Задайте питання юристу

884 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 07 грудня 2024, питання №123745 350₴

Відстрочка від мобілізації

Прошу надати консультацію щодо діагнозу і подальшого проходження ВЛК та мобілізації.
Чи є можливість отримати відстрочку або виключення з обліку, яким чином, що для цього потрібно?

Відповіді юристів (5)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВОГО ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.

    Проходження медичного огляду під час мобілізації регулюється пунктом 3 глави II Наказу МО від 14.08.2008 року №402.

    Зокрема, відповідно до підпункту 3.4 перед оглядом проводиться загальний аналіз крові, в тому рахунку на ВІЛ, гепатит, цукор, загальний аналіз, визначається група крові, резус, проводиться рентген, а особам за 40 років обов’язково вимірюють тиск та проводиться ЕКГ.

    Відповідно до підпункту 3.5 до початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.

    А військовозобов’язаний під час проведення медогляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою №025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в електронній базі.

    Долучіть заявою до особової справи всі без винятку лікарські виписки, висновки, заключення та виписку з амбулаторної картки. Зверніть увагу: виписку з амбулаторної книги ви не просто можете надати, ви зобов’язані це зробити. Для чого – зараз зрозумієте.

    Згідно з тим же підпунктом 3.5 зазначені документи, а на офіцерів і прапорщиків запасу – також особові справи, ТЦК та СП до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.

    Тобто всі ваші виписки та висновки з лікарень і амбулаторної книжки передаються на ВЛК. Не просто картку обходу лікарів, як у нас часто відбувається зараз, а справу, щоб лікарі ознайомилися із висновками та виписками. Чому?

    Спеціалісти, які входять до складу ВЛК, не ставлять діагнозів, а лише дають експертну оцінку стану особи та ступеня порушень функцій організму. Тобто, діагнози встановлюються до медогляду ВЛК, або за її направленням.

    Закріплено колегіальний порядок встановлення (підтвердження) діагнозу при результатах попередніх досліджень та наявних документів. Огляд та прийняття рішення здійснюється консиліумом за участі провідних (головних) медичних фахівців.

    Якщо спростимо, то вашу придатність ВЛК визначає за діагнозами, які ви подали або при додатковому обстеженні, коли вас направляє сама ВЛК.

    Майже у 90% випадках після проходження ВЛК вам намагаються вручити повістку на відправку, не надавши висновку ВЛК про придатність, оформленого у вигляді довідки.

    Фактично мобілізовують в сліпу: ви не знаєте свій статус, а від вас вже щось вимагають. Саму довідку видають разом із військовим квитком і пропонують поставити підпис, правда, без дати, бо вона вже там стоїть. Чому?

    Щоб ви не змогли скористатися правом на оскарження, перебуваючи ще вдома. Адже якщо ви потрапляєте у військову частину, тоді оскаржити висновок ВЛК, звісно, можна, але на проведення повторного огляду вас просто не відпустять.

    А чому такий переполох із датою отримання довідки? Строк оскарження складає один місяць для оскарження висновку. А як показують ситуації, в довідці стоїть дата місячної давнини або ж тиждень до закінчення строку оскарження.

    Тож першочергово вам повинні видати довідку про придатність, ви повинні розписатися за її отримання, поставити правильну дату і, якщо не погоджуєтеся з висновком ВЛК, можете написати заяву на оскарження і до моменту переогляду вас не можуть мобілізувати.

    Це написано - В пункті 72 Постанови Кабміну №560 від 14.05.2024 року:

    «У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ТЦК та СП».

    Тобто, якщо ви не погоджуєтеся з довідкою ВЛК, вам потрібно зазначити, що ви будете писати заяву про направлення на повторний огляд.

    ПО ВАШІЙ СИТУАЦІЇ:

    Я ВАМ НАДАМ КОНСУЛЬТАЦІЮ З ЮРИДИЧНОЇ ТОЧКИ ЗОРУ, БО МЕДИЧНА СТОРОНА ВАШОГО ПИТАННЯ НЕ В МОЄЇ КОМПЕТЕНЦІЇ (Я НЕ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ).

    СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ ТА ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВО - ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.

