Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 15 листопада 2024, питання №122804 5100₴

Отримання військового звання на підставі наявного спеціального звання

Бажаю здоров'я!
Роз'ясніть будьласка як отримати військове звання на підставі наявного спеціального звання. Раніше працював у поліції, маю спеціальне звання ст. лейтенанта поліції, навчався у ВУЗі МВС, маю вищу освіту. Маю витяг з наказу про присвоєння останнього спец. звання. Так вийшло що з в/ч не дуже пощастило, командири не мають бажання займатись питанням атестації, кормлять "завтраками", та і напевно особисто не зацікавлені в рості підлеглих.
Питання:
1. Як юридично грамотно атестуватись не розраховуючи на допомогу командирів?
2. Проходжу ВЛК на стан пидатності, скоріше за все, висновок буде "придатний до тилових частин", чи не завадить цей статус так званому ВЛК на офіцера?

Готовий оплатити юр. супровід.
Завчасно дякую за відповіді!

Відповіді юристів (6)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Іване!

    Як юридично грамотно атестуватись не розраховуючи на допомогу командирів?

    Почати варто із нормативніх актів, які регулюють це питання.

    Відповідно до Наказу МОУ №170 "Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України":

    3.20. Громадяни, які мають спеціальні звання або класні чини та які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні з урахуванням їх рівня освіти, досвіду служби, стану здоров’я та відповідності посаді, на яку їх буде призначено Міністром оборони України.

    громадян - при відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання чи перебування;

    військовослужбовців - у військовій частині та у військовому госпіталі за направленням з військової частини, куди особу буде прийнято на військову службу за контрактом або призначено на посаду, передбачену штатом воєнного часу.

    Атестація на присвоєння військовослужбовцю військового звання офіцерського складу складається безпосереднім командиром (начальником) в рукописному і двох друкованих примірниках та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служи військової частини за місцем проходження військової служби.

    На військовозобов’язаних і осіб жіночої статі, які подаються до присвоєння військового звання офіцерського складу в порядку переатестації, атестація складається у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служби обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за винятком осіб, відібраних для комплектування військових частин А0515, А0987, атестації на яких розглядаються на засіданнях комісії з питань проходження військової служи цих військових частин. Атестацію на присвоєння громадянам військового звання офіцерського складу затверджує посадова особа, яка має право призначення на зазначену посаду офіцерського складу відповідно до номенклатури посад, а на осіб, які будуть відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних закладів освіти із залишенням на військовій службі,- Міністр оборони України.

    У військовій частині визначається відповідність громадянина вимогам до посади, на яку він буде призначений. Ця відповідність встановлюється за підсумками професійно-психологічного відбору та здачі особою, яка має спеціальне звання або класний чин, перевірних іспитів з індивідуальної підготовки, за результатами перевірки рівня фізичної підготовки або за підсумками виконання бойових завдань та досвіду служби в умовах особливого періоду. За результатами проведених заходів із встановлення цієї відповідності командиром військової частини (керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки) надсилаються такі документи:

    • заява громадянина про прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із зазначенням посади, ВОС, військового звання за штатом та строку контракту;
    • подання про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, призначення на посаду та присвоєння військового звання у порядку переатестації;
    • атестація на присвоєння військового звання офіцерського складу, сержантського та старшинського складу в порядку переатестації за формою, визначеною в додатку 11 до цієї Інструкції;
    • два примірники Контракту про проходження військової служби, підписані громадянином;
    • завірені документи про присвоєння спеціального звання чи класного чину;
    • результати здачі перевірних іспитів з індивідуальної підготовки;
    • картка професійного відбору кандидата (додаток 9);
    • автобіографія в рукописному і друкованому примірниках;
    • довідка про проходження військової служби (трудову діяльність) за формою, визначеною додатком 10;
    • службова характеристика або характеристика з останнього місця роботи;
    • довідка військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби за контрактом;
    • завірена копія паспорта громадянина України;
    • завірені копії документів про освіту з додатками;
    • завірена копія (довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті));
    • письмова згода командира військової частини про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
    • довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, надана територіальним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України;
    • два примірники послужної картки.

    Зазначені документи в кількості примірників, необхідних для роботи, розглядаються на засіданні Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби (крім осіб, які відбираються для комплектування військових частин А0515, А0987). Під час розгляду визначається відповідність спеціального звання, класного чину, рівня підготовки і досвіду громадянина військовому званню і військовій посаді, на яку його можна прийняти на військову службу або на яку необхідно призначити в умовах особливого періоду. Під час визначення відповідності військове звання не має бути вищим за спеціальне звання чи класний чин, а також штатну категорію військової посади, на яку буде здійснено призначення. Рішення щодо прийняття громадянина, який має спеціальне звання чи класний чин, на військову службу за контрактом або призначення на посаду, передбачену штатом воєнного часу, та його переатестування у військовому званні приймає Міністр оборони України.

    За результатами прийнятого рішення видається відповідний наказ по особовому складу.

    Крім того, під час дії воєнного стану:

    на кандидатів, які мають спеціальні звання або класні чини та які приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні, аркуш вивчення особистих якостей кандидата та картка професійного відбору кандидата не складаються, іспити не проводяться;

    такі кандидати на комісіях з питань проходження військової служби, у тому числі Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби, не розглядаються;

    військовослужбовців, з числа таких кандидатів, які проходять військову службу за іншими видами військової служби на медичний огляд не направляються.

    У будь якому разі для отримання військового звання у ЗСУ на підставі спеціального звання "старший лейтенант", яке Ви мали у поліції, Ви повинні пройти переатестацію відповідно до посади, яку Ви обіймаєте у військовій частині.

    Для того Вам необхідно подати рапорт на ім'я командира Вашої частини і порушити це питання. Після того, як пакет необхідних документів сформується, Ваше питання буде винесене на розгляд Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби. Як правило, вже на цьому заключному етапі процедури присвоєння офіцерського звання ЗСУ приймається позитивне рішення.

    ТЕПЕР ЩОДО ВАШИХ ПОДАЛЬШИХ ДІЙ У РАЗІ ВІДМОВИ ЧИ ЗВОЛІКАННЯ З ВИРІШЕННЯ ВАШОГО ПИТАННЯ З БОКУ КОМАНДУВАННЯ ЧАСТИНИ.

    Якщо Ви побачите, що командир частини зволікає з вирішенням цього питання або ж взагалі відмовляє Вам у цьому, Ви маєте повне право оскаржувати бездіяльність такої особи або відмову у задоволенні рапорту до вищого командування.

    Військовослужбовці мають право самостійно захистити порушені права під час проходження служби двома способами:

    - зверненням з позовом до суду

    - поданням скарги відповідній посадовій особі.

    Зазначене питання регулюється Дисциплінарним статутом Збройних Сил України та Законом України «Про звернення громадян».

    Військовослужбовець має право подати скаргу, ЯКЩО ВВАЖАЄ, що його ПРАВА, ЗАКОННІ ІНТЕРЕСИ БУЛИ ПОРУШЕНІ:

    • незаконним рішенням, діями або бездіяльністю командирів;• незаконним покладенням на нього обов'язків;• незаконним притягненням до відповідальності;• незаконними діями інших військовослужбовців.

    Залежно від виду порушення СКАРГА ПОДАЄТЬСЯ ДО:

    • органів військового управління;

    • посадових осіб;• військової служби правопорядку;• органів, які проводять досудове слідство;• інших державних органів.

    СКАРГА МОЖЕ ПОДАВАТИСЬ УСНО і ПИСЬМОВО:

    - військовослужбовцем,

    -членом сім’ї військовослужбовця

    -іншою заінтересованою особою.

    Усі скарги у день їх надходження заносяться до Журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян.

