Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
907 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Взрослая женщина, гражданин Украины, имеет временную инвалидность (с апреля 2022 до мая 2024 года) по причине временной психической болезни (инвалид 2 группы). И имеет временную недееспособность (с декабря 2022 до декабря 2024 года). Инвалидность и недееспособнось даны ей первый раз в жизни, подтверждение выдано в Украине. По причине войны в Украине она живёт за границей в Чехии почти два года. За последние два года её здоровье очень улучшилось и восстановилось. Она хочет отменить инвалидность и недееспособность, чтобы получить право работать официально. В Украину она не приедет, потому что в Украине война. Напишите, пожалуйста, как ей отменить инвалидность и недееспособность (она живёт в Чехии). Куда обращаться? Какие документы предоставить?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (16)
Юрист, м. Львів, 9 років досвіду
Доброго вечора. В Цивільному процесуальному кодексі України містяться положення про, зокрема, поновлення цивільної дієздатності людини.
Глава 2. Розгляд судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи
Стаття 295. Підсудність
1. Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
2. Підсудність справ про обмеження цивільної дієздатності чи визнання недієздатним громадянина України, який проживає за її межами, визначається за клопотанням заявника ухвалою судді Верховного Суду.
Стаття 296. Особи, які можуть бути заявниками
1. Заяву про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи може бути подано членами її сім’ї, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
2. Заяву про обмеження права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавлення її цього права може бути подано батьками (усиновлювачами), піклувальниками, органом опіки та піклування.
3. Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Якщо Вас було визнано тимчасово недієздатною не в Україні, то керуватись при цьому потрібно в першу чергу законодавством держави, орган влади якої визнав Вас тимчасово недієздатною. Якщо особу визнали тимчасово недієздатною і термін недієздатності сплив, то поновлювати дієздатність не треба, а потрібно, можливо, звернутись до органу влади іноземної країни, який визнавав Вас недієздатною, для оформлення закінчення тимчасової недієздатності. В юридичній практиці України інколи вживається термін "тимчасова недієздатність".
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
За заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (ч. 1 ст. 42 Цивільного кодексу України).
Порядок поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною або обмежено дієздатною, встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України. Так, відповідно до ч. 3 ст. 300 ЦПК України, скасування рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої обмежена, здійснюється за рішенням суду за заявою такої фізичної особи, її піклувальника, членів сім’ї, органу опіки та піклування або її адвоката.
Відповідно до ч. 4 ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка визнана недієздатною, у разі видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім’ї, органу опіки та піклування, такої особи, визнаної недієздатною, або її адвоката.
---
Повторний огляд інваліда, якому встановлено інвалідність без зазначення строку проведення повторного огляду, відбуватиметься лише за наявності відповідної заяви від інваліда, інших заінтересованих осіб, за рішенням суду чи прокуратури, і результати виконання програми реабілітації безпосередньо не зумовлюватимуть обов’язковий повторний огляд і відповідно можливу зміну ступеню інвалідності.
Отже потрібна заява особи та рішення суду.
Здравствуйте. На Украину сейчас ехать страшно, потому что в Украине война. Можно пройти медицинскую экспертизу для отмены инвалидности за границей в каких-то русскоязычных странах? Например, в Белорусии говорят на русском языке и там тоже есть медицинская экспертиза
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
1. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п’ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
2. Частиною 3 статті 300 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що скасування рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої обмежена, здійснюється за рішенням суду за заявою такої фізичної особи, її піклувальника, членів сім’ї, органу опіки та піклування або її адвоката.
ОТЖЕ, щоб поновити дієздатність - жінці потрібно подати заяву до суду. Це можна зробити самостійно або через адвоката. Проте, цілком можливо, що суд призначить у справі судово-психіатричну експертизу, щоб дізнатись чи здатна жінка усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Якщо не пройти експертизу, то у поновленні дієздатності відмовлять.
Але якщо жінка бажає працевлаштуватись в Чехії, то там можливо і не знають про її непрацездатність та інвалідність.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олена!
Для того, аби набути знову цивільної дієздатності у зв'язку із покращенням стану здоров'я Вам необхідно звернутись до суду.
Суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.
Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.
Суд розглядає питання про звільнення опікуна в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна.
Скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім’ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною, або її адвоката.
Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п’ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Суд зобов’язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 Цивільного процесуального кодексу України.
Порядок поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною або обмежено дієздатною, встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України. Так, відповідно до ч. 3 ст. 300 ЦПК України, скасування рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої обмежена, здійснюється за рішенням суду за заявою такої фізичної особи, її піклувальника, членів сім’ї, органу опіки та піклування або її адвоката.
Відповідно до ч. 4 ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка визнана недієздатною, у разі видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім’ї, органу опіки та піклування, такої особи, визнаної недієздатною, або її адвоката.
Що стосується інвалідності, то для того потрібно пройти повторний переогляд, яким буде визначено, що особа більше не відповідає критеріям зя яким є інвалідом ІІ групи станом на сьогодні.
Маю сумніви, що ці питання Вам вдасться вирішити поза межами України, оскільки останні передбачають судово-психологічну експертизу та проходження ЕКОПФО.
