Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 22 листопада 2024, питання №123127 1000₴

Найм співробітника з дійсним бронювання

Я є військовозобов’язаним із чинною відстрочкою як студент ВНЗ (денна форма навчання). Я хочу офіційно працевлаштуватися в компанію, і відповідно до законодавства (наскільки я зрозумів із інформації в інтернеті), бухгалтер повинен повідомити про мое працевлаштування у ТЦК, де я перебуваю на обліку, протягом 7 днів.

Я хочу уточнити, чи можу я офіційно працевлаштуватися, маючи відстрочку за навчанням? Чи не порушую я якихось норм, які, у свою чергу, можуть змусити ТЦК переглянути мою поточну відстрочку?

Дякую.

Відповіді юристів (6)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Я хочу уточнити, чи можу я офіційно працевлаштуватися, маючи відстрочку за навчанням?

    Так, Ви можете спокійно працевлаштуватися до будь-якого підприємства, головне надати військово-обліковий документ. Поки Ви навчаєтесь - Ви не втратите відстрочку. Тому, якщо Ваше працевлаштування не передбачає відрахування із закладу освіти, то Вам не потрібно хвилюватись.

    Згідно пункту 34 постанови КМУ 1487 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки ПІСЛЯ взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

    Отже, для працевлаштування Вам потрібно перебувати на військовому обліку та надати паперовий ВОД або електронний військово-обліковий документ з Резерв+ чи ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do....

    Чи не порушую я якихось норм, які, у свою чергу, можуть змусити ТЦК переглянути мою поточну відстрочку?

    Ви абсолютно нічого не порушуєте. Не хвилюйтесь.

    Проте, Правилами військового обліку передбачено, що військовозобов'язаний повинен особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

    Тому, раджу протягом 7 днів після працевлаштування, взяти довідку з місця роботи, де вказані відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, місце роботи, посада, стаж роботи) та направити до ТЦК. Це не обов'язково, адже Ваше підприємство і так повідомить ТЦК, але це може допомогти уникнути непорозумінь з ТЦК в майбутньому.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Згідно законодавства Ви маєте право суміщати навчання та працю.

    Відстрочка пов'язана з навчанням підлягає аналюванню лише у разі Вашого відрахування з ВНЗ чи його закінчення.

    При працевлаштуванні така відстрочка не анулюється.

    Так що не переживайте. Все буде добре.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олеже!

    Я є військовозобов’язаним із чинною відстрочкою як студент ВНЗ (денна форма навчання). Я хочу офіційно працевлаштуватися в компанію, і відповідно до законодавства (наскільки я зрозумів із інформації в інтернеті), бухгалтер повинен повідомити про мое працевлаштування у ТЦК, де я перебуваю на обліку, протягом 7 днів.

    Так, все вірно.

    Відповідно до пункту 34 Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    "34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

    перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану;

    доведення до призовників, військовозобов’язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);

    надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 4);

    оповіщення на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів і забезпечення їх своєчасного прибуття;

    подання до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на їх вимогу відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть".

    Я хочу уточнити, чи можу я офіційно працевлаштуватися, маючи відстрочку за навчанням? Чи не порушую я якихось норм, які, у свою чергу, можуть змусити ТЦК переглянути мою поточну відстрочку?

    Звичайно, Ви маєте право на працевлаштування. Останнє жодним чином не впливає на оформлену Вами відстрочку у зв'язку із навчанням. Можете не хвилюватись з цього приводу.

    Єдина проблема, яка б могла виникнути - це, наприклад, бронювання на підприєстві до якого Ви працевлаштовуєтесь, оскільки військовозобов'язаний може мати лише одну оформлену відстрочку. Проте, як я розумію, мова про останнє у Вашому випадку не йде.

    Згідно Постанови КМУ №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час":

    "Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації".

    Отже, жодних проблем в Вас немає, як і підстави у ТЦК для перегляду Вашої відстрочки.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олександрович

    ДОБРОГО ДНЯ! ТАК, ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНОДАВСТВА ВИ МАЄТЕ ЗАКОННЕ ПРАВО ПОЄДНУВАТИ НАВЧАННЯ НА ДЕННІЙ ФОРМІ та РОБОТУ, ЯКЩО ЦЕ НЕ ПЕРЕШКОДЖАТИМЕ НАВЧАННЮ на ДУМКУ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ. Наразі існує практика укладення з студентами, які працюють - індивідуальних навчальних планів.

