Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 10 листопада 2024, питання №122578 500₴

Чи можна звільнитись із ЗСУ

Я військовий, розлучений, моя мати є особою з інвалідністю ІІ групи (довічно), вона проживає разом зі мною. Моя рідна сестра є особою з інвалідністю ІІІ групи, її чоловік теж є особою з інвалідністю ІІІ групи, вони проживають окремо. Наші діти то не повнолітні, то виховують малих дітей.
Чи можу я звільнитись з ЗСУ, якщо буде оформлено постійний догляд за мамою, якого вона потребує, і цей догляд буду здійснювати я, тому що інших родичів першого та другого етапу споріднення немає.
Дякую.

Відповіді юристів (4)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, Сергію!

    Я військовий, розлучений, моя мати є особою з інвалідністю ІІ групи (довічно), вона проживає разом зі мною. Моя рідна сестра є особою з інвалідністю ІІІ групи, її чоловік теж є особою з інвалідністю ІІІ групи, вони проживають окремо. Наші діти то не повнолітні, то виховують малих дітей.Чи можу я звільнитись з ЗСУ, якщо буде оформлено постійний догляд за мамою, якого вона потребує, і цей догляд буду здійснювати я, тому що інших родичів першого та другого етапу споріднення немає.

    Якщо Ви єдиний син у матері - Ви маєте право на звільнення з військової служби. ВОДНОЧАС МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ штучно запровадливо НОВИЙ ДОКУМЕНТ - АКТ ОБСТЕЖЕННЯ СІМЕЙНОГО СТАНУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ, який значно ускладню процедуру звільнення з військової служби.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    Стаття 26. Звільнення з військової служби

    ...

    12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    ...

    3) під час дії воєнного стану:

    необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

    ДЕТАЛІ ПРОЦЕДУРИ ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ РЕГЛАМЕНТОВАНІ НАКАЗОМ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ ВІД 23.07.2024 № 495 "Про затвердження Змін до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України", ЯКИЙ ВИЗНАЧАЄ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ ПОДАЮТЬСЯ НА ЗВІЛЬНЕННЯ ПО КОЖНІЙ З ПІДСТАВ.

    НАКАЗ НАБРАВ ЧИННОСТІ З 02.10.2024. КОЛИ ВИ ПОДАВАЛИ РАПОРТ.

    26) у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я:

    документи, які підтверджують відповідні родинні зв’язки з цією особою (особами);

    один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

    один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

    висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді;

    НА ЖАЛЬ, АЛЕ ДЕТАЛІ ОТРИМАННЯ ТАКОГО АКТУ НАРАЗІ НЕВІДОМІ, ЗМІН ДО ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ В ЗСУ НЕ БУЛО.

    Щоб у ТЦК та СП з’явився обов’язок складати такі акти, має бути прописана процедура складання акту. І не в Наказі Міноборони, а в Указі Президента, який регулює порядок проходження військової служби. На сьогодні в Указ зміни не внесені, тому мій прогноз: поки президент цього не зробить, механізм складання акту буде залишатися мертвим, на жаль.

    ВИСНОВОК: Вам потрібно чекати моменту, коли Ви зможете отримати такий АКТ. На жаль, але тільки так.

    З повагою!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    "Про військовий обов'язок і військову службу"

    12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    3) під час дії воєнного стану:

    необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

    Умовами для звільнення по догляду є:

    • наявність у матері інвалідності І або ІІ групи
    • у матері повинна бути довідка МСЕК або ЛКК, де вказана її потреба у постійному догляді
    • були відсутні інші родичі І або ІІ ступеня споріднення .

    Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, в тому числі усиновлені.

