Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, чи можливий кейс, що вчитель прийде подавати документи на відстрочку в ТЦК, йому призначать проходження ВЛК, результат якої покаже придатність до служби і відразу вручать бойову повістку (поки не буде результату розгляду відсрочки).
Або скажуть, що не вистачає якогось документа для відсрочки і вручать бойову повістку. Такі ситуації трапляються на практиці? Та як діяти в такому випадку?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Таке можливе. Проте згідно законодавства не повинно бути.
До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби (п. 63).
До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (п. 60).
Як діяти?
Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
Вимагати реєстрації заяви.
Після цього відмовлятися від проходження ВЛК чи бойової повістки (у разі такого) під акт.
Це буде важливе під час судового оскарження дій ТЦКСП.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Чи перебуває вчитель на військовому обліку? Чи має військово-обліковий документ?
Якщо у нього є належні документи та він їх надав ТЦК, то направляти на ВЛК та вручати бойову повістку не мають права.
Згідно пунтку 58 постанови КМУ 560 За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що вчитель бажає скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.
Крім того, є теоретична можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.
Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Тому, якщо вчитель подасть заяву про відстрочку укрпоштою існують такі варіанти розвитку подій:
1. Йому нададуть відстрочку.
2. Йому відмовлять у відстрочці
3. Його заяву взагалі не розлянуть та не нададуть відповідь.
В двох останніх випадках вчитель може оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку.
При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.
Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку. Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК
згідно якого призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
1. Заява про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ)
2. Довідка закладу освіти про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці.
3. Військово-обліковий документ. Можете надати роздрукований е-ВОД з Резерв+ або ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
4. Копії паспорта та РНОКПП
В пункті 58 постанови КМУ 560 вказано, що потрібно подавати засвідчені копії документів.
Способи засвідчення копій документів
Тому, якщо вчитель буде подавати заяву та документ про відстрочку укрпоштою, то він може подати звичайні копії докуметів, але на кожній копії написати "Згідно з оригіналом", дата, підпис, його ініціали. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного рекомендованого листа.
Відповідно до постанови КМУ 560 нотаріально засвідчені копії документів вимагаються лише для військовозобов'язаних, які оформляють відстрочку у зв'язку з навчанням в інтернатурі.
Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.
Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560.
Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією НЕ направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що військовозобов'язаного не можуть направити на ВЛК під час розгляду заяви про відстрочку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Надія!
Чоловік перебуває на військовому обліку в ТЦК? Який він має військово-обліковий документ?
Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
2) наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
довідка закладу освіти або наукової установи (організації) про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь.
Після того, як чоловік подасть заяву на відстрочку та ТЦК зареєструє останню, чоловіка не мають права направити на ВЛК.
Згідно із вищезгаданою Постановою КМУ порядок оформлення відстрочки наступний:
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
Вручити бойову повістку мають право тільки після проходження ВЛК та відмови у наданні відстрочки.
З якої причини Ви вирішили, що чоловіка повинні направити на ВЛК? Які підстави для того? Які документи чоловік має на підтвердження свого права на відстрочку? Чи розглядали Ви можливість направити заяву на відстрочку поштою?
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня. Відповідно до пункту 63 постанови 560, якщо ви подаєте заяву на відстрочку вас не мають право направляти на ВЛК. Тому вам нічого не загрожує.
Для отримання відстрочки, вам потрібно подати заяву на ім'я комісара ТЦК про надання відстрочки від мобілізації, до заяви додати нотаріально завірені копії таких документів
Наказ про призначення на посаду, із зазначенням ставки.
Довідка з місця роботи
Трудова книжка
Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилася у вас як доказ її подачі.
Проблем виникнути не повинно. У разі, спроби вручення вам повістки на ВЛК. Відмовляйтеся її підписувати у такому випадку буде складено акт відмови, в якому ви можете зазначити причину вашої відмови, у вашому випадку, це що ви подали заяву на відстрочку і вам не мають право направляти на ВЛК.
Проблема , може стати, якщо у вас відсутній військовий квиток. Без нього у вас не приймуть заяву на відстрочку. У такому випадку, вам треба буде пройти влк, отримати квиток після чого подати заяву на відстрочку.
У такій ситуації, раджу, як тільки отримали Направлення на ВЛК, одразу пишіть і реєструйте заяву про відстрочку.
Після проходження влк, якщо вам будуть спроби вручення бойової повістки, відмовляйтеся її підписувати у такому випадку буде складено акт відмови у якому ви зазначте причину вашої відмови, у вашому випадку це наявність підстав для відстрочки.
У такому випадку, вас не мобілізують, та будь яка відповідальність буде відсутня.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ДО МОМЕНТУ ВИНЕСЕННЯ РІШЕННЯ ПО ВАШІЙ ЗАЯВІ ПРО НАДАННЯ ВАМ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, ВАС НЕ МАЮТЬ А НІ ВІДПРАВЛЯТИ НА ВЛК, А НІ МОБІЛІЗУВАТИ.
ЄДИНЕ ВИКЛЮЧЕННЯ З ПРИВОДУ ВЛК, ТО ВАС НА НЬОГО НАПРАВЛЯТЬ В РАЗІ ПОРУШЕННЯ ВАМИ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ - АЛЕ НЕ МОБІЛІЗУЮТЬ, ЯКЩО Є ЗАРЕЄСТРОВАНА ЗАЯВА НА ВІДСТРОЧКУ.
ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12/conv#Text
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
2) наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
ххх
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2024 р. № 560
ПОРЯДОК
проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період
Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
57. Для розгляду питань надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії...
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
ДОДАТОК 5 ПОСТАНОВИ КМУ 560 ВИЗНАЧАЄ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗА ЦИМ ПУНКТОМ (НАУКОВІ ПРАЦІВНИКИ):
"довідка закладу освіти або наукової установи (організації) про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь".
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, чи можливий кейс, що вчитель прийде подавати документи на відстрочку в ТЦК, йому призначать проходження ВЛК, результат якої покаже придатність до служби і відразу вручать бойову повістку (поки не буде результату розгляду відсрочки).
Про який ТЦК йде мова?
Загалом теоретично у нас зараз може бути все, що завгодно, але це малоймовірний сценарій. Все ж пряма законодавча норма -
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 16 травня 2024 р. № 560 Київ
Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період
63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляют
Або скажуть, що не вистачає якогось документа для відсрочки і вручать бойову повістку. Такі ситуації трапляються на практиці? Та як діяти в такому випадку?
По-перше, повторюся - це малоймовірний сценарій.
По-друге, одразу рекомендую звернутися до фахівця, який допоможе зібрати потрібний пакет документів і головне - повний пакет.
По-третє, рекомендую направити документи до ТЦК та СП поштовим зв'язком, що також не мало важливо. До речі, який ВОД має чоловік?
По-четверте, маючи відстрочку, хоч і поки що не оформлену, чоловік має право від отримання бойової повістки (можу надати зразок заяви про відмову).
Врешті-решт, не хвилюйтеся. Потрібно розібратися із Вашим військово-обліковим статусом та подати правильні документи.
З повагою!