    Крім того, роботодавець не повідомляє чи працюєте Ви на повну ставку, на пів ставки чи на інших умовах праці.

    Ви маєте повне право працювати і навчатися. Законодавством це не тільки не заборонено, а й навпаки передбачено. Однак, отримання відпусток під час воєнного стану може бути проблематичним, адже спеціальний закон відносить питання оплати таких відпусток - на розсуд роботодавця. Тобто це право, а не обов"язок роботодавця оплачувати відпустки або ні. Далі про це все детальніше.

    Навчання в університеті не вважається роботою, тому й не зараховується до страхового стажу, однак відповідно до спеціальних норм Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" зараховується до спеціального стажу науково-педагогічної діяльності.

    Відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 62 Закону України "Про вищу освіту", особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на:

    3) трудову діяльність у позанавчальний час (крім здобувачів вищої освіти вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, яким присвоєно військове або спеціальне звання);

    4) додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням за основним місцем роботи, скорочений робочий час та інші пільги, передбачені законодавством для осіб, які поєднують роботу з навчанням;

    Аналогічні положення містить і абзац 15 частини першої статті 53 Закону України "Про освіту":

    Здобувачі освіти мають право на: трудову діяльність у позанавчальний час;

    Порядок підготовки аспірантів визначений Постановою КМУ від від 23 березня 2016 р. № 261 "Про затвердження Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах)" (далі - Порядок № 261).

    Згідно з пунктом 8 Порядку № 261, Здобувачі виконують обов’язки та користуються правами, що визначені Законами України “Про освіту”, “Про вищу освіту”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, а також можуть мати: трудову діяльність у позанавчальний час відповідно до законодавства.

    Зазначені особи можуть реалізувати своє право шляхом укладення трудового договору. Такий трудовий договір із зазначеними особами укладається як за основною роботою. Робота студента, аспіранта чи іншої особи, яка навчається у вищому навчальному закладі не є сумісництвом. Адже сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за трудовим договором. Особа, навчаючись у навчальному закладі не перебуває із цим закладом у трудових правовідносинах і не укладала з ним трудового договору.

    Звідси випливає, що навчання не є основною роботою. А, отже, робота студента (аспіранта) у вільний від навчання час не є сумісництвом. Це підтверджує також і постанова Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року N 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», а також відповідні листи Міністерства праці та соціальної політики України від 12.03.2007 р. n 66/06/186-07 «Щодо окремих питань трудових відносин»; Міністерства праці та соціальної політики України від 26.10.2005 р. № 09-503 «Про запис у трудову книжку»; Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю від 20.08.2003 р. n 013-1229-22. У тому випадку, коли студент (аспірант) працює за декількома трудовими договорами, основною вважається робота де заведена і зберігається трудова книжка або яке визначено його основним робочим місцем за відомостями ПФУ.

    При прийнятті на роботу аспірантів (студентів) необхідно встановлювати такий режим робочого часу (наприклад, неповний робочий час), щоб він міг виконувати свої обов’язки у вільний від навчання час. У відповідності із ст. 56 КЗПП України робота на умовах неповного робочого дня або неповного робочого тижня не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. У тому випадку, коли особа працює і не може виконувати свої трудові обов’язки у вільний від навчання час, то їй необхідно перевестися на неповний робочий час, або на інший режим роботи у встановленому законом порядку.

    До речі, з тим, що "навчання", нехай навіть і на денній формі навчання, не є основним місцем роботи студента, згоден нетільки Пленум Верховного Суду України (п. 14 постанови від 24.12.99 р. № 13). Розділяє цю думку і Мінсоцполітики (листи від 22.03.2006 р. № 1993/0/14-06/13, від 12.03.2007 р. № 66/06/186-07 і від 08.11.2010 р. № 214/06/187-10).

    Підтвердили актуальність цієї позиції в 2019 році та надалі регіональні офіси Держпраці України

    https://dp.dsp.gov.ua/novyny/roz-iasnennia-stosovn...

    ОТЖЕ, підстав приймати на роботу студента (аспіранта) як сумісника немає, якщо, звичайно, він не працює десь іще за трудовим договором і саме те місце роботи є для нього основним. Власне як і влаштовувати нісенітниці типу неповного робочого часу, 0.5 ставки та таке інше. Це все вже давно минуле сторіччя. АСПІРАНТУРА - НЕ Є ПРАЦЕЮ. ТОЧКА.

    ЩОДО ВІДПУСТОК.