З повагою, адвокат Айвазян.
Здравствуйте. Напишите, пожалуйста, что будет, если женщина не приедет в Украину для отмены инвалидности (по причине того, что война в Украине)?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олена!
Відповідно до Постанови КМУ №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи":
з 1 січня 2025 р. експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою (далі - експертні команди), до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 р., але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1317 "Питання медико-соціальної експертизи" (Офіційний вісник України, 2009 р., N 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. N 225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України" (Офіційний вісник України, 2022 р., N 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:
чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.
До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать:
особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.
Для осіб, направлення яких на проведення оцінювання повсякденного функціонування є неможливим відповідно до підстав, визначених абзацами дванадцятим, п'ятнадцятим - сімнадцятим цього пункту, оцінювання повсякденного функціонування переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи.
Здравствуйте. На Украину сейчас ехать страшно, потому что в Украине война. Можно пройти медицинскую экспертизу для отмены инвалидности за границей в каких-то русскоязычных странах? Например, в Белорусии говорят на русском языке и там тоже есть медицинская экспертиза
Здравствуйте. На Украину сейчас ехать страшно, потому что в Украине война. Можно пройти медицинскую экспертизу для отмены инвалидности за границей в каких-то русскоязычных странах? Например, в Белорусии говорят на русском языке и там тоже есть медицинская экспертиза
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олена! На жаль, це неможливо. Всі питання вирішуються на території України.
Скажите, пожалуйста, как недееспособная женщина с инвалидностью может приехать за границу, например, в Белоруссию или другую страну на одну неделю из Чехии? Должен опекун родной брат дать ей письменное разрешение на приезд в другую страну? Должен кто-то один ( друг или родственник) сопровождать женщину за границу?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЯкщо Ваша сестра себе почуває набато краще, як Ви зазначаєте у питанні, то вона може й самостійно виїхати з Чехії до білорусі, оскільки на кордоні не перевіряють інформацію щодо наявності в особи інвалідності та рішення суду про визнання її недієздатною. Проте, Ви повинні пам'ятати, що, як опікун, несете за неї відповідальність.
Спасибо за ответ. Напишите, пожалуйста, можно женщине со второй группой психической инвалидности и недееспособности Одной самостоятельно (без сопровождения опекуна, друга, родственника) приехать в Украину через границу из Польши и Чехии? Или нужно ей ехать с кем-то? И обратно через границу из Украины через Польшу в Чехию она может одна приехать? Какие документы ей нужно для выезда в Украину и обратно в Польшу? Достаточно иметь при себе загранпаспорт или нужен её паспорт Украины?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго ранку, Олена!
Так, звичайно, якщо здоров'є дозволяє за наявності закордонного паспорту така жінка має право приїхати до України самостійно, включно з перетинанням кордонів Польщі та Чехії. Справа в тім, що прикордонники в таких випадках не перевіряють дієздатність особи, тому проблем з цим не виникне.
Теж саме можна сказати про повернення жінки до місця фактичного перебування через Польщу та Чехію. Фактично вона може це зробити без супроводження. При тому їй достатньо мати при собі чинний закордонний паспорт.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗДАВСТВУЙТЕ ЕЛЕНА! Искренне рад за Вас, что Ваше самочувствие в приличной стране, с нормальной атмосферой и экологией - улучшилось! Вы имеете право работать без каких-либо ограничений со стороны Украины. Медицинское освидетельствование на некоторые виды работ в Чехии - вы проходите в медицинских учреждениях Чехии. Украинские диагнозы, решения и т.д. не имеют никакого значения для Чехии.
В Чехии не знают информацию о таких вещах как инвалидность и / или временная недееспособность. Общих баз между Украиной и ЕС или отдельными странами ЕС не существует. Так сказать в Европу Украина шла только на словах. Нет общих баз и обмена информацией ни в сфере актов гражданского состояния (такие были только с СНГ), ни в других сферах.
Потому Вы имеете на территории Чехии в рамках предоставленной Вам Визы D/VS/U и паспорта гражданина Украины для выезда за границу - всю полноту прав человека и иностранного гражданина.
Потому Вы можете даже не заморачиваться на этот счёт.
Тем более - как Вы указали, данные ограничения были установлены до соответствующих дат 2024 года, потому в январе 2025 года они уже не действуют, т.к. не могли быть продлены автоматически.
С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Частиною 1 статті 300 ЦПК України визначено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років, що передбачено в ч. 6 ст. 300 ЦПК України.
Згідно ч. 7 ст. 300ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Відповідно до положень ч. 8 ст.и300ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Згідно ч. 9 ст.300 ЦПК України суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.
Згідно частин 1 та 2 ст.39ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Частиною 1 ст.40ЦПК України передбачено, що фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до частин 1, 2 та 3 ст.41ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.
З аналізу наведених положень закону суд висновує, що після спливу строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною встановлені в ньому юридичні факти втрачають свою дію. Відповідно, особа, щодо якої було ухвалено таке рішення, вже не вважається недієздатною, а вважається особою, здатною керувати своїми діями, набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатною своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. При цьому, права та обов`язки опікуна, визначені у Главі 6 ЦК України, припиняються.