Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
885 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброе утро
Я родился в Украине. Живу в Израиле.
Нужно срочно приехать в Украину. Гражданства Украинского никогда не было. Вопрос выпустят ли меня с Украины?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
В'їхати до України Ви зможете без проблем, але при виїзді може будти багато скаладнощів та бюрократичних процедур. Якщо Ви маєте громадянство Ізраїля, то Ви будете перетинати кордон як іноземець, тому до Вас не застосувуться обмеження у виїзді як для чоловіків українців. Проте, можуть бути посилені перевірки з метою виявлення українського громадянства та заборони на перетин кордону.
Для того щоб оцінити шанси на перетин кордону, від Вас потрібна додаткова інформація, а саме відповіді на такі питання:
Документами, що підтверджують громадянство України, є:
1) паспорт громадянина України;
3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
4) тимчасове посвідчення громадянина України;
6) дипломатичний паспорт;
7) службовий паспорт;
8) посвідчення особи моряка;
9) посвідчення члена екіпажу;
10) посвідчення особи на повернення в Україну.
Як правило, відстежують наявність другого громадянства шляхом подання запиту до Державної міграційної служби щодо отримання відомостей з Державного демографічного реєстру. Проте, вони будуть проводити пошук лише за ПІБ. Тому якщо Ви не оформляли біометричних документів - ІD картку або біометричний закордонний паспорт (адже в такому разі буде відцифрований образ обличчя та відбитки пальців рук), то імовірність, того що Вас визнають громадянином України практично дорівнює нулю.
Проте, якщо у закордонному паспорті громадяднина Ізраїля вказано, що Ви народилися в Україні, то виїзд з України може бути ускладениний посиленими перевірками документів, особливо якщо по віку (старший 25 років) Ви попадає під категорію військовозобов'язаних, тому якщо нагальної необхідності в перетині кордону немає - краще відкласти подорож.
Загалом перетин кордону як лотерея, Ви можете натрапити на адекватного прикордонника, але в той же час Ви не застраховані від неправомірних дій на пункті пропуску.
Вам можуть легко заборонити виїзд з України і повідомити, що в разі незгоди з рішенням прикордонників - йому потрібно звертатись до суду.
Судове оскарження неправомірної заборони у перетині кордону може розтягнутися на місяці.
Крім того, існує ризик незаконної мобілізації.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю успіхів Вам!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Віталію!
Оскільки Ви не є громадянином і, відповідно, ніколи не отримували український паспорт, то Вам абсолютно не варто переживати з приводу виїзду з України. Я вже мовчу про в'їзд. Факт народження на території України дійсно дає Вам право отримати українське громадянство, але це ні в якому разі не відбувається автоматично і, тим більше, поза Вашею волею. Я ж сподіваюсь, що у Вас немає українського закордонного паспорту? Скільки Вам було років коли Ви виїхали з України?
Закон каже про це наступне:
Відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є:
1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України. Такі особи є громадянами України з 24 серпня 1991 року.
2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» від 13 листопада 1991 року проживали в Україні і не були громадянами інших держав. Такі особи є громадянами України з 13 листопада 1991 року;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України. Такі особи є громадянами України з моменту внесення відмітки про громадянство України ;
4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
До документів, що підтверджують громадянство України законом віднесені:
1. паспорт громадянина України;2. паспорт громадянина України для виїзду за кордон;3. тимчасове посвідчення громадянина України;4. дипломатичний паспорт;5. службовий паспорт;6. посвідчення особи моряка;7. посвідчення члена екіпажу;8. посвідчення особи на повернення в Україну.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, якщо ви не маєте свідоцтво про народження Українського зразка, вам нічого не загрожує. Обмеження на перетин кордону діють лише для громадян України.
Для перетину кордону вам потрібно мати закордонний паспорт. Ваше свідоцтво про народження Ізраїльського зразка,що у пункті пропуску взагалі не виникало жодних питань.
Щоб бути впевненим , рекомендую зателефонувати на гарячу лінію.
Консультація з питань перетину кордонуОтримати консультацію з пить перетину кордону можливо на гарячій лінії Державної прикордонної служби України
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРЫЙ ВЕЧЕР, ВИТАЛИЙ! Вы родились до 1991 года? У Вас в загранпаспорте указано, что Вы родились в Украине? Если да, то к сожалению несмотря на то, что у Вас нет паспорта гражданина Украины по факту пограничники могут утверждать, что Вы всё равно гражданин по факту рождения. Якобы надо было отказываться от гражданства или выйти из него. Такова специфика законодательства Украины и ряда других стран так называемого СНГ, что может быть гражданство по факту рождения и человек даже может не подозревать об этом и не иметь на руках ни одного документа, выданного Украиной.
