Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день! Мужу исполнилось 60 лет. Мы переселенцы из Донецка. Военный билет еще советский, новый не оформлял. После военной кафедры университета имел звание младший лейтенант запаса. До 17 июля на учет не стал, потому что до 60-летия оставалось несколько месяцев и есть проблемы. Со здоровьем. Какие документы нужны для выезда за рубеж?Могут ли ему отказать в пересечении границы без военного билета? Он не может сняться с учета, так как не стоит на учете.И какой алгоритм действий?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Наявність військово-облікового документа при перетині кордону стосується всіх чоловіків у віці від 18 до 60.
З цим пов’язана і реалізація Державною прикордонною службою України в повному обсязі вимог пункту 17 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.
Враховуючи це, починаючи з 17 липня 2024 року під час перетинання державного кордону України на виїзд прикордонники перевіряють в усіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікові документи.
Ця норма Вас не стосується.
Вам достатньо для перетину кордону лише паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Добрый день! Мужу исполнилось 60 лет. Мы переселенцы из Донецка. Военный билет еще советский, новый не оформлял. После военной кафедры университета имел звание младший лейтенант запаса. До 17 июля на учет не стал, потому что до 60-летия оставалось несколько месяцев и есть проблемы. Со здоровьем. Какие документы нужны для выезда за рубеж?Могут ли ему отказать в пересечении границы без военного билета? Он не может сняться с учета, так как не стоит на учете.И какой алгоритм действий?
Якщо чоловіку виповнилося 60 років, він автоматично має бути виключений з військового обліку та стати невійськовозобов'язаним.
Для перетинання державного кордону йому не потрібно мати військово-обліковий документ, достатньо мати лише закордонний паспорт. Жодних проблем бути не повинно.
З повагою!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олена!
Станом на сьогодні виїзд за межі України обмежено щодо громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
Крім того прикордонники мають право перевіряти військово-облікові документи також тільки у громадян віком від 18 до 60 років.
Отже, не бачу жодної проблеми при перетині кордону Вашим чоловіком. Для перетину кордону йому знадобиться тільки закордоний паспорт.
Відповідно до Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації.
51. Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися:
у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України — представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби;
за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах) — уповноваженими представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або поліцейськими.
Якщо раптом, прикордонники відмовлять чоловіку у перетині кордону, хоча я маю сумніви на рахунок цього, то йому в обов'язковому порядку потрібно отримати письмову відмову. Як також, відмова у одному пункті пропуску не забороняє чоловіку виїхати в іншому.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль» та наказу адміністрації ДПСУ № 967 від 14.12. 2010 р., рішення про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України має певні особливості:
Згідно тієїж статті, особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або до суду.
Законом визначений строк розгляду скарги до 30 днів, але строки можуть продовжуватись до 45 днів.
За результатами розгляду скарги начальник органу охорону державного кордону може прийняти одне з таких рішень:
У разі незадоволення скарги, рішення начальника, який розглянув скаргу також можна оскаржити шляхом подачі позову до Окружного адміністративного суду. Отже, надалі вже в судовому порядку буде перевірятись законність або не законність рішень посадових осіб ДПСУ про відмову чоловіку у перетині державного кордону.
Також обов’язково потрібно перевірити на правильність усі відомості вказані у рішенні про відмову. Зокрема ваші дані, дані пункту пропуску та посадової особи, яка його прийняла.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Для перетину кордону Вашому чоловіку потрібно надати лише закордонний паспорт.
Ні, не можуть.
Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
Отже, військовий квиток можуть вимагати лише у чоловіків ДО 60 років.
Для перетину кордону Вашому чоловіку необхідно мати лише закордонний паспорт.
Якщо прикордонники по надуманим причинам не дозволяють йому перетнути кордон, чоловік повинен вимагати у них письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.
Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається чоловіку, який підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.
Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.
Або Ви зможете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗДРАВСТВУЙТЕ, ЕЛЕНА! К сожалению высоки риски, что не выпустят Вашего мужа пока не поставит отметку в военнике, что он исключён с учёта по достижению граничного возраста пребывания в запасе.
Здравый смысл говорит о том, что должны выпустить. Но пограничники и здравый смысл не всегда можно поставить знак равенства.
