Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
887 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго вечора.
Я - працюючий, ще не виповнилося 25 років. 27.01 2025 року буде.. отримав повестку на влк . Проживаю з матерю .
Мама - 59 років. інвалід 2 групи по життєво.
Батько - 62 роки. Працюючий. розведений
Нікого з рідних немає
Який порядок оформлення відстрочки:
1. Чи має право він від проходження ВЛК до 25 років, в ДІЇ він призовник
2. Які документи я повинен мати для оформлення відстрочки
3. Чи може він розпочати оформлення раніше
4. По якій статті ЗУ можна оформити?
5. Чи потрібно омати довідку по догляду чи це окреме рішення ЛКК має бути?
6. Чи маю я право оформити відстрочку за наявності ?
7. Чи потрібен акт сусідів про спільне проживання
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Юрію!
Який військово-обліковий документ Ви маєте? Приписне свідоцтво? Якщо так, до до 25 років Вас не мають права направити на ВЛК.
Згідно пункту 22 Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
"22. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку".
Якщо ж Ви маєте тимчасове посвідчення, довідку видану замість військового квитка тощо, то станом на сьогодні Ваш статус не призовник, а військовозобов'язаний, а отже, у такому випадку Вам мають право видати повістку на проходження ВЛК.
На яку дату Ви отримали повістку?
На це питання відповів Вам вище. Якщо Ви маєте приписне свідоцтво, то Вас не мають права направити на ВЛК до 25 років.
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
«Військовозобов’язані, які відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а за умови наявності кількох військовозобов’язаних —додають заяву особи з інвалідністю І або ІІ групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання».
“для батьків військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи або батьків дружини (чоловіка) військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи — один із таких документів, що підтверджує інвалідність:
для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження);
для військовозобов’язаного, який має одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження дружини (чоловіка) та свідоцтво про шлюб);
для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, — один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи:
Відстрочку Ви зможете оформити тільки після того, як Ваш статус змінеться з призовника на військовозобов'язаного, тобто після настання 25 років. Звичайно, за умови, якщо Ви маєте приписне свідоцтво та станом на зараз вже не є військовозобов'язаним.
Пункт 13 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":
"1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
«13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю».
Вам не потрібно отримувати жодних довідок чи висновків ЛКК щодо потреби матері у постійному догляді. Ви будете оформлювати відстрочку за пунктом 13, який передбачає не здійснення постійного догляду, а утримання одного із батьків, який має інвалідність І або ІІ групи. Все, що Вам потрібно - це документ, який підтверджує інвалідність матері.
Ви маєте право на відстрочку, оскільки Ваша матір є особою з інвалідністю ІІ групи та відсутні інші невійськовозобов'язані особи, які по закону повинні її утримувати, оскільки матір та батько розведені.
Ні, Вам не потрібен акт від сусідів про спільне проживання. Ви маєте право на відстрочку незважаючи на те чи проживаєте з матір'ю разом, чи окремо.
Для оформлення відстрочки Вам необхідно буде надати до ТЦК заяву (Додаток 4 до Постанови КМУ №560) та копії наступних документів: Ваш паспорт та РНОКПП, паспорт та РНОКПП матері, документ, що підтверджує інвалідність матері (перелік наведений вище), свідоцтво про народження та свідоцтво про розірвання шлюбу (рішення суду) між батьками.
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
На яку дату Ви отримали повістку? Який у Вас паперовий військово-обліковий документ - посвідчення про приписку до призовної дільниці? Ваш батько пенсіонер?
До досягнення 25 річного віку Вас не мають права направляти на ВЛК.
Згідно пункту 22 постанови КМУ 1487 Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
Якщо Вам вручать направлення на ВЛК - подайте скаргу до обласного ТЦК, Мінооборни, поліції та повідомте про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК
На даний час у Вас достатньо підстав для оформлення відстрочки за пунктом 13 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Проте, є певні нюанси.
Згідно пункту 13 не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю».
Ви маєте право на відстрочку, якщо в мами ІІ група, але якщо вона з батьком не розлучиться, то можуть бути певні складнощі в оформленні відстрочки. Якщо батько отримує пенсію, то було б простіше. Проте, все насамперед залежить від адекватності сприйняття законодавства працівниками ТЦК.