Недавно была у клиента ситуация в Малайзии. Его мать - гражданка Украины, отец - гражданин Малайзии. В Украине он никогда не был, даже язык не знает и долгое время не знал о существовании такого государства. Но и работники консульства Украины и я подтвердили, что несмотря на то, что человек ни сном, ни духом не знает об Украине (так случилось), его можно рассматривать как гражданина Украины - т.к. его мать гражданка и в случае чего - его вполне себе могут рассматривать гражданином Украины по праву рождения, невзирая на то, что человек в глаза не видел Украину, не имеет ни свидетельства о рождении, ни иных документов, выданных компетентными органами Украины, не родился там и не был никогда. И чтоб избавиться от этого фактора он только должен получить документы гражданства и отказаться от него (а указы о выходе с гражданства Президент Украины сейчас не подписывает, мотивируя это мобилизацией и войной).
Может Вам повезёт. Возможно поток на выезд будет такой и структура паспорта гражданина Израиля для выезда за границу такая, что никто углубляться и вчитываться не будет... и ограничатся только проверкой по базе "АРКАН" (информационная база пограничной службы Украины), по которой сличают всех граждан Украины и иностранных граждан по такому параметру как биометрические данные (отпечатки пальцев), выявляя граждан Украины, которые используют для въезда / выезда в Украину документы других государств.
Кроме того очень много людей приезжают из Израиля на праздники в Украину (например в Умань на Рош ха-Шан), как волонтёры, как "иностранные специалисты".
Потому хотя на первый взгляд такая поездка не особо рисковая, но думаю если бы Вы не получали информацию, что бывают разные моменты - то и не задавали бы свой вопрос.
Можете честно говоря застрять в Украине на неопределённый период, доказывая свою правоту. И совершенно не факт, что сможете что-то доказать. Разве что через скандал и вмешательство посольства Израиля в Украине и решения вопроса на уровне дипломатической коммуникации с властями Украины (отношения между странами сложные, увы).
То есть впустить Вас могут без проблем, а вот при выезде на эту норму вполне могут опираться органы власти - отказывая Вам в таковом выезде по паспорту Израиля, заявив на голубок глазу - что Вы гражданин Украины по рождению.
Потому мой ответ такой - как повезёт. Ситуация откровенно 50 на 50. Были случаи, что дедушки с Германии приезжали в Украину - родившись в 50-х в Украинской ССР и выехавшие в Германию в 1988-м, а им заявляли - нет, Вы гражданин Украины и доказывайте обратное в суде, если не согласны. С гражданами Израиля тоже не всё так однозначно. Были эпизоды, что выпускали, а были - что нет.
Исходя из этого важным фактором является не наличие у Вас паспорта гражданина Украины, а то, являетесь ли Вы рождённым до получения Украиной независимости или после, то есть до 24 августа 1991 года или после. Ну и личностный фактор пограничника.
Если до, то неполучение паспорта гражданина Украины по факту рождения и нахождения на территории УССР на момент провозглашения Украины - есть основанием настаивать, что Вы не изъявили желание стать гражданином Украины, а изначально стали гражданином Израиля. Если же после 24.08.1991 г., то если пограничники станут в позу и Вам придется добиваться справедливости в суде, чтоб выпустили - то суд может исходить именно с того, что Вы гражданин Украины, хоть и не оформляли паспорт и гражданство через соответствующие базы данных и органы МВД / миграционной службы.
Кроме того в Украине пограничники не ведут реестр / учёт отказов в пересечении границы в направлении ИЗ Украины. Потому если откажет один пограничник (смена, погранпункт пропуска) - можно пробовать выехать на другой смене / в другом пограничном пункте пропуска.
Уже потом, если никак не удастся - сможет помочь только судебная процедура обжалования незаконных действий пограничников и их незаконного отказа.
С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)
Адвокат, м. Чернігів, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!Якщо Ваше народження було зафіксовано в Україні та видано свідоцтво про народження, то можуть виникнути проблеми. Наразі прикордонники посилюють контроль за всіма громадянами.
Треба розглянути норми Закону "Про громадянство України"Відповідно до ст. 7 Закону діти, народжені в Україні за народженням є громадянами України, якщо при народжені не набули громадянства іншої країни (тобто, якщо свідоцтво про народження видано в Україні).
Стаття 18. Вихід з громадянства України
Громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням.
Якщо дитина виїхала разом з батьками на постійне проживання за кордон і батьки виходять з громадянства України, за клопотанням одного з батьків разом з батьками з громадянства України може вийти і дитина.
