Задайте питання юристу

885 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 22 грудня 2024, питання №124415 650₴

Чи маю право виїзду за кордон

Я маю відстрочку у зв'язку з загибеллю рідного брата (аб.4 п.4 ч.3 ст.23). Також я учасник бойових дій. Чи маю я право на виїз за кордон?
Попутньо в мене матір інвалід ІІ групи та має рак (Наразі вона лікується в НІмеччині).
Основне питання чи маю я право на виїзд за кордон бо маю відстрочку?

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович
    24.9%

    Доброго дня, Петро!

    Так, звичайно, Ви маєте право вихїзду за кордон за пунктом 2-6 Правил перетину державного кордону громадянами України.

    Для перетину кордону Вам знадобиться закордонний паспорт, військово-обліковий документ, довідка про оформлену відстрочку або наявні дані про надану відстрочку у е-ВОД. Як також бажано мати при собі всі підтверджувальні документи, які Ви надавали при оформлені відстрочки.

    Чи підтягнулась відстрочка у Резерв+?

    Відповідно до Постанови КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України":

    2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    Перетинути кордон на підставі інвалідності Вашої матері Ви, на жаль не зможете, оскільки такий перетин кордону можливий Вами тільки у якості супроводжуючої особи. Проте, Ви однозначно маєте право на перетин кордону, як я і зазначив вище, у зв'язку із оформленою відтрочкою із загибеллю Вашого брата.

    Якщо раптом Вам все ж таки відмовлять у перетині кордону, то Ви повинні знати, що відповідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль» та наказу адміністрації ДПСУ № 967 від 14.12. 2010 р., рішення про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України має певні особливості:

    • таке рішення має бути обґрунтованим та містити причини відмови;
    • таке рішення набирає чинності невідкладно;
    • рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках;
    • один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення;
    • у разі відмови особи підписати рішення про це складається акт;
    • уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону;
    • рішення має містити обов’язкові реквізити:
    • дату ухвалення рішення;
    • назву пункту пропуску через державний кордон України або пункту контролю;
    • ПІБ, військове звання, посаду уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону, яка прийняла рішення;
    • прізвище, ім’я, дату, місяць, рік народження, паспортні дані громадянина, якому відмовлено у перетинанні кордону;
    • назву та адресу органу охорону державного кордону, до начальника якого особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити це рішення;
    • ПІБ, військове звання, підпис уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону, яка прийняла рішення.

    Згідно тієїж статті особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або до суду.

    За результатами розгляду скарги начальник органу охорону державного кордону може прийняти одне з таких рішень:

    • рішення про скасування рішення про відмову у перетині державного кордону. У такому випадку ви просто повертаєтесь на пункт пропуску ДПСУ і виїжаєте;
    • рішення про зміну рішення про відмову у перетині державного кордону;
    • рішення про відмову у скасуванні рішення про відмову у перетині державного кордону.

    У разі незадоволення вашої скарги, Рішення начальника, який розглянув скаргу на щастя також можна оскаржити шляхом подачі позову до Окружного адміністративного суду. Позов подати потрібно протягом 6 місяців. Відповідно, надалі вже в судовому порядку буде перевірятись законність або не законність рішень посадових осіб ДПСУ про відмову Вам у перетині державного кордону.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    75.1%

    Доброго дня!

    Так, Ви маєте право на виїзд за кордон.

    Чи внесена інформація про відстрочку в Резерв+?

    Згідно пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Отже, для перетину кордону Вам необхідно підготувати такі документи:

    1) Закордонний паспорт;

    2) Військово-обліковий документ. Можна додатково роздрукувати е-ВОД з ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    3) ДОВІДКУ із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ 560, проте. якщо інформація про відстрочку міститься в Резерв+ або внесена у паперовий ВОД, то довідка не обов'язкова

    Рекомендую додатково Вам взяти документи, які Ви надавали для оформлення відстрочки - вони не будуть зайвими на кордоні.

    Якщо Вам по надуманим причинам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, яка оформляється у вигляді рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.

    Або Ви можете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA