Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день.
Я живу на першому поверсі багатоквартирного будинку, сусід з 9 поверху встановив 2 кондиціонери і злив зроби вивівши трубку 50 см. від фасаду, через що мені вода постійно капає на підвіконня і барабанить. Крім цього від утворення калюжі почав цвісти фасад будинку. Підкажіть будь ласка як з цим боротись і заставити власника зробити нормальний злив та виправити заподіяну шкоду. На прохання не реагує.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Можна спробувати вирішити проблему кількома способами:
1. Написання офіційної скарги: Першим кроком може бути письмове звернення до сусіда з детальним описом проблеми та вимогою усунути порушення. Наприклад, зазначте, що злив води завдає незручностей та пошкоджує фасад будинку. Такий лист можна надіслати рекомендованим листом або залишити в його поштовій скриньці, щоб ви мали підтвердження, що він його отримав.
2. Звернення до ОСББ або керуючої компанії: Якщо ваш будинок обслуговує ОСББ (Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) або керуюча компанія, зверніться до них зі скаргою на дії сусіда. Вони можуть звернутися до нього з офіційним проханням, а в разі відмови можуть вжити відповідних заходів.
3. Залучення місцевих органів влади: У деяких випадках місцеві органи влади можуть допомогти, якщо порушення норм благоустрою завдає шкоди будинку. Вони можуть перевірити відповідність встановленого обладнання нормам і приписати усунути проблему.
4. Складання акту порушення та звернення до суду: Якщо ніщо не допомагає, складіть акт про порушення (це можна зробити разом із представником ОСББ, сусідами або експертом). В акті опишіть ситуацію, додайте фото або відеодокази. Після цього можна звернутися до суду з позовом про відшкодування шкоди і зобов’язання усунути цю проблему.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Відповідно до вимог ч. 2, 5 ст. 319 Цивільного кодексу України власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов’язків власник зобов’язаний додержуватися моральних засад суспільства і не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Тому встановлення, кондиціонеру у багатоквартирному будинку має бути погоджене власником з іншими співвласниками будинку, відповідно до ст. 369 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. У випадку, якщо власник не отримав такої згоди від інших співвласників будинку, яким відповідно до ст. 382 цього Кодексу, належать на праві спільної сумісної власності опорні конструкції будинку (у даному випадку – стіни, на яких зовні, тобто за межами квартир встановлений кондиціонер), такий кондиціонер може бути демонтований, якщо його встановлення порушує чиїсь права.
Крім того, для встановлення кондиціонеру власнику необхідно замовити проектну документацію, яка повинна бути узгоджена у відповідних органах. Відповідно до положень п.п.12.3.3, 12.3.4 ДБН В.3.2-2-2009 (Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт) передбачено розроблення проектної документації системи кондиціювання та розміщення зовнішніх блоків системи кондиціонування роздільного типу на фасадах житлових будинків та прокладення повітропроводів витяжної вентиляції вбудованих приміщень по фасадах житлового будинку.
Також пропоную Вам з відповідною заявою, складеною відповідно до ЗУ "Про звернення громадян" звернутися до Департаменту міського благоустрою (вказати що встановлені таким чином кондиціонери є незаконними, порушують ваші права, також обов'язково додайте фото з розміщенням кондиціонерів).
Перш, ніж залучати до вирішення конфліктної ситуації будь-які органи, варто спробувати домовитися мирним шляхом.Будь-яке втручання або притягнення сусіда до відповідальності можуть тільки погіршити відносини.
Спробуйте домовитися з сусідом. Поясніть йому, що конкретно вам заважає і постарайтеся знайти прийнятне рішення для обох сторін.
При монтажі зовнішнього блоку сусіду треба врахувати такі моменти:
агрегат не повинен сильно шуміти і порушувати спокій сусідів;не можна ставити кондиціонер на загальній лоджії або поруч з чужими вікнами;відведення конденсату слід організувати таким чином, щоб вода з трубки не тарабанила по нижчестоящим металевим козирків або підвіконнях; монтаж необхідно виконувати акуратно, щоб на стіні не з'явилося тріщин. Магістралі з холодоагентом повинні виглядати акуратно і не бовтатися на вітрі.Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Вікторе!