Якщо один з батьків виїхав разом з дитиною на постійне проживання за кордон і виходить з громадянства України, а другий залишається громадянином України, дитина може вийти з громадянства України разом з тим із батьків, який виходить з громадянства України, за його клопотанням.
Якщо один з батьків виїхав разом з дитиною на постійне проживання за кордон і виходить з громадянства України, а другий є іноземцем чи особою без громадянства, дитина може вийти з громадянства України разом з тим із батьків, який виходить з громадянства України, за його клопотанням.
Якщо дитина виїхала на постійне проживання за кордон і її батьки вийшли з громадянства України, дитина може вийти з громадянства України за клопотанням одного з батьків.
Якщо дитина виїхала на постійне проживання за кордон з одним із батьків і він вийшов з громадянства України, а другий є громадянином України, дитина може вийти з громадянства України за клопотанням про це того з батьків, який вийшов з громадянства України.
Якщо дитина виїхала на постійне проживання за кордон з одним із батьків і він вийшов з громадянства України, а другий є іноземцем чи особою без громадянства, дитина може вийти з громадянства України за клопотанням того з батьків, який вийшов з громадянства України.
Дитина, яка відповідно до чинного законодавства України вважається такою, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за клопотанням одного з батьків.
Дитина, яка набула громадянство України за народженням, якщо на момент її народження батьки або хоча б один із них були іноземцями чи особами без громадянства, може вийти з громадянства України за клопотанням одного з батьків незалежно від місця проживання дитини.
Дитина, яка усиновлена подружжям, один з якого є громадянином України, а другий є іноземцем, може вийти з громадянства України за клопотанням усиновлювача, який є іноземцем.
Дитина, усиновлена іноземцями або особами без громадянства, може вийти з громадянства України за клопотанням одного з усиновлювачів.
Вихід з громадянства України допускається, якщо особа набула громадянство іншої держави або отримала документ, виданий уповноваженими органами іншої держави, про те, що громадянин України набуде її громадянство, якщо вийде з громадянства України.
Вихід дітей віком від 14 до 18 років з громадянства України може відбуватися лише за їхньою згодою.
Вихід із громадянства України не допускається, якщо особі, яка клопоче про вихід з громадянства України, в Україні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно якої в Україні є обвинувальний вирок суду, що набрав законної сили і підлягає виконанню.
Я так розумію, що жодних клопотань про вихід з громадянства не було. І фактично може рахуватися, що у Вас 2 громадянства. Тому варто уточнити ситуацію з Вашими документами та добре обдумати приїзд до України, аби не залишитись "заручником" та не потрапити під мобілізацію.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є:
1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України. Такі особи є громадянами України з 24 серпня 1991 року.
2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» від 13 листопада 1991 року проживали в Україні і не були громадянами інших держав. Такі особи є громадянами України з 13 листопада 1991 року;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України. Такі особи є громадянами України з моменту внесення відмітки про громадянство України ;
4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України:
ЯКЩО ВИ ПОПАДАЄТЕ ПІД ОДИН З ЦИХ КРИТЕРІЇВ, ТО ВИ ГРОМАДЯНИН УКРАЇНИ З УСІМА ПРАВАМИ ТА ОБОВ'ЯЗКАМИ.
ПРИЙМАЮЧИ РІШЕННЯ ПРО ВІДВІДУВАННЯ УКРАЇНИ, ОЦІНЮЙТЕ ВСІ РИЗИКИ.
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброе утро!
Вопрос связанный с въездом и выездом из Украины может зависеть от ряда факторов, включая Ваше гражданство, цели поездки и возможные ограничения, связанные с военным положением.
Если Вы гражданин Израиля и никогда не имели украинского гражданства, то в глазах украинских властей вы считаетесь иностранцем.
В Украине действует военное положение, что может ограничивать передвижение, особенно для граждан Украины призывного возраста. Однако как иностранец Вы не подпадаете под эти ограничения.
Убедитесь, что у Вас в порядке все документы, включая обратный билет, израильский паспорт, а также подтверждение легального основания для пребывания в Украине.
Перед поездкой советую связаться с посольством Израиля в Украине, чтобы заранее узнать о возможной поддержке на случай непредвиденных обстоятельств.
Как следствие, исходя из описанной Вами ситуации, никаких проблем у Вас с выездом не будет.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Віталій!
Я родился в Украине. Живу в Израиле.Нужно срочно приехать в Украину. Гражданства Украинского никогда не было. Вопрос выпустят ли меня с Украины?