    Постанови ВЛК приймаються на підставі (Наказ МОУ 402) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

    ВАША ХВОРОБА Є В ПЕРЕЛІКУ, АЛЕ СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ МОЖЕ ВСТАНОВИТИ ТІЛЬКИ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ ПОРІВНЯВШІ ВАШІ ПОКАЗНИКИКИ ТА ВИМОГИ НАКАЗУ МОУ 402.

    ---

    Міністерство оборони України наказом №686 затвердило значні зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 листопада 2024 р. за N 1674/43019):

    https://ips.ligazakon.net/document/RE43019?an=2

    Одна з ключових змін – скасування правила про виключення з військового обліку військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби. Аналогічно не будуть виключатися з обліку військовослужбовці, визнані непридатними.

    До прикладу, в п. 22.1 Положення про те, що постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, повинні бути реалізовані негайно, прибирається норма про їх виключення з військового обліку.

    У п. 22.5, який встановлював, що свідоцтво про хворобу під час дії особливого періоду складається на військовозобов’язаних, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, аналогічно – прибирається норма про виключення з обліку.

    Наразі не досить зрозуміло, як відповідні зміни про скасування правила про виключення непридатних з військового обліку, які внесені наказом №686 до Положення про ВЛК, відповідають Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

    Адже відповідно до статті 37 цього закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ТЦК підлягають громадяни України, які:

    1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

    2) припинили громадянство України;

    3) визнані непридатними до військової служби;

    4) досягли граничного віку перебування в запасі.

    Нагадаємо, що після змін, внесених законом про посилення мобілізації у травні 2024 року, цей закон передбачає, що у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4, тобто, зокрема і непридатного, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

    Отже, якщо такі непридатні чоловіки не виключаються з обліку після відповідного рішення, виникає питання, як ці новели узгоджуються із законом про військовий обов’язок і які дані тоді мають вноситися до військово-облікового документа.

    ОТЖЕ ІЗ ВАШОЮ ХВОРОБОЮ ВИ ЗАЛИШИТИСЯ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ.

    ---

    ТАКОЖ З 03.12.2024 РОКУ ВЕЛИКЕ ПИТАННЯ ПО ПРОЦЕДУРІ ВЛК:

    Міноборони спільно з МОЗ запустили реформу ВЛК, яка дає можливість проходити медогляд у будь-якому цивільному закладі охорони здоров'я за власним вибором.

    Про це повідомив міністр оборони Рустем Умєров:

    "Реформа передбачає, що медичний огляд проводитимуть цивільні лікарі, які вноситимуть висновки безпосередньо в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ). Інформація з ЕСОЗ автоматично надходитиме до електронної системи Міністерства оборони за лічені хвилини.

    При цьому військово-лікарські комісії отримуватимуть лише медичні дані без ідентифікації особи. Це гарантує об’єктивність та неупередженість під час ухвалення висновків про придатність до служби.

    Кожен етап процесу матиме цифровий слід – висновки лікарів та ВЛК фіксуватимуться за допомогою електронних підписів і зберігатимуться в реєстрі “Оберіг”.

    Такий підхід дозволить оперативно перевіряти роботу медичних установ у разі виникнення сумнівів щодо результатів медоглядів.

    Ми працюємо над тим, щоб державні послуги для військовозобов’язаних та наших захисників були зручними, прозорими та позбавленими зайвої бюрократії.

    Реформа ВЛК – це ще один важливий крок на цьому шляху."

    ТОБТО:

    • Медичний огляд проводитимуть цивільні лікарі, які вноситимуть висновки безпосередньо в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ).
    • Інформація з ЕСОЗ автоматично надходитиме до електронної системи Міністерства оборони за кілька хвилин.
    • Військово-лікарські комісії отримуватимуть лише медичні дані без ідентифікації особи. Це має гарантувати об’єктивність та неупередженість під час ухвалення висновків про придатність до служби.
    • Кожен етап процесу матиме цифровий слід – висновки лікарів та ВЛК фіксуватимуться за допомогою електронних підписів і зберігатимуться в реєстрі "Оберіг".