У Вашому будинку ОСББ? Якщо так, чи звертались Ви до голови ОСББ? Спробували зібрати загальні збори? Чи подавали скаргу до міської ради із вимогою провести обстеження технічного стану будинку? Чи направляли офіційний лист Вашому сусіду?
Згідно вимог ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування»:
п. 7.12.44 Не допускається виводити конденсат від приладів охолодження на фасад будівлі.
п. 7.12.45 Слід застосовувати систему загального збору та відведення конденсату в зливову каналізацію від приладів охолодження. Допускається виводити конденсат в побутову каналізацію з розривом струмини через гідрозатвор. Напірний конденсатопровід від убудованого в прилад охолодження насоса слід підводити до каналізації індивідуально. Допускається такі конденсатопроводи об’єднувати або приєднувати до системи загального збору конденсату з розривом струмини.
Статтею 41 Конституції визначено, що використання власності не може завдати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства.
Відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку":
5) співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку;
6) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;
Отже, зовнішня стіна будинку є спільним майном співвласників багатоквартирного будинку. А це означає, що користування та розпорядження таким майном здійснюється за окремими правилами. Так, питання про порядок використання спільного майна вирішують збори співвласників. Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону № 417-VIII, до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі:
Згідно статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників належать серед іншого питання про:
Як бачите, у законодавстві чітко прописана процедура отримання «дозволу» співвласників на будь-які дії зі спільним майном. У Вашому випадку порушено право користування спільним сумісним майном, яким є несуча стіна багатоквартирного будинку.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Зверніться з письмовою заявою до голови ОСББ або у Вашу керуючу компанію. У заяві детально опишіть ситуацію: як злив води від кондиціонерів створює дискомфорт та пошкоджує фасад будинку. Додайте фото чи відео докази: це допоможе керуючій компанії або ОСББ оцінити проблему. ОСББ чи керуюча компанія мають повноваження впливати на мешканців щодо правил користування спільним майно, особливо якщо це порушує права інших мешканців або спричиняє шкоду.
Якщо ОСББ чи керуюча компанія не реагують, можна звернутись до адміністрації міста, адже незаконний злив може бути визнаний порушенням санітарних норм та правил благоустрою, особливо якщо він шкодить фасаду будівлі.
Якщо сусід відмовляється взаємодіяти, спробуйте ще раз зв’язатися з ним, можливо, через лист з підписами інших сусідів, які теж можуть відчувати незручності від його кондиціонера. Це може посилити Ваше звернення та збільшити шанси на реакцію.
Як крайній засіб, можна звернутися з позовом до суду про усунення перешкод у користуванні спільною власністю та про відшкодування шкоди. Перед цим бажано зібрати всі необхідні докази (фото, відео, свідчення сусідів, листування з ОСББ/керуючою компанією). Судове рішення може зобов’язати сусіда встановити зливи відповідно до стандартів і відшкодувати збитки за пошкоджений фасад.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Я живу на першому поверсі багатоквартирного будинку, сусід з 9 поверху встановив 2 кондиціонери і злив зроби вивівши трубку 50 см. від фасаду, через що мені вода постійно капає на підвіконня і барабанить. Крім цього від утворення калюжі почав цвісти фасад будинку. Підкажіть будь ласка як з цим боротись і заставити власника зробити нормальний злив та виправити заподіяну шкоду. На прохання не реагує.
Вихід із даної ситуації точно є. Можна змінити трубу для зливу води таким чином, що вода не капатиме на Вашу територію і не спричинятиме жодних наслідків. Було б бажання. Якщо такого бажання немає, треба змушувати. Яким чином:
1. Звернення до обслуговуючої компанії (ЖЕК, ОСББ).
2. Звернення до правоохоронних органів. Так, результату можливо не надасть, але таким чином сусід зрозуміє серйозність Ваших намірів.
3. Звернення до суду із позовною заявою про зобов'язання вчинити певні дії.
Обов'язково - докази, докази і ще раз докази. Фіксуйте, аби потім не мати проблем з доказуванням.
З повагою!