Задайте питання юристу

889 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 19 січня 2025, питання №125727 350₴

ВЛК для обмежено придатних, чи обовʼязково проходити?

Я раніше був обмежено придатним, отримував повістку для уточнення даних в жовтні, тоді прийшов та заніс документи про навчання, отримав відстрочку на рік (в Резерв+ так пише).

По цій темі є декілька питань:
1. Чи зобовʼязаний я забрати свій військовий квиток який там залишився при оформленні відстрочки, та чи потрібно забрати якусь довідку про відстрочку, Резерву буде не достатньо якщо що?
2. Чи обовʼязково мені проходити ВЛК до 5 лютого, якщо я раніше був обмежено придатним.
3. Мені потрібно йти самому за направленням про проходження ВЛК?
4. Яка відповідальність може бути, та чи обовʼязково буде, якщо я не пройду ВЛК?

Відповіді юристів (6)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Згідно пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-IX Громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

    Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров’я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

    Отже, у разі отримання направлення Вам необхідно буде пройти ВЛК.

    Наявність відстрочки не звільняє Вас від обов'язку в його проходженні.

    Я рекомендую пройти до 05.02.2025 року.

    У Вас відстрочка і Ви нічим не ризикуєте.

    ВЛК всерівно прийдеться пройти.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    1. Чи зобовʼязаний я забрати свій військовий квиток який там залишився при оформленні відстрочки, та чи потрібно забрати якусь довідку про відстрочку, Резерву буде не достатньо якщо що?

    Е-ВОД з Резерв+ достатньо.

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий періоду період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ В ЕЛЕКТРОННІЙ ФОРМІ) разом з документом, що посвідчує особу.

    Згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    Проте, якщо Ви явитесь до ТЦК, то Вас направлять на ВЛК і видадуть новий військово-обліковий документ.

    2. Чи обовʼязково мені проходити ВЛК до 5 лютого, якщо я раніше був обмежено придатним.

    Самостійного обов'язку йти до ТЦК та проходити ВЛК у Вас немає, але якщо Вас направлять на медичний огляд (наприклад, повісткою), то Ви будете зобов'язані його пройти.

    4 травня набув чинності Закон України 3621-IX https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3621-20#Text, згідно якого термін обмежено придатний вже не застосовується.

    Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону 3621-IX: Установлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, ПРОТЯГОМ ДЕВ'ЯТИ МІСЯЦІВ з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

    Закон має більшу юридичну силу чим постанова КМУ 560, яка у пункті 63 визначає, що на момент дії відстрочки військовозобов'язані не направляються на ВЛК.

    Проте, на даний час підстав для притягнення до адміністративної відповідальності за те, що Ви самостійно не пройшли повторний огляд - немає та невідомо чи взагалі будуть за це накладати штраф, адже згідно законодавства Вас повинні викликати повісткою та вручити направлення на ВЛК.

    В Законі 3621-IX https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3621-20#Text не вказано, що Ви зобов'язані явитися до ТЦК самостійно.

    Згідно пункту 69 постанови КМУ 560 На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою.

    Згідно підпункту 1 пункту 27 постанови КМУ 560 Під час мобілізації громадяни викликаються до Р(М)ТЦК з метою:

    • взяття на військовий облік;
    • проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
    • уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
    • призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

    Згідно підпункту 2 пункту 1 Правил військового обліку військовозобов'язані повинні прибувати за ВИКЛИКОМ районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;

    Отже, у обмежено придатних немає обов'язку самостійно явитися до ТЦК, тому якщо Вас не викличуть повісткою на проходження ВЛК, то Вас не мають права притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 210 КУпАП.

    Проте, якщо Ви захочете самостійно пройти медичний огляд, то краще йти до ТЦК поки у Вас є право на відстрочку, адже в такому випадку Вас не мають права мобілізувати. Щоб безпечно це зробити - станьте в електронну чергу до ТЦК, де перебуваєте на обліку.

    До ТЦК потрібно прибути з військово-обліковим документом, довідкою про оформлення відстрочки або роздрукованим е-ВОД з Резерв+ (якщо відстрочку оформляли онлайн)

    В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо після ВЛК Вас визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися.

    3. Мені потрібно йти самому за направленням про проходження ВЛК?

    Щоб пройти ВЛК у Вас є такі варіанти:

    • чекати поки Вас викличуть повісткою,
    • стати в електронну чергу та піти до ТЦК особисто
    4. Яка відповідальність може бути, та чи обовʼязково буде, якщо я не пройду ВЛК?