    ТРЕБА ЧЕКАТИ ОПРИЛЮДНЕННЯ СПІЛЬНОГО НАКАЗУ МОУ/МОЗ ТА ВНЕСЕННЯ ЗМІН В НАКАЗ МОУ 402.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Прошу надати консультацію щодо діагнозу і подальшого проходження ВЛК та мобілізації.Чи є можливість отримати відстрочку або виключення з обліку, яким чином, що для цього потрібно?

    Потрібно консультуватися з лікарями, зокрема, кардіологом.

    По-перше, рішення про придатність або непридатність особи приймається виключно військово-лікарською комісією, яка у своїй діяльності керується Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.

    По-друге, для того аби передбачити, точно спрогнозувати, таким чином замінити медичну комісію, юристи повинні володіти медичними знаннями хоча б на базовому рівні.

    По-третє, давати +- предметні поради можливо лише після аналізу та вивчення Ваших медичних документів, а не просто формулювань діагнозів. При цьому, дуже важливими у кожному консультативному заключенні, виписці виступають рекомендації щодо лікування.

    По-четверте, з огляду на Ваш діагноз, це може бути стаття 74 Розкладу хвороб. На мій погляд, про виключення з військового обліку мова НЕ ЙДЕ. Тим не менше, я не медичний працівник. За потреби можу навіть сьогодні проконсультувася з фахівцем.

    Стаття 74: застосовується у разі неможливості лікування вроджених вад розвитку, відмови від лікування або незадовільних його результатів, а також при хромосомних аномаліях, підтверджених результатами обстеження у медико-генетичних консультаціях.

    1) до пункту «а» належать:

    мікроцефалія, вади з редукцією частини головного мозку, вроджена гідроцефалія, інші аномалії головного та спинного мозку зі значними порушеннями функцій нервової системи;

    вроджені вади серця із СН IIА стадії та вище;

    вади розвитку бронхо-легеневого апарату та плеври зі значним порушенням функції зовнішнього дихання;

    вади щелепно-лицевої ділянки (у тому числі розщілини піднебіння та губи);

    вади органів травлення з вираженими клінічними проявами;

    вроджені фіксовані викривлення хребта (кіфози, сколіози тощо) з різкою деформацією грудної клітки (реберний горб тощо) та значним порушенням функції зовнішнього дихання III ступеня за рестриктивним типом;

    вроджений отосклероз;

    відсутність однієї нирки (або припинення її функцій) з порушенням функцій нирки, яка залишилася, незалежно від ступеня їх вираження;

    полікістоз нирок, гіпоплазія, дисплазія, подвоєння нирок та їх елементів, підковоподібна нирка, аномалії сечоводів або сечового міхура зі значними порушеннями функцій або хронічною нирковою недостатністю незалежно від ступеня;

    вроджені вади ниркових судин з явищами вазоренальної гіпертензії та нирковими кровотечами;

    вади статевих органів (відсутність статевого члена, обох яєчок, атрезія піхви тощо);

    деформація таза, що супроводжується кіфосколіозами 2-3 ступенів або значним обмеженням рухів у кульшових суглобах;

    варусна деформація шийки стегнової кістки з укороченням ноги більше ніж на 5 см;

    варусне викривлення ніг, якщо відстань між виступами внутрішніх виростків стегнових кісток більше 20 см, або вальгусне викривлення, якщо відстань між внутрішніми кісточками гомілок більше 15 см;

    іхтіоз вроджений, іхтіозоподібна еритродермія.

    2) до пункту «б» належать:

    вроджені вади серця із СН I стадії;

    незарощення баталової протоки;

    відсутність однієї або двох вушних раковин або їх виражені деформації;

    деформації таза з помірним обмеженням рухів у кульшових суглобах;

    природжені фіксовані викривлення хребта (кіфози, сколіози тощо) з незначною деформацією грудної клітки та помірним порушенням функції зовнішнього дихання II ступеня за рестриктивним типом;

    відсутність однієї нирки (або її функцій) з нормальною функцією нирки, яка залишилася;

    полікістоз, дисплазії, подвоєння нирок та їх елементів, підковоподібна нирка, аномалії сечоводів або сечового міхура з помірними порушеннями функцій нирок;

    калиткова або промежинна гіпоспадія;

    варусна деформація шийки стегнової кістки з укороченням ноги від 2 до 5 см;

    варусне викривлення ніг, якщо відстань між виступами внутрішніх виростків стегнових кісток - від 12 до 20 см, або вальгусне викривлення, якщо відстань між внутрішніми кісточками гомілок - від 12 до 15 см;

    іхтіоз рецесивний.

