Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Мене за постановою м(влк) визнали непридатний до військової служби з переглядом через 12 місяців.
Основна моя стаття влк за якою звільнили, це 82б
Потребую консультації: які подальші дії, знаю що можу звільнитись, але що далі після звільнення, які кроки.
Чи розглянуть влк при МВС в тцк, і дадуть відстрочку?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (20)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Надаль після звільнення з НГу, вас треба буде стати на резерв у ТЦК, де вас зобов'яжуть пройти ВЛК. Висновок ВЛК НГу у ЗСУ не йде до уваги!
Можу зазначити що ви скоріше за все будете придатним до військової служби, мінімум
Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
Проаналізуйте свій діагноз відповідно наказу 402
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08/conv#...
На ВЛК беріть з собою всі ваші медичні документи! Вони всі будуть братися до уваги.
Поважна причина не явки це лікарняний, тому якщо ви будете перебувати на лікарняному вас не мають право мобілізувати.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Артуре!
Як показує практика, при взятті на облік в ТЦК Вас направлять проходити ВЛК згідно наказу № 402 МОУ, аргументують вони це тим, що Ви були звільнені згідно наказу № 285 МВС
На жаль, прямої заборони на направлення Вас на ВЛК згідно наказу МОУ 402 немає.
Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України, тому організація військово-лікарської експертизи здійснюється шляхом проведення медичного огляду військовослужбовців, які звільняються з військової служби, на базі військово-лікарських комісій МВС України.
Згідно п.3.3. наказу МОУ 402 особи, ЗВІЛЬНЕНІ з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов’язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров’я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП формує електронне направлення в ЕСОЗ для проведення додаткових обстежень. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатка 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатка 1 до цього Положення.
Тобто, це означає, що Вас можуть направити на ВЛК, навіть, якщо Вас визнали непридатним з переоглядом через 12 місяців.
Згідно законодавства Ви повинні мати право на відстрочку, але скоріш за все Вам доведеться його відстоювати у судовому порядку.
Згідно ч.4. ст. 9 ЗУ "Про Національну гвардію України" Порядок добору та прийняття на службу у військовому резерві, строки, умови та порядок її проходження, а також підстави і порядок звільнення із служби визначаються Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу"
Згідно ч. 5 ст. 26 ЗУ "Про військовий обов’язок і військову службу" Контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах:
3) під час проведення мобілізації та дії воєнного стану: б) за станом здоров’я:
Тобто, в ЗУ "Про ВО і ВС" вказано, що Вас повинні звільнити на підставі ВЛК. Ви його пройшли на базі військово-лікарських комісії МВС України. Якщо цього було дастатньо для звільнення, то цього повинно бути достатньо і для оформлення відстрочки.
Але в реаліях сьогодення Ви можете зіштовхнутися з тим, що добровільно відстрочку Вам не оформлять і доведеться оскаржувати таку відмову у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Тобто, маю право на відстрочку хоч і звільнили мене по наказу 285, але так як це була база військово лікарської комісії і для військових нацгвардії таблиця майже ідентична що в 402. Відповідно мої дії наголошувати на відстрочку згідно законодавству, що я маю право. Виходить так ?
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго ранку!
Згідно пункту 2 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Тобто, в самому законі не вказано, що це обов'язково повинна бутипостанова ВЛК ТЦК.
Проте, в додатку постанови КМУ 560 урядовці вказали, що повинна бути ВЛК ТЦК. Хоча на даний час, вже є судова практика (але по іншим підставам), де суд вказує, що для оформлення відстрочки не обов'язково мати виключно документи з постанови КМУ 402.
Тому, Ви, звичайно, можете наполягати в ТЦК, щоб прийняли до уваги рішення М(ВЛ)К, але скоріш за все при взятті на облік Вас направлять проходити медогляд при ТЦК.
Рекомендую зателефонувати або направити запит до Міноборони або подати заяву про відстрочку та висновок М(ВЛ)К до ТЦК, та у разі відмови оскаржувати її у судовому порядку.
Під час розгляду заяви про відстрочку Вас не мають права мобілізувати.