    У Вас немає обов'язку самостійно явитися до ТЦК, тому якщо Вас не викличуть повісткою на проходження ВЛК, то Вас не мають права притягнути до адміністративної відповідальності за непроходження ВЛК до 05.02.2025 року.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Павло!

    1. Чи зобовʼязаний я забрати свій військовий квиток який там залишився при оформленні відстрочки, та чи потрібно забрати якусь довідку про відстрочку, Резерву буде не достатньо якщо що?

    Інформації про оформлену відстрочку буде достатньо у Резерв+. Вам не обов'язково при тому отримувати саме паперову довідку (Додаток 6) в ТЦК.

    При тому, Ваш е-ВОД має таку ж саму юридичну силу, як і паперовий ВОД. Отже, Ви можете пред'являти електронний військово-обліковий документза вимогою.

    Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

    2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

    в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

    у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    2. Чи обовʼязково мені проходити ВЛК до 5 лютого, якщо я раніше був обмежено придатним.

    Законом України № 3621-IX передбачено, що до лютого 2025 року обмежено придатні військовозобов'язані повинні пройти ВЛК:

    "Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби».

    Проте, норми законодавства не визначають, що для згадано переогляду Ви повинні з'явитись до ТЦК самостійно.

    Згідно із Постановою КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    "1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів".

    Статтею 22 Закону України "Про мобіліаційну підготовку та мобілізацію" визначено наступне:

    1. Громадяни зобов’язані:

    "з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов’язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду".

    Отже, Ви не маєте обов'язку йти до ТЦК та отримувати повістку на проходження ВЛК.

    Стосовно можливих наслідків з боку ТЦК, то, наприклад, притягнення Вас до адміністративної відповідальності за непроходження ВЛК в установлені строки однозначно буде неправомірним, й Ви зможете оскаржити постанову керівника ТЦК у судовому порядку.

    Чи будуть ТЦК притягати до відповідальності, побачимо після 4 лютого, але вже станом на зараз деякі з ТЦК роблять неправомірні заяви та вказують на те, що військовозобов'язані повинні з'являтись самостійно, інакше будуть оштрафовані.

    3. Мені потрібно йти самому за направленням про проходження ВЛК?

    В кінцевому варіанті вирішувати тільки Вам. Ще раз наголошую на тому, що Ви не зобов'язані йти до ТЦК самостійно згідно норм законодавства.

    4. Яка відповідальність може бути, та чи обовʼязково буде, якщо я не пройду ВЛК?

    Притянення Вас до відповідальності, як я і зазначив вище, буде неправомірним. Якщо все ж така відповідальність буде, то тільки адмінистративна. Сума штрафу, напевно, Вам відома, й становить від 17000 грн. до 25500 грн.

    Стосовно того чи обов'язково Вас притягнуть до відповідальності - однозначної відповіді Ви не отримаєте, оскільки все залежатиме від ТЦК, у якому Ви перебуваєте на обліку. Після 4 лютого побачимо практику.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, пане ПАВЛО! Закон не встановлює ОБОВ"ЯЗКУ військовозобов"язаного змінити свій статус обмежено придатного. Тим більше ніякої зміни немає. Це все фікція. Просто перейменували обмежено придатний на придатний до служби в ТЦК, охороні, тилових підрозділах та ін. Від перестановки слів - сенс не змінювався.

    Отже, Вам треба чекати повістку від ТЦК. Інакше можете з відстрочкою потрапити до навчальної частини ЗСУ і через 2-3 місяці бути вже на фронті. А потім втомитесь разом з адвокатами оскаржувати свою мобілізацію в судах.

    На моє переконання взагалі Закон не підлягає реалізації, бо Уряд не прийняв нормативно-правову базу для його реалізації. А тому чинною є норма Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 р. щодо того, що особи з відстрочкою медичні огляди не проходять та на ВЛК не направляються.

    Процитую сам Закон України від 21 березня 2024 року № 3621-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист".

    II. Прикінцеві та перехідні положення

    1. Цей Закон набирає чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування.

    2. Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

    3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом забезпечити:

    • прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
    • приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
    • приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

    Де є хоч один урядовий нормативно-правовий акт, який регламентує переогляд обмежено придатних? - ЙОГО НЕМАЄ. Тому правильно роблять ті ТЦК, які ігнорують цей закон, який не породжує правових наслідків.