    ПИСЬМОВУ СКАРГУ бажано подавати у двох примірниках до відділу військової частини або іншого державного органу, у компетенції якого розгляд вашого питання. Другий примірник з відміткою про отримання залишається у особи, яка подала скаргу. Він є підтвердженням того, що військова частина або інший орган отримали скаргу, і може бути використаний як доказ факту звернення, якщо виникне потреба оскаржити затримку або незадовільні результати розгляду скарги.

    У письмовій скарзі слід вказати:

    -прізвище, ім’я і по батькові,

    -адресу місця проживання і номер телефону,

    -посадову особу або орган державної влади, якому адресована скарга,

    -ясно і докладно описати обставини порушення вашого права, суть порушення,

    -зазначити, які дії ви просите відповідальну посадову особу вчинити для відновлення цього права, вказати дату і поставити підпис.

    ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ, які подали заяву чи скаргу, МАЮТЬ ПРАВО:

    • особисто викласти свої аргументи особі, яка перевіряє заяву чи скаргу, звернутися за допомогою до свідків;

    • подати додаткові матеріали, що стосуються справи, чи клопотати, щоб їх вимагав командир або орган, який розглядає заяву або скаргу;

    • бути присутнім під час розгляду заяви чи скарги;

    • одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;

    • ознайомитися з матеріалами перевірки заяви чи скарги;

    • оскаржити прийняте за їхньою заявою чи скаргою рішення в суді;

    • вимагати відшкодування збитків у встановленому законом порядку.

    Під час розгляду пропозиції, заяви чи скарги не допускається розголошення командиром чи іншою особою, яка бере участь у розгляді, відомостей про особисте життя військовослужбовця без його згоди, а також розголошення іншої інформації, якщо це зачіпає його права і свободи, законні інтереси.

    СТРОКИ РОЗГЛЯДУ.

    УСІ пропозиції, заяви чи скарги розглядаються і вирішуються у строк НЕ БІЛЬШЕ ОДНОГО МІСЯЦЯ з часу їх отримання, а ті, що НЕ ПОТРЕБУЮТЬ ДОДАТКОВОГО ВИВЧЕННЯ й перевірки, - НЕВІДКЛАДНО, але НЕ ПІЗНІШЕ П'ЯТНАДЦЯТИ ДНІВ з часу їх надходження.

    При цьому ЗАГАЛЬНИЙ СТРОК розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати СОРОКА П'ЯТИ ДНІВ.

    Несвоєчасний, неповний розгляд скарги або незаконне рішення посадової особи, яка її розглядає, можна оскаржити встановленим порядком до суду, Військової служби правопорядку або вищого за підпорядкованістю командира.

    Ви також можете використовувати для подання рапорту чи скарги електронні засоби зв'язку.

    Рапорт чи скарга в електронній формі створюються та подаються за допомогою:

    • засобів системи електронного документообігу (СЕДО) Міноборони України
    • Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони "Армія+" (далі - вебпортал Армія+)
    • інших інформаційно-комунікаційних систем, які введені в експлуатацію в системі Міноборони України.

    Кожен користувач вебпорталу Армія+ має свій унікальний код - ID-номер.

    Кожен командир зобов'язаний довести до підлеглого особового складу свій власний ID-номер та ID-номер СЕДО підрозділу.

    Якщо безпосереднім командиром (начальником) військовослужбовця є командир (начальник) підрозділу, то військовослужбовець зазначає ID-номер СЕДО підрозділу, який можна отримати в службі діловодства.

    Військовослужбовець створює рапорт або скаргу на вебпорталі Армія+ за допомогою зразків рапортів, які доступні на ньому, заповнивши всі необхідні текстові поля, зазначивши тему та суть свого клопотання чи скарги.

    Підписання та погодження електронного рапорту здійснюється шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису (у тому числі "Дія.Підпис") та/або удосконаленого електронного підпису військовослужбовцем, відповідними командирами (начальниками), та/або засобами вебпорталу Армія+, що підтверджується накладенням кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора вебпорталу Армія+.

    Електронний рапорт, створений засобами Державного вебпорталу, може бути відкликаний військовослужбовцем, який його створив, але виключно з моменту реєстрації рапорту в СЕДО.

    Проходжу ВЛК на стан пидатності, скоріше за все, висновок буде "придатний до тилових частин", чи не завадить цей статус так званому ВЛК на офіцера?

    Звичайно, стан Вашого здоров'я впливає на призначення на певні військові посади, а відтак й на отримання офіцерського звання. У наказі, на який я посилався вище, відповідаючи на Ваше перше питання, зазначено:

    "У військовій частині визначається відповідність громадянина вимогам до посади, на яку він буде призначений. Ця відповідність встановлюється за підсумками професійно-психологічного відбору та здачі особою, яка має спеціальне звання або класний чин, перевірних іспитів з індивідуальної підготовки, за результатами перевірки рівня фізичної підготовки або за підсумками виконання бойових завдань та досвіду служби в умовах особливого періоду".

    Проте, для більш конкретної відповіді на це питання треба знати, які саме Ваші медичні діагнози, зазначені у висновку ВЛК, можуть призвести до гіпотетичного рішення комісії визнати Вас "придатним до служби в ТЦК...", а також на які посади в ЗСУ Ви притендуватимете у разі отримання офіцерського звання. В залежності від того можна буде зпрогнозувати, який вплив матиме згадане рішення ВЛК на Ваше бажання отримати офіцерське звання ЗСУ на підставі спеціального звання старшого лейтенанта поліції.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав
    Турчин Ярослав 6 годин тому

    Юрист, м. Харків, 16 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    ДОБРОГО РАНКУ, шановний ІВАНЕ! Без командирів це на жаль майже нереально. Це питання треба було вирішувати в ТЦК. Вони мали право оформити документи набагато швидше, ніж армійські командири. Ви під час отримання вищої юридичної освіти не проходили військову кафедру?

    Найпростіший варіант - перевестися до адекватної частини, де командири мотивовані допомагати підлеглим в таких питаннях, а не "грати гру" кожен сам за себе.

    Ускладнює ситуацію також те, що можливо у Вашій військовій частині немає штатних офіцерських посад.

    Ви служите за контрактом чи за мобілізацією?

    На жаль, на відміну від Закону України "Про Національну поліцію", військове законодавство не передбачає автоматичне присвоєння військового звання у відповідності до спеціальних звань чи класних чинів, які раніше були присвоєні в органах МВС, прокуратури, ДСНС.

    Згідно з частиною 5 статті 5 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу", Присвоєння військових звань та пониження у військовому званні військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, переатестація осіб, які мають спеціальні звання або класні чини, для присвоєння військових звань здійснюються в порядку, визначеному статутами Збройних Сил України, положеннями про проходження військової служби, положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Військові звання присвоюються довічно. Позбавлення військових звань та поновлення у військовому званні здійснюються за рішенням суду.

    Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153 (зі змінами) (пункт 72) передбачає, що

    Рішення про переатестацію у військовому званні осіб, яким присвоюються в порядку переатестації військові звання вищого офіцерського складу, приймається Президентом України.

    Пропозиції щодо переатестації у військовому званні інших громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, вносяться під час розгляду питання стосовно прийняття цих осіб на військову службу за контрактом.

    Пропозиції щодо переатестації подаються за підписом керівника органу військового управління до Міністерства оборони України.

    Переатестація громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, для присвоєння військового звання здійснюється одночасно з прийняттям цих осіб на військову службу за контрактом та призначенням на відповідну посаду наказами Міністра оборони України по особовому складу.

    {Пункт 72 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 417/2015 від 14.07.2015; в редакції Указу Президента № 135/2020 від 10.04.2020}

    Права посадових осіб щодо присвоєння військових звань (пункт 42 Положення про проходження військової служби)

    42. Первинне військове звання рядового складу присвоюється громадянам, які вступили на військову службу за контрактом осіб рядового складу і не мають військових звань, до складання ними Військової присяги. Первинне військове звання рядового складу присвоюється військовослужбовцям наказом командира військової частини, який призначає таких військовослужбовців на відповідні посади.