    Кодекс законів про працю України (чинна редакція):

    Стаття 202. Створення необхідних умов для поєднання роботи з навчанням

    Працівникам, які проходять виробниче навчання або навчаються в закладах освіти без відриву від виробництва, роботодавець повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням.

    {Стаття 202 із змінами, внесеними згідно із Законом № 117-XIV від 18.09.98; в редакції Закону № 2215-IX від 21.04.2022}

    Стаття 212. Час надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у закладах освіти

    Працівникам, які навчаються у закладах освіти без відриву від виробництва, щорічні відпустки, за їх бажанням, приєднуються до часу проведення настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання атестацій, оцінювань, заліків та іспитів (екзаменів), часу підготовки і захисту дипломної роботи, дипломного проекту чи творчої роботи та інших робіт, передбачених навчальною програмою.

    Працівникам, які навчаються у закладах середньої освіти з очною (вечірньою) чи заочною формою навчання, щорічні відпустки, за їх бажанням, надаються з таким розрахунком, щоб вони могли бути використані до початку навчання в цих закладах.

    Працівникам, які успішно навчаються у закладах освіти без відриву від виробництва та бажають приєднати відпустку до часу проведення настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання атестацій, оцінювань, заліків та іспитів (екзаменів), часу підготовки і захисту дипломної роботи, дипломного проекту чи творчої роботи та інших робіт, передбачених навчальною програмою, щорічні відпустки повної тривалості за перший рік роботи надаються до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації.

    {Стаття 212 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР № 6237-10 від 21.12.83; Законом № 871-12 від 20.03.91; в редакції Законів № 117-XIV від 18.09.98, № 2215-IX від 21.04.2022}

    Стаття 215. Пільги працівникам, які навчаються у закладах вищої освіти

    Працівникам, які навчаються у закладах вищої освіти з вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, а також інші пільги, передбачені законодавством.

    {Стаття 215 із змінами, внесеними згідно із Законом № 263/95-ВР від 05.07.95; в редакції Законів № 117-XIV від 18.09.98, № 2215-IX від 21.04.2022}

    Стаття 217. Збереження заробітної плати на час додаткових відпусток у зв'язку з навчанням

    На час додаткових відпусток у зв'язку з навчанням (статті 211, 213, 216 цього Кодексу, за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.

    {Стаття 217 в редакції Закону № 117-XIV від 18.09.98}

    Стаття 218. Надання працівникам, які навчаються у закладах вищої освіти та аспірантурі, вільних від роботи днів

    Працівникам, які навчаються на останніх курсах закладів вищої освіти, протягом десяти учбових місяців перед початком виконання дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів надається щотижнево при шестиденному робочому тижні один вільний від роботи день для підготовки до занять з оплатою його в розмірі 50 відсотків одержуваної заробітної плати, але не нижче мінімального розміру заробітної плати.

    При п'ятиденному робочому тижні кількість вільних від роботи днів змінюється залежно від тривалості робочої зміни за умови збереження загальної кількості вільних від роботи годин.

    Протягом десяти навчальних місяців перед початком виконання дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів працівникам, за їх бажанням, може бути надано додатково ще один-два вільних від роботи дні на тиждень без збереження заробітної плати.

    Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі, за їх бажанням протягом чотирьох років навчання надається один вільний від роботи день на тиждень з оплатою його в розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати працівника.

    Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі, протягом четвертого року навчання надається за їх бажанням додатково ще один вільний від роботи день на тиждень без збереження заробітної плати.

    {Стаття 218 в редакції Закону № 117-XIV від 18.09.98; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2215-IX від 21.04.2022}

    Закон України "Про відпустки"

    Розділ IIIДОДАТКОВІ ВІДПУСТКИ У ЗВ’ЯЗКУ З НАВЧАННЯМ. ТВОРЧА ВІДПУСТКА. ВІДПУСТКА ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ТА УЧАСТІ В ЗМАГАННЯХ. ДОДАТКОВА ВІДПУСТКА ОКРЕМИМ КАТЕГОРІЯМ ГРОМАДЯН ТА ПОСТРАЖДАЛИМ УЧАСНИКАМ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ

    {Назва розділу III із змінами, внесеними згідно із Законом № 1724-VI від 17.11.2009; в редакції Закону № 426-VIII від 14.05.2015; із змінами, внесеними згідно із Законами № 2443-VIII від 22.05.2018, № 2542-VIII від 18.09.2018}

    Стаття 13. Відпустка у зв'язку з навчанням у середніх навчальних закладах

    Працівникам, які здобувають загальну середню освіту в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах, надається додаткова оплачувана відпустка на період складання:

    1) випускних іспитів в основній школі - тривалістю 10 календарних днів;

    2) випускних іспитів у старшій школі - тривалістю 23 календарних дні;

    3) перевідних іспитів в основній та старшій школах - від 4 до 6 календарних днів без урахування вихідних.