    3) до пункту «в» належать:

    атрезія слухового проходу при сприйнятті шепітної мови на друге вухо на відстані від 2 до 4 м;

    поодинокі солітарні кісти нирок більше 2 см в діаметрі з незначним порушенням функції без ХНН;

    затримка одного або обох яєчок у черевній порожнині, у пахвинних каналах або біля зовнішніх їх отворів;

    свищ сечовипускного каналу від кореня до середини статевого члена;

    варусна деформація шийки стегна з укороченням ноги менше ніж на 2 см; домінантний іхтіоз;

    вроджені вади серця (крім двостулкового клапана аорти) без ознак СН;

    сакралізація п’ятого поперекового або люмбалізація першого крижового хребців;

    незрощення дужок п’ятого поперекового або першого крижового хребців;

    двостулковий клапан аорти без ознак серцевої недостатності або аортальної регургітації.

    Гіпоспадія білявінцевої борозни не обмежує придатності до військової служби та навчання у ВВНЗ. Особи з вродженими вадами кисті або стопи оглядаються за статтею 62 Розкладу хвороб.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Богдане!

    Прийняття рішення щодо придатності до військової служби віднесено виключно до компетенції ВЛК.

    Порядок визначення ступеня придатності до військової служби визначено в «Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затверджене Наказом Міноборони України від 14.08.2008 № 402 .

    Перш за все Вам потрібно, щоб Ваші діагнози були підтверджені належними медичними документами. Як правило це форма первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста”, історія хвороби, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о.

    Самого висновку ультразвукового обстеження буде недостатньо, тому Вам необхідно звернутись до профільного лікаря (кардіолога) та отримати консультаційний висновок з діагнозом. Просіть щоб лікар вніс дану інформацію в Електронну систему охорони здоров'я (ЕСОЗ)

    Якщо Ви явитесь до ВЛК без медичних документів, то існує ризик, що лікарі ВЛК автоматично запишуть Вас в категорію придатних. Якщо Ви натрапите на відповідального лікаря, то Вас направлять на додаткові обстеження в заклад охорони здоров'я.

    Згідно пункту 3.11. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України у разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.

    Для того щоб Вас визнали непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку потрібно, щоб Ваш діагноз підпадав під пункт "А" статті 74 Розкладу хвороб або у Вас були виявлені значні порушення функцій.

    До статті 74 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1) Включено: вроджені вади розвитку системи кровообігу Q20-Q28

    А) зі значними порушеннями функцій - Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку

    Б) з помірними порушеннями функцій - Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони

    В) з незначними порушеннями функцій; за наявності об’єктивних даних без порушень функцій - Придатні

    Згідно Пояснень щодо застосування статті 74 Розкладу хвороб (додаток 2) Стаття 74: застосовується у разі неможливості лікування вроджених вад розвитку, відмови від лікування або незадовільних його результатів, а також при хромосомних аномаліях, підтверджених результатами обстеження у медико-генетичних консультаціях.

    1) до пункту «А» належать:

