Задайте питання юристу

891 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 21 січня 2025, питання №125853 350₴

Транспортний податок на авто

Доброго дня, отримав повідомлення, що я повинен сплатити транспортний податок за автомобіль, на скільки мені відомо автомобіль не підпадає під податок на розкіш вартість автомобіля 1800000 грн

Відповіді юристів (5)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, Податок на розкіш для транспортних засобів – це щорічний податок, котрий сплачують власники легкових автомобілів, вік яких не перевищує п'яти років, а вартість – 375 мінімальних заробітних плат або 2 662 500 грн.

    Треба надати заперечення, досудове врегулювання, якщо не вийде звертатися до суду.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Транспортний податок сплачує винятково власник автомобіляз року їх випуску минуло не більш ніж 5 років (включно); середньоринкова вартість авто становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати (МЗП), установленої станом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2025 році — 3 000 000 грн).

    Транспортному податку підлягають лише ті транспортні засоби, що відповідають таким критеріям:

    • зареєстровані в Україні;
    • з року випуску автомобіля минуло не більше п'яти років (включно);
    • середньоринкова вартість авто становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

    Загалом список від Міністерства економіки містить 225 моделей авто, які підлягають так званому податку на розкіш. Всі вони названі у документі за посиланням.

    https://me.gov.ua/view/dcd86dbd-b3f7-4291-a585-d5f...

    Ви також можете перевірити будь-який автомобіль щодо податку, якщо вкажете марку, модель та рік випуску у спеціальній формі на сайті Мінекономіки.

    https://me.gov.ua/vehicles/CalculatePrice?lang=uk-...

    Порада: слідкуйте за оновленнями списку моделей, тому що часом Мінекономіки доповнює його протягом року. Якщо таке стається і ваш автомобіль потрапить до податкового переліку не на початку року, а в середині, – сплатити транспортний податок доведеться за весь рік.

    Але навіть якщо ви не станете перевіряти, чи є ваше авто у “податковому” переліку, уникнути податку на розкіш авто не вийде. Якщо автомобіль зареєстрований на вас, то ви отримаєте податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку разом з детальним розрахунком суми податку та відповідні платіжні реквізити. Таке повідомлення надішле вам контролюючий орган до 1 липня податкового (звітного) року. Це повідомлення вважається підставою для сплати транспортного податку. Після отримання такого податкового повідомлення-рішення ви маєте 60 днів на сплату податку.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Вам прийшло повідомлення про сплату транспортного податку за 2023 рік.

    Платниками транспортного податку – є як фізичні, так і юридичні особи, у т.ч. нерезиденти, що мають зареєстровані в Україні згідно із чинним законодавством власні легкові автомобілі (пп. 267.2.1 Податкового кодексу України, далі – ПК).

    Головним критерієм для оподаткування транспортним податком є наявність автомобіля у Переліку автомобілів, які підлягають оподаткування транспортним податком, що оприлюднює Мінекономіки.

    Загалом, для оподаткування авто транспортним податком:

    • не має значення фактична ціна, за якою придбали автомобіль. Визначальною є середня вартість на ринку такої моделі, яку рахує не платник податку самостійно, а державний орган – Мінекономіки на основі інформації ДПС;
    • варто періодично заглядати до Переліку, який щороку до 1 лютого має оприлюднювати Мінекономіки. Знайти його можна на сайті Мінекономіки. Там є ще й калькулятор вартості, але керуватися слід саме Переліком, він є визначальним. Навіть, якщо середньоринкова вартість вашої автівки нижче за межу в 375 МЗП (2 512 500 грн на 2023 рік), але автомобіль є в Переліку, то податок треба сплатити. Також на практиці буває й таке, що вартість автомобіля перевищує 375 МЗП, але даної моделі у Переліку немає – отже, транспортний податок у такому разі не сплачується;

    Обчислення суми транспортного податку з об’єкта/об’єктів оподаткування для фізичних осіб здійснює орган ДПС за місцем реєстрації платника податку (пп. 267.6.1 ПК). Він надсилає (вручає) відповідне податкове повідомлення-рішення (ППР) та платіжні реквізити до 1 липня (пп. 267.6.2 ПК).