Згідно статті 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.
Згідно статті 75 Сімейного кодексу України
2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.
Тобто, виходить, що мама та батько (якщо він є пенсіонером) є непрацездатними та обоє мають право на утримання.
Загалом ТЦК повинно надати відстрочку за пунктом 13, навіть, без розлучення. Якщо відмовлять - тоді є два варіанти вирішення даної ситуації:
ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ВІДСТРОЧКИ ВАМ ПОТРІБНО ПОДАТИ ДО ТЦК ТАКІ ДОКУМЕНТИ::
1. Заяву про відстрочку (додаток 4 до Порядку )
2. Ваше свідоцтво про народження, Паспорт, РНОКПП, військово-обліковий документ
3. Паспорт, РНОКПП та довідку МСЕК мами
4. Свідоцтво про шлюб, паспорт, РНОКПП та пенсійне батька (якщо батьки розлучаться, то ці документи подавати не потрібно)
З самого початку відправте документи про відстрочку поштою цінним листом з описом вкладеного на адресу ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного. Щоб у разі неправомірних дій зі сторони ТЦК у Вас були докази подачі документів про відстрочку.
Коли до ТЦК будете звертатись особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від сина заяву: печатку/підпис та дату прийому. Він цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.
Поки не буде у Вас статусу військовозобов'язаний - оформити відстрочку не вдасться.
Проте, якщо Вас направляють на ВЛК - то відразу подавайте документи про відстрочку, адже не відомо, що на думці у ТЦК
Ваша підстава для відстрочки - пункт 13 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Вам довідку по догляду не потрібно мати, адже це зовсім інша підстава для відстрочки (п.9 ч.1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Ви маєте право на відстрочку, проте потрібно вчинити активні дії:
1. Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.
Крім того, є теоретична можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.
2. При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.
Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК
Не потрібен.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПО ДОГЛЯДУ (П.9 СТ.23 ЗАКОНУ ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ) НЕОБХІДНО РІШЕННЯ ЛКК АБО МСЕК (ЗАРАЗ ЕКСПЕРТНІ КОМІСІЇ) ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ.
ххх
ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПО УТРИМАННЮ (П.13 СТ.23 ЗУ ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ) ПОТРІБНА ІНВАЛІДНІСТЬ ІІ ГРУПИ.
ххх
ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ МОЖЛИВО ТІЛЬКИ ПІСЛЯ ОСОБИСТОГО ЗВЕРНЕННЯ ДО ТЦКСП, ПІСЛЯ ВИПОВНЕННЯ 25 РОКІВ (А САМЕ 27.01).
ПРИ НАДАННІ ЗАЯВИ НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, ТЦКСП НЕ МАЄ ПРАВА ВАС МОБІЛІЗУВАТИ.
11 квітня Верховна Рада ухвалила у другому читанні проєкт № 10449 Закону про мобілізацію та порядок проходження військової служби. Закон підписан Президентом та оприлюднен - він вступив в дію 18.05.24р.
Закон УкраїниПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку
8. У Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 255 із наступними змінами):
11) статтю 23 викласти в такій редакції:
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду;
САМЕ ГОЛОВНЕ, ЩОБ У МАМИ БУЛА ДОВІДКА ЛКК АБО МСЕК ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ.
13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю;
13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю
ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ЗДІЙСНЕННЯ ДОГЛЯДУ НЕОБХІДНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ.
НЕ ЗАЙВИМ БУДЕ ОФІЦІЙНО ОФОРМИТИ СТАТУС ПОМІЧНИКА ДІЄЗДАТНОЇ ОСОБИ - ЦЕЙ СТАТУС ВКАЗАНИЙ В НАКАЗІ Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року N 34/166/131/88 "Правила опіки та піклування").
ВАША МАМА ПОВИННА ЗВЕРНУТИСЯ В ОРГАН ОПІКИ ТА ПРОСИТИ ПРИЗНАЧИТИ ВАС ПІКЛУВАЛЬНИКОМ
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0387-99#Text
"Про затвердження Правил опіки та піклування"
2.3. Над повнолітніми дієздатними особами, які за станом здоров'я не можуть самостійно захищати свої права і виконувати свої обов'язки, піклувальник може бути призначений лише на їх прохання.