    • мікроцефалія, вади з редукцією частини головного мозку, вроджена гідроцефалія, інші аномалії головного та спинного мозку зі значними порушеннями функцій нервової системи;
    • вроджені вади серця із СН IIА стадії та вище;
    • вади розвитку бронхо-легеневого апарату та плеври зі значним порушенням функції зовнішнього дихання;
    • вади щелепно-лицевої ділянки (у тому числі розщілини піднебіння та губи);
    • вади органів травлення з вираженими клінічними проявами;
    • вроджені фіксовані викривлення хребта (кіфози, сколіози тощо) з різкою деформацією грудної клітки (реберний горб тощо) та значним порушенням функції зовнішнього дихання III ступеня за рестриктивним типом;
    • вроджений отосклероз;
    • відсутність однієї нирки (або припинення її функцій) з порушенням функцій нирки, яка залишилася, незалежно від ступеня їх вираження;
    • полікістоз нирок, гіпоплазія, дисплазія, подвоєння нирок та їх елементів, підковоподібна нирка, аномалії сечоводів або сечового міхура зі значними порушеннями функцій або хронічною нирковою недостатністю незалежно від ступеня;
    • вроджені вади ниркових судин з явищами вазоренальної гіпертензії та нирковими кровотечами;
    • вади статевих органів (відсутність статевого члена, обох яєчок, атрезія піхви тощо);
    • деформація таза, що супроводжується кіфосколіозами 2-3 ступенів або значним обмеженням рухів у кульшових суглобах;
    • варусна деформація шийки стегнової кістки з укороченням ноги більше ніж на 5 см;
    • варусне викривлення ніг, якщо відстань між виступами внутрішніх виростків стегнових кісток більше 20 см, або вальгусне викривлення, якщо відстань між внутрішніми кісточками гомілок більше 15 см;
    • іхтіоз вроджений, іхтіозоподібна еритродермія.

    2) до пункту «Б» належать:

    • вроджені вади серця із СН I стадії;
    • незарощення баталової протоки;
    • відсутність однієї або двох вушних раковин або їх виражені деформації;
    • деформації таза з помірним обмеженням рухів у кульшових суглобах;
    • природжені фіксовані викривлення хребта (кіфози, сколіози тощо) з незначною деформацією грудної клітки та помірним порушенням функції зовнішнього дихання II ступеня за рестриктивним типом;
    • відсутність однієї нирки (або її функцій) з нормальною функцією нирки, яка залишилася;
    • полікістоз, дисплазії, подвоєння нирок та їх елементів, підковоподібна нирка, аномалії сечоводів або сечового міхура з помірними порушеннями функцій нирок;
    • калиткова або промежинна гіпоспадія;
    • варусна деформація шийки стегнової кістки з укороченням ноги від 2 до 5 см;
    • варусне викривлення ніг, якщо відстань між виступами внутрішніх виростків стегнових кісток - від 12 до 20 см, або вальгусне викривлення, якщо відстань між внутрішніми кісточками гомілок - від 12 до 15 см;
    • іхтіоз рецесивний.

    3) до пункту «В» належать:

    • атрезія слухового проходу при сприйнятті шепітної мови на друге вухо на відстані від 2 до 4 м;
    • поодинокі солітарні кісти нирок більше 2 см в діаметрі з незначним порушенням функції без ХНН;
    • затримка одного або обох яєчок у черевній порожнині, у пахвинних каналах або біля зовнішніх їх отворів;
    • свищ сечовипускного каналу від кореня до середини статевого члена;
    • варусна деформація шийки стегна з укороченням ноги менше ніж на 2 см; домінантний іхтіоз;
    • вроджені вади серця (крім двостулкового клапана аорти) без ознак СН;
    • сакралізація п’ятого поперекового або люмбалізація першого крижового хребців;
    • незрощення дужок п’ятого поперекового або першого крижового хребців;
    • двостулковий клапан аорти без ознак серцевої недостатності або аортальної регургітації.

    Для того щоб передбачити потенційний висновок ВЛК потрібно мати заключення лікаря. Згідно ж заключення Ультразвукового дослідження Вашу хворобу можна віднести до пункту "В" статті 74 Розкладу хвороб, адже у Вас не встановлена серцева недостатність. Проте, остаточне рішення ВЛК буде залежати від діагнозу, який встановить лікар кардіолог. При встановленні придатності також важливе значення має ступінь порушення функцій.

    Якщо Ви потребуєте лікування - Вас можуть визнати тимчасово непридатним на термін від 2 до 12 місяців та надати відстрочку саме на цей період.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Ступінь придатності до військової служби, перелік хвороб, розладів здоров’я та питання проведення військової лікарської експертизи військовослужбовців регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.

    Згідно Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я ТДВ) (додаток 3).

    При встановленні ступеня придатності до військової служби ВЛК керується Поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад (Додаток 2 до Положення № 402).

    Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

    Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

    У воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк від 1 до 6 місяців залежно від захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) та прогнозованої тривалості лікування. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.

    У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10 Положення № 402), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.

    Якщо військовозобов’язаний під час призову на військову службу, збір, а також чергового огляду з метою обліку визнаний таким, що потребує лікування (відстрочки від призову на військову службу, збір), то лікар - член ВЛК ТЦК та СП направляє військовозобов’язаного на отримання відповідних медичних послуг. Після закінчення лікування військовозобов’язаний оглядається ВЛК ТЦК та СП.

    До моменту проходження ВЛК ТЦКСП, я рекомендую пройти комплексне медичне обстеження, мати медичні висновки про хронічні хвороби, виписки та інші медичні документи, що характеризують Ваш стан здоров’я.

    У разі незгоди з рішенням ВЛК Ви маєте право на його оскарження.

    Варіантів оскарження є два: у досудовому порядку та через суд.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Богдане!

    Прошу надати консультацію щодо діагнозу і подальшого проходження ВЛК та мобілізації.

    Рішення щодо придатності до проходження військової служби належить виключно до компетенції профільних лікарів ВЛК.

    Відповідно до абзацу першому пункту 1.1 глави 1 розділу II Наказу МОУ №402:

    "1.1. Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду.

    При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення".

    Згідно пункту 3.4 глави 3 розділу II Наказу МОУ №402:

    Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

    Пунктом 3.5 глави 3 розділу II вищезгаданого Наказу зазначено наступне:

    Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

    Відповідно до пункту 3.11 глави 3 розділу II Наказу МОУ №402:

    У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.

    Чи є можливість отримати відстрочку або виключення з обліку, яким чином, що для цього потрібно?

    Для того аби отримати відстрочку від проходження військової служби (тимчасова непридатність) або непридатність з виключенням з обліку Вам в обов'язковому порядку необхідно пройти ВЛК.

    Стаття 74 Розкладу Хвороб Наказу МОУ включає вроджені вади розвитку нервової системи Q00-Q07; вроджені вади розвитку ока, вуха, обличчя та шиї Q10-Q18; вроджені вади розвитку системи кровообігу Q20-Q28; вроджені вади розвитку органів дихання Q30-Q34; щілина губи та піднебіння Q35-Q37; інші вроджені вади розвитку органів травлення Q38-Q45; целіакія К90.0; вроджені вади розвитку статевих органів Q50-Q56; вроджені вади розвитку сечової системи Q60-Q64; вроджені вади розвитку та деформації кістково-м’язової системи Q65-Q79; інші вроджені вади розвитку Q80-Q89; хромосомні аномалії Q90-Q99.

    а) зі значними порушеннями функцій - Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку.

    б) з помірними порушеннями функцій - Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

    в) з незначними порушеннями функцій; за наявності об’єктивних даних без порушень функцій - Придатні

    Згідно із додатком 2 до статті 74 Розкладу хвороб:

    XVI. Вроджені вади розвитку, деформації та хромосомні аномалії (Q00-Q99), їх наслідки

    Стаття 74 застосовується у разі неможливості лікування вроджених вад розвитку, відмови від лікування або незадовільних його результатів, а також при хромосомних аномаліях, підтверджених результатами обстеження у медико-генетичних консультаціях.