    {Абзац перший пункту 42 в редакції Указу Президента № 483/2021 від 27.09.2021}

    Після складання Військової присяги таким військовослужбовцям присвоюється військове звання солдата (матроса).

    {Пункт 42 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 417/2015 від 14.07.2015; в редакції Указу Президента № 483/2021 від 27.09.2021}

    Первинне військове звання сержантського і старшинського складу присвоюється громадянам з числа військовослужбовців, резервістів і військовозобов’язаних рядового складу, які пройшли підготовку відповідного рівня та прийняті на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, одночасно із призначенням на посади сержантського і старшинського складу наказом посадової особи, до повноважень якої належить призначення на посади.

    {Абзац пункту 42 в редакції Указу Президента № 483/2021 від 27.09.2021}

    У період дії воєнного стану з метою оперативного доукомплектування військовослужбовцями посад сержантського і старшинського складу Збройних Сил України первинне військове звання сержантського і старшинського складу може бути присвоєно особам рядового складу, які мають бойовий досвід та не отримали підготовки відповідного рівня, одночасно із призначенням на посади сержантського і старшинського складу наказом посадової особи, до повноважень якої належить призначення на посади, з дотриманням вимог абзацу четвертого пункту 102 цього Положення.

    {Пункт 42 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 231/2022 від 11.04.2022}

    Первинне військове звання офіцерського складу громадянам присвоюється наказом Міністра оборони України. Військовослужбовцям сержантського і старшинського складу, призначеним на посади офіцерського складу у воєнний час, первинне військове звання офіцерського складу присвоюється командирами корпусів, посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі.

    {Абзац пункту 42 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 503/2016 від 14.11.2016}

    ОТЖЕ, первинним є не переатестація на військове звання офіцера, а заняття посади за якою передбачена наявність офіцерського званння, що є в подальшому підставою для присвоєння офіцерського звання в порядку переатестації.

    Питання атестації на офіцерське звання детально врегульовано зокрема, Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою Наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170 (в редакції від 14.10.2024 р.).

    Інструкція № 170 зокрема передбачає, що Для встановлення, зміни, призупинення, або припинення правових відносин з громадянами України, які реалізуються наказами посадових осіб по особовому складу, у Генеральному штабі Збройних Сил України, Командуванні об’єднаних сил Збройних Сил України, видах Збройних Сил України, окремих родах сил Збройних Сил України, окремих родах військ Збройних Сил України, органах військового управління, з’єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах, організаціях, (далі - військові частини), оформляються:

    Атестація на присвоєння військового звання офіцерського, сержантського та старшинського складу (додаток 11).

    Пункт 3.8. Інструкції № 170 передбача. що У разі оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану за рішенням посадових осіб, які мають право присвоєння первинних військових звань сержантського і старшинського та офіцерського складу, присвоєння цих звань здійснюється громадянам, які за віком та освітою відповідають визначеним законодавством вимогам, з одночасним прийняттям їх на військову службу за контрактом та призначенням на посади з урахуванням потреби в сержантах, старшинах і офіцерах такої спеціальності. Особам рядового складу, призваним на військову службу, може бути присвоєно первинне військове звання сержантського і старшинського складу одночасно з призначенням на посаду сержантського (старшинського) складу без прийняття їх на військову службу за контрактом. З оголошенням стану війни в державі особам сержантського і старшинського складу, які призначені на посади офіцерського складу у воєнний час і успішно виконують службові обов’язки, первинне військове звання офіцерського складу молодший лейтенант присвоюється командирами корпусів, посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі. Призначення осіб сержантського і старшинського складу на посади осіб офіцерського складу у військових частинах, що утримуються за штатами воєнного часу, здійснюються наказами посадових осіб відповідно до номенклатури посад для призначення без направлення їх на курс військової підготовки.

    3.9. На кандидатів до присвоєння військового звання молодший лейтенант подаються такі документи:

    {Абзац перший пункту 3.9 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • подання (додаток 1) - для осіб сержантського і старшинського складу, а також осіб рядового складу, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, мають вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра та які подаються до призначення на посади офіцерського складу;

    {Абзац другий пункту 3.9 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • атестація на присвоєння військового звання офіцерського, сержантського та старшинського складу (додаток 11);

    {Абзац третій пункту 3.9 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • два примірники Контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу (у разі прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу);

    {Абзац четвертий пункту 3.9 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • завірена копія паспорта громадянина України;
    • завірена копія особистого номера (реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номери паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті));
    • завірені копії диплома про вищу освіту та додатка до нього (крім кандидатів, які подаються до присвоєння первинного військового звання у порядку, встановленому абзацом третім пункту 104 Положення);

    {Абзац сьомий пункту 3.9 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 495 від 23.07.2024}

    • сертифікат лікаря-спеціаліста (для кандидатів, які подаються до присвоєння первинного військового звання у порядку, встановленому підпунктом 7 пункту 50 Положення);

    {Пункт 3.9 розділу III доповнено абзацом восьмим згідно з Наказом Міністерства оборони № 495 від 23.07.2024}

    • завірена копія документа про проходження курсу військової підготовки за програмою підготовки офіцерів (у разі потреби);
    • висновок військово-лікарської комісії (у разі прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу);
    • дві послужні картки;
    • витяг із наказу про призначення на посаду офіцерського складу;
    • рапорт військовослужбовця.

    Атестація на присвоєння військового звання офіцерського, сержантського та старшинського складу складається безпосереднім командиром (начальником) в рукописному та два примірники в друкованому вигляді і розглядається на засіданні комісії військової частини з питань проходження військової служби, де військовослужбовець проходить військову службу, та затверджується посадовою особою, яка має право призначення на вказану посаду офіцерського складу відповідно до номенклатури посад. Атестація на військовозобов’язаних і осіб жіночої статі, які подаються до присвоєння військового звання молодший лейтенант у військовій частині А0515, складається у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем обліку та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служби цієї військової частини.

    {Абзац пункту 3.9 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    На кандидатів до присвоєння первинного військового звання молодший лейтенант запасу оформляються і подаються документи в порядку і за формами, що визначені наказом Міністерства оборони України від 27 березня 2018 року № 130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 квітня 2018 року за № 507/31959.

    Однак, присвоєння звань громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини відбувається трохи інакше. Про це йдеться у пункті 3.20 Інструкції.

    3.20. Громадяни, які мають спеціальні звання або класні чини та які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні з урахуванням їх рівня освіти, досвіду служби, стану здоров’я та відповідності посаді, на яку їх буде призначено Міністром оборони України.

    {Абзац перший пункту 3.20 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    Професійний відбір і медичний огляд проводяться:

    • громадян - при відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання чи перебування;

    {Абзац третій пункту 3.20 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • військовослужбовців - у військовій частині та у військовому госпіталі за направленням з військової частини, куди особу буде прийнято на військову службу за контрактом або призначено на посаду, передбачену штатом воєнного часу.

    Атестація на присвоєння військовослужбовцю військового звання офіцерського складу складається безпосереднім командиром (начальником) в рукописному і двох друкованих примірниках та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служи військової частини за місцем проходження військової служби. На військовозобов’язаних і осіб жіночої статі, які подаються до присвоєння військового звання офіцерського складу в порядку переатестації, атестація складається у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служби обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за винятком осіб, відібраних для комплектування військових частин А0515, А0987, атестації на яких розглядаються на засіданнях комісії з питань проходження військової служи цих військових частин. Атестацію на присвоєння громадянам військового звання офіцерського складу затверджує посадова особа, яка має право призначення на зазначену посаду офіцерського складу відповідно до номенклатури посад, а на осіб, які будуть відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних закладів освіти із залишенням на військовій службі,- Міністр оборони України.

