Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
888 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
В 2019 році отримав повістку на строкову службу, був визнаний обмежено придатним й ніякої строкової служби так і не проходив. В 2023 році на роботі отримав свою другу за все життя повістку, пройшов ВЛК та знову був визнаний обмежено придатним. Більше нічого ніде не отримував. Після визнання обмежено придатним вдруге мене не мобілізували а відпустили та я продовжив жити вільним цивільним життям. З патрулями та бусиками стикатися та контактувати не доводилося. Живу по місці прописки. Працюю офіційно на державному підприємстві, яке, наскільки я знаю, офіційно відчитується у військкомат про військовозобовʼязаних робітників.
В "Резерв+" всі дані уточнив вчасно. І тут на днях вирішив ще раз заглянути туди заради інтересу, де на моє диво зʼявилася плашка, на якій написано що з виявлено порушення правил військового обліку та треба звернутися у ТЦК за місцем реєстрації для уточнення.
Як же таке можливо, щоб я нічого ніде не отримував, ніякої ні повістки, ні оповіщення чи чогось іншого, і ось так був поданий як порушник військового обліку? Це вони десь там облажалися? Чи після закону про скасування обмеженої придатності треба було самому явитися в ТЦК на ВЛК?
Я лікувався у районного психіатра та у державній психіатричній лікарні. Якщо доведеться проходити ВЛК заново через скасування обмеженої придатності, чи можна звідти взяти якісь виписки що вони робили та діагнози?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Обмежено придатні військовозобов'язані мають пройти ВЛК до 5 лютого 2025 року. Тобто з ваших слів ні яких порушень не було.
Це пряма маніпуляція свідомості для подальшої мобілізації.
На ВЛК треба вже йти з медичними документами, які підтверджують ваш діагноз. До уваги будуть брати, яке лікування ви приймаєте, як часто потребуєте нагляду лікаря
Придатність до військової служби регулюється наказ 402.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08
Без отриманої повістки не раджу відвідувати ТЦК.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Ви заброньовані на підприємстві або ж маєте іншу підставу для відстрочки?
Справа втім, Олександре, що Ви ніколи не дізнаєтесь які саме правила військового обліку порушили, допоки не звернетесь із цим питання до ТЦК. Наприклад, це може бути помилка, або ж Вам все ж таки була надіслана повістка, про яку Ви і не здогадувались.
В мене нещодавно був клієнт із такоюж самою ситуацією. Повістки не надходили, дані вточнив вчасно тощо. Після запиту до ТЦК виявилось, що йому надсилали повістку та надали відповідні докази того, а клієнт розводить руками...
Щодо Вашого обов'язку з'явитись до ТЦК з причини скасування обмеженої придатності, то це не відповідає дійсності, оскільки Ви такого обов'язку не мали та не маєте.
Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів.
Згідно статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":
"1. Громадяни зобов’язані:
з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов’язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду".
В принципі так, Вам повинні були надати відповідні документи ще під час Вашого лікування, маю на увазі, наприклад, виписний епікриз. Як давно Ви лікувались? Я так розумію, що при проходженні ВЛК у 2023 Ви вже мали відповідні проблеми зі здоров'ям? Чи це відбулося після 2023 року та проходження останньої ВЛК?
З повагою, адвокат Айвазян.
Ні, ніякої броні не маю та мій роботодавець, попри те що він являється державною установою, взагалі не може бронювати працівників. Я запитував у відділу кадрів мого підприємства, запитував на пошті - мені нічого не надходило. На руки теж нічого і близько схожого на повістку не отримував. Дивина та й годі.
Запит до ТЦК це мається на увазі якийсь офіційний лист з потрібними питаннями, наприклад чому я в розшуку як порушник, який потрібно скласти та направити до них поштою та на який вони потім нададуть письмову відповідь? Чи потрібно тільки особисто являтися до ТЦК для вирішення питання?
Я в новинах зустрічав щось по типу що до наступного 5 лютого всі обмежено придатні повинні пройти ВЛК. Це всім потрібно без повістки явитися до вказаної дати та пройти? Чи ніщо не зобовʼязує проходити до 5 лютого і треба просто сидіти чекати можливого виклику по повістці?
Лікувався в 2020-2024 роках. Це можна просто звернутися до лікарні та взнати як в них отримати виписки з діагнозами та вони повинні мені їх надати за вимогою й потім ці папери принести з собою на ВЛК?
Ще десь бачив нібито ВЛК вже дійсна тільки один рік. Якщо я проходив комісію ще весною 2023 року, то вона вже недійсна та при можливій явці у ТЦК вони мене знову направлять на нове ВЛК? Тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного та довідка військово-лікарської комісії ще дійсні навіть якщо вже пройшов рік з дати їх отримання?
Все прямо схоже наче спеціально внесли як ухилянта щоб був привід "запакувати" на вулиці.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЗгоден, тому потрібно з'ясовувати, що саме сталося. Як я і зазначав вище, можливо, що це помилка.
Так, Ви можете направити до ТЦК заяву про надання інформації, які саме правила військового обліку Ви порушили. Таку заяву можна направити поштою.
Норми законодавства не зобов'язують Вас з'являтись до ТЦК самостійно. Ви підлягаєте переогляду до лютого 2025 року, проте, на цей переогляд Вас повинен направити ТЦК.
Так, спробуйте звернутись до лікарні.
При проходженні ВЛК Ви повинні мати при собі всі наявні в Вас медичні документи, які підтверджують Ваш стан здоров'я та перебіг хвороби.
Так, у період дії воєнного стану довідка ВЛК дійсна протягом одного року.
Пункт 69 Постанови КМУ №560 зазначає, що у разі проходження резервістами та військовозобов’язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.
Таку ж саме норму містить й Положення про ВЛЕ (Наказ МОУ №402):
Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Наказу МОУ №402:
"3.8. Постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов’язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п’яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду".
Так, такий ризик дійсно є, оскільки Ваше знаходження у розшуку дає поліції право доставити Вас до ТЦК.
Вам потрібно думати над підставою для відстрочки, оскільки, як обмежено-придатний (по новому придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони) Ви підлягаєте мобілізації. Той факт, що Вас "відпустили" у 2023 році не зазначає, на жаль, що так само відбудеться й у 2025 році. На мою думку, відвідування Вами ТЦК без підстави для відстрочки є ризикованим станом на зараз.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ЧЬОГО ТАК СТАЛОСЯ МОЖНА З'ЯСУВАТИ ТІЛЬКИ В ТЦКСП - Я ТАК ДУМАЮ, ЩО ТАКИМ ЧИНОМ ВАС ХОЧУТЬ НАПРАВИТИ НА ВЛК (ЯК ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНОГО), ПІСЛЯ ВАШОГО ПРИБУТТЯ ДО ТЦКСП.
П. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон 3621) встановлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медогляду з метою визначення придатності до військової служби.
Закон набрав чинності 04.05.2024. Отже, до 04.02.2025 усі військовозобов’язані, які були визнані обмежено придатними, повинні пройти військово-лікарську комісію.
Згідно з підпунктами 2 та 4 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487) військовозобов’язаний повинен:
Направлення на ВЛК від ТЦК:
Перш ніж я ознайомлю Вас з офіційною позицією Міноборони, пропоную запам’ятати словосполучення: «прибувати для проходження ВЛК за викликом ТЦК» та «проходити ВЛК згідно з направленням ТЦК».
Отже, ТЦК повинен викликати та направити.
Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що ініціатором направлення на ВЛК повинен бути ТЦК. І незважаючи на обов’язок, визначений законом № 3621, ТЦК повинен викликати та направити на ВЛК військовозобов’язаних, які мають статус обмежено придатних.
Позиція ТЦК:
Оскільки ми розуміли, що ТЦК, який має повноваження накладати штрафи, може інакше трактувати обов’язки обмежено придатних військовозобов’язаних, тому зробили офіційний запит до Міноборони.
Ми запитали:
Наше запитання було передане до Київського міського ТЦК та СП. У підсумку отримали такі відповіді на нього:
https://kadroland.com/news/3423-nove-rozyasnennya-...
І хоча я не поділяю позицію ТЦК щодо того, що саме військовозобов’язаний повинен ініціювати проходження ВЛК, розумію, що перспектива суперечок із цим органом навряд чи здається вам привабливою. Тим часом до завершення строку для проходження ВЛК залишається зовсім небагато часу. Тож не зволікайте з прийняттям рішення - звертайтесь до ТЦК із заявою про проходження ВЛК.
___
Чи настане відповідальність за непроходження ВЛК залежить від того, чи була отримана повістка / наказ про оповіщення від роботодавця.
Якщо такої повістки / наказу не було, то відповідальності за неявку для проходження ВЛК бути не повинно, адже у військовозобов’язаного немає обов’язку ініціювати проходження військово-лікарської комісії.
Пояснення ґрунтується на Правилах військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487).
Отже, призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
Тобто, саме ТЦК повинен направити військовозобов’язаного на ВЛК.
Висновки:
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Чи маєте Ви право на відстрочку?
Якщо Ви не отримували повісток, то можливо, цей статус є помилкою. Ви можете спробувати виправити даний статус звернувшись до техпідтримки Резерв+ та надіслати опис проблеми на електронну пошту — cabinet-support@mil.ua або скористатися чатботом.
Якщо Ви вчасно оновили дані (до 16 липня) та не одержували повісток, то оголошення Вас в розшук взагалі нелогічне.
1. Відправити до ТЦК лист із проханням виправити помилковий запис про порушення правил військового обліку в Резерв+
2. Направити до ТЦК адвокатський запит щодо уточнення інформації про порушення, а саме дату, час, місце та суть скоєного правопорушення.
3. Явитись разом з адвокатом або самостійно до ТЦК, попередньо записавшись в електронну чергу та повідомивши родичів, що йдете вирішувати питання з порушенням військового обліку.
