Задайте питання юристу

889 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 20 січня 2025, питання №125788 350₴

Резерв + для мешканця з окупованої території

Добрий день!

Моє питання полягає в наступному:

Чи потрібно мені встановлювати Резерв+, яким чином мені це правильно зробити і що якщо я цього не зроблю?

Ситуація:

Я громадянин України народився в місті Луганськ, проживав в цьому місті з народження по 2022 рік, наразі мені 19 років. Я маю паспорт лише і тільки України, маю 11 класів освіти в українській школі з українським дипломом, це було зроблено через екстернатну форму навчання.

Я не знаходився на підконтрольній території України більше ніж 2 місяці з 2014 року. Останній раз я був на підконтрольній території в 2021 році в листопаді, пробув там лише тиждень, повернувся додому на окуповану територію через КПП станиця луганська. Виїхав за межі окупованої території в бік РФ 10.06.2022 та за межі РФ 12.06.2022 в Європу де нині і перебуваю під тимчасовим захистом, навчаючись в університеті на останньому курсі.

Я не стою на обліку у військкоматі, та не маю місця проживання та реєстрації в моєму паспорті, я не маю військового квитка також. Не стою я в військкоматі через те що був недостатнього віку для постановки на облік, та не проживав на території підконтрольній Україні. Не маю місця реєстрації та проживання через те що проживав на окупованій території весь час.

Відповіді юристів (5)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо Ви не плануєте оформляти закордонний паспорт або отримувати консульські послуги, або не плануєте повертатися до України, то можете не встановлювати Резерв+

    Якщо Ви становите Резерв+, але там буде статус «Потребує уточнення», то це статус означає, що Ви є в реєстрі Оберіг, проте не числитесь за жодним ТЦК.

    Якщо Ви отримаєте сповіщення «Дані в реєстрі Оберіг не знайдено» - це означає, що дані щодо Вас не оцифровані або ж внесені некоректно.

    У вищеперечислених випадках не сформується електронний військово-обліковий документ, який необхідний для отримання консульських послуг за кордоном.

    Проте, згідно постанови КМУ 932

    13. У разі коли стосовно громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, який звернувся до відокремленого підрозділу для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, прийом документів здійснюється без подання такою особою військово-облікового документа.

    14. У разі звернення на території України громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, стосовно якого відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон таке оформлення здійснюється відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 40, ст. 1188; 2016 р., № 87, ст. 2829), Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 45, ст. 1188; 2017 р., № 2, ст. 38).

    15. За результатами внесення до Єдиного державного демографічного реєстру відомостей про осіб, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, під час оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон ДМС формує щодо таких громадян України перелік відомостей, зазначених у пункті 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Тобто, якщо Вам до 25 річного віку необхідно буде здійснити обмін паспорту, то можете звернутися до ДП "Документ" за кордоном без військово-облікового докумінта. Ваші дані повинні передати до Міноборони, які внесуть необхідні відомості в Реєстр Оберіг. Після цього можете сформувати собі е-ВОД.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Стати на військовий облік до 31 липня 2025 року:

    25aa.pngЧоловіки, яким виповнюється 17 років.

    25aa.pngОсоби, які змінили місце проживання.

    25aa.png Нові громадяни України.

    25aa.pngЗвільнені з місць позбавлення волі.

    25aa.png Відраховані з військових навчальних закладів.

    25aa.png Ті, хто не пройшов базову загальновійськову підготовку.

    Процедура можлива 2-ма способами: через е-кабінет або особисто в ТЦК та СП.

    Оскільки Ви громадянин України - Ви маєте це зробити.

    Майте на увазі, що згідно з законом громадяни України, які не стали на військовий облік призовників у період, зазначений в абзаці першому частини третьої цієї статті, беруться на військовий облік призовників лише після особистого прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Артеме!

    До якої дати у Вас дійсний закордоний та внутрішний паспорт? Якщо строк дії закінчеться до 25 років, Ви зможете оформити паспорти і без наявного е-ВОД.

    Я не бачу підстави встановлювати Резерв+ у Вашому випадку саме станом на зараз. Якщо Ви проживали на окупованій території та не перебували на обліку в ТЦК, то все, що Ви побачите у Резерв+ - це "дані не знайдено, зверніться до ТЦК" або ж "не на обліку, зверніться до ТЦК".

    У будь якому випадку для звернення, наприклад, до консульської установи у країні Вашого перебування, Вам буде необхідний е-ВОД. З тими даними, які будуть наявні у реєстрі стосовно Вашого неперебування на обліку Ви нічого не зможете зробити за межами України, оскільки стати на облік в ТЦК дистанційно не вийде.

    Як я розумію, повертатися та ставати на облік в ТЦК Ви поки не плануєте?

    Згідно Постанови КМУ № 1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    "81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова".

    Відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 28, ст. 250 із наступними змінами):

    "4. У період дії воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

    5. Вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України в умовах воєнного стану за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які не оновили персональні дані у строки, визначені цим Законом, здійснюється за умови одночасного їх оновлення.

    Дійсність військово-облікових документів перевіряється консульською посадовою особою закордонної дипломатичної установи України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    Положення абзацу першого цієї частини не застосовується у разі:

    • оформлення посвідчення особи на повернення в Україну;
    • вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
    • вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, Якщо бажаєте бути під прицілом ТЦК тоді оновлюйте, але я би вам не радив.

    На мою думку всі штрафи за не поновлення даних можно буде з легкістю скасувати у судовому порядку.

    З таких підстав:

    1. Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

    2.Нормою прийнятого закону зазначається , що всі військово'язані повинні оновити свої дані протягом 60 днів з моменту отримання мобілізації. Указом президента оголошення мобілізації було у 2022 році, всі інші укази мають іншу назву а саме "продовження мобілізації" тому це вже різні речі і тут вступаю в силу норма ст. 58 Конституції України. Стаття 58.Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

    Особа не може бути притягнена до відповідальності, тому що термін 60 днів для оновлення даних вже давно сплив. Штрафи,додаток Резерв, це є пряма маніпуляція свідомістю людини примушення до цивільних відносин, які можно охарактеризувати як шахрайство зі сторони держави.

    Єдини проблема, з якою ви можете стикнутися це не отримати консульські посуги за кордоном у разі відсутності резерв +. Якщо у вас є діючий закордонний паспорт то це не так і страшно.

    У буль якому разі по віашій ситуації, якщо ви оновите дані там буде зазначено, що є порушення правил військовго обілку, з'явіться до найближчого тЦК,

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Якщо Вам не знадобиться в найближчі роки звернення до консульства України в країні Вашого перебування - загалом оцінюю потребу у Резерв + для Вас не такою високою. Але попереджаю, що без е-ВОД, на жаль, Вам можуть відмовити у наданні будь-яких консульських послуг.

    Постанова КМУ від 16.08.2024 № 932 "Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів" визначає, що:

    12. Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які звернулися до відокремленого підрозділу для оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон з 25 квітня 2024 р. до набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, можуть отримати у такому відокремленому підрозділі оформлені документи у разі пред’явлення військово-облікового документа.

    У разі отримання з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про недійсність пред’явленого військово-облікового документа отримання такими особами паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС. У такому разі пересилання таких паспортів до 5 відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється.

    13. У разі коли стосовно громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, який звернувся до відокремленого підрозділу для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, прийом документів здійснюється без подання такою особою військово-облікового документа.

    14. У разі звернення на території України громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, стосовно якого відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон таке оформлення здійснюється відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 40, ст. 1188; 2016 р., № 87, ст. 2829), Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 45, ст. 1188; 2017 р., № 2, ст. 38).

    16. Отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон особами, зазначеними у пункті 13 цього Порядку, здійснюється за умови пред’явлення військово-облікового документа, дійсність якого перевіряється працівником відокремленого підрозділу відповідно до пункту 10 цього Порядку.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України