    {Абзац п’ятий пункту 3.20 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    У військовій частині визначається відповідність громадянина вимогам до посади, на яку він буде призначений. Ця відповідність встановлюється за підсумками професійно-психологічного відбору та здачі особою, яка має спеціальне звання або класний чин, перевірних іспитів з індивідуальної підготовки, за результатами перевірки рівня фізичної підготовки або за підсумками виконання бойових завдань та досвіду служби в умовах особливого періоду. За результатами проведених заходів із встановлення цієї відповідності командиром військової частини (керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки) надсилаються такі документи:

    {Абзац шостий пункту 3.20 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • заява громадянина про прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із зазначенням посади, ВОС, військового звання за штатом та строку контракту;

    {Абзац сьомий пункту 3.20 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • подання про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, призначення на посаду та присвоєння військового звання у порядку переатестації;

    {Абзац восьмий пункту 3.20 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • атестація на присвоєння військового звання офіцерського складу, сержантського та старшинського складу в порядку переатестації за формою, визначеною в додатку 11 до цієї Інструкції;

    {Абзац дев’ятий пункту 3.20 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • два примірники Контракту про проходження військової служби, підписані громадянином;

    {Абзац десятий пункту 3.20 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • завірені документи про присвоєння спеціального звання чи класного чину;
    • результати здачі перевірних іспитів з індивідуальної підготовки;
    • картка професійного відбору кандидата (додаток 9);
    • автобіографія в рукописному і друкованому примірниках;
    • довідка про проходження військової служби (трудову діяльність) за формою, визначеною додатком 10;

    {Абзац п’ятнадцятий пункту 3.20 розділу III в редакції Наказу Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • службова характеристика або характеристика з останнього місця роботи;
    • довідка військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби за контрактом;
    • завірена копія паспорта громадянина України;
    • завірені копії документів про освіту з додатками;
    • завірена копія (довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті));

    {Абзац двадцятий пункту 3.20 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    • письмова згода командира військової частини про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
    • довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, надана територіальним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України;
    • два примірники послужної картки.

    Зазначені документи в кількості примірників, необхідних для роботи, розглядаються на засіданні Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби (крім осіб, які відбираються для комплектування військових частин А0515, А0987). Під час розгляду визначається відповідність спеціального звання, класного чину, рівня підготовки і досвіду громадянина військовому званню і військовій посаді, на яку його можна прийняти на військову службу або на яку необхідно призначити в умовах особливого періоду. Під час визначення відповідності військове звання не має бути вищим за спеціальне звання чи класний чин, а також штатну категорію військової посади, на яку буде здійснено призначення. Рішення щодо прийняття громадянина, який має спеціальне звання чи класний чин, на військову службу за контрактом або призначення на посаду, передбачену штатом воєнного часу, та його переатестування у військовому званні приймає Міністр оборони України.

    {Абзац двадцять четвертий пункту 3.20 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 91 від 19.03.2022}

    За результатами прийнятого рішення видається відповідний наказ по особовому складу.

    Під час дії воєнного стану:

    {Пункт 3.20 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 383 від 15.11.2022}

    • на кандидатів, які мають спеціальні звання або класні чини та які приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні, аркуш вивчення особистих якостей кандидата та картка професійного відбору кандидата не складаються, іспити не проводяться;

    {Пункт 3.20 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 383 від 15.11.2022}

    • такі кандидати на комісіях з питань проходження військової служби, у тому числі Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби, не розглядаються;

    {Пункт 3.20 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 383 від 15.11.2022}

    • військовослужбовців, з числа таких кандидатів, які проходять військову службу за іншими видами військової служби на медичний огляд не направляються.

    {Пункт 3.20 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 383 від 15.11.2022}

    {Пункт 3.20 розділу III в редакції Наказів Міністерства оборони № 570 від 20.10.2015, № 315 від 18.06.2019}

    ВИХОДЯЧИ З НАВЕДЕНОГО, питання переатестації треба було вирішувати під час мобілізації (якщо не контракт) в ТЦК та СП.

    Наразі ж для отримання офіцерського звання треба займати штатну посаду, яка передбачає присвоєння офіцерського звання (у разі служби за мобілізацією) або перебувати на контракті.

    Щоб отримати офіційну позицію керівництва - можна подати рапорт або звернутися за роз"ясненням як Вам діяти за умов наявності спеціального званння - до Міністерства оборони України.

    Адреса електронної пошти для надсилання звернень: zvernmou@post.mil.gov.ua

    У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина (поштовий індекс, область, район, назва населеного пункту, вулиці, номер будинку, корпусу, квартири), викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз’ясненнями не пізніш як через десять днів від моменту його надходження.

    Форма звернення

    Відповідно до статті 8 Закону України “Про звернення громадянˮ:

    письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає;

    не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.

    Відповідно до статті 26 Закону України “Про звернення громадянˮ подання громадянином звернення, яке містить наклеп і образи, дискредитацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян та їхніх посадових осіб, керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, заклики до розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та інших дій, тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством.

    Якщо рапорт не приймають, то можна ініціювати електронний рапорт.

    З 08.08.2024 р. механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту визначений Порядком організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затвердженим наказом Міностерства оборони України від 07 серпня 2024 року № 531 (текст наказу за гіперпосиланням).

    Наказ МОУ № 531 від 07.08.2024 р. визначає наступне.

    Рапорти подаються в такій формі:

    • усна
    • письмова (паперовій або електронній)

    Розгляд паперового рапорту здійснюється:

    • невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин - щодо питань, які стосуються військової дисципліни, обов'язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров'я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин;
    • НЕ БІЛЬШЕ 14 ДНІВ - щодо питань, які не відносяться до вищезазначених питань.

    Усні рапорти розглядаються негайно, але не пізніше, ніж рапорти у паперовій формі.

    Рапорти подані в електронній формі розглядаються у такі ж строки як і у паперовій формі.

    Подання рапорту, а не час його реєстрації в службі діловодства є початком перебігу строку розгляду паперового рапорту.

    Дата передачі рапорту на погодження безпосередньому командиру (начальнику) військовослужбовця, а у разі відмови в розгляді рапорту безпосереднім командиром (начальником) - дата передачі рапорту прямому командиру (начальнику) є часом подання паперового рапорту.

    У разі направлення рапорту засобами поштового зв'язку часом подання рапорту є дата надходження рапорту до поштового відділення за місцем знаходження відповідного підрозділу.

    Безпосередній або прямий командир (начальник) військовослужбовця може не погодити рапорт, якщо для прийняття рішення по суті рапорту недостатньо наданих військовослужбовцем інформації або документів, але зазначивши вичерпний перелік підстав та документів (копій документів), які необхідно додати до рапорту для вирішення його по суті.

    Забороняється:

    • відмовляти у задоволенні рапорту у разі, якщо до рапорту не додано документів, які є або повинні бути в розпорядженні відповідного командира (начальника);
    • встановлювати будь-які інші вимоги щодо форми та змісту паперового рапорту, що не передбачені Порядком;
    • вимагати від військовослужбовця попереднього усного погодження рапорту із безпосереднім або прямим командиром (начальником) перед його фактичним поданням;
    • відмовляти у прийнятті (реєстрації) власноруч написаних рапортів військовослужбовців.

    У зв"язку з систематичним порушенням права військовослужбовців на рапорт та його належний розгляд - в Україні запустили мобільний застосунок «Армія+», для військовослужбовців. Поясню, які функції він вже має і як його встановити на смартфон.