    Працівникам, які складають іспити екстерном за основну або старшу школу, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю відповідно 21 та 28 календарних днів.

    Стаття 15. Відпустка у зв'язку з навчанням у вищих навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі

    Працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові оплачувані відпустки:

    1) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на першому та другому курсах у вищих навчальних закладах:

    • першого та другого рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 10 календарних днів,
    • третього та четвертого рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 20 календарних днів,
    • незалежно від рівня акредитації з заочною формою навчання - 30 календарних днів;

    2) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на третьому і наступних курсах у вищих навчальних закладах:

    • першого та другого рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 20 календарних днів,
    • третього та четвертого рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 30 календарних днів,
    • незалежно від рівня акредитації з заочною формою навчання - 40 календарних днів;

    3) на період складання державних іспитів у вищих навчальних закладах незалежно від рівня акредитації - 30 календарних днів;

    4) на період підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) студентам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання першого та другого рівнів акредитації, - два місяці, а у вищих навчальних закладах третього і четвертого рівнів акредитації - чотири місяці.

    Тривалість додаткових оплачуваних відпусток працівникам, які здобувають другу (наступну) вищу освіту за заочною (вечірньою) формою навчання у навчальних закладах післядипломної освіти та вищих навчальних закладах, що мають у своєму підпорядкуванні підрозділи післядипломної освіти, визначається як для осіб, які навчаються на третьому і наступних курсах вищого навчального закладу відповідного рівня акредитації.

    {Статтю 15 доповнено частиною згідно із Законом № 2073-III від 02.11.2000}

    Працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, для підготовки та складання іспитів надається один раз на рік додаткова оплачувана відпустка з розрахунку 10 календарних днів на кожний іспит.

    Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів та за їх бажанням протягом чотирьох років навчання - один вільний від роботи день на тиждень з оплатою його в розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати працівника.

    Для працівників, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості, законодавством може встановлюватись інша тривалість відпусток у зв'язку з навчанням.

    Відпустки, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої та частиною четвертою цієї статті, надаються впродовж навчального року.

    {Статтю 15 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 2073-III від 02.11.2000}

    {Стаття 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2073-III від 02.11.2000}

    Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану"

    Стаття 12 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану"

    1. У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.

    Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.

    {Абзац другий частини першої статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3494-IX від 22.11.2023}

    У період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки у зв’язку з усиновленням дитини) понад щорічну основну відпустку, передбачену абзацом першим цієї частини, за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати. Надання невикористаних днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.

    {Частину першу статті 12 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 3494-IX від 22.11.2023}

    Положення другого речення абзацу другого та абзацу третього цієї частини не застосовуються до керівних працівників закладів освіти та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.

    {Частину першу статті 12 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 3494-IX від 22.11.2023}

    У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки. Норми частини сьомої статті 79, частини п’ятої статті 80 Кодексу законів про працю України та частини п’ятої статті 11, частини другої статті 12 Закону України "Про відпустки" у період дії воєнного стану не застосовуються.

    У разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону України "Про відпустки".

    {Частина перша статті 12 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}

    2. У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).

    {Частина друга статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3494-IX від 22.11.2023}

    3. Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про відпустки", без зарахування часу перебування у такій відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України "Про відпустки".

    {Частина третя статті 12 в редакції Закону № 3494-IX від 22.11.2023}

    Щасти Вам в роботі і навчанні!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Ви не втратите відстрочку від мобілізації.

    Відповідно до статті 62 Закону України “Про вищу освіту” особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на: безпечні і нешкідливі умови навчання, праці, побуту та трудову діяльність у позанавчальний час.

    Тобто законодавство не забороняє роботодавцям за бажанням приймати на роботу студентів незалежно від форми їх навчання.

    При цьому право на працю працівника реалізується саме через укладення трудового договору про роботу на пiдприємствi, в установi, органiзацiї або з фiзичною особою (ст. 2 КЗпП України).