    Так само в законі не написано, що громадянин ЗОБОВ"ЯЗАНИЙ як це з уточненням / оновленням даних.

    Використано нормативно-лінгвістичну форму регулювання - "ПІДЛЯГАЄ".

    Ця форма не дає змоги стверджувати, що у людини є ОБОВ"ЯЗОК самостійно це робити.

    Дійсно потрібна повістка ТЦК хоча б. А взагалі необхіднйи встановлений Урядом ПОРЯДОК повторного медичного огляду з метою визначення придатності до в/с.

    ТЦК як державний орган військового управління сфери підпорядкування ЗСУ та Міністерства оборони - має як і інші державні органи діяти на підставі, в межах повноважень та У СПОСІБ, які визначені Конституцією і законодавством України (ст. 19 Конституції, яка має пряму дію).

    Законодавством не визначено СПОСОБУ реалізації пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону від 21 березня 2024 року № 3621-IX.

    ТЦК та й навіть Міністерство оборони не є органом, компетентним самостійно визначати на підставі закону такий спосіб його реалізації. Бо ж законом чітко покладено цю функцію на Кабінет Міністрів України як колегіальний орган виконавчої влади.

    Хай подають до суду на Міністра оборони і загалом Уряд, який допустив бездіяльність. Покладати на громадян тягар негативних наслідків бездіяльності Уряду України - ТЦК не має права.

    ОТЖЕ, Виходячи з наведеного - моя позиція однозначна. Закон, який передбачає переогляд обмежено придатних не може бути реалізований, адже Уряд ухилився від реалізації вимог Закону щодо прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

    В іншому - без повістки Ви не маєте обов"язку актуалізувати свій статус в частині придатності до військової служби, адже існує пряма норма Постанови КМУ № 560, якою заборонено проводити медичний огляд щодо осіб, які мають відстрочку.

    ТЦК може зажадати від Вас пройти ВЛК, щоб Вас ошукати та мобілізувати. Якщо Вам паперовий ВОД не треба на роботі та в інших організаціях, то електронного ВОД з Резерв+ або ДІЇ - цілком достатньо.

    https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    https://reserveplus.mod.gov.ua/

    АНАЛОГІЧНОЇ ДУМКИ ДОТРИМУЮТЬСЯ КОЛЕГИ З РЕСУРСУ Протокол.UA.

    Відповідний матеріал можете почитати з апосиланням:

    https://protocol.ua/ua/povtorne_vlk_vidstrochka_dl...

    https://protocol.ua/ua/vlk_ogranichenno_prigodnim_...

    Однак хто такі юристи у порівнянні з світочами юридичної науки, які працюють в Міноборони.

    Звісно ж, що Міністерство вважає по-іншому.Ось можете почитати і їх позицію

    https://mod.gov.ua/news/obmezheno-pridatni-mayut-p...

    Звісно що вона брехлива, а Міноборони не наділений правом і повноваженням офіційно тлумачити законодавство, однак робить це і фактично тисне своїми незаконними інструкціями і на ТЦК та інших посадових осіб сфери управління ЗСУ.

    Тож вирішувати Вам звісно.

    Додатково нагадую, що відстрочку треба продовжувати кожні 3 місяці продовження воєнного стану, інакше у ТЦК буде привід зняти з Вас відстрочку.

    Продовжувати відстрочку окремим категоріям громадян можна через Резерв+.

    З 9 листопада 2024 року у застосунку "Резерв+" можна оформити відстрочку від мобілізації онлайн.

    Можливість отримати онлайн-відстрочки надали:

    • людям з інвалідністю, які мають актуальне пенсійне посвідчення по інвалідності;
    • студентам, аспірантам та докторантам, які здобувають освіту у послідовному порядку. Наприклад, після бакалавра здобувають ступінь магістра. Або ж після магістра навчаються на аспірантурі.

    20 листопада у "Резерв+" запрацювала можливість оформити відстрочку від мобілізації для багатодітних батьків, а саме сімей, що мають троє неповнолітніх дітей у спільному шлюбі.

    Призов на військову службу під час мобілізації почався на підставі Указу президента України “Про загальну мобілізацію” № 69/2022 від 24.02.2022 строком на 90 днів та продовжується на підставі низки наступних Указів Президента щодо продовження строку проведення загальної мобілізації на 90 діб.

    Наразі загальна мобілізація продовжена до 07 лютого 2025 року.