    Презентація застосунку «Армія+» відбулася у Києві 8 серпня, повідомили на офіційному сайті Міністерства оборони. З 09.08.2024 р. він почав працювати.

    За допомогою цього застосунку планують скоротити обсяг паперової роботи в українській армії і перевести її більшу частину в онлайн.

    Наразі у застосунку вже доступні 11 видів рапортів у чотирьох групах:

    • «На відпустку»,
    • «На допомогу»,
    • «Направлення»,
    • «Видача направлення».

    Рапорти надсилаються онлайн на підпис за допомогою унікального номера військовослужбовця чи військовослужбовиці – Армія ID.

    Надалі у застосунку будуть додаватися нові функції. Також у застосунку проходитимуть опитування, через які самі військовослужбовці зможуть впливати на реальні зміни у Силах оборони України.

    «Люди, які ризикують життям за нашу із вами свободу, не мають заповнювати папери від руки під лінійку, стояти у чергах чи їхати у довгі подорожі за підписом на рапорті. Далі будемо впроваджувати ще більше сервісів для комфорту наших військових», — зазначила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.

    Сам застосунок розробили військовослужбовці одного з підрозділів ЗСУ, а саме Центру масштабування технологічних рішень.

    Завантажити застосунок для військовослужбовців «Армія+» можна за посиланнями:

    Права та обов’язки посадових осіб, єдині вимоги до форми електронних рапортів, а також засади їх опрацювання унормовані в Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців в системі Міноборони, який затверджений Наказом міністра оборони України.

    https://aplus.mod.gov.ua/

    Рапорт в електронній формі створюється та подається за допомогою:

    ▶ засобів системи електронного документообігу (СЕДО) Міноборони України

    ▶ Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони "Армія+" (далі - вебпортал Армія+)

    ▶ інших інформаційно-комунікаційних систем, які введені в експлуатацію в системі Міноборони України.

    Кожен користувач вебпорталу Армія+ має свій унікальний код - ID-номер.

    Кожен командир зобов'язаний довести до підлеглого особового складу свій власний ID-номер та ID-номер СЕДО підрозділу.

    Якщо безпосереднім командиром (начальником) військовослужбовця є командир (начальник) підрозділу, то військовослужбовець зазначає ID-номер СЕДО підрозділу, який можна отримати в службі діловодства.

    Військовослужбовець створює рапорт на вебпорталі Армія+ за допомогою зразків рапортів, які доступні на ньому, заповнивши всі необхідні текстові поля, зазначивши тему та суть свого клопотання.

    Підписання та погодження електронного рапорту здійснюється шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису (у тому числі "Дія.Підпис") та/або удосконаленого електронного підпису військовослужбовцем, відповідними командирами (начальниками), та/або засобами вебпорталу Армія+, що підтверджується накладенням кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора вебпорталу Армія+.

    Електронний рапорт, створений засобами Державного вебпорталу, може бути відкликаний військовослужбовцем, який його створив, але виключно з моменту реєстрації рапорту в СЕДО.

    https://wiki.legalaid.gov.ua/

    Хай щастить у позитивному вирішенні Вашого питання!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, пане Іване!

    На жаль, але питання доволі складне.

    Ще у 2017, 2019, 2023 роках громадяни України піднімали це питання, створюючи відповідні петиції, але останні не були підтримані.

    https://petition.president.gov.ua/petition/39172

    https://petition.president.gov.ua/petition/62176

    https://petition.president.gov.ua/petition/178824

    Хоча чинним законодавством, зокрема Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверденим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, дане питання врегульовано.

    Простіше, звісно, на військовій службі за контрактом.

    71. Громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, в разі їх прийняття на військову службу за контрактом присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів, рівня освіти, досвіду служби та відповідності посаді, на яку їх призначено.

    Але я так розумію, що Ви були мобілізовані, у зв'язку з чим можливе застосування наступних положень Положення:

    254. Доукомплектування особовим складом Збройних Сил України в особливий період здійснюється за рахунок призову військовозобов’язаних, громадян призовного віку чоловічої статі та резервістів, а також прийому громадян на військову службу за контрактом.

    Військовослужбовці військової служби за призовом, військовозобов’язані і резервісти, які мають військові звання сержантського, старшинського або офіцерського складу та відповідну підготовку і досвід проходження служби, приймаються в особливий період на військову службу за контрактом у випадках, визначених статтею 20 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", для комплектування посад за основною або спорідненою спеціальністю, без врахування відповідності існуючого військового звання військовому званню, передбаченому штатом.

    У разі потреби доукомплектування Збройних Сил України військовозобов’язані і резервісти, які призиваються на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, направляються на курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів або сержантів (старшин), або на курс перепідготовки за дефіцитними для Збройних Сил України спеціальностями у порядку, визначеному Міністерством оборони України. Громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, після їх призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у разі потреби присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів, рівня освіти, досвіду служби та відповідності посаді, на яку їх буде призначено. Присвоєння військових звань у порядку переатестації громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, після їх призову на військову службу здійснюється в порядку, визначеному цим Положенням.

    Звертаю увагу на два важливі моменти:

    Громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, після їх призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у разі потреби присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів, рівня освіти, досвіду служби та відповідності посаді, на яку їх буде призначено.

    Скільки умов прописали, погодьтеся! Дуже складно з такими нормами претендувати на реальну та швидку переатестацію.

    Присвоєння військових звань у порядку переатестації громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, після їх призову на військову службу здійснюється в порядку, визначеному цим Положенням.

    Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України визначає тільки порядок переатестації осіб, які мають спеціальне звання, при умові взяття їх на військову службу за контрактом.

    71. Громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, в разі їх прийняття на військову службу за контрактом присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів, рівня освіти, досвіду служби та відповідності посаді, на яку їх призначено.

    72. Рішення про переатестацію у військовому званні осіб, яким присвоюються в порядку переатестації військові звання вищого офіцерського складу, приймається Президентом України.

    Пропозиції щодо переатестації у військовому званні інших громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, вносяться під час розгляду питання стосовно прийняття цих осіб на військову службу за контрактом.

    Пропозиції щодо переатестації подаються за підписом керівника органу військового управління до Міністерства оборони України.

    Переатестація громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, для присвоєння військового звання здійснюється одночасно з прийняттям цих осіб на військову службу за контрактом та призначенням на відповідну посаду наказами Міністра оборони України по особовому складу.

    Єдине, що зрозуміло, має бути подання військової частини до Міністерства оборони України щодо Вашої переатестації. Чи зверталися Ви з письмовим рапортом? ВЛК у даній ситуації точно не впливає на Ваше право бути переатестованим. Але без допомоги командирів, скоріше за все, точно ніяк.

    Наразі, що я пропоную?

    1. Подати вмотивоване звернення до Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ, Генерального штабу щодо правової можливості Вашої переатестації, процедури, вимог і так далі.

    2. Отримати відповіді, з яких випрацювати подальший алгоритм дій. Можливо, одразу після цього подавати письмовий рапорт до командування, доклавши відповідь. Можливо, спробувати після цього звернутися до інших органів або подати адвокатський запит.

    3. Перевестися до іншої в/ч, що наразі можливо через Армія +. Тим паче, якщо Ви матимете заключення "придатний до ...".

    До речі, є і позитивна судова практика з цього питання, зокрема Київського окружного адміністративного суду від 20.06.2023 справа № 320/7630/23. Про що справа? Правда в тому, що там мова йде про ДПСУ, які мають хоча б визначений порядок такого атестування.

    До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до НОМЕР_2 прикордонного загіну (Військова частина НОМЕР_1 ) , Державної прикордонної служби України в якому просить суд:

    https://youcontrol.com.ua/catalog/court-document/1...