Очень часто на практике пограничники не выпускают граждан Украины при достижении 60-летнего возраста. Они мотивируют это бюрократически тем, что - "А ВДРУГ ВЫ ГЕНЕРАЛ" и подлежите увольнению с 65 лет. Понятное дело, что это маразм, но по факту не выпускают за границу и всё тут.
То есть Вашему мужу нужно идти в ТЦК по месту проживания фактического или справки ВПО и оформлять исключение с воинского учёта по возрасту. Иначе шансы 99 %, что не выпустят. Хотя можете пробовать и объехать погранпункты на Западной Украине, может попадётся кто-то адекватный и выпустит.
С 01.01.2025 года по идее должны автоматически исключить с учёта. И эти данные даже могут отразиться в Резерв+. Но если его личное дело не было эвакуировано с Донецка, то скорее всего о Вашем муже забыли давно и никто его автоматически с 01.01.2025 года исключать с учёта не будет.
То есть без явки в ТЦК вариантов нет. И по факту будет реально не совсем здравая ситуация когда Вашего мужа должны будут одним днём ПОСТАВИТЬ и ИСКЛЮЧИТЬ с УЧЁТА. Для этого у него заберут военный билет. Требуйте расписку об изъятии согласно постановлению Правительства Украины № 559 от 16.05.2024 г... Потому что заберут, потеряют и потом вообще концов не найдёте.
Тянуть резину могут очень долго. Хотя могут сделать всё и за один день. Подходы в разных военкоматах (ТЦК) разные.
Но можете меня не слушать и рискнуть. Правда могут ссадить прям с автобуса при пересечении границы и деньги пропадут и придется ехать назад, чтоб сделать в ТЦК процедуру исключения с учёта.
Теперь процитирую закон.
Відповідно до частини дев"ятої статті 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу",
військовозобов’язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
Згідно з частиною першою статті 22 Закону, Граничний вік перебування на військовій службі встановлюється: до 60 років (для осіб рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу навіть в умовах особливого періоду та воєнного стану).
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
Згідно з частиною шостою статті 37 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу", виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Відповідно до пункту 35 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 (зі змінами)
Військовозобов’язані та резервісти протягом семи днів з дня досягнення граничного віку перебування в запасі направляються керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для виключення з військового обліку. На підставі відмітки районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу у військово-обліковому документі про виключення військовозобов’язаного та резервіста з військового обліку у відповідній графі списків персонального військового обліку робиться відмітка “Виключено з військового обліку”.
Військовозобов’язані та резервісти, які тимчасово не працюють, у рік досягнення граничного віку перебування в запасі особисто прибувають до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу для виключення з військового обліку.
У разі неприбуття військовозобов’язаного та резервіста, який досяг граничного віку перебування в запасі, до відповідного районного (міського) територіальних центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу для виключення з військового обліку, таке виключення здійснюється без участі зазначених осіб 1 січня наступного року після року досягнення граничного віку перебування в запасі.
Згідно з пунктом 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 (зі змінами).
Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова.
{Пункт 81 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
Якщо з 1 січня 2025 року +/- місяць не з"явиться запис про виключення за віком - можна писати в ТЦК листа з вимогою привести дані в Реєстрі у відповідність з фактом досягнення Вами 60-річного віку та обов"язку ТЦК виключити Вас з військового обліку за віком не пізніше 1 січня 2025 року.
Извините. И хотел бы сказать, что всё хорошо, выпустят. Но не выпускают. Хотя и обязаны это делать.
С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ВАШ ЧОЛОВІК МАЄ ПРАВО НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ БЕЗ ВОД.
ОФІЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
https://dpsu.gov.ua/ua/news/43231-Nayavnist-viysko...
"Відтепер під час перетинання кордону на виїзд прикордонники перевіряють військово-облікові документи в усіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років."
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯкі нормативні документи регулюють це питання?:
Якщо говорити про обмеження виїзду за межі України на період дії воєнного стану чоловіків від 18 до 60 років, то в разі досягнення особою 60-річного віку такого обмеження більше немає, що дає можливість перетину кордону людині в загальному порядку. У такому разі самого факту досягнення 60 років, закордонного паспорта та проїзного квитка у відповідному напрямку достатньо для перетину кордону. Закордонний паспорт уже містить дату народження особи і відповідно дає інформацію про її вік. Прикордонна служба не має повноважень заборони таким особам перетину кордону на підставі мобілізаційного законодавства.