    1) до пункту «а» належать:
    • мікроцефалія, вади з редукцією частини головного мозку, вроджена гідроцефалія, інші аномалії головного та спинного мозку зі значними порушеннями функцій нервової системи;
    • вроджені вади серця із СН IIА стадії та вище;
    • вади розвитку бронхо-легеневого апарату та плеври зі значним порушенням функції зовнішнього дихання;
    • вади щелепно-лицевої ділянки (у тому числі розщілини піднебіння та губи);
    • вади органів травлення з вираженими клінічними проявами;
    • вроджені фіксовані викривлення хребта (кіфози, сколіози тощо) з різкою деформацією грудної клітки (реберний горб тощо) та значним порушенням функції зовнішнього дихання III ступеня за рестриктивним типом;
    • вроджений отосклероз;
    • відсутність однієї нирки (або припинення її функцій) з порушенням функцій нирки, яка залишилася, незалежно від ступеня їх вираження;
    • полікістоз нирок, гіпоплазія, дисплазія, подвоєння нирок та їх елементів, підковоподібна нирка, аномалії сечоводів або сечового міхура зі значними порушеннями функцій або хронічною нирковою недостатністю незалежно від ступеня;
    • вроджені вади ниркових судин з явищами вазоренальної гіпертензії та нирковими кровотечами;
    • вади статевих органів (відсутність статевого члена, обох яєчок, атрезія піхви тощо);
    • деформація таза, що супроводжується кіфосколіозами 2-3 ступенів або значним обмеженням рухів у кульшових суглобах;
    • варусна деформація шийки стегнової кістки з укороченням ноги більше ніж на 5 см;
    • варусне викривлення ніг, якщо відстань між виступами внутрішніх виростків стегнових кісток більше 20 см, або вальгусне викривлення, якщо відстань між внутрішніми кісточками гомілок більше 15 см;
    • іхтіоз вроджений, іхтіозоподібна еритродермія.

    2) до пункту «б» належать:
    • вроджені вади серця із СН I стадії;
    • незарощення баталової протоки;
    • відсутність однієї або двох вушних раковин або їх виражені деформації;
    • деформації таза з помірним обмеженням рухів у кульшових суглобах;
    • природжені фіксовані викривлення хребта (кіфози, сколіози тощо) з незначною деформацією грудної клітки та помірним порушенням функції зовнішнього дихання II ступеня за рестриктивним типом;
    • відсутність однієї нирки (або її функцій) з нормальною функцією нирки, яка залишилася;
    • полікістоз, дисплазії, подвоєння нирок та їх елементів, підковоподібна нирка, аномалії сечоводів або сечового міхура з помірними порушеннями функцій нирок;
    • калиткова або промежинна гіпоспадія;
    • варусна деформація шийки стегнової кістки з укороченням ноги від 2 до 5 см;
    • варусне викривлення ніг, якщо відстань між виступами внутрішніх виростків стегнових кісток - від 12 до 20 см, або вальгусне викривлення, якщо відстань між внутрішніми кісточками гомілок - від 12 до 15 см;
    • іхтіоз рецесивний.

    3) до пункту «в» належать:
    • атрезія слухового проходу при сприйнятті шепітної мови на друге вухо на відстані від 2 до 4 м;
    • поодинокі солітарні кісти нирок більше 2 см в діаметрі з незначним порушенням функції без ХНН;
    • затримка одного або обох яєчок у черевній порожнині, у пахвинних каналах або біля зовнішніх їх отворів;
    • свищ сечовипускного каналу від кореня до середини статевого члена;
    • варусна деформація шийки стегна з укороченням ноги менше ніж на 2 см; домінантний іхтіоз;
    • вроджені вади серця (крім двостулкового клапана аорти) без ознак СН;
    • сакралізація п’ятого поперекового або люмбалізація першого крижового хребців;
    • незрощення дужок п’ятого поперекового або першого крижового хребців;
    • двостулковий клапан аорти без ознак серцевої недостатності або аортальної регургітації.
    • Гіпоспадія білявінцевої борозни не обмежує придатності до військової служби та навчання у ВВНЗ. Особи з вродженими вадами кисті або стопи оглядаються за статтею 62 Розкладу хвороб.

    Як бачите, вроджені вади серця без ознак СН віднесені до пункту "в" статті 74, проте, даний пункт містить уточнення з приводу "крім двостулкового клапана аорти". Тож, можливо, враховуючи недостатність середнього ступеня, ВЛК може визнати Вас придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

    Стосовно виключення з обліку, на мою думку, у Вашому випадку це не можливо, оскільки для того Ви повинні мати СН IIА стадії та вище.

    З приводу тимчасової непридатності, тобто відстрочки на деякий час по стану зоров'я строком від 1 до 6 місяців, то все залежить від того, чи знаходиться Ваша хвороба станом на зараз в стадії загострення, чи потребуєте Ви стаціонарного лікування тощо.

    Чи маєте Ви іншу підставу для відстрочки окрім Вашого стану здоров'я?

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України