Стаття 82б за якою мене визнали непридатним на 12 місяців по 285 наказу не змінює це, тобто і щ нею можу пробувати відстояти відстрочку після звільнення з НГУ ?
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіПробувати можна, але гарантувати, що в ТЦК приймуть її до уваги не можу.
Справа в тому, що Вас визнали тимчасово непридатним лише до служби за контрактом у Національній гвардії.
Щодо служби в ЗСУ, то Ви можете бути визнані повністю придатним.
Я призваний за мобілізацією, контракт не підписував з нгу. Як в писав уже, замкнуте коло з цією статтею, то в нгу потрапив лише через те, що рекрутинг ЗСУ не брав мене в 2022, і 2024 роках, і тільки нацгвардія яка бере усіх підряд взяла...
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіЦе не замкнуте коло.
Вас просто не мали права мобілізовувати до 04.05.2024 року, адже стаття 82 "Б" наказу МОУ 402 (в старій редакції) передбачала тимчасову непридатність.
З 04.05.2024 наказ МОУ 402 зазнав змін і тепер стаття 82 не застосовується до військовозобов'язаних та військовослужбовців ЗСУ, але до сих пір залишилася для поліцейських та нацгвардійців.
Тому, за наказом 402 в теперішній редакції ВЛК ТЦК Вас взагалі не будуть оглядати.
Відповідно, якщо не будуть оглядати, тоді і відстрочку не нададуть, і виходить мій висновок влк за наказом 285 не має сенсу
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіНа жаль, так.
Адже Ви визнані тимчасово непридатним лише до служби у нацгвардії та поліції
Щодо служби в ЗСУ там зовсім інші критерії
Законодавство не регулює це питання. Тому при взятті на облік в ТЦК Вас можуть направити на медичний огляд згідно наказу моу 402
Щодо вирішення оформлення відстрочки в судовому порядку, то Ви маєте на це право, але мені поки що не попадалися такі справи, тому на чию сторону стане суд - невідомо.
На практиці, навіть, осіб за пунктом А статтей Розкладу хвороб наказу 285 направляли на поворний медичний огляд в ТЦК.
Вибачаюсь, що багато питань, просто треба розібратись. Графа друга, громадяни, військовослужбовці, але там немає військовозобов'язані, хіба військовозобов'язаний не входить в першу графу ?
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіРезервісти, військово-зобов’язані, які призиваються та проходять воєнні навчальні (перевірочні) та спеціальні збори осіб рядового сержантського, старшинського та офіцерського складу; призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період оглядаються за гафами II, III (залежно від військового звання), ТДВ
Про це зазначено в рядку 10 таблиці пункту 1.4. глави 1 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Артуре!
ПОЛОЖЕННЯ про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС (Наказ МВС №285) визначає порядок проведення лікарської, військово-лікарської та лікарсько-льотної експертиз медичними (військово-лікарськими) комісіями (далі - М(ВЛ)К), утвореними в закладах охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - ЗОЗ МВС), та закладах охорони здоров’я, що входять до складу Національної гвардії України (далі - ЗОЗ НГУ).
За останнім визначають придатность кандидатів на службу в поліції, кандидатів на навчання за державним замовленням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО), здобувачів вищої освіти за державним замовленням у ЗВО, придатность поліцейських до подальшої служби в поліції, проходження служби у відрядженні за кордоном.
ПОЛОЖЕННЯ ж про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Наказ МОУ №402) визначає придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, установлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Отже,справа втім, що ТЦК при постановці на облік направить Вас на проходження ВЛК, оскільки за Наказом МВС №285 Вам не нададуть відстрочку. Для того, аби отримати останню постанова про тимчасову непридатність з переоглядом через 12 місяців повинна бути винесена ВЛК у відповідності із Наказом МОУ №402.
Такі випадки непоодинокі і стосують не тільки тимчасової непридатності а й непридатності до військової служби.
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в ній зазначено:
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, яке підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, або постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки, або відомості про групу інвалідності, причину інвалідності, дату встановлення інвалідності, безстроковість установлення групи інвалідності чи дату наступного переогляду, отримані із Централізованого банку даних з проблем інвалідності засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
З повагою, адвокат Айвазян.