    Право на відстрочку встановлено Законом, та не залежить від волі будь - яких окремих представників владних повноважень. Також Законом передбачено, що особи, яки мають таке право, можуть бути мобілізовані на добровільних засадах.

    Враховуючи, що засади з мобілізації проводяться ТЦК та СП, а мобілізація - загальна, логічним є те, що особи, які не мають бажання бути призваними на військову службу, повинні заявити про своє право на відстрочку до ТЦК та СП.

    Законодавча норма у Постанові КМУ № 560 виписана таким чином, що кожного разу під час визначення строку загальної мобілізації шляхом її продовження на 90 діб необхідно заявляти про своє право скористатися правом на відстрочку протягом такого періоду.

    Виключення становлять строки відстрочки за бронюванням, які визначає Мінекономіки та які або прив'язані до строків контрактів, або визначаються до 12 місяців для критично важливих підприємств. Бронювання посадовців в органах державної влади та ОМС також триває до 90 днів як і для всіх інших військовозобовязаних громадян.

    Достроково дія відстрочки також може припинитися. Наприклад, у багатодітного батька одна дитина досягла 18-річчя, або померла особа за якою здійснюється догляд або встановлена опіка, або при переогляду стану здоров'я людини з інвалідністю група була змінена з ІІ на ІІІ, або взагалі не підтверджена, або студента відрахували з навчального закладу тощо.

    За інформацією заступниці міністра оборони Катерини Чорногоренко продовжити студентам раніше оформлену відстрочку, термін дії якої спливає 08.02.2025 у додатку Резерв+ буде можливо тільки після того, як термін її дії спливє.

    Наступними в черзі для оформлення (продовження) відстрочки через Резерв+ є багатодітні батьки, що мають від 3 неповнолітніх дітей в одному шлюбі та люди з інвалідністю, які мають актуальне пенсійне посвідчення.

    Всім іншим категоріям військовозобов'язаних, що мають право на відстрочку, потрібно кожні три місяця звертатися з заявою про оформлення або продовження дії відстрочки, а ТЦК та СП - здійснювати збір та обробку таких заяв в ручному режимі, фактично “ходячи по колу”.

    Таким чином, якщо ви вже маєте оформлену відстрочку з терміном дії до 08.02.2025, Вам знов необхідно звернутися до ТЦК та СП з відповідною заявою для її дії у наступний період, до 09.05.2025.

    У Постанові КМУ № 560 визначено, що для продовження строку дії відстрочки військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

    Що це означає?

    1. Обов'язкова форма заяви не затверджена, вона може бути складена в довільній формі. Можна взяти за приклад заяву з Додатку 4 Постанови 560, змінивши зміст тільки другого абзацу - замість оформлення довідки про відстрочку просити продовжити строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

    2. Додатки до заяви про продовження дії відстрочки не передбачені. Якщо ТЦК та СП не зможе самостійно перепровірити підстави - зобов'язаний повідомити Вас про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    3. Заяву про продовження строку дії відстрочки можна подавати до спливу попередньо встановленого строку. Нагадаємо, загальний строк 09.11.2024. Якщо строк сплинув - подаєте заяву за додатком 4 з наданням засвідчених копії документів.

    4. Деякі категорії військовозобовязаних вже можуть подавати заяви в електронній формі,через Резерв+.

    Процедура подання заяви на продовження відстрочки має як позитивні, так негативні, неузгоджені законотворцем моменти.

    З однозначно позитивних:

    - не вимагається надання засвідченої копії підтвердних документів;

    - заяву можна надсилати - не обов'язково відвідувати ТЦК та СП особисто, можна направити поштою (цінний лист з описом вкладення та повідомленням про вручення);

    - заяву можна подавати через електронний кабінет (наразі та нарешті деяки категорії (студенти та аспіранти) можуть подати через додаток Резерв+. Можливо, встигнуть запустити функціонал для багатодітних батьків та людей з інвалідністю;

    - визначені строки подання заяви - з моменту прийняття Указу Президента України про продовження мобілізації до кінця строку дії попередньої відстрочки (зараз це періоди з 08.02 по 09.05.2025).

    Наступні нюанси оптимизму не викликають.

    - не встановлений строк розгляду такої заяви.

    -не врегульовано питання продовження дії відстрочки на час розгляду заяви про її продовження.

    -процедура розгляду заяви на продовження дії відстрочки до прийняття рішення відповідною комісією не містить заборону направлення для проходження ВЛК, яка існує для заяв про надання відстрочки

    -процедура розгляду заяви про продовження відстрочки не містить застереження, що військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу до ухвалення комісією рішення, яка існує для заяв про надання відстрочки.