Якщо Ви не маєте права на відстрочку, то у відповідь на Ваші запити можете отримати повістку.
Якщо з працівниками ТЦК немає поліцейських, то максимально, що Вам можуть зробити - це вручити повістку.
Згідно пункту 54 постанови КМУ 560
Під час перевірки військово-облікового документа:
У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов’язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення.
Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину. Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності. Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Отже, тепер за відмову від повістки або за відмову прослідувати до РТЦК поліцейські можуть на законних підставах затримати громадянина та доставити його до ТЦК.
Але, згідно статті 261 КУпАП під час затримання повинен бути складений протокол, поліцейські повинні повідомити Ваших родичів та Вашого правозахисника (або центр безоплатної правової допомоги)
Проте, Ви повинні знати, що без виненесення ПОСТАНОВИ керівником ТЦК про притягнення до відповідальності - штраф сплачувати не потрібно.
Сам процес накладення штрафу виглядає так:
1. Спочатку ТЦК повинен належним чином повідомити військовозобов'язаного про місце та час розгляду справи.
2. Потім проходить сам розгляд справи за присутності військовзобов’язаного. Відповідно до ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи; виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
3. Після розгляду справи, керівник ТЦК виносить постанову, яка повинна містити:
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Для інформування особи про час та місце розгляду справи можуть використовуватися різні способи: рекомендований лист, особисте вручення повідомлення. При цьому, надсилання повідомлення (без доказів його отримання) не свідчить про її поінформованість. У разі неналежного поінформування особи, яка притягується до відповідальності, уповноважена особа не може розпочинати розгляд справи.
ОТЖЕ, якщо ВАС не повідомлять про час та місце розгляд справи та винесуть постанову про накладення штрафу - ТЦК порушить ВАШІ права як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Таке рішення ТЦК може бути оскаржене у судовому порядку.
Щодо величини штрафу, то його розмір залежить від того коли та яке правопорушення Ви здійснили.
Якщо Ви порушили правила військового обліку - Вас можуть притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 210 КУпАП, але:
Тобто, можна відмінити штраф, якщо пройшов рік з моменту вчинення правопорушення або звести його розмір до мінімально можливого, наприклад, якщо правопорушення було вчинено до 18 травня 2024 року то максимальний штраф за порушення правил військового обліку - 1700 грн .
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення (додаток 4) Постанова може бути оскаржена в судовому порядку, визначеному статтями 287-289 КУпАП.
Цей процес краще не затягувати, адже штраф Ви можете оскаржити протягом 10 днів з моменту вручення постанови про накладення штрафу.
Якщо доведеться знову проходити ВЛК, то Вам обов'язково потрібно звернутися до ПНД та отримати необхідні виписки, які підтверджують Ваш діагноз.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Як же таке можливо, щоб я нічого ніде не отримував, ніякої ні повістки, ні оповіщення чи чогось іншого, і ось так був поданий як порушник військового обліку? Це вони десь там облажалися? Чи після закону про скасування обмеженої придатності треба було самому явитися в ТЦК на ВЛК?Я лікувався у районного психіатра та у державній психіатричній лікарні. Якщо доведеться проходити ВЛК заново через скасування обмеженої придатності, чи можна звідти взяти якісь виписки що вони робили та діагнози?
На жаль, але так буває. Те, що Ви не отримували жодних повісток, повідомлень чи ще чогось зовсім не гарантує, що Вас не можуть оголосити в адміністративний розшук. На жаль, але це гірка правда.
І дійсно, Ви повинні пройти ВЛК до 04.02.2025. Але, відверто кажучи, без відсутності відстрочки, Вас можуть мобілізувати.
Я все таки прихильник тої думки, що кожна особа самостійно несе відповідальність за себе, у тому числі з питань військового обліку. А тому чекати від ТЦК повістки не варто. Повістки може не бути, але будуть представники ТЦК на блокпостах.
Відповідно до п. 2 прикінцевих та перехідних положень закону № 3621-IX громадяни, які мають висновок про обмежену придатність протягом 9 місяців, тобто до 4 лютого 2025 року, підлягають повторному медичному огляду з метою визначення ступеню придатності до військової служби.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2024, № 22, ст.196)
II. Прикінцеві та перехідні положення
1. Цей Закон набирає чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Які документи треба з собою мати щоб пройти влк? Все що мені необхідно знати щоб все нормально пройти і не було проблем.
Для проходження ВЛК, окрім медичних документів, Вам нічого не потрібно. Але перед цим ТЦК має видати Вам направлення для проходження медичного огляду та картку огляду та обстеження. Аби все було безпечно, рекомендую при отриманні цих документів ще раз наголосити ТЦК про те, що Ви маєте ВЖЕ ОФОРМЛЕНУ відстрочку від мобілізації.
Вам потрібно звернутися до психіатричної лікарні та подати особисту заяву про видачу Вам "на руки" виписки та заключення про Ваше лікування. Вам обов'язково видадуть.
З повагою!