторони представляють свої докази та аргументи. Лікар або медичний заклад також мають право на захист.

        Рішення суду та отримання компенсації:

        • За підсумками розгляду справи суд виносить рішення. Якщо рішення суду буде на вашу користь, вам буде присуджено компенсацію.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо внаслідок дій лікаря здоров'ю було завдано шкоди постраждалий має право звернутися із позовом проти закладу охорони здоров’я із вимогою компенсації матеріальної чи моральної шкоди.

    Відшкодування як моральної, так і матеріальної шкоди не залежить від того, чи підписаний договір між пацієнтом і медичним закладом.

    Частиною першою статті 906 Цивільного кодексу України передбачено, що збитки, завдані замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг за плату, підлягають відшкодуванню виконавцем, у разі наявності його вини, у повному обсязі, якщо інше не встановлено договором. Виконавець, який порушив договір про надання послуг за плату при здійсненні ним підприємницької діяльності, відповідає за це порушення, якщо не доведе, що належне виконання виявилося неможливим внаслідок непереборної сили, якщо інше не встановлено договором або законом.

    За загальним правилом, визначеним статтею 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

    Згідно з частиною першою статті 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов’язків.

    Матеріальна шкода включає у себе дві категорії: реальні збитки та втрачені можливості доходу. До першої можна віднести витрати, які особі довелося понести у результаті заподіяння шкоди (наприклад, придбання ліків, витрати на медичну допомогу тощо). Їх можна підтвердити та підрахувати за допомогою надання чеків чи інших доказів вартості придбаного майна. Категорія ж втрачених можливостей доходу, як правило, пов’язана із втратою працездатності внаслідок лікарської помилки. У цьому випадку ступінь втрати працездатності та розмір збитків визначається в ході судово-медичної експертизи.

    Також може відшкодовуватися подальше лікування особи, яке стало необхідним внаслідок помилки медперсоналу. Розмір збитків знову-таки визначатиметься експертизою. Особливістю такого відшкодування є те, що сума компенсації перераховуватиметься не постраждалій особі, а безпосередньо до закладу охорони здоров’я, де вона проходитиме лікування.

    Моральна шкода у пункті 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" тлумачиться як «втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб».

    У разі встановлення конкретної особи, яка завдала моральної шкоди, відбувається розподіл тягаря доказування:

    (а) позивач повинен довести наявність моральної шкоди та причинний зв`язок;

    (б) відповідач доводить відсутність протиправності та вини.

    У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.

    Отже, щоб оскаржити дії лікаря у судовому порядку та отримати компенсацію за майнову/моральну шкоду Вам потрібно підготувати позовну заяву, мати належні докази протиправної поведінки лікаря та довести причинний зв'язок між діями лікаря та заподіяною шкодою.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Босак Назар Орестович
    Босак Назар Орестович 16 днів тому

    Юрист, м. Львів, 9 років досвіду

    Добрий вечір. Для відповіді на Ваше питання потрібно, зокрема, прочитати текст контракту, підписаного Вами.

    Спочатку Ви маєте право спробувати досудове врегулювання спору, звернувшись до клініки з проханням відшкодувати Вам завдану Вашому здоров'ю шкоду. Ви можете звернутись до лікарні з документом досудового врегулювання спору: претензією, листом-претензією чи іншим. Якщо співр не вирішиться, до Ви можете подати позов до суду.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України