    - визначити протиправними дії Державної прикордонної служби України та начальника 3-ї прикордонного загіну імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України щодо не призначення переатестації та не присвоєння військове звання "майор" ОСОБА_1 , старшому сержанту інспектору прикордонної служби 2-ої категорії - снайперу четвертого відділення першої прикордонної застави 3-го відділу прикордонної служби.

    - зобов`язати Державну прикордонну службу України та начальника 3-ї прикордонного загіну імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України направити на переатестацію ОСОБА_2 , інспектора прикордонної служби 2-ої категорії - снайпера четвертого відділення першої прикордонної застави 3-го відділу прикордонної служби та присвоїти військове звання "майор".

    в и р і ш и в:

    Адміністративний позов задовольнити.

    Визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України та 3-го прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) щодо не призначення переатестації та не присвоєння військове звання "майор" ОСОБА_1 , старшому сержанту інспектору прикордонної служби 2-ої категорії - снайперу четвертого відділення першої прикордонної застави 3-го відділу прикордонної служби.

    Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України та ІНФОРМАЦІЯ_5 (військової частини НОМЕР_1 ) направити на переатестацію ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 2-ої категорії - снайпера четвертого відділення першої прикордонної застави 3-го відділу прикордонної служби та присвоїти військове звання "майор".

    Як варіант - можна спробувати і через суд, як крайня міра.

    З повагою! Успіхів у вирішенні Вашого питання!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Без згоди командування частини Ви не зможете укласти контракт на проходження військової служби на офіцерській посаді та пройти переатестацію згідно п.72

    "Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1153/2008#Text

    "Пропозиції щодо переатестації у військовому званні інших громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, вносяться під час розгляду питання стосовно прийняття цих осіб на військову службу за контрактом.

    Пропозиції щодо переатестації подаються за підписом керівника органу військового управління до Міністерства оборони України.

    Переатестація громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, для присвоєння військового звання здійснюється одночасно з прийняттям цих осіб на військову службу за контрактом та призначенням на відповідну посаду наказами Міністра оборони України по особовому складу."

    ОТЖЕ ВАМ ПОТРІБНО ПЕРЕМІЩЕННЯ В ІНШУ ВІЙСЬКОВУ ЧАСТИНУ, ЯКА ПОГОДИТЬСЯ ВЗЯТИ ВАС НА ОФІЦЕРСЬКУ ПОСАДУ ТА ПРОВЕСТИ ПЕРЕАТЕСТАЦІЮ.

    13 листопада набрала чинності урядова постанова від 12 листопада 2024 року № 1291 «Про реалізацію експериментального проекту щодо вдосконалення механізму переміщення військовослужбовців між військовими частинами Збройних Сил за їх ініціативою».

    За посиланням викладено порядок переміщення:

    https://censor.net/ua/news/3520082/onlayinperevede...

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ви проходете військову службу як мобілізований чи уклали контракт? Якщо уклали контракт - то Ви проходите службу у званні солдат?

    Якщо командування відмовить у присвоєнні звання, то Вам доведеься вирішувати дане питання в судовому порядку.

    Перш за все зверніться із рапортом до безпосереднього командира в якому напишіть клопотання перед вищим командуванням про переведення Вас на офіцерську посаду із присвоєнням офіцерського звання.

    У Вас є декілька варіантів подачі рапорту:

    1. Зареєструвати рапорт у відділенні особового складу військової частини або у безпосереднього командира (начальника). Для цього рапорт необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі відповідальна особа має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас рапорт: печатку/підпис, дату прийому, вхідний номер. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про переведення.

    2. Ви можете надіслати рапорт та підтверджуючі документи поштою рекомендованим листом.

    Є судове рішення, де військовослужбовець подав рапорт поштою (але в даному випадку йде мова про звільнення) і суд зобов'язав військову частину розглянути його.

    Згідно висновку суду https://reyestr.court.gov.ua/Review/112875303 "...Під час особливого періоду воєнного стану, подання військовослужбовцем документів на звільнення разом з рапортом не безпосередньому начальнику, а направлення такої поштовим шляхом на адресу військової частини НОМЕР_1 , хоча і є недотриманням приписів статті 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 233 Положення № 1153/2008, однак не може бути підставою для не розгляду в розумний строк рапорту військовослужбовця про звільнення з військової служби..."

    3. Подача рапорту через АРМІЯ+

    Термін розгляду рапорту про переміщення становить не більше 14 днів із дня подання такого рапорту. Це чітко передбачено частиною 9 Розділу ІІІ Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерстві оборони України.

    Початок перебігу строку розгляду паперового рапорту розпочинається із часу подання рапорту, а не часу його реєстрації в службі діловодства.

    Тобто, за 14 днів повинні розглянути рапорт та надати Вам відповідь.

    Якщо Ваш рапорт не розглянуть або відмовлять у присвоєнні офіцерського звання, то Вам потрібно звернутися до суду та оскаржити бездіяльність командування.

    Порядок укладення контракту, проходження військової служби за контрактом, присвоєння військових звань військовослужбовцям визначаються:

    • Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ),
    • Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі Положення №1153/2008),
    • Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170 (далі Інструкція №170).

    Згідно із частинами першою, другою статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

    Частиною шостою цієї статті визначені види військової служби : строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

    Отже, військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військова служба за контрактом осіб офіцерського складу є окремими видами військової служби, для кожного з яких встановлено спеціальні порядки відбору та прийняття на службу.

    За приписами частини першої та другої статті 5 Закону №2232-ХІІ військовослужбовці, резервісти та військовозобов`язані поділяються на рядовий склад, сержантський і старшинський склад та офіцерський склад. Особам рядового складу встановлюються військові звання: рекрут, солдат, старший солдат.

    До військових звань офіцерського складу належать військові звання: «молодший лейтенант», «лейтенант», «старший лейтенант», «капітан» (молодший офіцерський склад); «майор», «підполковник», «полковник» (старший офіцерський склад); «бригадний генерал», «генерал-майор», «генерал-лейтенант», «генерал» (вищий офіцерський склад).

    Відповідно до частини 5 статті 5 Закону №2232-ХІІ присвоєння та позбавлення військових звань, пониження та поновлення у військовому званні військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, переатестація осіб, які мають спеціальні звання або класні чини, для присвоєння військових звань здійснюються в порядку, визначеному статутами Збройних Сил України, положеннями про проходження військової служби, положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Військові звання присвоюються довічно.

    Частиною 3 статті 19 Закону №2232-ХІІ встановлено, що у разі зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший укладений з ним контракт припиняється, а з таким військовослужбовцем укладається відповідний контракт для проходження відповідного виду військової служби на строк, визначений частиною другою статті 23 цього Закону.

    Згідно із пунктом 2 Положення №1153/2008 громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом. У добровільному порядку громадяни проходять: військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також закладах вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти); військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2.

    Пунктом 15 Положення №1153/2008 передбачено, що з громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладаються: контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - контракт про проходження військової служби) - письмова угода, що укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.

    За приписами пункту 16 Положення №1153/2008 право на укладення від імені Міністерства оборони України контракту про проходження військової служби надається: 1

    ) Міністру оборони України: з особами вищого офіцерського складу; з особами офіцерського складу, які призначаються на посади Міністром оборони України; з визначеними статтею 20 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" громадянами, які здобули вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, не мають військових звань офіцерського складу та приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;

    2) військовим посадовим особам - з іншими категоріями осіб у порядку, визначеному Міністерством оборони України.