2.4. Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Я - працюючий, ще не виповнилося 25 років. 27.01 2025 року буде.. отримав повестку на влк . Проживаю з матерю .Мама - 59 років. інвалід 2 групи по життєво.Батько - 62 роки. Працюючий. розведенийНікого з рідних немаєЯкий порядок оформлення відстрочки:1. Чи має право він від проходження ВЛК до 25 років, в ДІЇ він призовник
Ні, тільки у випадку добровільної мобілізації. Але з'явитися до ТЦК по повістці Ви повинні. Тому будьте уважні до документів, які Вам даватимуть на підпис. І ще - на жаль, але Вам скоро 25 років, тому запросто можуть переписати повістку на 27.01.2025.
Усі нормативно-правові акти, які стосуються питання мобілізації, передбачають мобілізацію лише військовозобов'язаних та резервістів. Це, зокрема, наступні:
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу"
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Постанова КМУ від 16.05.2024 № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період".
Постанова КМУ від 30.12.2022 № 1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів"
Остання ж постанова КМУ передбачає, що:
22. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачає:
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
5. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10-1 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
2. Які документи я повинен мати для оформлення відстрочки
Чинний Закон України "Про МПтаМ" передбачає:
"...13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одногоз батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю..."
У заяві Вам потрібно поставити прочерк біля абзацу, вказати пункт 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Додатково потрібно поставити галочку проти колонки щодо підтвердження відсутності інших невійськовозобов'язаних осіб. І у даній ситуації, знову ж таки, все зводиться до Вашої матері.
Постанова КМУ від 16.08.2024 № 930 передбачає, що:
"...Військовозобов’язані, які відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а за умови наявності кількох військовозобов’язаних - додають заяву особи з інвалідністю І або ІІ групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання..."
ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНИХ ДОКУМЕНТІВ:
“для батьків військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи або батьків дружини (чоловіка) військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи - один із таких документів, що підтверджує інвалідність: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики; заява за формою згідно з додатком 15 (у разі потреби) із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яку вона обирає для здійснення свого утримання;
для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження).
для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, - один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту), або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі”.
Загалом перелік документів у даній ситуації виглядає наступним чином:
1. Ваш паспорт, РНОКПП.
2. Паспорт та РНОКПП батька, матері.
3. Свідоцтва про народження сина
4. Документи про інвалідність матері
5. Свідоцтво про розірвання шлюбу.
6. Нотаріальна заява матері про підтвердження наявності у нього лише одного сина.
7. Ваш військово-обліковий документ.
Постанова КМУ від 16.08.2024 № 930 передбачає, що:
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
Наразі склалася практика, яка дозволяє військовозобов'язаному подавати прості, засвідчені власноруч, копії документів, принаймні по останнім ТЦК та СП, з якими ми мали справу. Подавати нотаріальні копії документів НЕ ПОТРІБНО.
3. Чи може він розпочати оформлення раніше
Допоки особа має статус призовника, вона взагалі ніяк НЕ підлягає мобілізації. У Вашій ситуації Ви повинні займатися питанням оформлення відстрочки після виповнення 25-річного віку. Можна направити документи на відстрочку за 1-2 тижні до цього, але точно не зараз.
4. По якій статті ЗУ можна оформити?
Пункт 13 частини першої стаття 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Вище я процитував цю норму.
5. Чи потрібно омати довідку по догляду чи це окреме рішення ЛКК має бути?
Ні, достатньо лише наявності у матері 2-ї групи інвалідності.
6. Чи маю я право оформити відстрочку за наявності ?
Мабуть Ви мали на увазі батька? Якщо так - теоретично маєте право, але це дійсно дискусійне питання. Аби уникнути всіх маніпуляцій зі сторони ТЦК, радив би їм оформити розлучення, бо законодавчо питання неоднозначне.
7. Чи потрібен акт сусідів про спільне проживання
Ні, не потрібно. Вище я описав Вам документи, які потрібно подати.
З повагою до Вас!