    Тобто саме на підставі укладення трудового договору виникають трудові відносини, а також і відповідні обов’язки роботодавця надавати оплачувану щорічну відпустку, систематично виплачувати заробітну плату за процес праці тощо. За цивільно-правовим договором (підряду, надання послуг) трудових відносин не виникає, особа позбавлена права на оплачувану відпустку, нарахування компенсації за невикористані дні відпустки, проведення індексації заробітної плати тощо, хоча має право на право на оплату тимчасової непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах.

    Студента, навіть якщо він навчається на денній формі, приймають тільки на основне місце роботи, якщо, звичайно, він не працює за основним місцем роботи в іншого роботодавця. Під час навчання між ним та навчальними закладами не виникають трудові відносини і не укладається трудовий договір. Навчання для студента є основним видом діяльності, але не основним місцем роботи. Адже в цьому випадку відсутній сам факт роботи.

    Така позиція висловлена, зокрема, у ч. 3 п. 14 постанови Верховного Суду України від 24.12.99 р. № 13 “Про практику застосування судами законодавства про оплату праці”, у якій визначено, що робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом і оплачується на загальних підставах.

    Окрім того, даної правової позиції дотримується і Мінсоцполітики у листі від 25.07.2014 р. №301/13/116-14 та від 25.05.15 р. № 198/06/186-15, де зазначено, що трудовим законодавством не передбачено обмежень щодо поєднання студентами ВНЗ, у тому числi тими, якi навчаються за денною (очною) формою навчання, роботи i навчання. Тому установа має право приймати на роботу таких працiвникiв, у тому числi й на умовах повного робочого дня. Проте для студентів, як правило, встановлюють режим неповного робочого часу, аби вони мали змогу відвідувати заняття у навчальному закладі.

    За загальним правилом нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (ч. 1 ст. 50 КЗпП України).

    Звертаємо увагу! Студент, який навчається на денній формі навчання, може виконувати трудові обов’язки лише у вільний від навчання час, наприклад, у будні дні – після занять (ввечері або під час «вікон» у розкладі занять), у вихідні дні чи в період канікул.

    Відповідно до ч. 1 ст. 56 КЗпП, яка передбачає, що за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

    Саме тому в більшості випадків працівників-студентів приймають на роботу на умовах неповного робочого часу. Даний режим може мати різні варіанти:

    • неповний робочий день, тобто зменшення тривалості щоденної роботи;
    • неповний робочий тиждень, тобто зменшення кількості робочих днів на тиждень при нормальній тривалості робочого дня;
    • поєднання неповного робочого дня та неповного робочого тижня.

    Таким чином, режим роботи студентів залежатиме від графіку навчання, а оплата праці – від тривалості виконання трудових обов’язків.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, Олеже!

    Я є військовозобов’язаним із чинною відстрочкою як студент ВНЗ (денна форма навчання). Я хочу офіційно працевлаштуватися в компанію, і відповідно до законодавства (наскільки я зрозумів із інформації в інтернеті), бухгалтер повинен повідомити про мое працевлаштування у ТЦК, де я перебуваю на обліку, протягом 7 днів.Я хочу уточнити, чи можу я офіційно працевлаштуватися, маючи відстрочку за навчанням? Чи не порушую я якихось норм, які, у свою чергу, можуть змусити ТЦК переглянути мою поточну відстрочку?

    Абсолютно не порушуєте, не хвилюйтеся. Чинний Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не ставить залежність Вашої відстрочки від працевлаштування або чогось подібного. Ключове - Ви не повинні порушувати послідовності. Із останнім у Вас, як я зрозумів, повний порядок.

    Крім того, Законом України "Про вищу освіту" також не заборонена праця здобувачів освіти, а навпаки вона заохочується.

    АЛЕ!!! Потрібно все правильно зробити у плані поєднання навчання та праці, зокрема у документальному плані. Ви повинні перейти на індивідуальну форму навчання, яка не позбавляє Вас права на відстрочку, а лише визначає для Вас окремий графік відвідування занять та здачі заліків, іспитів і так далі. Це потрібно, зокрема, і у випадку можливості будь-яких питань від ТЦК та СП. Я не думаю, що такі питання будуть, але тим не менше, зараз майже кожного місяця від Міноборони, Генштабу та інших органів до закладів освіти надходять різноманітні запити, перевірки і так далі.

    Тому все доволі просто - влаштовуєтеся на роботу, документально оформлюєте у закладі освіти поєднання навчання і працевлаштування, і на цьому все.

    З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України