    Згідно із пунктами 41, 42 Положення №1153/2008 військове звання може бути первинним або черговим. Для осіб рядового складу первинним є військове звання рекрута. Для осіб сержантського та старшинського складу первинним є військове звання молодшого сержанта (старшини 2 статті); Для осіб офіцерського складу первинним є військове звання молодшого лейтенанта. Черговим військовим званням є військове звання, наступне за тим, яке має військовослужбовець. Старшинство та послідовність військових звань визначаються відповідно до статті 5 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

    Первинне військове звання рядового складу присвоюється громадянам, які вступили на військову службу за контрактом осіб рядового складу і не мають військових звань, до складання ними Військової присяги. Первинне військове звання рядового складу присвоюється військовослужбовцям наказом командира військової частини, який призначає таких військовослужбовців на відповідні посади. Після складання Військової присяги таким військовослужбовцям присвоюється військове звання солдата (матроса). Первинне військове звання офіцерського складу громадянам присвоюється наказом Міністра оборони України. Військовослужбовцям сержантського і старшинського складу, призначеним на посади офіцерського складу у воєнний час, первинне військове звання офіцерського складу присвоюється командирами корпусів, посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі.

    Пунктом 71 Положення №1153/2008 визначено, що громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, в разі їх прийняття на військову службу за контрактом присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів, рівня освіти, досвіду служби та відповідності посаді, на яку їх призначено.

    За приписами пункту 72 Положення №1153/2008 рішення про переатестацію у військовому званні осіб, яким присвоюються в порядку переатестації військові звання вищого офіцерського складу, приймається Президентом України.

    Пропозиції щодо переатестації у військовому званні інших громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, вносяться під час розгляду питання стосовно прийняття цих осіб на військову службу за контрактом.

    Пропозиції щодо переатестації подаються за підписом керівника органу військового управління до Міністерства оборони України.

    Переатестація громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, для присвоєння військового звання здійснюється одночасно з прийняттям цих осіб на військову службу за контрактом та призначенням на відповідну посаду наказами Міністра оборони України по особовому складу.

    Згідно з п. 2.16 Інструкції № 170 на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу відбираються придатні до військової служби за станом здоров`я громадяни України, які виявили бажання проходити військову службу в Збройних Силах України та які відповідають вимогам, визначеним законодавством.

    Метою проведення заходів з відбору осіб, які можуть розглядатись кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом (далі кандидати), є всебічне вивчення моральних, ділових, фізичних, інтелектуальних, професійних та інших особистих якостей, ставлення до служби у Збройних Силах України та готовність до виконання військового обов`язку.

    За приписами пункту 2.17 Інструкції № 170 відбір кандидатів на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу проводиться з числа придатних за станом здоров`я до військової служби за контрактом громадян, визначених статтею 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»:

    • територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки - із числа офіцерів запасу;
    • командирами військових частин - із числа офіцерів запасу, які звернулись до військової частини з проханням про прийом на військову службу за контрактом, та із числа осіб офіцерського складу, які виконують військовий обов`язок за іншими видами військової служби і служби у військовому резерві, а також із числа громадян, які мають відповідні спеціальні звання або класні чини;
    • командиром військової частини А0515 із числа громадян, визначених частиною другою статті 20 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу.

    Відповідно до пункту 2.19 Інструкції № 170 відбір кандидатів на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського складу проводиться військовими частинами та територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Кандидати відбираються з числа громадян, визначених у частині першій статті 20 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу.

    Відбір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом із числа військовозобов`язаних та жінок, які не мають військових звань офіцерського складу, здійснюється на посади та за спеціальностями, що є основними, спорідненими чи не є такими з тими посадами, на яких вони проходили військову службу, або за отриманою під час навчання спеціальністю.

    Згідно з пунктом 3.20 Інструкції№ 170 громадяни, які мають спеціальні звання або класні чини та які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні з урахуванням їх рівня освіти, досвіду служби, стану здоров`я та відповідності посаді, на яку їх буде призначено Міністром оборони України.

    Професійний відбір і медичний огляд проводяться: громадян - при відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання чи перебування; військовослужбовців - у військовій частині та у військовому госпіталі за направленням з військової частини, куди особу буде прийнято на військову службу за контрактом або призначено на посаду, передбачену штатом воєнного часу.

    Атестація на присвоєння військовослужбовцю військового звання офіцерського складу складається безпосереднім командиром (начальником) в рукописному і двох друкованих примірниках та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служби військової частини за місцем проходження військової служби.

    На військовозобов`язаних і осіб жіночої статі, які подаються до присвоєння військового звання офіцерського складу в порядку переатестації, атестація складається у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служби обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за винятком осіб, відібраних для комплектування військових частин А0515, А0987, атестації на яких розглядаються на засіданнях комісії з питань проходження військової служби цих військових частин. Атестацію на присвоєння громадянам військового звання офіцерського складу затверджує посадова особа, яка має право призначення на зазначену посаду офіцерського складу відповідно до номенклатури посад, а на осіб, які будуть відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів із залишенням на військовій службі,- Міністр оборони України.

    У військовій частині визначається відповідність громадянина вимогам до посади, на яку він буде призначений. Ця відповідність встановлюється за підсумками професійно-психологічного відбору та здачі особою, яка має спеціальне звання або класний чин, перевірних іспитів з індивідуальної підготовки, за результатами перевірки рівня фізичної підготовки або за підсумками виконання бойових завдань та досвіду служби в умовах особливого періоду.

    За результатами проведених заходів із встановлення цієї відповідності командиром військової частини (керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки) надсилаються такі документи:

    • заява громадянина про прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із зазначенням посади, ВОС, військового звання за штатом та строку контракту;
    • подання про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, призначення на посаду та присвоєння військового звання у порядку переатестації;
    • атестація на присвоєння військового звання офіцерського складу, сержантського та старшинського складу в порядку переатестації за формою, визначеною в додатку 11 до цієї Інструкції; два примірники Контракту про проходження військової служби, підписані громадянином;
    • завірені документи про присвоєння спеціального звання чи класного чину; результати здачі перевірних іспитів з індивідуальної підготовки; картка професійного відбору кандидата (додаток 9);
    • автобіографія в рукописному і друкованому примірниках; довідка про проходження військової служби (трудову діяльність) за формою, визначеною додатком 10;
    • службова характеристика або характеристика з останнього місця роботи;
    • довідка військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби за контрактом;
    • завірена копія паспорта громадянина України; завірені копії документів про освіту з додатками;
    • завірена копія (довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті));
    • письмова згода командира військової частини про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
    • довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, надана територіальним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України; два примірники послужної картки.

    Зазначені документи в кількості примірників, необхідних для роботи, розглядаються на засіданні Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби (крім осіб, які відбираються для комплектування військових частин А0515, А0987 ). Під час розгляду визначається відповідність спеціального звання, класного чину, рівня підготовки і досвіду громадянина військовому званню і військовій посаді, на яку його можна прийняти на військову службу або на яку необхідно призначити в умовах особливого періоду. Під час визначення відповідності військове звання не має бути вищим за спеціальне звання чи класний чин, а також штатну категорію військової посади, на яку буде здійснено призначення. Рішення щодо прийняття громадянина, який має спеціальне звання чи класний чин, на військову службу за контрактом або призначення на посаду, передбачену штатом воєнного часу, та його переатестування у військовому званні приймає Міністр оборони України.

    За результатами прийнятого рішення видається відповідний наказ по особовому складу.

    Під час дії воєнного стану: на кандидатів, які мають спеціальні звання або класні чини та які приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні, аркуш вивчення особистих якостей кандидата та картка професійного відбору кандидата не складаються, іспити не проводяться; такі кандидати на комісіях з питань проходження військової служби, у тому числі Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби, не розглядаються; військовослужбовців, з числа таких кандидатів, які проходять військову службу за іншими видами військової служби на медичний огляд не направляються.