    Вартість авто визначається не платником податку, а Мінекономіки за методикою, затвердженою Кабміном, виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального (пп. 267.2.1 ПК). Її затверджено постановою КМУ від 18.02.2016 № 66 (далі – Методика № 66). Мінекономіки визначає середньоринкову вартість авто щороку і до 1 лютого оприлюднює результат на своєму офіційному вебсайті. Там можна знайти перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більш як 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 МЗП. При цьому:

    • перелік автівок є у файлі Excel;
    • середньоринкову вартість можна побачити, скориставшись онлайн-калькулятором на згаданому сайті Мінекономіки.

    Перевірити свою автівку можна як за вказаним переліком, так і за калькулятором. Однак пріоритет має перелік, так як саме він згадується у нормативних документах, а саме у частині 3 пункту 267.2.1 ПК та пункту 13 Методики № 66.

    Таким чином, визначальною ознакою віднесення транспортного засобу до об’єкта обкладення транспортним податком є його присутність у згаданому вище переліку. Навіть якщо ви вирішите самостійно обчислити середньоринкову вартість авто, і вона становитиме менш як 375 МЗП – це не звільнить вас від сплати транспортного податку, якщо авто потрапило до переліку. На цьому ж акцентує увагу й ДПС в ІПК від 04.01.2018 № 24/6/99-99-12-02-03-15/ІПК.

    Якщо Ви не згодні з рішенням ДПС - Ви можете його оскаржити в судовому порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    Транспортний податок -це різновид місцевого податку на майно, тобто обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що встановлюється в межах граничних розмірів ставок, визначених Податковим кодексом України, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень та справляється з платників податку відповідно до Податкового кодексу України.

    Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що є об’єктами оподаткування.

    Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Станом на 2025 р. – це 2662500 грн. (Підпункт 267.2.1 податкового кодексу України.)

    Транспортний податок, також як і інші податки на майно, фіскали обчислюють самі. Роблять вони це на підставі інформації, отриманої від Мінекономіки. До 1 липня поточного року податківці надсилають фізособам за місцем реєстрації податкове повідомлення-рішення, в якому вказана сума та реквізити для оплати. за методикою., затвердженою КМУ, станом на 1 січня податкового (звітного) року.

    Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.

    Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

    Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

    Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

    Фізичні особи - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо:

    а) об’єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;

    б) розміру ставки податку;

    в) нарахованої суми податку.

    У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на об’єкт оподаткування, перехід права власності на об’єкт оподаткування, документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

    Отже, для виправлення очевидної помилки ДПСУ Вам необхідно звернутись до податкової із згаданою вище заявою про проведення звірки даних щодо сплати транспортного податку за Ваше авто.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня, отримав повідомлення, що я повинен сплатити транспортний податок за автомобіль, на скільки мені відомо автомобіль не підпадає під податок на розкіш вартість автомобіля 18000 грн

    Так, дуже дивно, чому Ви потрапили в даний перелік.

    У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області нагадали, за які легкові автомобілі потрібно буде сплачувати транспортний податок у 2023 році.

    Так, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року. У 2023 році - це 2 512 500 гривень.

    Кожного року до 1 лютого Мінекономіки, на своєму офіційному веб-сайті розміщує перелік таких легкових автомобілів станом на 01 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

    Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.

    Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах.

    Підставою для сплати є податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку разом з детальним розрахунком суми податку та відповідні платіжні реквізити, яке надсилаються платнику податку контролюючим органом до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

    На мій погляд, Вам варто звернутися до ГУ ДПС у Чернігівській області для вирішення цього питання. За потреби, подайте вмотивоване заперечення.

    З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України