В цілому по статті 82б за якою отримав висновок, знову влк і тоді уже висновок по 402 наказу. Як я зрозумів, що 82 стаття не застосовується до графи 2 і 3, хоча і не зрозуміло чому
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіСкорше за все, саме так.
Так, Ви праві, стаття 82 Рх Наказу МОУ №402 застосовується тільки для графи І, на відміну від Наказу МВС №285. Тобто, для громадяни під час взяття на військовий облік та направлення для проходження базової військової служби, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці, які проходять базову військову службу.
Стаття 82: передбачає недостатній фізичний розвиток, конституціональну високорослість, незбалансоване харчування.
Висновок про рівень фізичного розвитку особи з конституціональною високорослістю, з незбалансованим харчуванням дається на підставі індивідуальної оцінки ступеня розвитку м’язової системи, зросту та ваги тіла, окружності грудної клітки, ступеня вираженості підшкірно-жирової клітковини після стаціонарного обстеження з метою виключення патології (ендокринної системи, органів травлення).
Громадяни та військовослужбовці з хорошим фізичним розвитком та збалансованим харчуванням, пропорційною будовою тіла, на зріст не менше 150 см і вагою тіла 45 кг та більше, визнаються придатними до військової служби, до навчання у ВВНЗ та призначаються за видами (родами) військ, військової спеціальності відповідно до ТДВ.
Отже, тимчасова непридатність за вищезгаданою статтею Наказу МОУ №402 надається при виявлені під час взяття на військовий облік або під час направлення для проходження базової військової служби та прийняття на військову службу за контрактом, за відсутності патологічних змін з боку органів і систем.
Тому, у Вашому випадку потрібно виходити з того, що, скорше за все, тимчасову непридатність саме за цією статтею ВЛК, на жаль, Вам не надасть та буде приймати рішення з урахуванням Ваших інших діагнозів. Що саме спричинило низкий ІМТ? Це пов'язано із захворюваннями шлунку?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЧи є можливість розглянути інші підстави для відстрочки, окрім стану здоров'я?
Ні, інших варіантів немає. В цілому низький імт у мене з дитинства, мені 29 і при вазі нижче 45 постійно. 10 років тому назад був комісований з строкової по цій же статті, але 82а була, по шлунку стаття лише 52в, але теж таке питання, до нацгвардії потрапив, тому що в ЗМУ що в 22, що 24 мене не брали по фізичним критеріям. В 22 році возили і відпустили, в 24 теж возили і лише НГУ взяли ', якесь замкнуте коло по цій статті 82
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЗгоден з Вами, що замкнуте коло. Вже не вперше зтикаюсь з питанням щодо статті 82. Виходить так, що при визначенні ступеня Вашої придатності до проходження служби станом на зараз за Наказом МОУ, наприклад - "придатний", Вас знову не візьме жодна частина в ЗСУ, але й НГУ не візьме також, оскільки Ви непридатні до проходження строком на 12 місяців вже саме в НГУ.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіМожливо, з урахуванням цих обставин ТЦК все ж таки надасть Вам відстрочку, принаймні, так би було простіше всім у подальшому.
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Ступінь придатності до військової служби, перелік хвороб, розладів здоров’я та питання проведення військової лікарської експертизи військовослужбовців регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.
Згідно з пунктом 3.3 глави 3 розділу II Положення №402 особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов’язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров’я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП формує електронне направлення в ЕСОЗ для проведення додаткових обстежень. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатка 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатка 1 до цього Положення.
Згідно Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я ТДВ) (додаток 3).
При встановленні ступеня придатності до військової служби ВЛК керується Поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад (Додаток 2 до Положення № 402).
Згідно з додатком №9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого ПКМУ від 16 травня 2024 р. № 560.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п’яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов’язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов’язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п’ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов’язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв’язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, визнаним в установленому порядку особами з інвалідністю, надається на строк дії відповідних законних підстав, а особам, визнаним тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я, на строк, зазначений у постанові (рішенні) військово-лікарської комісії, але не більше ніж на 12 місяців.