    Згідно системного аналізу наведених положень чинного законодавства можна зробити висновок про те, що присвоєння військового звання в порядку переатестації громадянам, які мають спеціальне звання, відбувається за дотримання таких вимог:

    1) такі особи приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;

    2) військові звання присвоюються з урахуванням рівня освіти, досвіду служби та відповідності посади, на яку їх призначено;

    3) мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли (у разі потреби) курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності, з урахуванням потреби в офіцерах такої спеціальності;

    4) рішення щодо прийняття громадянина, який має спеціальне звання чи класний чин, на військову службу за контрактом або призначення на посаду, передбачену штатом воєнного часу, та його переатестування у військовому званні приймає Міністр оборони України;

    5) пропозиції щодо переатестації у військовому званні вносяться під час розгляду прийняття цих осіб на військову службу за контрактом;

    6) однією з умов переатестації є наявність посади яка б відповідала військовому званню у якому буде переатестовано особу.

    Як вже зазначено вище, військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військова служба за контрактом осіб офіцерського складу є окремими видами військової служби, для кожного з яких встановлено спеціальні порядки відбору та прийняття на службу. При цьому, укладання контракту на проходження кожного з наведених видів військової служби здійснюється громадянами в добровільному порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю, і хочу сказати, що для атестації з метою отримання військового звання на підставі вже наявного спеціального звання існує чітка процедура, яка регулюється нормативними документами, зокрема Наказом Міністерства оборони України (МОУ) № 170, Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" та відповідними положеннями, затвердженими Указом Президента України № 1153.

    Для того щоб юридично грамотно атестуватись, не розраховуючи на допомогу командирів

    Атестація та присвоєння військових звань: відповідно до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (затвердженого Указом Президента № 1153) та Наказу МОУ № 170, особи, які мають спеціальні звання, можуть бути атестовані для присвоєння військових звань за наявності відповідної освіти, досвіду та підтверджуючих документів.

    Громадяни, які мають спеціальні звання або класні чини та які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні з урахуванням їх рівня освіти, досвіду служби, стану здоров’я та відповідності посаді, на яку їх буде призначено Міністром оборони України.

    Професійний відбір і медичний огляд проводяться:

    громадян - при відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання чи перебування;

    військовослужбовців - у військовій частині та у військовому госпіталі за направленням з військової частини, куди особу буде прийнято на військову службу за контрактом або призначено на посаду, передбачену штатом воєнного часу.

    Атестація на присвоєння військовослужбовцю військового звання офіцерського складу складається безпосереднім командиром (начальником) в рукописному і двох друкованих примірниках та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служи військової частини за місцем проходження військової служби. На військовозобов’язаних і осіб жіночої статі, які подаються до присвоєння військового звання офіцерського складу в порядку переатестації, атестація складається у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служби обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за винятком осіб, відібраних для комплектування військових частин А0515, А0987, атестації на яких розглядаються на засіданнях комісії з питань проходження військової служи цих військових частин. Атестацію на присвоєння громадянам військового звання офіцерського складу затверджує посадова особа, яка має право призначення на зазначену посаду офіцерського складу відповідно до номенклатури посад, а на осіб, які будуть відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних закладів освіти із залишенням на військовій службі,- Міністр оборони України.

    У військовій частині визначається відповідність громадянина вимогам до посади, на яку він буде призначений. Ця відповідність встановлюється за підсумками професійно-психологічного відбору та здачі особою, яка має спеціальне звання або класний чин, перевірних іспитів з індивідуальної підготовки, за результатами перевірки рівня фізичної підготовки або за підсумками виконання бойових завдань та досвіду служби в умовах особливого періоду. За результатами проведених заходів із встановлення цієї відповідності командиром військової частини (керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки) надсилаються такі документи:

    заява громадянина про прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із зазначенням посади, ВОС, військового звання за штатом та строку контракту;

    подання про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, призначення на посаду та присвоєння військового звання у порядку переатестації;

    атестація на присвоєння військового звання офіцерського складу, сержантського та старшинського складу в порядку переатестації за формою, визначеною в додатку 11 до цієї Інструкції;

    два примірники Контракту про проходження військової служби, підписані громадянином;

    завірені документи про присвоєння спеціального звання чи класного чину;

    результати здачі перевірних іспитів з індивідуальної підготовки;

    картка професійного відбору кандидата (додаток 9);

    автобіографія в рукописному і друкованому примірниках;

    довідка про проходження військової служби (трудову діяльність) за формою, визначеною додатком 10;

    службова характеристика або характеристика з останнього місця роботи;

    довідка військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби за контрактом;

    завірена копія паспорта громадянина України;

    завірені копії документів про освіту з додатками;

    завірена копія (довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті));

    письмова згода командира військової частини про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;

    довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, надана територіальним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України;

    два примірники послужної картки.

    Зазначені документи в кількості примірників, необхідних для роботи, розглядаються на засіданні Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби (крім осіб, які відбираються для комплектування військових частин А0515, А0987). Під час розгляду визначається відповідність спеціального звання, класного чину, рівня підготовки і досвіду громадянина військовому званню і військовій посаді, на яку його можна прийняти на військову службу або на яку необхідно призначити в умовах особливого періоду. Під час визначення відповідності військове звання не має бути вищим за спеціальне звання чи класний чин, а також штатну категорію військової посади, на яку буде здійснено призначення. Рішення щодо прийняття громадянина, який має спеціальне звання чи класний чин, на військову службу за контрактом або призначення на посаду, передбачену штатом воєнного часу, та його переатестування у військовому званні приймає Міністр оборони України.

    За результатами прийнятого рішення видається відповідний наказ по особовому складу.

    Під час дії воєнного стану:

    на кандидатів, які мають спеціальні звання або класні чини та які приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні, аркуш вивчення особистих якостей кандидата та картка професійного відбору кандидата не складаються, іспити не проводяться;

    такі кандидати на комісіях з питань проходження військової служби, у тому числі Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби, не розглядаються;

    військовослужбовців, з числа таких кандидатів, які проходять військову службу за іншими видами військової служби на медичний огляд не направляються.

    Отже у вашому випадку, важливими аспектами є:

    Освіта та кваліфікація, вища освіта у ВУЗі МВС і спеціальне звання старшого лейтенанта поліції підтверджують вашу відповідність вимогам для присвоєння офіцерського звання у Збройних Силах України.

    Документи: витяг з наказу про присвоєння останнього спеціального звання є основним документом, який підтверджує ваше право на відповідну атестацію.

    Юридичні кроки:

    Подання рапорту: Подача рапорту на ім’я командира частини з проханням про атестацію для присвоєння військового звання. У рапорті варто вказати ваше бажання бути атестованим на підставі спеціального звання, додати копії документів (витягу з наказу, диплому).

    Звернення до вищих органів: якщо командир частини не реагує на ваше прохання, ви маєте право звернутися до вищого штабу або безпосередньо до управління кадрів відповідного командування із письмовою скаргою. Це передбачено чинними нормативно-правовими актами та сприяє належному виконанню ваших прав.

    Залучення правозахисників: Можна звернутися за допомогою до військового юриста або омбудсмена для додаткової підтримки.

    Вплив ВЛК на атестацію

    ВЛК та придатність до служби: відповідно до Положення про військову службу та Наказу МОУ № 170, придатність до військової служби оцінюється військово-лікарською комісією. Ваш статус "придатний до служби у тилових частинах" не є обмеженням для атестації на офіцерське звання, але може впливати на майбутні призначення та виконання службових обов'язків.

    Положення про ВЛК:

    Згідно зі статтями Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", рішення ВЛК стосується придатності до певних видів діяльності у військових підрозділах.

    Висновок

    Для ефективного проходження атестації потрібно оформити всі необхідні документи, подати офіційні рапорти, а у випадку відмови звертатися до вищих органів або правозахисних інстанцій. Ваш статус придатності до служби у тилових частинах не має обмежувати право на атестацію, але може впливати на характер вашого подальшого службового призначення.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України