    Наприклад, якщо заява на продовження відстрочки подана 07.02.2025, строк дії попередньої закінчився 08.02.2025, а комісія не встигла прийняти рішення про продовження (згадаємо, визначений строк її розгляду - відсутній), то з 09.02.2025 ніщо не забороняє ТЦК та СП надати вам направлення для проходження ВЛК з наступним призовом на військову службу під час мобілізації.

    Хай щастить!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    По цій темі є декілька питань:1. Чи зобовʼязаний я забрати свій військовий квиток який там залишився при оформленні відстрочки, та чи потрібно забрати якусь довідку про відстрочку, Резерву буде не достатньо якщо що?

    Якщо Ви не маєте паперового ВОД, тоді його краще дійсно забрати з ТЦК та СП. Також Вам повинні видати довідку про відстрочку, якщо вона потрібна. На практиці, е-ВОД цілком достатньо.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 559 Київ

    Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    11. Перевірка військово-облікового документа в електронній формі здійснюється шляхом зчитування QR-коду ініціатором перевірки за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості військово-облікового документа в електронній формі у формі інформаційного повідомлення.

    QR-код повинен бути придатним для зчитування технічними засобами ініціатора перевірки, цілісним, неушкодженим, нанесеним на будь-який носій достатнього розміру та необхідної контрастності.

    Підставою непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.

    2. Чи обовʼязково мені проходити ВЛК до 5 лютого, якщо я раніше був обмежено придатним.

    Наразі в мережі одним з основних питань, яке лунає від клієнтів, є тема проходження медичного огляду тими, кого було визнано раніше обмежено придатними до військової служби. Думки юристів-адвокатів з цього питання розділилися, умовно, на два табори.

    Хотів би надати свій погляд на тему медичного огляду обмежено придатних, який спиратиметься, у першу чергу, на практику. Але поговоримо також і про теорію.

    Отже, що нам говорить Закон?

    Відповідно до п. 2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 3621-IX громадяни, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

    Які висновки з цієї невеликої норми?

    1. Обмежено придатні громадяни, як військовозобов'язані, так і військовослужбовці, підлягають повторному медичному огляду, однак мова не йде про те, що вони зобов'язані його ініціювати, наприклад, самостійно звернувшись до ТЦК та СП або командира в/ч.

    2. Закон не конкретизує процедури направлення такої особи на повторний медичний огляд, що відповідно надає нам право звернутися до підзаконних нормативно-правових актів для з'ясування цього питання.

    Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України не дає нам відповіді на дане питання, а лише передбачає, що медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення (пункт 3.1.).

    Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачають:

    "Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    2) прибувати за викликом районних (міських) ТЦК та СП на збірні пункти, призовні дільниці, до ТЦК та СП у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) ТЦК та СП для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;

    4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) ТЦК та СП".

    Все ж якщо бути відвертим, аналіз наведених норм законодавства чітко говорить, що ініціатором проходження особою військово-лікарської комісії, у тому числі до 05.02.2025, має виступати саме ТЦК та СП, зокрема, шляхом виклику особи повісткою, розпорядженням тощо.

    Водночас мій особистий погляд з урахуванням практичного складника - кожна особа самостійно несе відповідальність за себе, у тому числі з питань військового обліку. А тому чекати від ТЦК повістки не варто. Повістки може не бути, але будуть представники ТЦК на блокпостах, вулицях і так далі. Дійсно, накладений штраф Ви маєте право оскаржити, але виключно через суд.

    Моя порада - рекомендую пройти ВЛК обмежено придатним до 05.02.2025, не чекаючи виклику ТЦК та СП. Чи дослухатися - суб'єктивне рішення кожного.

    Робив пост про це в моєму блозі: https://uristy.ua/ua/blogs/obmezeno-pridatni-pereo...

    3. Мені потрібно йти самому за направленням про проходження ВЛК?

    Як було зазначено вище - начебто за законодавством Ви не повинні самостійно з'являтися. Але за позицією МОУ - повинні обов'язоков, не чекаючи повістки. Якщо накладуть стягнення, зможете відстояти своє право в суді, що вимагатиме від Вас коштів, часу та сил.

    4. Яка відповідальність може бути, та чи обовʼязково буде, якщо я не пройду ВЛК?

    ТЦК може накласти штраф за порушення правил військового обліку - стаття 210 КУпАП.

    Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку

    Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -

    тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

    тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

    тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

    ...

    Ваше право - цей штраф оскаржувати.

    Моя особиста порада - пройти ВЛК до 05.02.2025 або бодай почати це робити.

    З повагою!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    СВІЙ ПАПЕРОВИЙ ВОД ВИ ЗАБОВЯЗАНІ ЗАБРАТИ В ТЦКСП. В НЬОМУ БУДЕ ПОЗНАЧКА ПРО ВІДСТРОЧКУ.

    П. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон 3621) встановлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медогляду з метою визначення придатності до військової служби.

    Закон набрав чинності 04.05.2024. Отже, до 04.02.2025 усі військовозобов’язані, які були визнані обмежено придатними, повинні пройти військово-лікарську комісію.

    Згідно з підпунктами 2 та 4 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487) військовозобов’язаний повинен:

    • прибувати для проходження медичного огляду за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК) у строки, зазначені в мобілізаційних розпорядженнях, повістках або інших офіційних документах;
    • проходити медичний огляд «…» згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження «…» військово-лікарських комісій районних (міських) ТЦК.

    Направлення на ВЛК від ТЦК:

    Перш ніж я ознайомлю Вас з офіційною позицією Міноборони, пропоную запам’ятати словосполучення: «прибувати для проходження ВЛК за викликом ТЦК» та «проходити ВЛК згідно з направленням ТЦК».

    Отже, ТЦК повинен викликати та направити.

    Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що ініціатором направлення на ВЛК повинен бути ТЦК. І незважаючи на обов’язок, визначений законом № 3621, ТЦК повинен викликати та направити на ВЛК військовозобов’язаних, які мають статус обмежено придатних.

    Позиція ТЦК:

    Оскільки ми розуміли, що ТЦК, який має повноваження накладати штрафи, може інакше трактувати обов’язки обмежено придатних військовозобов’язаних, тому зробили офіційний запит до Міноборони.

    Ми запитали:

    1. Який порядок направлення на ВЛК обмежено придатних?
    2. Чи повинні особи, які не досягли 25 років, але мають статус обмежено придатних, проходити ВЛК до 04.02.2025?

    Наше запитання було передане до Київського міського ТЦК та СП. У підсумку отримали такі відповіді на нього:

    1. Для направлення на ВЛК слід з’явитися до ТЦК.
    2. Законом не визначені окремі категорії громадян, які були визначені обмежено придатними та підлягають повторному медичному огляду.

    https://kadroland.com/news/3423-nove-rozyasnennya-...

    І хоча я не поділяю позицію ТЦК щодо того, що саме військовозобов’язаний повинен ініціювати проходження ВЛК, розумію, що перспектива суперечок із цим органом навряд чи здається вам привабливою. Тим часом до завершення строку для проходження ВЛК залишається зовсім небагато часу. Тож не зволікайте з прийняттям рішення - звертайтесь до ТЦК із заявою про проходження ВЛК.

    ___

    Чи настане відповідальність за непроходження ВЛК залежить від того, чи була отримана повістка / наказ про оповіщення від роботодавця.

    Якщо такої повістки / наказу не було, то відповідальності за неявку для проходження ВЛК бути не повинно, адже у військовозобов’язаного немає обов’язку ініціювати проходження військово-лікарської комісії.

    Пояснення ґрунтується на Правилах військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487).

    Отже, призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    1. прибувати за викликом районних (міських) ТЦК та СП «...» у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, «...» для проходження медичного огляду ...;
    2. проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або ВЛК районних (міських) ТЦК та СП...

    Тобто, саме ТЦК повинен направити військовозобов’язаного на ВЛК.

    Висновки:

    1. Військовозобов’язані, які мають статус обмежено придатних, повинні пройти ВЛК до 5 лютого 2025 року.
    2. Якщо ТЦК не направляв військовозобов’язаного на ВЛК, то відповідальності за непроходження ВЛК до 05.02.2025 не повинно бути.
    3. У разі неявки за повісткою для проходження ВЛК може бути накладений штраф від 17 000 до 25 500 грн.

    ---

    ОСЬ ОФІЦІЙНА ПОЗИЦІЯ ВІЙСЬКОВОГО КЕРІВНИЦТВА КРАЇНИ:

    https://mod.gov.ua/news/obmezheno-pridatni-mayut-p...

    https://censor.net/ua/news/3530857/venislavskyyi-o...


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України