Є ризики, буду відвертим з Вами. Втім, говорити ствердну відповідь не беруся, адже є багато невідомих мені моментів. Справа в тому, що Ви можете і не знати про наявність у себе українського громадянства, зате про це знатимуть прикордонники. Крім того, у Вашому ізраїльському паспорті зазначено про місце народження в Україні, що також матиме додатковий контроль.
Коли востаннє Ви перетинали кордон України?
Чи маєте Ви свідоцтво про народження українського зранка?
Коли виїхали з України після народження?
Якщо Все таки Ви маєте українське громадянство, про що навіть можете не знате, загалом шанси на виїзд з подвійним громадянством розцінюю як доволі низькі.
Згідно з Конституцією України, в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Частиною 1 статті 2 «Про громадянство України» передбачено принципи законодавства України про громадянство, зокрема принцип єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України
Стаття 2. Документи, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну
Документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну, є:
паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
дипломатичний паспорт України;
службовий паспорт України;
посвідчення особи моряка;
посвідчення члена екіпажу;
посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в’їзд в Україну).
По суті, можна зазначити, що ВИЇЗД з території України громадян України за пред`явленням паспортів, виданих на ім`я громадян іноземної держави, є не зовсім правомірним та може тягти за собою адміністративну відповідальність за статтею 204-1 КУпАП.
Стаття 204-1. Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України
Перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади -
тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-8500 грн) або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
ВИСНОВОК: теоретично це може розцінювати як незаконний перетин державного кордону, оскільки у відносинах з Україною Ви є саме її громадянином і маєте пред'являти паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Наявність у Вас громадянства України може бути встановлено на пункті перетину та за таких умов Вам буде заборонено виїзд. Теоретично Ви можете бути навіть мобілізовані. Політика влади в цьому питання однозначна. Звертаю увагу на постанову КМУ від 07.06.2024 № 675 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 і від 16 травня 2024 р. № 560". Вона передбачає, що громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 “Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:
прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.
ПОТРІБНО БІЛЬШЕ ДЕТАЛЕЙ.
З повагою!
Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, ваша ситуація стосується міграційного та прикордонного законодавства України, а також взаємовідносин між Україною та Ізраїлем. Тому давайте розглянемо основні аспекти, щоб зрозуміти, чи зможете ви виїхати з України після в'їзду.
Ваш правовий статус в УкраїніОскільки ви ніколи не мали українського громадянства, ви вважаєтеся іноземцем для України. Українське законодавство визначає порядок перебування іноземців і осіб без громадянства на території України відповідно до ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ст. 4 цього закону, іноземці можуть в’їжджати, перебувати та виїжджати з України на підставі:
дійсного паспорта;
візи (якщо для громадян вашої країни потрібна віза);
дозволу на тимчасове чи постійне проживання (якщо є).
Ізраїль і Україна мають безвізовий режим. Це означає, що громадяни Ізраїлю можуть перебувати в Україні до 90 днів протягом 180 днів без візи.
Виїзд з УкраїниПісля перетину кордону іноземні громадяни в обов'язковому порядку повинні дотримуватись міграційних законів та звернутися до державних органів у разі необхідності продовження терміну свого перебування в Україні або оформлення документів на постійне проживання.
Отже, правила в'їзду в Україну не містять у собі якихось складних до виконання положень.
Також, важливий аспект вашого питання стосується умов, за яких вас можуть не випустити з України. Підстави для заборони виїзду визначаються:
ЗУ «Про прикордонний контроль»; ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Основні підстави для тимчасової заборони виїзду з України:Якщо ви порушили правила перебування (наприклад, перевищили дозволений термін 90 днів). Якщо є судова заборона виїзду або ви порушили правила прикордонного контролю. Якщо ваша мета візиту або документи виявляться недійсними чи підробленими.
Оскільки ви є іноземцем, відсутність українського громадянства не створює додаткових обмежень для вашого виїзду.
Мобілізація та воєнний станНа території України діє режим воєнного стану. Під час воєнного стану обмеження на виїзд стосуються громадян України, зокрема чоловіків віком 18–60 років. Однак це не стосується іноземців, якщо вони не набули громадянства України.
Документи для виїздуЩоб безперешкодно виїхати з України, вам знадобляться: паспорт громадянина Ізраїлю; підтвердження легального в’їзду (штамп про в’їзд або міграційна карта); відсутність адміністративних порушень або перевищення строків перебування.
ВисновокЯкщо ви дотримаєтесь правил в’їзду та перебування, проблем із виїздом з України бути не повинно. Однак я рекомендую уточнити ваші деталі (термін перебування, мета поїздки) з юристом або в консульській службі України.