    До членів сім'ї громадянина другого ступеня споріднення відносяться його рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

    ДЛЯ ТОГО ЩОБ МАТИ ПРАВО НА ЗВІЛЬНЕННЯ, ВАМ НЕОБХІДНО ДОКУМЕНТАЛЬНО ДОВЕСТИ, ЩО ЧЛЕНИ СІМ'Ї І ЧИ ІІ СТУПЕНЮ СПОРІДНЕННЯ НЕ МАЮТЬ ЗМОГИ ЗДІЙСНЮВАТИ ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД (ПРОЖИВАННЯ ОКРЕМО НЕ Є НАЛЕЖНОЮ ПІДСТАВОЮ НЕ ЗДІЙСНЮВАТИ ДОГЛЯД). У ВАШОМУ ВИПАДКУ ВСІ ПЕРЕЛІЧЕНІ ВАМИ ОСОБИ МАЮТЬ НАДАТИ АБО МЕДИЧНІ ВИСНОВКИ ПРО НЕМОЖЛИВІСТЬ ЗДІЙСНЕННЯ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ АБО АКТИ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ ПРО НЕВІДПОВІДНІСТЬ ПОБУТОВИХ УМОВ ДОЯ ЗДІЙСНЕННЯ ДОГЛЯДУ . ОФОРМЛЕННЯ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ НА СЕБЕ (БЕЗ НАДАННЯ ВИЩЕНАЗВАНИХ ДОКАЗІВ) НЕ НАДАДУТЬ ВАМ ПРАВА НА ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.

    ВСІ ПІДТВЕРДЖУЮЧИ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНО ДОЛУЧИТИ ДО РАПОРТУ ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ ВАС З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Ви матимете право на звільнення, якщо Ваша матір, яка є особою з інвалідністю ІІ групи, потребуватиме постійного догляду й, при тому, будуть відсутні родичі першого та другого ступеня споріднення, або якщо такі родичі самі потребуватимуть постійного догляду.

    Тож, Ваша сестра є особою з інвалідністю, проте вона не потребує постійного догляду. Крім того, не зовсім зрозуміло з приводу Ваших дітей та дітей сестри: чи є серед останніх повнолітні, оскільки вони вважаються родичами другого ступеня споріднення по відношенню до Вашої матері?

    Відповідно до частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу":

    Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    3) під час дії воєнного стану:

    необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я".

    Відповідно до Додатку 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (пункт 12.11 розділу XII):

    Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби.

    26) у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я:

    • документи, які підтверджують відповідні родинні зв’язки з цією особою (особами);
    • один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків):
    один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

    Отже, перше, що Вам потрібно - це висновок ЛКК про потребу матері у постійному догляді. Друге - є питання до наявності повнолітніх дітей у Вас та Вашої сестри. Третє - Ваша сестра повинна також потребувати постійного догляду, оскільки є родичем першого ступеня споріднення до Вашої матері, як я зрозумів із питання. Четверте - наявність проблеми із оформленням акту від ТЦК, який є обов'язковим документом при звільненні, але, який ТЦК станом на зараз не видає, оскільки не внесені відповідні зміни до законодавства.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    На жаль, у Вас можуть виникнути складнощі зі звільненням, насамперед, це пов'язано з тим, що на даний час не узгоджена форма Акту обстеження сімейного стану військовослужбовця, який є одним із ключових документів для звільнення.

    Чи потребує Ваша мати постійного догляду на підставі довідки ЛКК або МСЕК?

    Згідно частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:
    • необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

    Отже, головними умовами для звільнення є:

    • наявність у матері інвалідності І або ІІ групи
    • Ваша мати повинна мати довідку МСЕК або ЛКК, де вказана її потреба у постійному догляді
    • були відсутні інші родичі І або ІІ ступеня споріднення .

    Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, в тому числі усиновлені.

    До членів сім'ї громадянина другого ступеня споріднення відносяться його рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

    Згідно Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України для звільнення Вам потрібно надати
    • документи, які підтверджують відповідні родинні зв’язки (свідоцтво про нардження);
    • один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді Та АКТ обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
    • один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
    • висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді;

    На даний час маємо проблематику в тому, що відсутня форма Акту обстеження сімейного стану військовослужбовця, відсутній порядок його отримання, не вказано органу, комісії, яка його видаватиме, не передбачені строки його надання.

    Варіанти, які можна вчинити:

    1. Зверніться з рапортом до комадира з проханням подати запит до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання Вашої матері щодо перевірки Вашого сімейного стану.

    2. Ваша мати та Ви можете рекомендованим листом звернутися до ТЦК, щодо проведення Акту обстеження

    3. Якщо ТЦК та командир відмовлять у видачі Акту та звільненні - Вам потрібно буде оскаржувати дані відмови у судовому порядку

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України